Tanzanit

TTanzanit bol od okamžiku svojho objavenia v roku 1967 nadšene oslavovaný ako "drahokam 20. storočia”. Drahokam preslávila po celom svete spoločnosť Tiffany & Co., ktorá tiež vybrala jeho názov a to podľa miesta jeho jediného náleziska - východoafrickej Tanzánie. Tu bol kameň najprv objavený pôvodnými domorodými obyvateľmi a neskôr práve zástupcami spoločnosti Tiffany, ktorí ako prví uznali tanzanit za drahokam.

"Najkrajší modrý kameň objavený za posledných 2000 rokov." Tiffany

Tanzanit je tak relatívne novým drahokamom vo svete geológie a šperkov. I keď má krátku históriu avšak jeho sláva nie je o menšia než sláva ďalších významných drahokamov a patrí medzi najobľúbenejšie a najhodnotnejšie drahokamy.

Tanzanit sa radí do skupiny zoisitových minerálov. Za svoju modrú farbu vďačí inklúziám vanádu a pomalému ohrievaniu na viac než 600°C. Pre tanzanit je charakteristický pleochroický efekt, čo znamená, že drahokam má z rôznych strán rôzne zafarbenie. Finálna podoba tanzanitu je teda mimo iného závislá na voľbe a šikovnosti zlatníka. Za najkrajšie sú považované tanzanity s aspoň dvomi odtieňmi modrej a fialovej farby.

Tanzanit farby

Základné informácie

 • Drahokamová rodina Zoisit
 • Drahokam znamenia Strelec a Vodnár
 • Tvrdosť(Mohsova stupnice)
 • Náleziská Tanzánia.
 • Drahokam mesiaca December
 • Farba
  Zafírovo modrá, tmavo modrá, fialová, purpurová.

Gemologické parametre tanzanitu

 • Chemické zloženie Ca2Al3(SiO4)3(OH), vápenatý kremičitan hlinitý
 • Relatívna hustota 3,35
 • Kryštalografická sústava Kosoštvorcové a mnohostranné hranoly, väčšinou pruhované
 • Index lomu 1,691 až 1,700
 • Dvojlom +0,009
 • Vryp biely
 • Absorpčné spektrum 595, 528, 455
 • Fluorescencia žádná

Kupujeme tanzanit

Farba (color)

Tanzanit sa vyskytuje v krásnych modrých farbách od ultramarínovej až po zafírové odtiene, pričom sú pre neho tiež charakteristické fialové tóny. Vďaka pleochroickému efektu pôsobí tanzanit dojmom, že je z každej strany inak sfarbený. Tanzanity väčšie než 5 ct vynikajú svojou farebnou sýtosťou, pre ktorú sú veľmi cenené. Najobľúbenejšou farbou je sýta modrá, ktorá ukazuje purpurový a červený odtieň s lesklými odleskami.

 • Romantický strieborný prívesok s tanzanitmi Kaylyn
  Romantický strieborný prívesok s tanzanitmi Kaylyn
 • Zlatý prsteň s tanzanitom a diamantmi Bajwa
  Zlatý prsteň s tanzanitom a diamantmi Bajwa
 • Strieborný prívesok matka a dieťa s tanzanitom a diamantom Heli
  Strieborný prívesok matka a dieťa s tanzanitom a diamantom Heli
 • Cluster prsteň so salt and pepper diamantom, tanzanitom a morganitom Liu
  Cluster prsteň so salt and pepper diamantom, tanzanitom a morganitom Liu
 • Strieborné náušnice s tanzanitmi Flavia
  Strieborné náušnice s tanzanitmi Flavia

Čistota (clarity)

Tanzanit je transparentný kameň, ktorý sa často vyskytuje bez inklúzií. Tie najcennejšie tanzanity sú bez akýchkoľvek inklúzií, ale obľúbené sú i tanzanity s efektom takzvaných mačacích očí. Ide o unikátny lom svetla na povrchu tanzanitu, ktorý vytvára dojem mačacích zorničiek.

Brus (cut) a tvar (shape)

Pretože je tanzanit pomerne mäkkým drahokamom, je potrebné s ním zachádzať opatrne. Z tohto dôvodu je potrebné, aby ho opracoval skúsený zlatník. Tanzanit je brúsený do všetkých obvyklých tvarov, od klasických oválnych až po nápadité moderné tvary. Výber brusu je závislý na rozloženiu farieb vo vnútri drahokamu. U tanzanitov s mačacím efektom je obľúbený tvar kabošon, ktorý necháva tento efekt krásne vyniknúť.

Tanzanit brus

Opracovanie tanzanitu

Väčšina kryštálov tanzanitu vykazuje veľký podiel hnedožltých odtieňov, ktoré miznú pri ohreve 400- 500°C. Zatiaľ čo u väčšiny drahokamov je tepelný ohrev používaný, aby podporil a zdôraznil farebný odtieň kameňa, u tanzanitu je tepelný ohrev nutnosťou, pokiaľ chceme získať jeho krásny modrý odtieň z pôvodnej hnedožltej farby.

Cena

Tanzanit je vzácnym drahokamom a jeho cena je vysoká kvôli jeho veľmi ťažkej dostupnosti. Fialovo-modré tanzanity sú cenovo dostupnejšie, pretože ich výskyt je častejší než je výskyt tých intenzívne modrých. Za najcennejšie sa považujú intenzívne modré tanzanity s efektom mačacích očí.

Zaujímavosti o tanzanite
Tri rôzne farby

Tanzanit je pleochroický - pri pohľade z rôznych strán má vždy trochu inú farbu, od modrej až po fialkovú.

Jediné miesto na zemi

Jedinou oblasťou, kde sa ťaží tanzanit, je severná časť Tanzánie. Je tak vzácnejší ako diamant.

Sýtomodrá

Rovnako ako zafír má tanzanit krásnu sýtu modrú farbu.

Mýty a legendy

Tento krásny modrofialový kameň bol objavený v Tanzánii skupinou domorodých obyvateľov - Masajov. Niektorí z pastierov si všimli zaujímavé kamene, ktoré pri vystaveniu vysokej teplote napríklad pri požiari alebo zasiahnutí bleskom zmodrali. Masajovia verili, že tanzanit je symbolom narodenia, preto sa tento drahokam stal obľúbeným darom k narodeniu prvého dieťa. Vďaka tomu, že sa tanzanit po svojom objavení stal veľkým hitom, bol tiež dodatočne zaradený medzi oficiálne kamene mesiaca december.

Tanzanit a jeho účinky

Podľa hinduistických smerov tanzanit podporuje krčnú čakru a čakru v oblasti medzi obočím. Modrá farba tohto drahokamu uľahčuje komunikáciu a tiež zvyšuje citlivosť voči duchovným aspektom života. Rovnako ako zafír sa často používa k meditáciám. Uvoľňuje stres, napomáha zbavenia sa starostí a pocitov prepracovanosti. Vnáša do života harmóniu a pokoj. Čo sa týka fyzických účinkov, pôsobí tanzanit priaznivo na oblasť hypofýzy a štítnej žľazy.

K najvýznamnejším schopnostiam tanzanitu patrí šírenie veľkorysosti. Strelcisi jeho prostredníctvom lepšie uvedomujú svoje okolie a znamenie Vodnárovs drahokamom u seba lepšie ovláda svoju negatívnosť a kritickosť.

Najznámejší tanzanit

Najväčší objavený tanzanit mal neuveriteľných 737,81 ct, avšak omnoho slávnejším tanzanitom je takzvaná "Kráľovná Kilimandžára", ktorá má 242 ct a je osadená do zlatého diadému plného diamantov a granátov, ktorý je v súčasnosti vystavený v múzeu v Toronte. Diadém je súčasťou súkromnej zbierky Michaela Scotta, prvého generálneho riaditeľa spoločnosti Apple, ktorý je obdivovateľom farebných drahokamov.

kráľovná Kilimandžára

Ďalšie slávne tanzanity

Petersenova tanzanitová brošňa

Jedinečnú dvojicu tvoria dva krásne modré tanzanity uprostred pôvabnej brošne v tvare kvetín. Brošňa s tanzanitmi zafírovej farby bola vytvorená v roku 1991 spoločnosťou Harry Winston. Na výrobu šperku bola použitá platina. Brošňa ide navyše šikovne rozdeliť na dva kusy, ktoré sa dajú nosiť ako náušnice. Neskôr boli darované Smithsonianskému múzeu, kde sú dodnes vystavené.

Petersonova tanzanitová brošňa

Schneiderův prsteň

Tento krásny platinový prsteň s diamantmi a tanzanitom vyhral prestížnu cenu za najkrajší dizajn. Unikátny prsteň s tanzanitom v tvare fancy vytvoril dizajnér Mark Schneider. Tento jedinečný šperk je tiež vystavený v Smithsonianskom múzeu.

Schneiderov prsteň

Zaujímavosti o tanzanite

Šperky pre film Veľký Gatsby

Spoločnosť Tiffany & Co. je známa tým, že pri príležitosti natáčania hollywoodskych filmov vytvára špeciálne kolekcie šperkov, ktoré potom môžeme obdivovať na filmovom plátne. Takú kolekciu vytvorila i pre slávny film Veľký Gatsby, kde sa objavilo hneď niekoľko krásnych tanzanitových šperkov v štýle vintage.

Šperky pre film Veľký Gatsby

Tanzanitové lodičky

Umenie sa dotýka i krásnych topánok. V tomto prípade sa spojili dvaja slávni dizajnéri, obuvník Stuart Weitzman a zlatník Eddie Le Van, ktorí spoločne vytvorili jedinečné topánky posádzane tanzanitmi a diamantmi. Lodičky sú to skutočne kráľovské, vďaka krásnym tanzanitom a diamantom dosahuje ich cena neuveriteľných 2 miliónov dolárov, teda viac ako 1,8 milióna eur.

Tanzanitové lodičky

Tanzanitové srdce oceánu

V slávnom filme Titanic z 90. rokov nosí predstaviteľka hlavnej hrdinky Kate Winslet krásny modrý diamant v tvare srdca, ktorý sa nazýva Srdcom oceánu. Podľa vyjadrenia tvorcov filmu ale išlo o 28 ct tanzanit, ktorý tvorí nezabudnuteľný detail tohto romantického príbehu.

Tanzanitové srdce oceánu

Zdroje obrázkov: lib.store.yahoo.net, tayhadesigns.com.au, geogallery.si.edu, markschneiderdesign.com, fabfashionfix.com, mostluxuriouslist.com, quotesgram.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky