Mesačný kameň

Tento drahokam dostal názov podľa svojho typického vzhľadu, pripomína totiž povrch Mesiaca. Niekedy sa tomu drahokamu tiež hovorí adularia. Toto označenie pochádza z dôb začiatku ťažby mesačného kameňa a je odvodený od švajčiarskej hory Adula a miestnych dolín, kde bol mesačný kameň nájdený.

Mesačný kameň bol objavený nielen v jednotlivých vrstvách zemskej kôry, ale aj v meteoritoch a samozrejme na Mesiaci.

Mesačný kameň je dnes jedným z najcennejších drahokamov, a to vďaka unikátnemu vzhľadu, ktorý sa dá asi najlepšie opísať ako svetielkujúci mesačný opar. Gemológovia hovoria tomuto javu adularescencia. Toto jemne modré svetielkovanie je spôsobené obsahom drobných inklúzií rôznych kovov a chemických zlúčenín s rôznym indexom lomu. Jednotlivé vrstvy inklúzii a dopadajúce lúče vytvárajú dojem farieb a svetla akoby vystupujúcich z vnútra drahokamu.

Okrem známych švajčiarských dolín sú mesačné kamene získavané aj na Srí Lanke, alebo v Indii. Práve mesačné kamene zo Srí Lanky majú najkrajšie farebné svetielkujúce inklúzie a patria medzi tie najvzácnejšie odrody tohto drahokamu. V Indii môžeme nájsť zaujímavé dúhové mesačné kamene s inklúziami celého spektra farieb.

Mesačný kameň

Základné informácie

 • Drahokamová rodina Živec
 • Drahokam znamenia Rak a Ryby
 • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
 • Náleziská Švajčiarsko, Srí Lanka, Indie
 • Drahokam mesiaca Jún
 • Farba

  Bezfarebná až bielá, oranžová, žltá, ružovýá alebo broskyňová

Gemologické parametre Mesačného kameňa

 • Chemické zloženie KAlSi3O8, hlinitokřemičitan draselný
 • Relatívna hustota 2,55 až 2,61
 • Kryštalografická sústava Jednoklonná
 • Index lomu 1,518 až 1,526
 • Dvoj lom 0,005

Kupujeme Mesačný kameň

Color (Farba): Typický mesačný kameň je bezfarebný, avšak ojedinele môžeme naraziť aj na drahokam ďalších farieb, akými sú napríklad sivá, žltá, kávová, oranžová, zelená, ružová, modrá a broskyňová. Inklúzie vo vnútri mesačného kameňa vytvárajú dojem bieleho, strieborného až modrého svetielkovania. Najvzácnejšie modré svetielkovanie je typické pre mesačné kamene zo Srí Lanky, drahokamy z Indie môžu obsahovať aj ďalšie farebné odtiene inklúzie vo farbách dúhy.

Clarity (Čistota): Mesačný kameň sa vyskytuje prirodzene s radou inklúzii, ktoré mu dodávajú jedinečný dymový vzhľad. Aj napriek tomu sa môžeme stretnúť aj s viac, či menej čistými drahokamami, ktoré sú o to viac vzácne. Mnoho brúsených a leštených mesačných kameňov má tiež pôsobivý perleťový povrch.Vzácnym druhom mesačného kameňa je drahokam s efektom mačacieho oka (z ang. cat´s eye moonstone). Ide o unikátnu súhru inklúzii a dopadajúcich lúčov svetla, ktoré v strede drahokamu vytvárajú pásik svetla pripominajúci zorničky mačacieho oka.Ďalším vzácnym efektom je tzv. asterizmus. Ide opäť o hru svetla a inklúzii. V tomto prípade vytvárajú lúče na povrchu drahokamu efekt hviezdičiek a svetelných krížov. Tomuto drahokamu sa hovorí hviezdny mesačný kameň (z ang. star moontone). Obidva druhy mesačného kameňa sú veľmi vzácne a cenné.

Cut (Brus): Pri mesačnom kameni je brus dôležitejší ako u iných drahokamov. Brus by mal totiž podporiť svetelné efekty drahokamu. Preto býva mesačný kameň brúsený do jednoduchého tvaru cabochon. Výnimočne sa používa oválneho brusu.

 • Zlatý prsteň s mesačným kameňom a moissanitmi Lettie
  Zlatý prsteň s mesačným kameňom a moissanitmi Lettie
 • Zlaté náušnice s cabochon broskyňovými mesačnými kameňmi Greta
  Zlaté náušnice s cabochon broskyňovými mesačnými kameňmi Greta
 • Zlatý náramok s mesačným kameňom Mathis
  Zlatý náramok s mesačným kameňom Mathis

Opracovanie mesačného kameňa

Tepelné, alebo chemické úpravy nie sú pri mesačnom kameni používané. Len pri veľmi svetlo- modrých kameňoch sa používalo tzv. potiahnutie na zvýraznenie farieb drahokamu.

Cena

Hodnota mesačného kameňa je závislá na výraznosti efektu adularescencie. Čím výraznejší a farebnejší efekt lámania svetelných lúčov na inkluziách, tým vyššia bude aj cena drahokamu. Najvzácnejšie a najcennejšie sú svetlo-modré kamene zo Srí Lanky a tiež mesačné kamene s efektom mačacieho oka tzv. hviezdne mesačné kamene.

 • Zlatý prívesok s cabochon broskyňovým mesačným kameňom Aida
  Zlatý prívesok s cabochon broskyňovým mesačným kameňom Aida
 • Zlatý cluster prsteň s opálom, zafírom, mesačným kameňom a diamantmi Bijou
  Zlatý cluster prsteň s opálom, zafírom, mesačným kameňom a diamantmi Bijou
 • Zlaté náušnice s pear mesačnými kameňmi a diamanty so skrutkovacím zapínaním Ola
  Zlaté náušnice s pear mesačnými kameňmi a diamanty so skrutkovacím zapínaním Ola

Mýty a legendy

Žiadny iný kameň nie je spájaný s toľkými legendami a príbehmi ako mesačný kameň. Tento drahokam bol známy a uctievaný po storočia rôznymi kultúrami a národmi. Podľa hinduistickej legendy vznikol tento drahokam z mesačných lúčov, preto dostal aj názov mesačný kameň. Podľa ďalšej legendy môže vďaka mesačnému kameňu človek behom splnu vidieť svoju budúcnosť, musí ho však držať celú noc v ústach.

V Indii je odjakživa mesačný kameň používaný k náboženským obradom a ľudia tu veria, že mesačný kameň môže svojmu majiteľovi priniesť obrovské bohatstvo. V arabských kultúrach je pre zmenu tento drahokam považovaný za symbol plodnosti, preto ich ženy podľa legendy vkladali medzi spodné prádlo.

Až do dnešných dôb je stále mesačný kameň vnímaný ako symbol lásky a vášne. Podľa tradície vraj dokáže predpovedať budúcnosť každému zamilovanému páru. Jeho význam je tak jasný, že sa mesačný kameň stál oficiálnym kameňom mesiaca jún.

 • Zlatý minimalistický prsteň s mesačným kameňom Kathleen
  Zlatý minimalistický prsteň s mesačným kameňom Kathleen
 • Zlatý prívesok s mesačným kameňom a diamantom Monily
  Zlatý prívesok s mesačným kameňom a diamantom Monily
 • Zlatý prsteň s cabochon broskyňovým mesačným kameňom Leman
  Zlatý prsteň s cabochon broskyňovým mesačným kameňom Leman
 • Zlatý prívesok kompas s broskyňovým mesačným kameňom Vespucci
  Zlatý prívesok kompas s broskyňovým mesačným kameňom Vespucci

Mesačný kameň a jeho účinky

V starovekom Grécku tiež ľudia verili v nadpozemské účinky tohto drahokamu. Mesačný kameň podľa gréckych legiend podporuje romantickú povahu, ženskosť, intuíciu, sny, ale tiež emócie a lásku. Z fyzických prejavov ochorení pôsobí dobre proti bolestiam hlavy a chrbta.

Hlavným prínosom dymovo modrého mesačného kameňa sú jeho upokojujúce účinky. Rakomdodáva duševnú rovnováhu, zatiaľ čo Kozorožcomasistuje pri riešení konfliktov a nezhôd v partnerských vzťahoch. Rybyu neho hľadajú harmóniu a rozvoj kreativity.

Najznámejší Mesačný kameň

Mesačný kameň bol veľmi obľúbený predovšetkým v secesnej dobe, tak zhruba pred sto rokmi. Stal sa obľúbeným drahokamom šperkov a zdrojom inšpirácie pre najznámejšieho umelca tej doby, francúzkeho zlatníka René Laliqua. Jeho diela dnes nájdeme v tých najstráženejších múzeách, alebo súkromných zbierkach.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky