Darček na výročie svadby

Svadobné zvony dozvonili, torta sa nakrájala a zjedla, príbuzní sa opili a urobili to správne množstvo hanby, na ktorú po rokoch na rodinných oslavách radi spomíname. Svadobná kytica schne v byte tej šťastnej, ktorá mala najostrejšie lakte a kvetiny chytila. Svadobné dary sú rozbalené a roztriedené na tie, ktoré si necháme, na tie, ktoré pošleme ďalej, a na tie, ktoré skončia v bazáre alebo v koši. Medové týždne máme za sebou a čakajú nás celé desaťročia manželského života: množstvo dohadov, kompromisov a sladkého uzmierovania, rodenia a výchovy detí, spoločné starnutie a podpora v chorobe aj v zdraví, v dobrom aj zlom.

Výročie svadby

V našom článku sme pre vás pripravili množstvo tipov a inšpirácií nie len na darčeky, ktoré sú vhodné ku každému roku. Stručný prehľad nájdete v tabuľke nižšie. Iste si vyberiete to svoje, nech už sa prikláňate k tradíciám alebo dávate prednosť modernému poňatiu. Môžete si stiahnuť aj verziu na tlač a každý rok do nej pred blížiacim sa výročím nazrieť. Ďalej v článku nájdete konkrétne tipy na darčeky pre ženy aj pre mužov a praktické rady, ako vybrať vhodný šperk. Okrem toho sa dozviete, ako sa výročie svadby slávilo v minulosti, ako ho môžete osláviť v súčasnej dobe a veľa ďalších zaujímavostí.

PočetrokovTradičný názov a darčekModerný darčekKvetinaFarbaDrahokam alebo materiál
1papierováhodinykarafiát, fialkazlatá, žltázlaté šperky, olivín, perla
2bavlnenáporcelánkonvalinka, krasuľkačervenágranát, ruženín
3koženákrištáľ, skloslnečnica, fuksiabiela, nefritovo zelenáperla, krištáľ, nefrit
4ľanová, hodvábna, ovocná, kvetinováelektronikahortenzia, pelargóniamodrá, zelenámodrý topás, modrý zirkón
5drevenástrieborné príborysedmokráskamodrá, ružová, tyrkysovázafír, ružový turmalín
6železná, cukrovádrevené výrobkykalabielaametyst, tyrkys
7vlnená, medenápísacie potrebyfréziažltá, prachovo bielaónyx, žltý zafír, zlatý beryl
8bronzová, plechoválátky, čipkyorgován, plamienokbronzováturmalín, tanzanit
9hlinená, medenákožené výrobkystrelícia, vlčí makterakotoválapiz lazuli, ametyst, zelený spinel
10cínová, hliníkovádiamantové šperkynarcisstrieborná alebo modrádiamantové šperky, modrý zafír
11oceľovámódne šperkytulipán, pupenectyrkysovátyrkys, citrín, žltý zirkón
12hodvábna, ľanováperly, farebné drahokamypivonkaperleťovánefrit, opál
13čipkovanálátky, kožušinychryzantéma, topoľovkabielacitrín, mesačný kameň
14slonovinovázlaté šperkyorchidea, dáliaslonovinováopál, achát
15krištáľováhodinkyružarubínovo červenárubín, granát, alexandrit, krištáľ, rhodolit
16-strieborné doplnky do kuchynelimonkastriebornáolivín, červený spinel
17nábytkovánábytokčervený karafiátžltákarneol
18porcelánováporcelán-modrámačacie oko, akvamarín
19bronzovábronzbronzové chryzantémybronzováakvamarín
20porcelánováplatinaastra, ľaliasmaragdovo zelená, bielasmaragd, žltý diamant, zlatý diamant
21mosadzná/niklovámosadz, nikelkosatecoranžováiolit
22medenámeď-zelenáspinel
23-strieborné taniere-striebornátopás, zafír
24opálováhudobné nástroje-levanduľovátanzanit
25striebornástriebrokosatecstriebornástriebro
30perlovádiamantľalia, hrachorzelenáperla, diamant, nefrit
35korálovánefrit-korálovásmaragd, koráľ, nefrit
40rubínovárubíngladiola, kapucínkarubínově červenárubín, granát
45zafírovázafír-zafírová červenázafír, mačacie oko
50zlatázlatožltá ružazlatázlato, cisársky alebo zlatý topás
55smaragdovásmaragdkalasmaragdovo zelenásmaragd, alexandrit
60diamantovádiamantorchidejdiamantovo bieladiamant
65modrozafírovámodrý zafír--modrý safír
70platinováplatina--platina
75diamantová a zlatádiamant, zlato--diamant, zlato
80dubovádiamant, perla--diamant, perla
85vínovádiamant, zafír--diamant, zafír
90kamennádiamant, smaragd--diamant, smaragd

Kedy sa prvý raz slávilo výročie svadby

Svadba znamená zlomový okamih našich životov, spojenie dvoch ciest v jednu, začiatok spoločného bytia. Rozhodne teda niečo pamätania hodné, niečo, čo stojí za to osláviť. To vedeli už v stredoveku, kam sa datujú prvé zmienky o slávení jednotlivých výročiach svadby. Vo Svätej ríši rímskej manželia darovali svojim lepším polovičkám po 25 rokoch manželstva strieborný veniec, po ďalších 25 spoločných rokoch to už bol veniec zlatý. Slávenie spoločne strávených rokov spopularizovala viktoriánska éra (19. storočie), ktorá sa preslávila snahou všetko skatalogizovať a nejakým spôsobom usporiadať. Odtiaľ asi pochádza aj špeciálny zoznam darčekov, ktorý sa k ku konkrétnemu výročiu hodí.

20. storočie so sebou prinieslo rozšírenie fenoménu svadobných výročí. V 30. rokoch 20. storočia si klenotnícka asociácia uvedomila, že výročia svadby predstavujú jednoducho dokonalý priestor na zvýšenie odbytu ich produktov. Veď ľudia neslávia iba 20. výročie, ale zháňajú darček aj k 22. výročiu. Prebehlo prepracovanie a rozšírenie zoznamu jubilejných osláv a dnes sa oslavuje 1.–25. výročie, následne sa vzdáva hold spoločnému životu každých päť rokov.

Ako osláviť výročie

Iste si kladiete otázku, ako najlepšie osláviť výročie. Iba v súkromí so svojou lepšou polovičkou alebo usporiadať obrovskú párty pre všetkých priateľov a príbuzných? Každý rok zariaďovať veľkú akciu zaberá veľa času a finančných prostriedkov, preto sa väčšinou dodržuje tradícia, keď sa množstvo hostí schádza skutočne len na okrúhlych a významných výročiach.

Intímna večera pri sviečkach

Prvých zhruba 15 rokov mnoho párov uprednostňuje súkromné oslavy jubilea. Spravidla sa rozhodujú pre romantickú večeru pri sviečkach a nezáleží, či doma alebo v obľúbenej reštaurácii, či na mieste, kde sa spoznali, prípadne mali prvé rande. K slávnostnému večeru patrí okrem dobrého vína aj ten správny outfit, väčšinou kvetiny a drobný darček. Nemusí ísť o nič veľké, stačí maličkosť. Základom všetkého je vedomie, že ten druhý na nás myslí a že si s nami túži uctiť významný míľnik spoločného života. Popularitu si získava v poslednej dobe rozširujúci sa zvyk užiť si spolu v týždni výročia svadby predĺžený víkend. Pred manželmi sa objavuje šanca stráviť nerušene pár dní spolu, oslobodiť sa od každodenných starostí s deťmi, v práci a pod., venovať sa iba sebe a uvedomiť si, prečo sa vlastne milujú a prečo sa rozhodli kráčať životom spoločne.

Rodinná oslava

Väčšie oslavy v rodinnom kruhu preferujú páry pri 25. výročí, tzv. striebornej svadbe. Štvrťstoročie čeleniu nástrahám všednosti, každodennosti a osobnosti toho druhého vzbudzuje obdiv našich blízkych, a preto si zaslúži riadnu párty, kde sa môžu stretnúť všetci členovia rozvetvenej rodiny a priatelia. Chcú si vychutnať pocit dobre odvedenej práce a osláviť spoločné úspechy. Ešte intenzívnejšie sa to dá vnímať pri oslavách rubínovej (40 rokov), zlatej (50 rokov), diamantovej (60 rokov) a platinovej svadby (70 rokov). Posledné zmienené výročie sa považuje už za skutočnú raritu, do osláv tak často zasiahne aj záujem a gratulácia miestnej radnice a médií, ktoré prispejú drobným darčekom.

Oslava výročia svadby je vždy záležitosťou osobného vkusu a rozhodnutia manželov. Predovšetkým oni si volia spôsob, ako si vyjadriť lásku, oddanosť a vďaku za spoločne strávené roky. Nechajte sa svojím okolím a médiami inšpirovať, ale neberte ich ako dogmu. Vy sami viete najlepšie, ako oceniť a potešiť svojho partnera. Dôležité je predsa si na seba nájsť čas a hlavne nezabudnúť.

Tipy na darčeky

Striebro, zlato, drahé kamene alebo spoločná dovolenka?

Výročie a darček sú už skoro synonymom. Sláviť sa dá totiž takmer všetko, nie len výročie svadby, narodeniny a sviatky, ale aj deň, keď ste sa stretli, išli na prvú schôdzku, prvý raz ste sa pobozkali, zasnúbili ste sa, prvý raz ste sa pohádali, alebo keď ste sa nasťahovali k sebe. Pre každého má ten ktorý míľnik iný význam, páry si však vytýčia jeden či viac momentov, ktoré si chcú pravidelne pripomínať a pomocou drobností aj pamätať ďalšie spoločné roky.

Každého sa v srdci najviac dotkne darček osobný, taký, ktorý vypovedá o tom, že ste nad jeho výberom premýšľali, dômyselne ste rozmýšľali, plánovali a hľadali, dokým vám necinklo: „To je ono!“ Veď všetci túžime urobiť obdarovávanému radosť a pri výročí to snáď platí dvojnásobne, pretože vtedy nejakou maličkosťou ďakujeme za trpezlivosť, lásku a vyjadrujeme nádej, že spolu strávime ďalšie krásne roky.

Ak chcete zberateľke bábik či milovníkovi dvadsaťročnej whisky oslavu výročia každý rok trochu spestriť, alebo pokiaľ len hľadáte inšpiráciu, skúste zvážiť tradičné darčeky, podľa ktorých aj jednotlivé jubileá získali svoj názov. Tieto obyčaje spočívajú vo viere, že určitému počtu spoločných rokov zodpovedá špecifická látka či substancia. O trvaní tohto zvyku svedčí aj fakt, že už v stredoveku obdarovávali manželia svoje ženy pri 25. či 50. výročí strieborným, alebo zlatým vencom. V tabuľke v úvode článku aj v texte nižšie si môžete všimnúť, že tak ako sa zosilňuje manželské puto a vzťah, tak sa mení aj materiál, ktorý výročie symbolizuje: od krehkého a ľahko zničiteľného papiera po odolný a pevný diamant. Pokiaľ na tradíciách tak nelipnete a je vám bližšie modernejšie poňatie osláv, môžete si vybrať medzi modernými darčekmi, ktorých varianty boli neskôr ku každému výročiu priradené.

Príjemným spestrením osláv výročia býva aj spoločná dovolenka. Od predĺženého poznávacieho víkendu v Paríži cez dva týždne na pláži na Bali, alebo v gruzínskych horách: ponuka cestovných kancelárií je široká, niektoré sa priamo na podobný typ zájazdov špecializujú. Pokiaľ vám však v tele planie túžba po dobrodružstve, pokojne môžete vyraziť aj na vlastnú päsť. Veď tento výlet slúži k posilneniu vášho zväzku a opätovnému nájdeniu cesty k sebe. Cestovanie patrí k obľúbeným darčekom pre oboch.

Darčekový sprievodca

Pre ženy: Ruže a diamanty – opozeraná klasika?

Keď vyberá darček k výročiu muž, vojde do kvetinárstva alebo ku klenotníkovi, kde vyberie ruže alebo prsteň. Samozrejme, ide o nestarnúcu klasiku známu z romantických filmov, v ktorých kytica ohnivých kvetov rozbúcha srdce aj tej najpragmatickejšej žene a trblietajúci sa diamant rozžiari oči aj vyznávačke strohého štýlu. Nemyslíte si ale, že po piatich, desiatich rokoch sa táto klasika všetkých klasík trochu opozerá, alebo môže byť fajn venovať hľadaniu vhodného darčeka viac než pár hodín? Neuškodí nechať sa inšpirovať typmi na darčeky k výročiu, ktorých je plný internet, aj časopisov?

Ku každému spoločne prežitému roku manželstva sa priraďuje vlastná kvetina, typ darčeka a kameňa. Prečo si zoznam niekam neodložiť a neprekvapiť svoju drahú polovičku každý rok niečím novým a unikátnym? Tá kvapka vynaloženej námahy sa vám vráti vo forme šťastného úsmevu a ohromenia v očiach vašej ženy. Lekcie tanca, jogy, masáže, výlet do Číny, lístky do divadla, starožitná bábika alebo hojdacie kreslo… Stačí sa na chvíľu zamyslieť a drobnosť pre vašu životnú spolupútničku nebude problém nájsť.

Darček, či už zvolíte niečo osvedčené, alebo niečo inovatívne, by mal zodpovedať povahe a vkusu vašej pani. Veď vy ju poznáte najlepšie a viete, či ju viac poteší kytička lúčnych kvetín, ktoré sám natrháte, alebo obrovská kytica skleníkových orchideí. Ak dokážete vybraný darček aj vtipne zdôvodniť a okomentovať, máte vyhrané.

Darčeky pre ženy

Pre mužov: Whisky, alebo bungee jumping?

Hovoríte si, že výber darčeka pre mužov nie je nič náročné. Chce to len niečo praktické alebo k jedlu. Veľa žien tiež investuje do pekného spodného prádla, ktorým potom poteší oči svojho manžela. Ženy však všeobecne riešia rôzne výročia a darčeky oveľa viac a komplexnejšie než muži. Všetko vyberajú ľahšie a inštinktívnejšie, pretože si predsa len lepšie pamätajú rôzne maličkosti. Ženy taktiež mávajú väčší sklon k romantike.

Napriek tomu sa môže stať, že po mnohých prežitých rokoch dôjde inšpirácia. Skúste pobaviť a zaujať fľašou obľúbeného dobrého alkoholu, ktorý zrel v sudoch presne tak dlho, ako trvá vaše manželstvo. Vyhľadajte manžetové gombíky zdobené drahokamami, ktoré zodpovedajú tomu danému výročiu, alebo sa porozhliadnite aj medzi ďalšími šperky pre mužov. Zožeňte hodinky, ktoré váš muž skúma vo výklade klenotníctva alebo na internete. Darujte spomienku, zážitok – v dnešnej dobe sa práve so zážitkovými kurzami roztrhlo vrece. Vyrazte si na lyže do hôr, zjazdite na rafte divokú rieku, choďte rybárčiť. Darček nemusí byť len vecný a hmatateľný, môže to byť aj niečo, čo prežijete spolu a na čo budete môcť v nasledujúcich rokoch spomínať.

Či už sa vrhnete do water zorbingu, alebo objavíte v antikvariáte podpísaný prvý výtlačok manželovej obľúbenej knihy, myslite na svojho muža a jeho povahu. Budujte a vytvárajte si krásne spomienky, ktorými budete pri oslavách okrúhlych výročí baviť celú rodinu a ktoré vás dojmú a zahrejú pri srdci. Veď máločo nás poteší tak, ako keď niekomu milovanému urobíme radosť.

Darčeky pre mužov

Tipy na výber šperku

Rozhodli ste sa kúpiť svojej drahej polovičke k výročiu šperk? Potom iste máte pocit, že stojíte pred náročnou úlohou. Pokiaľ len cestou z práce zabehnete do klenotníctva a vyberiete prvý kúsok, ktorý vám padne do oka, vaša žena možno ocení vašu spontánnosť. Pri takomto nepremyslenom rýchlom nákupe sa dá, ale tiež šliapnuť poriadne vedľa. Čo samozrejme nie je najlepší výsledok vášho snaženia, pretože darček zo zlatníctva znamená výraznejšiu investíciu. Vy predsa nechcete vyhodiť kopu peňazí za niečo, čo vaša žena nikdy nebude nosiť, pretože to nie je jej štýl. Venujte preto svojej manželke viac pozornosti. Sledujte, aký kov sa jej páči – má radšej zlato, alebo striebro? Nenápadne preskúmajte jej šperkovnicu a zistite, či je plná jednoduchých retiazok alebo zložito prepracovaných náhrdelníkov a prsteňov. Pri výbere šperku sa tiež môžete riadiť farbou pleti a vlasov alebo štýlom šatníka.

Univerzálne náušnice

Hovorí sa, že darovaním náušníc nikdy nešliapnete vedľa. Trh doslova zaplavuje tento obľúbený šperk, vyberať totiž môžete z klasických krúžkov, napichovacích alebo visiacich typov. Tvar náušníc prispôsobte rysom tváre svojej ženy – okrúhlej tvári sa hodia šperky visiace, oválnej zase drobnejšie kúsky. Zvážiť by ste mali odtieň pleti, farbu vlasov a očí. Krehké modrooké blondínky vyniknú s ľahkými a jemne spracovanými klenotmi, v spojení svetlohnedých vlasov a zelených či hnedých očí vyniknú matné šperky, lesklé kúsky rozžiaria výrazné tmavovlasé a tmavooké typy a dámy s nosmi poprášenými pehami. Pamätajte, že náušnice sú priamo pri tvári, preto pokiaľ si s nákupom neviete poradiť, požiadajte o pomoc odborníka. Oplatí sa so sebou napríklad zobrať aj fotografiu obdarovávanej.

Obľúbené prstene

Výber prsteňa – ďalšieho veľmi obľúbeného daru k výročiu svadby – je oproti náušniciam prechádzka ružovým sadom. Stačí len trafiť správnu veľkosť, čo ale bude s našimi tipmi hračka. Zvážte však aj dĺžku prstov svojej dámy. Kratším prstenníkom sadnú skôr decentné šperky s oválnymi či obdĺžnikovými kameňmi, zatiaľ čo dlhé štíhle prsty si môžu dovoliť nosiť takmer čokoľvek. Tvar a brus kameňa dáva rôzne vyniknúť rôznym typom drahokamov a diamantov. Nedokážete sa rozhodnúť, či skôr ohnivý rubín alebo čistý trblietavý diamant? Skúste byť inovatívny a zvoliť kameň podľa jubilea, ktoré sa chystáte osláviť. Tak každý rok môžete venovať šperk s iným kameňom a dáma vášho srdca bude vždy vedieť, kedy ktorý prsteň, náušnice, náramok a náhrdelník dostala. Máte radšej niečo klasické? Potom by ste sa mali prikloniť k drahokamu podľa zverokruhu alebo mesiaca narodenia. Štýlovo pôsobí aj kameň podľa mesiaca, v ktorom ste si povedali svoje áno. Drahokam nie je len pekný lesklý kamienok, ale nesie v sebe mnoho skrytej symboliky a romantických významov.

Aký kov je najvhodnejší?

Kov sa hodí ušľachtilý, pretože býva hypoalergénny a nemusíte sa tak báť, že šperk prinesie vašej žene nejaké zdravotné problémy. Takisto kvalitný materiál lepšie drží tvar, takže prstienok sa rýchle neohýba a dlhšie vyzerá ako nový. Navyše lesk drahého kovu je nezameniteľný svojou hĺbkou a vyžarujúcim teplom či chladom. Pri prvých výročiach sa nemusíte strachovať a pokojne siahnite po striebre, najlepšie s označením šterlingové, 925. V neutrálnom odtieni klenotu krásne vyniknú žiarivé kamene a ozdoby celkovo pôsobia ľahšie a mladistvejšie. Postupom času sa môžete prepracovať ku zlatu, pokiaľ ho vaša manželka nosí: ľadovo biele, klasické žlté alebo moderné a romantické ružové zlato naberá na popularite, cenovo sa však pohybuje v iných výškach než striebro. Ku okrúhlym výročiam sa perfektne hodí platina – tento vzácny a výnimočný kov vypovedá o úcte a láske a nesie v sebe hlbokú vďaku za spoločne strávené roky.

V krátkosti povedané, k obyčajným výročiam kupujte šperky lacnejšie, k významným siahnite do vrecka hlbšie. Nepozerajte však iba na cenu, ale aj na farbu kovu a kameňa, tak aj na jeho typ. Rovnako aj dizajn šperku sa pri hľadaní toho pravého zaraďuje medzi dôležité faktory. Nezabudnite, že pokiaľ sa vaša žena rada opaľuje, tak je letný typ a hodia sa jej skôr zlaté kúsky a teplo zafarbené kamene. Pokiaľ však na slnku skôr sčervenie, je typom zimným a rozžiari ju striebro, biele zlato či platina s chladne zafarbenými drahokamami.

Spolu rok za rokom

Ako sme sa už zmienili vyššie, každý rok strávený v manželstve si zaslúži osláviť. Nezáleží, či sa rozhodnete pre komornú romantickú večeru s odovzdaním darčeka, alebo veľkú oslavu v kruhu rodiny a priateľov. Vedzte, že keď si na seba urobíte čas, dáte si najavo, že vaše city neochladli, že je vám spolu stále dobre, že vám na sebe záleží, že vám to pomôže prekonať náročné situácie v ďalšom roku a v každodennom zhone. Na inšpiráciu sme si pre vás pripravili zoznam jednotlivých výročí s typickými darčekmi, farbami, kvetinami a drahokamami.

1. výročie – svadba papierová

Máte za sebou prvých 12 mesiacov manželstva. Už dokonale viete, čo ten druhý má rád a čo nie, poznáte jeho obľúbené jedlo, viete, ako rieši konflikty, na čo míňa a kedy chodí spať. Tradičným darčekom, ktorý k tomu výročiu patrí, je niečo z papiera. Od papierových kvetín cez loďku, alebo originálne origami, ktoré sami zložíte – fantázii sa medze nekladú a záleží iba na vašom partnerovi a jeho zmysle pre humor. Alternatívou papieru môže byť plastový dar, napríklad hojdačka. Pokiaľ vám to príde príliš neformálne a obyčajné, skúste vybrať hodiny – najlepšie kvalitný starožitný kúsok.

Ak ani tie nepovažujete za vhodné, darujte kyticu fialiek alebo pomarančových kvetov. Prípadne skúste karafiáty, ktoré symbolizujú neutíchajúcu radosť z manželského púta a šťastia do ďalších rokov.

K tomu najlepšie šperk zo zlata, zdobený olivínmi alebo perlami. Hrejivý zelený odtieň olivínu prežiari rovnako zafarbené oči vašej drahej polovičky a veľmi sa hodí dámam, ktoré sa rady opaľujú. Perly osadené do zlata potešia elegantné ženy, predovšetkým náušnice s jemnými perličkami akoya, alebo retiazka s príveskom s dozlata zafarbenou dokonalou juhomorskou perlou.

Oslavy prvého výročia by sa mali niesť v zlatej alebo žltej. Pri domácej oslave prestrite v týchto farbách. Zabaľte darček do papiera v uvedených odtieňoch. Oblečte sa v tomto duchu – a pokiaľ sa vám práve tieto farby nehodia, nemusíte mať hneď kanárikovo žlté šaty, stačí aj drobný doplnok v decentnom odtieni. Ide o symboliku, je to hra, na ktorú budete aj po rokoch radi spomínať.

 • Prsteň so zeleným turmalínom a postrannými olivínmi Jelena
  Prsteň so zeleným turmalínom a postrannými olivínmi Jelena
 • Zlaté visiace náušnice s bielymi perlami Cathy
  Zlaté visiace náušnice s bielymi perlami Cathy
 • Náhrdelník s mesačným kameňom, olivínom a tsavorit granátom Luca
  Náhrdelník s mesačným kameňom, olivínom a tsavorit granátom Luca
 • Perlový náhrdelník zo striebra Aisle
  Perlový náhrdelník zo striebra Aisle

2. výročie – svadba bavlnená

Už celé dva roky spolu žijete, vychovávate prvé dieťa, prípadne o zaobstaraní potomka uvažujete. Prepadávate sa do určitej rutiny, preto nezabudnite osláviť výročie svadby. Vymýšľanie darčeka a plánovanie romantického predĺženého víkendu vás vytrhne z apatie a vnesie do života nový drive. Typickým darom na toto jubileum je niečo z bavlny – je odolná a pevná, známa tiež ako symbol prosperity. Skúsiť môžete aj výrobok z potlačenej bavlny (z kalika). Prípadne vyberte nový porcelán do domácnosti.

Oči vašej drahej rozžiari aj kytička krasuliek alebo konvaliniek, ktoré vypovedajú o skromnosti a čistote vášho vzťahu, o odovzdaní sa tomu druhému a sú symbolom silnej a trvalej lásky.

Ak chcete vyberať darček v klenotníctve, porozhliadnite sa po niečom s granátom alebo ruženínom. Mužov oslnia zlaté manžetové gombíky osadené preslávenými českými granátmi, dámy zase zavzdychajú nad jemným kúskom zo striebra, alebo bieleho zlata ozdobeného ružovým či broskyňovým ruženínom. Tento kameň podporuje lásku a nehu vo vzťahu, pomáha hanblivým povahám povedať, po čom túžia. Granát je pre Barana alebo Kozorožca, ruženín pre Býkov.

Druhé výročie oslávte v odtieňoch červenej. Červené obrusy, červené sviečky, červené víno lahodnej chuti, jahody so šľahačkou či šampanským, bordó šaty zvýrazňujúce siluetu, vášnivo červený rúž, zvodné červené čipkované prádlo… S farbou vášne, ohňa a odvahy si iste hravo poradíte.

 • Strieborný náhrdelník s granátom Hadley
  Strieborný náhrdelník s granátom Hadley
 • Strieborný náramok s granátom Rollie
  Strieborný náramok s granátom Rollie

3. výročie – svadba kožená

Koža je pevný, hrejivý, silný a flexibilný materiál, ktorý odkazuje na stabilitu vzťahu. Veď tri roky spolu presne toto vyžadujú. Vaše puto musí byť pevné, ale vy sa často musíte prispôsobiť a pracovať na hľadaní kompromisných riešení. Darujte teda sexy kožené lodičky alebo elegantné polotopánky, opasok, kabelku, tašku, kufrík… Prípadne si navzájom venujte kožené bundy a vyrazte na výlet na motorkách – taký spoločný adrenalínový zážitok iste vyženie nudu, ktorá by sa nenápadne mohla skrývať za dverami vášho láskyplného vzťahu. Prípadne skúste darovať drobnosť zo skla či krištáľu, tento materiál je krehkou pripomienkou toho, ako pár dokáže ovplyvniť životy svojich blízkych.

Vaša žena si iste rada privonia ku kytici farebných fuksií alebo jemných belostných konvaliniek. Najviac však oslníte, pokiaľ domov prinesiete slnečnice, ktoré symbolizujú pevné puto, ktoré vás spája a ktorých žiarivá farba rozsvieti aj daždivé novembrové dni.

Perly sú tým pravým orechovým, pokiaľ chcete, aby vaša lepšia polovička vedela, kedy ktorý šperk dostala. Prsteň s okrúhlou perlou alebo klasický smotanový perlový náhrdelník si zamilujú decentné dámy. Perlový náhrdelník v teplých smotanových odtieňoch dokonale vynikne na bledej pokožke, ktorú rozžiari a zahreje.

Kombinácia nevinnej bielej a uchvacujúcej nefritovej zelenej predstavuje perfektnú výzdobu na slávnostný stôl. Na bielom obruse vyniknú zelené obrúsky a sviečky. Biele šaty sa hodia všetkým, a pokiaľ ich monolitnosť rozbijete napríklad nefritovo zafarbenými doplnkami, jednoducho zažiarite. Počkajte na chvíľu, keď budete na kolenách húpať vnúčatá a budete im na fotkách z oslavy hovoriť, ako ste vtedy zháňali presne túto kravatu a tamtie skvelé lodičky.

 • Strieborný elegantný perlový prsteň s lab-grown diamantmi Doria
  Strieborný elegantný perlový prsteň s lab-grown diamantmi Doria
 • Zlaté náušnice s perlami a lab-grown diamantmi Chaney
  Zlaté náušnice s perlami a lab-grown diamantmi Chaney

4. výročie – svadba ovocná/kvetinová/hodvábna/ľanová

Štvrté výročie sa nesie v znamení kvetín a ovocia. Po toľkých rokoch spolu je potrebné si spolužitie trochu osladiť – a prečo nie práve sladučkým plodom? Jedlo už od pradávna patrí k najvďačnejším darčekom a môže pôsobiť aj ako afrodiziakum. Kvety navyše symbolizujú rozkvet partnerstva, pretože už ste sa spolu náležite vžili a začínate fungovať ako dobre premazaný stroj. Nezabudnite však, že aj tá najdokonalejšia mašina občas potrebuje trochu oleja, aby nedrhla. Preto si nechajte v obchode – prípadne svojpomocne – naplniť kôš svojim obľúbeným ovocím a vydajte sa na piknik. Pokiaľ práve prší, alebo padá sneh, kto hovorí, že si nemôžete urobiť výlet do teplých krajín, alebo len roztiahnuť deku uprostred obývačky a užiť si niekoľko nerušených chvíľ? Ak ste skôr praktickejšie založení, vyberajte darčeky z hebkého hodvábu, priedušného ľanu alebo pružného nylonu. Hovoríte si – nylon? Veď váš horolezec nové laná určite ocení :) Moderné rodiny si radi kúpia novú chladničku alebo širokouhlú smart TV.

Ako lepšie osláviť kvetinovú svadbu, ako cestičkou z okvetných lístkov vonných pelargónií? Prípadne kyticou hortenzií, ktorých drobnučké kvietky symbolizujú vďačnosť a uznanie. Oceňte lásku a starostlivosť svojej ženy, ospravedlňte sa kvetmi – darujte jej práve horténzie.

Modré topásy najlepšie vyniknú v zlatých šperkoch. Kamene tohto výročia, ktoré lákajú ku skromnosti, sú skutočne tvrdé a odolné tak ako manželstvo. Modrá farba topásov je veľmi vďačná, toľko rôznych odtieňov, od teplých po chladné, vám dovolia vybrať ten pravý v obľúbenom tóne vašej ženy alebo taký, ktorý nádherne zvýrazní oči, ktoré sa na vás aj po štyroch rokoch pozerajú s láskou. Stavte na zlatý topásový prívesok alebo jemné náušnice s týmto kameňom.

Výzdobu laďte do modrej alebo zelenej, záleží, ktorá farba je vášmu srdcu bližšia. Modrá je vďačnejšia, páči sa a hodí sa všetkým – záleží iba na správnom odtieni. Príbeh zelenej je trošku zložitejší, pretože hoci je to farba prírodná, priradzujú sa jej rôzne vlastnosti – označuje sa za farbu závisti, ale tiež pokoja a mieru. Potom si vyberajte! Áno, vy si môžete zvoliť, ako ju budete vnímať.

 • Strieborný prívesok s topásom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
  Strieborný prívesok s topásom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
 • Zlatý cluster prsteň s topásom, zafírom a moissantom Fiero
  Zlatý cluster prsteň s topásom, zafírom a moissantom Fiero
 • Strieborné náušnice s nebesky modrými topásmi Magni
  Strieborné náušnice s nebesky modrými topásmi Magni

5. výročie – svadba drevená

Pevné, tvrdé, odolné, konzistentné, dlhoveké, takmer nezničiteľné – presne takými vlastnosťami vyniká drevo. Netužíte snáď, aby také bolo aj vaše manželstvo po piatich rokoch? Oslávte drevenú svadbu tradičným darčekom z dreva – jemne vyrezávanou soškou, drevenými korálikmi či náramkom, novým krovom na dome, jedálenským stolom a stoličkami, výletom do hlbokých lesov a kempovaním na mieste, kde vás nikto nebude rušiť a kde sa budete môcť venovať len sami sebe. Telefóny aj notebooky nechajte doma, výročie je čas ukradnutý len pre vás dvoch. Ak vám príde drevo veľmi obyčajné, preskúmajte starožitníctvo a zožeňte si strieborné príbory. Pri pohľade na taký dar si spomeniete na spojenie, ktoré ste spolu vybudovali.

Po piatich rokoch sa dávajú sedmokrásky. Nositeľky prísľubu romantickej budúcnosti, kvietky nevinné a krehké, symbol lojality a čistoty. Ak slávite výročie v dobe, keď kvitnú na záhradkách a lúkach, bežte sám natrhať kytičku. Určite svoju ženu potešíte viac pár neumelo zviazanými stonkami ako pestovanými skleníkovými kvetinami. To, že si dáte prácu s hľadaním a trhaním sedmokrások, vypovedá o vašej láske a ochote pre váš vzťah obetovať trochu z vlastného pohodlia.

Zafír – symbol úspechu v láske – je kameňom apríla a septembra, znamení Blížencov a Panien, čistých čakier, dobrého zraku a 5. výročia. Zafír sa dá kúpiť vo všetkých farbách dúhy. Klasikou samozrejme zostáva temne modrá, ktorá krásne vyniká v zafírových náušniciach z bieleho i žltého zlata. Chladný lesk sa hodí snehulienkovým typom, teda ženám s porcelánovou pleťou, modrými očami a havraními vlasmi. Hodí sa však pre všetky dámy, ktoré sa ťažšie opaľujú. Ak nechcete investovať do zafíra alebo vás neoslnil žiadny taký šperk, skúste ružový turmalín. Tento symbol lásky a priateľstva vynikne v rovnakom kove ako zafír, odstráni negatívne pocity a zoženiete ho v ružovej, orchideovej, modrej, zelenej, červenej, žltej, čiernej a vo farbe vodného melónu. Teplé odtiene kombinujte so zlatom, chladivé so striebornými tónmi.

Modrá, ružová, tyrkysová – vyberte si len jednu alebo ich podľa priania a vlastného vkusu skombinujte. Ak sa necítite v týchto farbách vo svojej koži, nestrácajte nádej, že by ste na oslavu výročia museli voliť farby iné: veď nemusíte byť ružovo-modrý od hlavy k päte. Stačí drobnosť, doplnok, farebné šnúrky, lak na nechty, ktoré dokážu, že viete, ktoré tóny sa ku 5. výročiu viažu.

 • Strieborný cluster náhrdelník s turmalínom a drahokamami Maizie
  Strieborný cluster náhrdelník s turmalínom a drahokamami Maizie
 • Zlaté visiace náušnice s modrými zafírmi Christy
  Zlaté visiace náušnice s modrými zafírmi Christy
 • Minimalistický náhrdelník s ružovým zafírom Vieny
  Minimalistický náhrdelník s ružovým zafírom Vieny

10. výročie – svadba cínová/hliníková

Máte za sebou prvú dekádu svojho manželstva, dôkaz stability, obetavosti, schopnosti nájsť kompromis a v neposlednom rade mnoho lásky, smiechu a spoločných spomienok. Cín je symbolom úspešného manželstva – flexibilný, stály a nedá sa ohnúť bez toho, aby ste ho nezničili. Darujte jemne modelovaný cínový pohár, raritné cínové mince alebo sošky. Váš hráč alebo milovníčka histórie ocení sadu starožitných cínových vojačikov. Ak sa vám zháňa taký darček ťažko, skúste niečo z hliníku – určite nie hrnce, ale napríklad bicykle, na ktorých spolu môžete vyraziť každú nedeľu do prírody. Z hliníku sa navyše vyrába mnoho drobností, ktoré objavíte v každom darčekovom obchodíku. Ak stále nemáte dosť, zvoľte materiál zo všetkých najtvrdší: diamant. Pre pánov sa priam ponúkajú investičné diamanty, pre dámy samozrejme šperky.

Radosť, hravosť, šťastie, rešpekt, znovuzrodenie a nový začiatok predstavuje kytica žltých narcisov. Ich trumpetové kvety nádherne voňajú a ako jedna z prvých jarných kvetín rozjasnia narcisy romantickú večeru pri sviečkach. Poteší zväzok kvetov vo farbe slnka, nie je potrebné k nim pridávať žiadne ďalšie zelené rastliny. Manželku môžete počas osláv výročia pobaviť aj historkou, ako ste ku kvetinám prišiel – od jediného kvetinárstva v meste po susedovu záhradku, kde sa na vás chystal ich krvilačný vlkodav.

Diamanty sú večné, tak ako vaša láska, preto sa najlepšie hodia práve k oslave 10. výročia. Najtvrdší kameň symbolizuje veselosť, ohromujúcu radosť, prosperitu, nepremožiteľnosť a trvalosť. Často sa osadzuje do eternity prsteňov, pretože v sebe nesie označenie cnosti. Pôvodne však bol kameňom odvahy. Vybrúsený diamant láme svetlo tak, že vyzerá, ako keby hlboko v ňom horel oheň. Verí sa, že tento jav predstavuje neutíchajúci plameň lásky. Diamanty sa nepredávajú iba číre, ale ich fancy varianty hrajú všetkými farbami. Kameň mesiaca apríl je neskutočne populárny a najpredávanejší vôbec, ale pokiaľ hľadáte niečo iné, za vhodnú alternatívu sa považuje modrý zafír. Ak patríte k maximalistom, nebojte sa manžetových gombíkov alebo prsteňa z bieleho zlata, do ktorých je osadený práve taký zafír obklopený menšími diamantmi.

Oslavy 10. výročia symbolizuje strieborná a modrá farba. Strieborné sandáliky a šperky spojené so šatami v polnočnej modrej, tmavomodrý oblek, vlhký pohľad modrých očí, strieborné príbory, blankytovo modré obrusy a prestieranie v temnejších odtieňoch, strieborné auto, namodro vymaľovaná hotelová izba… Odtiene striebornej a modrej nás obklopujú na každom kroku, ľahko preto namiešate tú správnu a vkusnú kombináciu, ktorá vám bude pripomínať zavŕšenie prvej dekády spoločného života.

 • Eternity prsteň plný lab-grown diamantov Uriel
  Eternity prsteň plný lab-grown diamantov Uriel
 • Minimalistické náušnice s modrými zafírmi Natali
  Minimalistické náušnice s modrými zafírmi Natali
 • Strieborný prívesok srdce so zafírmi a diamantom Janey
  Strieborný prívesok srdce so zafírmi a diamantom Janey
 • Strieborné manžetové gombíky s modrými diamantmi Abrami
  Strieborné manžetové gombíky s modrými diamantmi Abrami

15. výročie – svadba krištáľová

Darček z krištáľu podarujte svojej milej na 15. výročí. Čistota materiálu vypovedá o priezračnosti vášho vzťahu. Porozhliadnite sa po obchodoch s presláveným slovenským alebo rakúskym krištáľom, kde určite objavíte nádherne brúsené vázy, misky, sošky a unikátne prívesky a šperky. Ak vám príde krištáľ príliš pompézny a do modernej domácnosti sa vám nehodí, siahnite po obyčajnom skle. Dnes sa z neho dajú okrem pohárov, vázičiek a ďalších drobností zohnať aj klasické hrnce – varenie v nich je vraj úplne najzdravšie. Väčšina uvedených darčekov a materiálov pôsobí skôr žensky, ale vy chcete oslniť muža? Zistite, po akých hodinkách túži a tie mu kúpte. Zaručíte, že už nebude mať výhovorky, prečo chodí neskoro, navyše dnes sa dajú objednať hodinky s veľkým množstvom rôznych funkcií od hĺbkomeru po určovanie prílivu a odlivu, takže technické typy zaplesajú.

Konečne môžete svojej žene kúpiť kyticu červených ruží bez toho, aby ste boli osočovaní z nedostatku dômyslu a dôvtipu. Práve kráľovná všetkých kvetín je symbolom 15. výročia. Už od antiky ruže znamenajú lásku, vášeň a dokonalosť. Presne také musí byť aj vaše manželstvo, inak by ste spolu tak dlho nevydržali, že?

15. jubileum vám ponúka na výber z troch typov drahokamov. Pokiaľ hľadáte luxusný kameň, zaiste prepadnete ohnivému kúzlu červeného rubína, ktorý napravuje pokazené vzťahy, uľavuje od bolesti a chráni pred utopením. Patrí ku kameňom júla a jeho svetločervená až purpurová farba vynikne na zlatom podklade, preto sa pri výbere sústreďte na šperky zo žltého zlata. Cena rubínov sa pohybuje pomerne vysoko, za vhodné alternatívy sa preto považujú granáty a alexandrity, ku ktorých odtieňom ich často prirovnávajú.

Rubínovo červená nie je pre každého. Veľmi výrazný odtieň môže kdekoho zastrašiť, preto sa zamerajte skôr na detaily v tejto farbe. Krásne pôsobí prestieranie, sviečky a rubínovo červené víno v elegantných pohároch. Samozrejme aj prádlo, ktoré vynikne na svetlej aj opálenej pokožke.

 • Elegantný prívesok s diamantmi a rubínmi Anjali
  Elegantný prívesok s diamantmi a rubínmi Anjali
 • Strieborný eternity prsteň s granátmi Olwen
  Strieborný eternity prsteň s granátmi Olwen
 • Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
  Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
 • Visiace náušnice s rubínovými srdiečkami Levy
  Visiace náušnice s rubínovými srdiečkami Levy

20. výročie – svadba porcelánová

Po 20 rokoch slávite druhé okrúhle výročie, ste spolu dve dekády, preto si zaslúžite veľkú oslavu v kruhu priateľov a rodiny. Party môžete spojiť s premietaním fotiek z predchádzajúcich akcií a baviť sa, ako ste zostarli, ako ste sa zmenili a ako sa vám zlepšil vkus. Podľa tradície by ste si mali venovať darček z porcelánu, od zberateľských bábik, sošiek, riadov, po starožitné meissenské a čínske kúsky, ktoré na aukciách dosahujú astronomické ceny. Ak je vám bližší pevný kov než krehký porcelán, poobzerajte sa po šperkoch a manžetových gombíkoch z platiny, ktorá symbolizuje silu a výdrž.

V kvetinárstve si potom nechajte uviazať elegantné veľkokveté ľalie, alebo pestrofarebné astry, ktoré značia múdrosť a šťastie, alebo ich natrhajte na záhrade. Výrazné kalichy ľalií rozvoňajú celý byt a ocenia ich skôr ženy, ktoré tiahnu k elegancii a luxusu. Astry potešia hravé ženy, ktoré jazdia na túry do hôr a nevadí im prespávať v stane.

Po prvý raz sa nám objavuje ako tradičný jubilejný kameň smaragd. Vzácny zelený drahokam spadá pod máj a znamenie Býka a Váhy. Kameň pri správnej farbe a bruse cenovo prevýši aj rovnako veľký diamant. Smaragd sám o sebe evokuje nesmrteľnosť a vieru, podporuje domáce šťastie, vernosť a vnímavosť medzi partnermi. Krásne vyzerá osadený do zlatých smaragdových náhrdelníkov, ale aj ďalších šperkov. Ten správny luxusný vzhľad mu dodajú okolité menšie diamanty, ktoré pozdvihnú jeho vnútorný oheň. Vynikne vo všetkých klenotoch, ktoré mu dajú dosť priestoru. Ako vhodnú alternatívu smaragdu sa dajú menovať veselé a radostiplné žlté diamanty. Správny brus a tvar dokáže podtrhnúť ich jas, keď ich klenotník umelecky osadí do žltého zlata.

Rodinnú oslavu pripravte v odtieňoch smaragdovej zelenej a bielej. Obrusy, prestieranie, kvetiny na stôl, torta aj baliaci papier na darčeky. Pri pohľade na fotky, alebo pri sledovaní videa si po rokoch nostalgicky zaspomínate nad tým, ako ste na poslednú chvíľu zháňali sviečky v správnom odtieni a ako vám v cukrárni miesto smaragdovo zelenej chceli vnútiť krikľavo zelenú polevu. Zažijete veľa momentov, ktoré si v ťažkých obdobiach pripomeniete na zlepšenie nálady a ako motiváciu, prečo to všetko stojí za to.

 • Strieborný prívesok so smaragdom s výberom veľkosti Odessa
  Strieborný prívesok so smaragdom s výberom veľkosti Odessa
 • Jemné náušnice so smaragdmi Laios
  Jemné náušnice so smaragdmi Laios
 • Strieborný prívesok v tvare srdca so smaragdom a diamantom Elyzza
  Strieborný prívesok v tvare srdca so smaragdom a diamantom Elyzza
 • Zlaté visiace náušnice so smaragdmi Christy
  Zlaté visiace náušnice so smaragdmi Christy
 • Smaragdový náramok s diamantom Wugo
  Smaragdový náramok s diamantom Wugo

25. výročie – svadba strieborná

Spoločných 25 rokov, celé štvrťstoročie, sa slávi už od stredoveku – je teda jasné, o ako významné výročie sa jedná. Tradícia bola tak živá a životaschopná, že pretrvala po niekoľko storočí, a to takmer v nezmenenej podobe. Cez polovicu tisícročia sa dávajú predovšetkým darčeky zo striebra. Nezáleží, či to sú tabatierky, starožitné hodiny alebo sošky, prípadne neobyčajné šperky, podstatné je vytrvanie zvyku. Rovnako ako striebro, ktoré sa musí sem tam vyčistiť, mal by podobným očistným procesom prejsť aj váš vzťah.

Na oslavu 25. výročia doneste manželke kyticu 25 kosatcov. Táto kvetina reprezentuje sľub, vernosť, nádej, chrabrosť a vášnivú lásku. Približne 250 druhov kosatcov kvitne po celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. Na Slovensku na rozvinuté kvety kosatcov narazíte na jar, pokiaľ ste sa teda v tomto ročnom období brali, nemusíte zháňať skleníkové variácie, ale stačí ísť na záhradu.

V stredoveku obdarovávali manželia svoje manželky strieborným vencom, dnes sa skôr uchyľujú k menej okázalým a bežne nositeľným šperkom, medzi ktoré patria obľúbené náušnice a prstene, náhrdelníky, náramky, brošne a sponky. Pokiaľ chcete ukázať, aká nekonečná vaša láska skutočne je, skúste darovať strieborný eternity prsteň. Pánov možno potešiť manžetovými gombíkmi, sponami do kravaty, unikátnymi prackami k opasku alebo hodinkami. Pri výbere sa pokojne porozhliadnite medzi najpredávanejšie strieborné šperky, ktoré medzi našimi zákazníkmi dlhodobo bodujú. Môžete zvoliť jednoduché klenoty zdobené iba jemným gravírovaním alebo dômyselným spracovaním, ale nebojte sa ani šperkov doplnených diamantmi, alebo farebnými drahokamami. Decentný šperk spravidla môžete nosiť každý deň ako pripomienku výnimočného vzťahu.

Pozvite všetkých príbuzných a pôvodne osadenstvo svojej svadby. Vyparáďte sa do striebornej, rezervujte hotelovú sálu, objednajte stany a stoličky na záhradu, zamestnajte profesionálnu organizátorku osláv a zasypte ju svojimi predstavami a prianiami. Nenechajte sa odradiť a prežite oslavu 25. jubilea presne podľa svojej fantázie, pretože po toľkých spoločných rokoch si to skutočne zaslúžite. Obaja.

 • Strieborné cluster náušnice so salt and pepper diamantmi Mora
  Strieborné cluster náušnice so salt and pepper diamantmi Mora
 • Strieborný náramok s trblietavými lab-grown diamantmi Alessio
  Strieborný náramok s trblietavými lab-grown diamantmi Alessio
 • Strieborný eternity prsteň s lab-grown diamantmi Octave
  Strieborný eternity prsteň s lab-grown diamantmi Octave
 • Strieborné bezel náušnice s moissanitmi Sontre
  Strieborné bezel náušnice s moissanitmi Sontre
 • Strieborná kravatová spona s čiernym diamantom a gravírom vlastnej voľby Midas
  Strieborná kravatová spona s čiernym diamantom a gravírom vlastnej voľby Midas

30. výročie – svadba perlová

Je zázrak, že po 30 rokoch si máte ešte čo povedať a že ste stále spolu. Vychovali ste deti, prežili bok po boku ich pubertu, detské choroby, prvé lásky a rozchody a teraz s očakávaním sledujete, odkiaľ príde prvé vnúčatko, ktoré by ste rozmaznávali. Ceníte si pokojný život, zabehnuté koľaje, zabehnutú rutinu a užívate si, že medzi svojimi rozvedenými priateľmi sa môžete pochváliť stálym vzťahom. Už sám názov výročia napovedá, že tradičným darom sú perly. Prekvapíte dvojradovým kúskom z perál akoya alebo snáď náušnicami s čiernymi tahitskými perlami, či prsteňom s jedinou dokonale okrúhlou medovo zlatou juhomorskou perlou? Nechajte sa uniesť nostalgiou a obdarujte tú, ktorú tak dobre poznáte niečím, čím ju stopercentne prekvapíte a potešíte. Alternatívu k perlám predstavujú večné diamanty.

Majestátny pôvab ľalií odkazuje k oddanosti a vernosti, čestnosti a cti, čistote srdca a nevinnosti. Ich veľké kvety na seba pritiahnu všetku pozornosť a nadchnú svojou dokonalosťou. Ak hľadáte niečo menej pompézne, kúpte pár semienok a vypestujte hrachor. Táto plazivá rastlina nádherne vônia a vaša vášnivá záhradníčka sa môže nechať inšpirovať Mendelom a skúmať tajomstvá genetického kríženia. Hrachor odovzdáva správu, že na svoju drahú myslíte. Oslavu spravte v zelenej. Prípadne sa vykašlite na zložité organizovanie a vyrazte do Írska, ktoré sa nazýva zelenou krajinou. Výročie okamžite získa punc výnimočnosti a nezabudnuteľnosti.

 • Perlový náhrdelník s diamantmi Julienne
  Perlový náhrdelník s diamantmi Julienne
 • Zlatý romantický prsteň s telovou perlou a diamantmi Golda
  Zlatý romantický prsteň s telovou perlou a diamantmi Golda
 • Zlatý náramok s broskyňovými 8 - 8.5 mm perlami Jemies
  Zlatý náramok s broskyňovými 8 - 8.5 mm perlami Jemies
 • Strieborná perlová kolekcia náušnic a náhrdelníku s diamantmi Ladasha
  Strieborná perlová kolekcia náušnic a náhrdelníku s diamantmi Ladasha
 • Elegantné náušnice s 8 mm čiernymi perlami Enye
  Elegantné náušnice s 8 mm čiernymi perlami Enye

40. výročie – svadba rubínová

Ako napovedá sám názov, za najvhodnejší darček ku 40 spoločne prežitým rokom sa považuje rubín. Ohnivý, vášnivý kameň, jeden z najvzácnejších a najdrahších drahokamov vôbec. Krásne vyzerá osadený do bieleho zlata a striebra, ale jeho vnútornú žiaru vytiahne na povrch hlavne žlté zlato. Rubín zlepšuje pamäť a uľavuje od bolesti, tiež utužuje priateľstvo. V rubínovo červenej by ste oficiálne mali poňať celú oslavu 40. jubilea. Nezabudnite ani na šperky – s rubínovým náhrdelníkom alebo náušnicami iste zažiarite.

Výročnú kyticu si nechajte uviazať z farebných gladiol, ktoré symbolizujú štedrosť, úprimnosť, silu charakteru a viaže sa k nim povesť, ktorá ich označuje za kvetinu rímskych gladiátorov. Ak pôjdete domov hromadnou dopravou, správne predpokladáte, že v dopravnej špičke by ste nemuseli gladioly doniesť nepoškodené. Zamerajte potom svoju pozornosť na kapucínku, ktorej oranžovožlté kvety pri mierne experimentálnej povahe môžete použiť aj na ochutenie uhorkového šalátu. Nebojte sa skúšať nové veci a okoreniť tak svoje manželstvo.

 • Luxusné náušnice s diamantmi a rubínmi Hazael
  Luxusné náušnice s diamantmi a rubínmi Hazael
 • Rubínová kolekcia šperkov Kaiser
  Rubínová kolekcia šperkov Kaiser
 • Halo prsteň s rubínom a diamantmi Zanite
  Halo prsteň s rubínom a diamantmi Zanite
 • Zlaté manžetové gombíky s gravírom a rubínmi Lyka
  Zlaté manžetové gombíky s gravírom a rubínmi Lyka
 • Elegantný zlatý náramok s rubínmi Meliza
  Elegantný zlatý náramok s rubínmi Meliza

50. výročie – svadba zlatá

Polstoročie. 50 rokov. Znie to neuveriteľne, že? Preto ste zaujali aj miestnych novinárov, ktorí sa k vám chystajú na rozhovor a plánujú o vás v deň výročia vydať článok. Taktiež osadenstvo miestnej radnice alebo obecného úradu cíti potrebu vyjadriť obdiv pevného puta, ktoré vás na toľko rokov nerozlučne spojilo a posiela gratulačný list alebo priamo úradníka s blahoprianím. Zlatá svadba si žiada zlatý dar. Chápeme však, že nepotrebujete zlaté kohútiky, ani zlaté kľučky. Pouvažujte miesto toho o kúpe zlatých prútov alebo tehličiek. Taká investícia sa vám na staré kolena vráti, prípadne vašim deťom a vnúčatám zanecháte hodnotný odkaz.

Dvoma tuctami žltých ruží sprevádzaných oduševneným spevom známej odrhovačky vženiete svojej drahej aj po 50 rokoch slzy do očí. Také romantické gesto vždy pohladí na duši. Žlté ruže symbolizujú svetlo, radosť, prosperujúce manželstvo a vášnivú lásku. Pár kvetov dokáže povedať viac než slová. Ak má vaša manželka skromnú povahu, zaujme ju skôr kytička voňavých fialiek, ktorými oceníte jej cnosť, náklonnosť a vernosť.

Za ďalších 25 rokov venovali v stredoveku manželia svojim dámam zlatý veniec. Dnes nechajme pompéznosť tiár bokom a pouvažujme, či jej radšej necháte vyrobiť na mieru zlatý prstienok alebo náušnice, či prívesok. Vlastná invencia pri výrobe šperku značí hlboký záujem a cit a zanechá silnejší dojem než obyčajná návšteva klenotníctva. Osobnejší charakter môžete dodať šperku aj vďaka gravírovaniu. Pri výbere klenotu sa nemusíte obmedzovať iba na zlato ako hlavný materiál. Pre takto slávnostnú a špeciálnu príležitosť sa hodia šperky zdobené aj drahokamami alebo diamantmi. Pre dámy môžeme odporučiť kolekcie šperkov. Pánov by mohli potešiť zlaté manžetové gombíky s vyrytou 50. Pre ďalšiu inšpiráciu môžete nazrieť takisto aj do kategórie našich najpredávanejších zlatých šperkov.

Zlatá svadba v zlatej. Oslavu môžu pripraviť vaše deti ako prekvapenie, vám zadajú napríklad len dress code: čokoľvek zlaté. Uvidíte, či si užijete iba rodinnú večeru a odovzdanie elegantne zabalených darčekov alebo sa zúčastníte párty v obrovskej sále zaplavenej zlatými balónikmi a mihotavými svetlami s jazzovou kapelou hrajúcou v pozadí. Veď 50. jubilea sa nedožije len tak niekto, tomu verte.

 • Zlatý prsteň s emerald salt and pepper diamantom Vealla
  Zlatý prsteň s emerald salt and pepper diamantom Vealla
 • Zlatá kvetinová kolekcia šperkov s lab-grown diamantmi Sallie
  Zlatá kvetinová kolekcia šperkov s lab-grown diamantmi Sallie
 • Minimalistické bezel náušnice so salt and pepper diamantmi Viosa
  Minimalistické bezel náušnice so salt and pepper diamantmi Viosa
 • Prsteň s morganitom a diamantmi Badri
  Prsteň s morganitom a diamantmi Badri
 • Elegantný prívesok s machovým achátom Mindy
  Elegantný prívesok s machovým achátom Mindy

60. výročie – svadba diamantová

Začiatky osláv 60. jubilea sa kladú do čias kráľovnej Viktórie, britská vládkyňa však oslavovala roky svojej vlády, nie manželstva. Traduje sa, že po šiestich spoločných dekádach by sa mal darovať diamant. Najtvrdší z nerastov, známy najmä v priehľadnom variante s rôznym zakalením, odjakživa okupuje trh a túži po ňom každá žena. Nie nadarmo sa hovorí, že diamanty sú večné. V posledných rokoch sa spopularizovali aj farebné fancy diamanty, preto pokiaľ bažíte po ružovom, zelenom alebo modrom diamante, s chuťou do toho. Diamant sa dá rôzne brúsiť a tvarovať, osadiť si ho nechajte do striebra, bieleho, žltého alebo ružového zlata, pokojne aj do platiny. Fantázii a prianiam sa medze nekladú, dbajte len na to, že pokiaľ je vaša manželka drobná krehká dáma, tak prsteň s kameňom veľkosti holubieho vajcia by nemusel splniť svoj účel. Moderné príručky pripúšťajú ako vhodný darček aj zlato. Prečo nespojiť klasiku s novotou a neobdarovať šperkom zo zlata zdobeným jedným či viacerými diamantmi?

Exotické kvety orchideí si nechajte zabaliť do diamantovo bieleho hodvábneho papiera. Zabijete dve muchy jednou ranou – dodržíte farbu aj kvetinu priradenú k tomuto výročiu. Orchidey ako symbol výnimočnosti, šarmu a ohľaduplnosti je možné mať rezané alebo v kvetináči. Premyslite si, či je vaša žena zapálenou pestovateľkou všetkých rastlín alebo si darované kvety na pamiatku lisuje a zakladá do kníh alebo pamätníka.

 • Elegantný diamantový náramok zo zlata Elora
  Elegantný diamantový náramok zo zlata Elora
 • Kruhové náušnice zdobené diamantmi Aba
  Kruhové náušnice zdobené diamantmi Aba
 • Platinové manžetové gombíky v tvare štvorca s diamantmi Baine
  Platinové manžetové gombíky v tvare štvorca s diamantmi Baine

Zaujímavosti o výročiach svadby

 • Slovné spojenie „výročie svadby“ sa v angličtine objavuje po roku 1673.
 • Traduje sa, že vo viktoriánskej dobe sa začala sláviť svadba diamantová (60. a 75. výročie) a že to spôsobila predovšetkým dlhovekosť babičky Európy, kráľovná Viktória I.
 • K roku 1875 sa datuje pomenovanie dreva ako materiálu na 5. výročie svadby.
 • Jedna z najslávnejších autoriek, ktoré sa kedy zaoberali dobrým vychovaním a etiketou, Emily Post, vo svojej Modrej knihe spoločenských zvykov (Blue Book of Social Usage) z roku 1922 už zmieňuje 8 významných míľnikov manželského života: oslavu si zaslúži 1 rok, 5 rokov, 10 rokov, 15 rokov, 20 rokov, 25 rokov, 50 rokov a 75 rokov spoločného života.
 • V súčasnej dobe sa ku každému výročiu vzťahuje tradičný aj moderný materiál. Spravidla sa postupuje od najslabšieho k najpevnejšiemu, od ľahko zničiteľného papiera k najtvrdšiemu nerastu – diamantu. Symbolizuje to utužovanie a postupom rokov upevňovanie manželstva.
 • Ku zlatej svadbe posiela v Spojených štátoch amerických gratulačný list sám prezident.
 • V rámci britského commonwealthu dostanete blahoprianie od kráľovnej či kráľa k 60., 65. a 70. výročiu svadby. O prianí k akémukoľvek ďalšiemu jubileu už je potrebné si požiadať v Buckinghamskom paláci alebo v úrade generálneho guvernéra krajiny. Gratulácie ku 100. narodeninám a 60. výročiu svadby spracováva špeciálny Úrad pre výročia pri Buckinghamskom paláci.
 • V Kanade zasiela blahoprianie k 50. a každému ďalšiemu výročiu po piatich rokoch generálny guvernér.
 • K 50. a nasledujúcim výročiam praje v Austrálii generálny guvernér. Gratulačné listy však môže poslať aj predseda vlády, opozičný vodca, miestni členovia parlamentu a guvernéri jednotlivých štátov a teritórií.
 • Rímski katolíci môžu u svojho biskupa požiadať o pápežské požehnanie k 25., 50., 60. atď. výročiu svadby.
 • Po 6,5 rokoch manželstva sa oslavuje tzv. zinková svadba, ktorej symbolika spočíva v tom, že manželstvo, tak ako aj zinok, musíte raz za čas vyleštiť. Niekto toto výročie označuje ako cukrové. Jubileum prichádza v ideálnu dobu, kedy by si partneri mali urobiť čas len pre seba, štatisticky sa totiž po 6 rokoch objavujú prvé manželské krízy.
 • Najdlhšie zaznamenané manželstvo trvalo 86 rokov, 9 mesiacov a 16 dní. Išlo o manželov Fisherovcov zo Spojených štátov, ktorí si povedali svoje áno v roku 1924. V tomto manželstve, ktoré ukončila až smrť Herberta Fishera vo februári 2011, sa narodilo päť detí.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky