Ametyst

Ametyst je jedným z najcennejších drahokamov mineralogickej skupiny kremeňa a za svoj fialový odtieň vďačí stopovému množstvu železa a hliníku. Fialová farba je od nepamäti považovaná za jeden zo symbolov kráľovskej hodnoty, preto sa ametyst stal súčasťou množstva korunovačných klenotov. Ako symbol ho uznávali i kresťanské cirkvi a ametyst sa tak stal znakom biskupskej hodnosti.

„Ametyst zbystruje myseľ a zbavuje ju všetkých hriešnych myšlienok.“ Leonardo da Vinci

Názov drahokamu pochádza z gréckeho slova "amethystos", ktoré sa dá voľne preložiť ako "neopitý" alebo triezvy. Gréci verili, že ametyst je účinnou ochranou proti otravám a to i otravy alkoholom. Z ametystu sa teda vyrábali i čaše na víno. Od týchto dôb je ametyst tiež považovaný za symbol triezvosti.

Ametyst má rovnako zvláštne chemické vlastnosti. Napriek tomu, že sa jedná o odrodu kremeňa, jeho kryštálová štruktúra sa líši od ostatných drahokamov z tejto mineralogickej skupiny. Napriek odlišnej kryštalickej štruktúre si zachoval rovnakú tvrdosť, lom i hmotnosť.

Ide o spojenie fialového ametystu s zlatistým citrínom, ktorý je rovnako odrodou kremeňa. Ametrín vzniká prírodnou cestou a podstatným rozdielom oproti citrínu a ametystu je jeho obsah a rozloženie inklúzií železa vo vnútri drahokamu. Výskyt ametrínu v prírode je veľmi vzácny. Jeho malá ložiská bola síce nájdená na viacerých miestach, ale Bolívia je jedinou krajinou, kde sa ametrín ťaží na obchodné účely.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Quartz/kremeň (makro kryštalický alebo kryštalický)
  • Drahokam znamenia Ryby a Kozorožec
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Brazília, USA, Zambia, Rusko, India
  • Drahokam mesiaca Február
  • Farba
    Purpurová, orgovánová, fialová, červeno fialová, zelená (tepelne dosiahnuteľná)

Gemologické parametre ametystu

  • Chemické zloženie SiO2, oxid křemičitý
  • Relatívna hustota 2,65
  • Kryštalografická sústava triagonálny kryštál, šesťhranné hranoly
  • Index lomu 1,544 až 1,553
  • Dvojlom +0,009
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 550 - 520
  • Fluorescencia slabá, modrastá

Kupujeme ametyst

Farba (Color)

Ametyst má množstvo fialkastých odtieňov od purpurových, cez svetlofialovú až po tmavofialové odtiene s ružovými tónmi. Najcennejšími sú sýto farebné odtiene, najmä fialová so zábleskami ružovočervenej a tmavofialová s červenými a modrými tónmi. Tomuto ametystu s modročervenými odleskami sa hovorí “Sibírsky ametyst”. Kombináciou fialových a žltých odtieňov sa pýši ametrín. Známe sú tiež zelené a žlté ametysty, ktorých farba je však dosiahnutá tepelnou úpravou, preto je ich cena podstatne nižšia.

barvy ametystu

Čistota (clarity)

Ametyst je transparentným kameňom, ktorým svetlo prechádza bez prekážky. Najkvalitnejšie ametysty sú "čisté", bez akýchkoľvek viditeľných inklúzií. Vzhľadom k tomu, že o ametyst zatiaľ nie je núdza, je jen málo dôvodov ku kúpe kameňa s viditeľnými inklúziami.

Brus (cut) a tvar (shape)

Vzhľadom k variabilite rozmiestnenia farieb v kryštáloch je ametyst často brúsený tak, aby bola čo najviac podporená sýtosť jeho farby. Obľúbenými tvarmi sú oválne a guľaté ametysty, alebo drahokamy tvaru kabošon. Ďalšie tvary a brusy sú typické skôr pre drahšie ametysty s rovnomerným rozložením farebných odtieňov.

Opracovanie ametystu

Ametyst môže byť tepelne opracovaný a to ohrevom pri 470-750°C. Tepelným ohrevom vznikajú zelené ametystové odrody. Takto sa dá opracovať i ametrín, ktorého ohrevom vznikne zlatistý citrín.

Zelený ametyst

Cena

Ako u väčšiny farebných drahokamov je rozhodujúcim faktorom na určenie ceny intenzita a sýtosť farby. Všetky ostatné faktory (veľkosť, čistota, atď..) sú vedľajšie. Najcennejšie sú ametysty najtmavších sýtych odtieňov.

Zaujímavosti o ametyste
Geódy

Ametysty sa často vyskytujú vo forme tzv. geódy, teda dutej bubline, ktoré sú po obvode pokryté ametystmi. Do vnútra tých najväčších geód sa vojde i dospelý človek!

Sv. Valentín

Ametystový prsteň s obrázkom boha lásky nosil i patrón všetkých zamilovaných, sv. Valentín.

Ametríny

Jedinečné drahokamy, ktoré vznikajú spojením citrínu a ametystu. Nálezíska tejto dvojfarebnej odrody sa nachádzajú v Bolívii.

Mýty a legendy

Legenda o pôvode ametystu pochádza z gréckych báji. Dionýz, boh vína, sa jedného dňa nahneval na ľudstvo, pretože ho podľa neho nemali v dostatočnej úcte. Rozhodol sa, že prvý smrteľník, ktorý mu skríži cestu, bude roztrhaný tigrami. Jeho obeťou sa mala stať pôvabná dievčina menom Ametyst, ktorá kráčala vzdať hold bohyni Artemis. Bohyňa premenila Ametyst na sochu z kryštalického kremeňa, aby ju ochránila pred pazúrmi tigrov. Dionýz pri pohľade na krásnu sochu dievčiny z ľútosti nad svojím činom plakal slzy farby vína. Slzy sfarbili i sochu dievčiny a tak vznikol slávny drahokam.

Ametyst symbolizuje planétu Neptún a je oficiálnym kameňom mesiaca február.

  • Cluster kolekcia šperkov s ametystmi a drahokamami Ari
    Cluster kolekcia šperkov s ametystmi a drahokamami Ari
  • Minimalistické strieborné náušnice s ružovými ametystmi Sistine
    Minimalistické strieborné náušnice s ružovými ametystmi Sistine
  • Bezel náhrdelník s ametystom Hadley
    Bezel náhrdelník s ametystom Hadley
  • Zlaté náušnice s ametrínmi Haley
    Zlaté náušnice s ametrínmi Haley
  • Zásnubný prsteň s fialovým ametystom Janice
    Zásnubný prsteň s fialovým ametystom Janice

Ametyst a jeho účinky

Ametyst prináša svojmu nositeľovi trpezlivosť, rovnováhu, pokoj a mier. Je považovaný za ochranný kameň, ktorý chráni pred zlými snami, stresom a nedostatkom energie. V hinduistických systémoch sú mu prisudzované pozitívne účinky na čakru srdca a údajne pomáha posilňovať i intuíciu.

Za liečiaci kameň ho považovali i liečitelia a šamani. Ametyst podľa nich pomáha od bolesti chrbta, hlavy a pomáha ľuďom pri liečbe alkoholizmu.

Najčastejšie fialový či šedozelený ametyst kraľuje Kozorožcoma Rybám. Prvým zmieneným vlieva do žíl optimizmus a zoznamuje ich s duchovným rozmerom života, čím mierni ich surový pragmatizmus. S ním nachádzajú aj duševnú rovnováhu, lepšie odolávajú stresu a otvárajú sa snahám o vnútorný rast. Druhému uvedenému znameniu daruje drahokam sebadôveru, rozhodnosť a sústredenosť. Pomáha mu bojovať s pomalosťou a asistuje mu pri hľadaní pravej lásky. Nepokojných Baranov zbavuje horkej netrpezlivosti, Strelcov zas učí pokore a tíši ich egocentrizmus. Pannám požičiava schopnosť intuitívneho chápania a umožňuje využívať získané poznatky a skúsenosti racionálne a efektívne. Znamenie Škorpióna s jeho pomocou rozvíja nesebecký pohľad na svet a pracuje jednoducho so svojou intuíciou. Vodnárom ametyst zbystruje intelekt a jeho kameň pravej lásky bojuje s ich osamelosťou.

Nejznámejší ametyst

Najväčší doposiaľ objavený ametyst na svete je 3 m dlhý, 1,8 m široký, 2,2 m vysoký a váži 13 ton. Je vystavený v "Shandong Tianyu" v prírodnom historickom múzeu v Číne. Celosvetovo najväčší brúsený ametyst mal 343 ct. a je súčasťou zbierky Prírodovedného múzea v Londýne.

Ďalšie slávne ametysty

Morris Amethyst Brooch (Morrisova ametystová brošňa)

Ametystová brošňa v tvare srdca obklopeného diamantmi má neuveriteľnú váhu 96 ct. Brošňa je vytvorená z platiny a žltého zlata. Ametyst pochádza pravdepodobne z Brazílie a má sýtu purpurovú farbu. Šperk bol vyytvorený v Anglicku v dobe vlády kráľa Edwarda VII. (1901-1910). Nad ametystom je brošňa ozdobená tzv. filigránskou technikou, ktorá bola v tejto dobe veľmi populárna. Ametystové srdce bolo venované pani George Morrisovou Smithsonianskému inštitútu v roku 1973.

Morrisova ametystová brož

Duchess of Windsor Necklace (náhrdelník vojvodkyne z Windsoru)

Slávny náhrdelník je spojovaný s ešte slávnejším príbehom lásky. Aby si anglický princ Edward mohol vziať ženu ktorú skutočne miloval, rozvedenú Američanku Wallis Simpson, musel sa vzdať anglického trónu. Svojej láske Wallis po svadbe daroval jedinečný náhrdelník vyrobený Cartierom. Výrazný náhrdelník je ozdobený 29 menšími ametystmi, 1 veľkým ametystom v tvare srdca, s diamantmi a tyrkysmi v tvare kabošon. Po smrti vojvodkyne, v roku 1987 bol náhrdelník predaný na ženevskej aukcii Sotheby´s za 605 000 dolárov.

náhrdelník vojvodkyně z Windsoru

Queen Silvia´s Tiara (Tiara kráľovnej Silvie)

Nositeľkou tejto krásnej ametystovej tiary je švédska kráľovná Silvia. Podľa legendy bol pôvodne ametystový náhrdelník vyrobený v roku 1806 neznámym francúzskym umelcom a patril najprv francúzskej cisárovnej. Až svadbami medzi šľachtickými rodmi sa náhrdelník dostal do švédskej kráľovskej rodiny, kde ho Silvia nechala pretvoriť na okúzľujúcu ametystovou tiaru.

Tiára královny Silvie

Delhi Purple Sapphire (Fialový zafír z Dillí)

Strieborný prsteň ozdobený ornamentmi a veľkým ametystom pochádza z Indie, kde bol v roku 1857 ukradnutý pri miestnom povstaní. Dostal sa až do Anglicka do rodiny Heron-Allenov a po dlhé roky bol tento vzácny drahokam považovaný za fialovú odrodu zafíru. Podľa vyjadrenia rodiny je šperk prekliaty a po množstve nešťastných udalostí sa ho rozhodli v roku 1904 darovať Prírodovedeckému historickému múzeu v Londýne. Prsteň sa však po odoslaní na adresu múzea stratil a znovu bol objavený až v roku 1943. I svojím ďalším majiteľom spôsobil viac utrpenia než radosti a tak je dodnes radšej vystavený v múzeu, kde nemôže nikomu ublížiť.

Fialový zafír z Dillí

Zaujímavosti o ametystu

Vintage ametystové šperky

Ametyst bol veľmi obľúbený umelcami počas viktoriánskej éry a potom v slávnom období secesie. V týchto dobách vznikli jedny z najkrajších ametystových šperkov, ktoré majú dodnes svoje jedinečné čaro. Množstvo týchto šperkov je dnes predávaná ako tzv. vintage šperky vysokej zberateľskej hodnoty.

Ametystové geódy

Ametyst tvorí v prírode krásne úkazy v podobe dutých kameňov, takzvaných geód. Ametystové geódy tvoria v hornine najčastejšie unikajúci plyn, preto sú tieto dutiny bežnou súčasťou sopečných vyvrelín. Geódy môžu byť rôznych tvarov i veľkostí. Zatiaľ čo niektoré sa zmestia do ľudskej dlani, do iných sa postaví i dospelý človek! Vzniknuté dutiny sú často vyplnené ďalšími minerálmi akými sú napríklad chalcedón, kalcit, alebo kremeň. Najkrajšie ametystové geódy pochádzajú z južnej Ameriky, predovšetkým z Brazílie.

Ametystové geódy

Zdroje obrázkov: crystalsrocksandgems.com, gemstonehub.files.wordpress.com, img.szul.com, geogallery.si.edu, 4csblog.gia.edu, 2.bp.blogspot.com, paranormal-news.ru, so1d.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky