Znamenie strelec (23. 11. – 21. 12.)

Strelec filozof s vytrvalosťou sebe vlastnou hľadá pravdu. Jeho srdce otvára láske vždy unikátny topás, zatiaľ čo olivín podporuje jeho duchovný rast.

Znamenie Strelca

Silné stránky

Strelec sa ako neúnavný hľadač pravdy ponára hlboko do vôd filozofie a náboženských teórií. V srdci mu prebýva dobrodruh, ktorý sa nebojí prejsť stovky míľ, aby našiel odpoveď. Vo svojej duchovnosti a optimizme má tendenciu pozerať sa na životné skúsenosti pozitívne a s nadhľadom a nepodlieha tak vonkajším tlakom a ťažkostiam. Nezávislý a priateľský človek narodený v ohnivom znamení vyhľadáva zmeny. V partnerskom vzťahu sa nevyznačuje majetníctvom ani žiarlivosťou. Vnútorný horiaci oheň ho poháňa k ustavičnej aktivite a činorodosti, preto často žne úspechy na poli atletiky. Veselý strelec sa nenechá zdolať tvrdou prácou ani problémami a nestráca svoj pohodový postoj. Bez výhovoriek navyše vždy pomôže priateľovi v núdzi.

 • nezávislosť
 • optimizmus
 • entuziazmus
 • úprimnosť
 • prívetivosť

Slabé stránky

Všetko dobré sa v prílišnej miere môže obrátiť v zlé aj v Strelcovej povahe. Z filozofa sa vykľuje fanatik, z cieľavedomého človeka arogantný egocentrik, ktorý si názorov ostatných zrovna dvakrát necení. Obrovské množstvo optimizmu ho robí imúnnym voči kritike. Ak sa mýli, odmieta svoju chybu pripustiť a správa sa hrubo. V priateľstve Strelec občas zachádza až za rozumné hranice a svojich blízkych obťažuje nevyžiadanými radami a pomocou. Emočne na ničom nelipne, preto pôsobí až chladne a bezcitne. Ohnivé znamenie sa do všetkého nadšene a zvyčajne bez premýšľania hrnie, ale postupne zo zreteľa stráca cieľ. Extrémna nepružnosť mení Strelca v prehnane kritickú osobu, ktorá koná impulzívne a nevyrovnane.

 • temperament
 • netrpezlivosť
 • citový chlad
 • neoblomnosť
 • nepokoj

Hlavné drahokamy

Topás

Energia topásu v rôznych odtieňoch dúhy posilňuje Strelcovu schopnosť priťahovať bohatstvo a šťastie a vylepšuje jeho už tak neskutočne pozitívnu a optimistickú náladu. Drahokam totiž úspešne odvracia nebezpečie negatívnych vplyvov na myseľ a telo.

Topás je vo svojej podstate ochranný kameň, ktorý dokáže zmierniť strach, hnev a depresiu a dodáva tak ohnivému znameniu vytúžený pokoj a harmóniu. Otvára Strelcovo chladné srdce a vpúšťa do neho lásku so všetkými jej úskaliami, zároveň ho však chráni pred obmedzenosťou a sebectvom. Drahokam zvyšuje charizmu a posilňuje vieru v Strelcove schopnosti. Podporuje ho pri snahe zbaviť sa rigidných vzorcov chovania a ochote nahliadnuť na záležitosť aj z iného uhla pohľadu. Nadšené, avšak roztržité znamenie koncentruje a motivuje ho, aby vytrvalo v ceste za svojím cieľom. Nosenie topásu prináša aj tak vzácnu schopnosť odpustenia.


Olivín

Olivín Strelcovi zvyšuje sebadôveru, pomáha mu presadiť sa a motivuje ho k ďalšiemu pokroku. Podnecuje v ňom zodpovednosť a zmierňuje jeho aroganciu a impulzívnosť. Ako kameň rastu pozitívne ovplyvňuje sebavedomie a šťastie ohnivého znamenia. Posilnenie sebaúcty vedie k uvoľneniu a odstráneniu viny či hnevu, ktoré by si Strelec mohol prenášať z dôb dávno minulých. Celkovo uľahčuje jeho emocionálne uzdravenie a ponúka mu vieru v šťastné partnerstvo.

Zelený až žltozelený drahokam môže Strelec používať pri hľadaní odpovedí na komplikované filozofické otázky o zmysle života, ktoré si kladie. Olivín totiž podporuje duševnú prácu a smeruje k nájdeniu ultimátnej pravdy. Celkovo bystrí myseľ a vedie ho k novým úrovniam poznania. Pomáha Strelcovi dosiahnuť jeho plného potenciálu, lebo mu uľahčuje pochopiť, že nekontrolovateľný temperament a zatvrdnutosť nepredstavujú racionálnu cestu k cieľu.

Ďalšie drahokamy

K prehĺbeniu viery v zmysel života vedie ametyst, ktorý zároveň tíši egocentrizmus a učí pokore. Nestály opál otvára srdce ohnivého znamenia a ukazuje mu, ako zdokonaliť sám seba. Zafír ho zas sprevádza na jeho púti za poznaním najvyššej pravdy a odvádza ho od povrchnosti každodennosti. Čistý modrý tanzanit Strelcovi prináša do života veľkorysosť a umožňuje mu lepšie si uvedomovať okolie. Chalcedon daruje Strelcovi pokoj toľko potrebný k čerpaniu ďalších poznatkov. Zlatistý jantár podporuje už tak neúnavný optimizmus a vyrovnáva emócie. Turmalín a heliotrop učia nepokojné znamenie trpezlivosti a tolerancii. Tyrkys podporuje koncentráciu a pomáha tak Strelcovi doťahovať úlohy do konca. Na cestách by mu nemal chýbať malachit, ktorý ho chráni pred nepriazňou osudu. Labradorit okrem sily a vytrvalosti funguje aj ako nositeľ logického myslenia. Modrastý lapis lazuli vracia rovnováhu a rozvíja schopnosť jasného a zrozumiteľného vyjadrovania. Jaspis dodáva múdrosť a harmóniu, lebo tíši podráždenosť. Quartz už tak akčnému znameniu dodá ďalšiu energiu na uskutočneniu jeho plánov. Sodalit pomáha Strelcovi sústrediť sa a vyjadrovať myšlienky a nápady nezávisle od mienky druhých.

 • Dátum

  23. 11. – 21. 12.

 • Živel

  Oheň

 • Planéta

  Jupiter

 • Drahokamy

  Topás a olivín

 • Farba

  Fialová, orgovánová, tmavoružová