Znamenie strelec (23. 11. – 21. 12.)

23. 11. – 21. 12.

Strelec filozof s vytrvalosťou sebe vlastnou hľadá pravdu. Jeho srdce otvára láske vždy unikátny topás, zatiaľ čo olivín podporuje jeho duchovný rast.

Základné informácie

 • Dátum23. 11. – 21. 12.
 • Živel Oheň
 • Planéta Jupiter
 • Farba Fialová, orgovánová, tmavoružová
 • Drahokamytopás, olivín

Silné stránky

Strelec sa ako neúnavný hľadač pravdy ponára hlboko do vôd filozofie a náboženských teórií. V srdci mu prebýva dobrodruh, ktorý sa nebojí prejsť stovky míľ, aby našiel odpoveď. Vo svojej duchovnosti a optimizme má tendenciu pozerať sa na životné skúsenosti pozitívne a s nadhľadom a nepodlieha tak vonkajším tlakom a ťažkostiam. Nezávislý a priateľský človek narodený v ohnivom znamení vyhľadáva zmeny. V partnerskom vzťahu sa nevyznačuje majetníctvom ani žiarlivosťou. Vnútorný horiaci oheň ho poháňa k ustavičnej aktivite a činorodosti, preto často žne úspechy na poli atletiky. Veselý strelec sa nenechá zdolať tvrdou prácou ani problémami a nestráca svoj pohodový postoj. Bez výhovoriek navyše vždy pomôže priateľovi v núdzi.

Slabé stránky

Všetko dobré sa v prílišnej miere môže obrátiť v zlé aj v Strelcovej povahe. Z filozofa sa vykľuje fanatik, z cieľavedomého človeka arogantný egocentrik, ktorý si názorov ostatných zrovna dvakrát necení. Obrovské množstvo optimizmu ho robí imúnnym voči kritike. Ak sa mýli, odmieta svoju chybu pripustiť a správa sa hrubo. V priateľstve Strelec občas zachádza až za rozumné hranice a svojich blízkych obťažuje nevyžiadanými radami a pomocou. Emočne na ničom nelipne, preto pôsobí až chladne a bezcitne. Ohnivé znamenie sa do všetkého nadšene a zvyčajne bez premýšľania hrnie, ale postupne zo zreteľa stráca cieľ. Extrémna nepružnosť mení Strelca v prehnane kritickú osobu, ktorá koná impulzívne a nevyrovnane.

 • Strieborný náramok s bielym topásom Rollie
  Strieborný náramok s bielym topásom Rollie
 • Zlatý náhrdelník s topásovou slzou a diamantom Reveka
  Zlatý náhrdelník s topásovou slzou a diamantom Reveka
 • Strieborný náramok s londýnskymi topásmi Vicke
  Strieborný náramok s londýnskymi topásmi Vicke
 • Drahokamové kvety v náhrdelníku Kyra
  Drahokamové kvety v náhrdelníku Kyra
 • Zlatý minimalistický prsteň s londýnskym topásom Kathleen
  Zlatý minimalistický prsteň s londýnskym topásom Kathleen

Hlavné drahokamy

Topás

Energia topásu v rôznych odtieňoch dúhy posilňuje Strelcovu schopnosť priťahovať bohatstvo a šťastie a vylepšuje jeho už tak neskutočne pozitívnu a optimistickú náladu. Drahokam totiž úspešne odvracia nebezpečie negatívnych vplyvov na myseľ a telo.

Topás je vo svojej podstate ochranný kameň, ktorý dokáže zmierniť strach, hnev a depresiu a dodáva tak ohnivému znameniu vytúžený pokoj a harmóniu. Otvára Strelcovo chladné srdce a vpúšťa do neho lásku so všetkými jej úskaliami, zároveň ho však chráni pred obmedzenosťou a sebectvom. Drahokam zvyšuje charizmu a posilňuje vieru v Strelcove schopnosti. Podporuje ho pri snahe zbaviť sa rigidných vzorcov chovania a ochote nahliadnuť na záležitosť aj z iného uhla pohľadu. Nadšené, avšak roztržité znamenie koncentruje a motivuje ho, aby vytrvalo v ceste za svojím cieľom. Nosenie topásu prináša aj tak vzácnu schopnosť odpustenia.

Prečo milujeme topás?
Obrovské kryštály

Topás dorastá na jeden z najväčších kryštálov na svete. Tie najmonumentálnejšie môžu vážiť na kilogramy, nie karáty.

Klzkosť

Brúsený topás sa dá vyleštiť do takej hladkosti, že je na dotyk klzký.

Pleochroizmus

Topás patrí k pleochroickým nerastom, pretože pri pohľade z rôznych uhlov dokáže úžasne meniť svoje farby.

Olivín

Olivín Strelcovi zvyšuje sebadôveru, pomáha mu presadiť sa a motivuje ho k ďalšiemu pokroku. Podnecuje v ňom zodpovednosť a zmierňuje jeho aroganciu a impulzívnosť. Ako kameň rastu pozitívne ovplyvňuje sebavedomie a šťastie ohnivého znamenia. Posilnenie sebaúcty vedie k uvoľneniu a odstráneniu viny či hnevu, ktoré by si Strelec mohol prenášať z dôb dávno minulých. Celkovo uľahčuje jeho emocionálne uzdravenie a ponúka mu vieru v šťastné partnerstvo.

Zelený až žltozelený drahokam môže Strelec používať pri hľadaní odpovedí na komplikované filozofické otázky o zmysle života, ktoré si kladie. Olivín totiž podporuje duševnú prácu a smeruje k nájdeniu ultimátnej pravdy. Celkovo bystrí myseľ a vedie ho k novým úrovniam poznania. Pomáha Strelcovi dosiahnuť jeho plného potenciálu, lebo mu uľahčuje pochopiť, že nekontrolovateľný temperament a zatvrdnutosť nepredstavujú racionálnu cestu k cieľu.

Prečo milujeme olivín?
Viac názvov

Drahokam získal názov na základe svojej farby spojením slov oliva (angl. olive) a zelený (angl. green). V dejinách ho však nájdeme aj pod inými menami, či už je to starorímske topazos alebo starogréckej topaz podľa ostrova, kde ho ťažili, alebo peridot - meno, ktoré zaviedli francúzski klenotníci.

Náleziská v Čechách

Olivín sa ťaží aj v Čechách, a to v oblasti Kozákova, kde sa nachádza v podobe olivínových gulí, ktoré sa na povrch dostali spolu s čadičovým magma.

Dar prírody

Olivín bol vždy považovaný za dar Matky prírody. Hovorí sa, že Napoleon nechal vyrobiť šperk z olivínu pre svoju Jozefínu ako symbol nehynúcej lásky.

Ďalšie drahokamy

K prehĺbeniu viery v zmysel života vedie ametyst, ktorý zároveň tíši egocentrizmus a učí pokore. Nestály opál otvára srdce ohnivého znamenia a ukazuje mu, ako zdokonaliť sám seba. Zafír ho zas sprevádza na jeho púti za poznaním najvyššej pravdy a odvádza ho od povrchnosti každodennosti. Čistý modrý tanzanit Strelcovi prináša do života veľkorysosť a umožňuje mu lepšie si uvedomovať okolie. Chalcedon daruje Strelcovi pokoj toľko potrebný k čerpaniu ďalších poznatkov. Zlatistý jantár podporuje už tak neúnavný optimizmus a vyrovnáva emócie. Turmalín a heliotrop učia nepokojné znamenie trpezlivosti a tolerancii. Tyrkys podporuje koncentráciu a pomáha tak Strelcovi doťahovať úlohy do konca. Na cestách by mu nemal chýbať malachit, ktorý ho chráni pred nepriazňou osudu. Labradorit okrem sily a vytrvalosti funguje aj ako nositeľ logického myslenia. Modrastý lapis lazuli vracia rovnováhu a rozvíja schopnosť jasného a zrozumiteľného vyjadrovania. Jaspis dodáva múdrosť a harmóniu, lebo tíši podráždenosť. Quartz už tak akčnému znameniu dodá ďalšiu energiu na uskutočneniu jeho plánov. Sodalit pomáha Strelcovi sústrediť sa a vyjadrovať myšlienky a nápady nezávisle od mienky druhých.

 • Zlatý prívesok so súhvezdím a drahokamom Meri
  Zlatý prívesok so súhvezdím a drahokamom Meri
 • Zlatý prsteň s olivínom a diamantmi Darla
  Zlatý prsteň s olivínom a diamantmi Darla
 • Zásnubný prsteň so švajčiarskym topásom Farrah
  Zásnubný prsteň so švajčiarskym topásom Farrah
 • Zlaté kruhové náušnice s topásmi Carolin
  Zlaté kruhové náušnice s topásmi Carolin
 • Zlatá topásová kolekcia šperkov Amisha
  Zlatá topásová kolekcia šperkov Amisha

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky