Ukážky gravírovania a výber správneho druhu písma

Gravírovanie šperkov môže nadobudnúť veľa rôznych podôb a foriem, ale jedno majú takto zdobené šperky spoločné: každý z nich je jedinečný. Môže ísť o svadobné obrúčky, do ktorých necháte vyryť dátum svadby, medailónik s fotkou doplnený osobným venovaním, manžetové gombíky či náramok s vlastnými iniciálami alebo prívesok s menom dieťaťa.

Do šperkov môžete nechať vyryť tajomný odkaz, o ktorom bude vedieť iba jeho nositeľ či nositeľka, alebo ich, naopak nechajte ozdobiť výrazným monogramom. Obsah odkazu je na vás. Stačí ho vyplniť do textového políčka pri produkte a o zvyšok sa už postaráme. Okrem samotného textu je ale dôležitý aj font, v ktorom necháte číslice či písmena vyhotoviť. Každé písmo sa nám prihovára svojim vlastným jazykom, podvedome v nás vyvoláva určité asociácie či pocity a podčiarkuje tak celkovú symboliku šperku. Pri jeho výbere je preto vhodné zohľadniť danú príležitosť, typ šperku aj osobnosť jeho majiteľa.

Z akých fontov si u nás môžete vybrať?

V našej ponuke nájdete desať základných fontov a jeden font určený na iniciály. Pre lepšiu predstavu sme pripravili ukážky toho, ako vyzerajú priamo na šperkoch, aby sme vám uľahčili výber. Okrem toho u každého nájdete krátky popis, vrátane nášho odporúčania, pre aký typ šperku či príležitosť sa hodí.

Monotype Corsiva

Elegantný font vychádza z ranej talianskej kurzívy. Jeho šikmé pätkové prevedenie okúzľuje pôvabne vykrojenými písmenami. Predovšetkým kapitálkam nechýba vzdušnosť a hravá distingvovanosť. Milujú ho preto hlavne grafici, designéri, ale aj široká verejnosť.

Font Monotype Corsiva

Pre aké šperky je tento štýl vhodný?

Decentné písmo perfektne zodpovedá významným udalostiam, preto sa hodí na drahšie kúsky, ktoré sa nosia pri dôležitých príležitostiach. Neobyčajný pôvab Monotype Corsivy vynikne vo forme iniciál na manžetových gombíkoch, ale aj na zásnubných prsteňoch či svadobných obrúčkach. Kvôli jeho krehkej ozdobnosti si dajte pozor na veľkosť a dĺžku gravírovaného nápisu. Príliš dlhý a malý text nemusí byť dobre čitateľný.

Strieborný prívesok detské nožičky s diamantom
Strieborný prívesok s diamantom v štýle Monotype Corsiva

Cambria

Milujete vy alebo osoba, ktorú chcete obdarovať, striedmu klasiku a praktický minimalizmus? V tom prípade si pri decentnom fonte Cambria prídete na svoje.

Font Cambria

Pre aké šperky je tento štýl vhodný?

Cambria zažiari a vynikne, ak ju použijete pri tvorbe iniciálov alebo jediného písmena, a to aj u prsteňov s menšou šírkou. Zvlášť sa hodí do kruhových príveskov, prsteňov alebo náramkov, s ktorými príjemne kontrastuje.

Strieborný náramok s diamantom
Strieborný náramok s gravírom v štýle Cambria

Segoe Script

Toto vzdušné a zaujímavé písmo poteší predovšetkým umelecké a kreatívne duše a tiež tých, ktorí sa neboja odlíšiť od davu.

Font Segoe Script

Pre aké šperky je tento štýl vhodný?

Aby Segoe plne vyniklo, je lepšie ním gravírovať dlhšie odkazy alebo celé meno, ktoré môžete umiestniť napríklad na náramky alebo na štýlové celokovové náhrdelníky. Vyhnite sa ale jeho aplikácii na manžetové gombíky, tento typ písma sa nehodí na príležitosti, pri ktorých sa manžetové gombíky zvyčajne nosia.

Náhrdelník zlaté srdce
Zlaté srdce s gravírom v štýle Segoe Script

Freeport

Tento typ fontu najviac pristane k mladému, energickému človeku, ktorý sa usmieva na svet a ten mu to s radosťou opätuje.

Font Freeport

Pre aké šperky je tento štýl vhodný?

Freeport sa hodí prakticky na takmer každý šperk, ktorý ma atypický alebo minimalistický štýl. Nechajte vygravírovať na prsteň, medailón či náramok milý odkaz, ktorým potešíte tohto slobodného a mladého ducha. Opäť by ste sa mali vyhnúť aplikácii tohto fontu na manžetové gombíky alebo veľmi elegantné kúsky šperkov, ktoré môžu pri nesprávne zvolenom písme pôsobiť disharmonicky. Všetko ale samozrejme záleží na vašom vkuse a tiež na tom, pri akej príležitosti budete vy alebo obdarovaný daný doplnok nosiť.

Srdiečkový medailón zo striebra
Srdiečkový medailón zo striebra s gravírom v štýle Freeport

Book Antiqua

Klasické pätkové písmo, ktoré sa hojne používa naprieč všetkými odbormi - od digitálneho až po šperkársky. Ide o dobre viditeľné, no decentné písmo. Práve preto je výbornou voľbou pre zástancov jednoduchého a konzervatívneho štýlu.

Font Book Antiqua

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Vďaka väčšej šírke jednotlivých písmen font najlepšie vynikne na širších prsteňoch a šperkoch, ktoré ponúkajú dostatočne veľkú plochu na gravírovanie. Písmo je tak akurát výrazné a perfektne doplní napríklad personalizovaný prívesok s diamantom a samostatným písmenom podľa vašej voľby. A ak hľadáte vhodný font na gravírovanie manžetových gombíkov, Book Antiqua je dokonalou nadčasovou voľbou.

Strieborný prívesok s gravírom
Strieborný obdĺžnikový prívesok s obojstranným gravírom v štýle Book Antiqua

Century Gothic

Geometrický font, pre ktorý sú typické užšie medzery medzi jednotlivými písmenami. V porovnaní s ostatnými typmi písma má Century Gothic tenšie línie. Eleganciu tohto fontu ocení každý, kto miluje čistý a nekomplikovaný dizajn.

Font Century Gothic

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Krása fontu Century Gothic tkvie v jeho jednoduchosti. Preto sa radí medzi najuniverzálnejšie typy písma, ktoré sa v klenotníckom svete využívajú. Najlepšie vynikne na šperkoch s dostatočnou plochou alebo šírkou na požadované gravírovanie. Nech už vám do oka padne minimalistický alebo naopak okázalejší šperk, nemusíte sa báť zvoliť práve toto moderné a všestranné písmo.

Strieborný prívesok Malý princ
Strieborný prívesok Malý princ s gravírom v štýle Century Gothic

Poiret One

Jemné, elegantné a štýlové - také je písmo Poiret One, ktoré vyniká čistými geometrickými líniami. Tento prepracovaný font, ktorý sa inšpiruje architektonickými štýlmi ako art deco alebo konštruktivizmus, ocenia všetci s estetickým cítením a zmyslom pre detail.

Font Poiret One

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Vďaka tenkým a ladným líniám jednotlivých písmen sa Poiret One hodí skôr k jemným, elegantným a minimalistickým šperkom. Ale nemusíte sa báť ho zladiť ani s vintage modelom, ak ukrýva dostatok miesta na gravírovanie. Neodporúčame ho ale párovať s masívnymi a výraznými šperkami, pretože by mohlo zaniknúť.

Ak túžite po šperku s decentným štýlovým gravírovaním, ktorý veľmi „nekričí“, Poiret One je jasnou voľbou. Skôr než v iniciálach vynikne v celých slovách alebo vo vete. Myslite však na to, že má pomerne široké jednotlivé písmená a veta by preto nemala byť dlhá. Skvelo vyzerá aj výhradne v podobe veľkých písmen alebo kapitálok.

Strieborný prívesok v tvare psa
Strieborný prívesok v tvare psa s gravírom v štýle Poiret One

Oswald

Klasický font v modernom kabáte - tak by sa dal charakterizovať Oswald. Ide o najvýraznejšie písmo, ktoré v našej ponuke nájdete. Vďaka hrúbke jednotlivých písmenok pôsobí veľmi maskulínne. Hodí sa pre všetkých, ktorí chcú, aby bolo gravírovanie na ich šperku naozaj neprehliadnuteľné.

Font Oswald

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Oswald skvele doplní nápadné a masívnejšie šperky, preto je priam stvorený na gravírovanie širších prsteňov (ako sú napríklad pečatné prstene) a pánskych šperkov, ktorým dodá na mužnosti. Tučné písmo s pretiahnutým dizajnom najlepšie vynikne v podobe slov alebo vašej obľúbenej vety. Hoci by ste ho na prvý pohľad určite nespárovali s minimalistickými a drobnými šperkami, možno to budete práve vy, kto vybočí z prúdu a vyskúša font Oswald aj na decentnejšom šperku.

Strieborný obdĺžnikový prívesok s obojstranným gravírom
Strieborný prívesok s gravírom v štýle Oswald

Learning Curve

Font, ktorý vám pripomenie bezstarostné školské roky a úhľadné písmenká v písanke, pretože napodobňuje klasické písané písmo. Tento hravý dizajn sa bude páčiť všetkým snílkom alebo milovníkom modernej kaligrafie a krasopisu.

Font Learning Curve

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Písmo Learning Curve pôsobí, ako keby ste ho napísali rukou, preto sa hodí hlavne k personalizovaným šperkom s hlbokým osobným významom. Môže ísť o svadobné obrúčky, šperky s menom dieťaťa alebo iné personalizované modely, ktoré plánujete nosiť po zvyšok života. Bude sa tiež nádherne vynímať na šperkoch, ktoré venujete ako darček vašej rodine alebo blízkym pri akejkoľvek významnej príležitosti. Pri pohľade na dokonale plynulé napojenie jednotlivých písmenok budete s nostalgiou spomínať na momenty s ktorými je šperk navždy spojený. Font sa hodí na gravírovanie samostatného písmena i vašich obľúbených slov alebo citátov.

Prívesok s labkami a gravírom
Prívesok s labkami a gravírom v štýle Learning Curve

Nickainley

Hravý a nežný font s kvapkou klasického i vintage štýlu. Rovnako ako predošlé písmo, aj Nickainley pôsobí, akoby bolo písané rukou. Je veľmi upravené a jeho roztomilé bacuľaté línie zaujmú všetky romantické duše, ktoré vyhľadávajú zdobenejšie fonty.

Font Nickainley

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Toto ľúbezné písmo vkusne doplní minimalistické i romantické šperky inšpirované prírodnými motívmi. Hodí sa na zásnubné prstene a svadobné obrúčky vo vintage štýle alebo na elegantné perlové prstene. Vďaka dekoratívnemu dizajnu vynikne v podobe gravírovania samostatného písmena. Báť sa ale nemusíte ani gravírovania dlhších slov alebo celej vety, pretože písmo zostane vždy perfektne čitateľné.

Prívesok v tvare psa
Prívesok v tvare psa s gravírom v štýle Nickainley

Raimond Free

Raimond Free nájdete len pri personalizovaných šperkoch s možnosťou gravírovania jedného písmena, pretože dlhší text s týmto fontom by bol veľmi obtiažne čitateľný. Ak však túžite po modeli s gravírovaním jedného jediného písmena, toto originálne a štýlové písmo nemá konkurenciu. A ak vaše estetické cítenie zbystrilo už pri prvom pohľade na tento font, určite si ho zamilujete.

Font Raimond Free

Na aké šperky sa tento štýl hodí?

Ako už bolo povedané, Raimond Free ponúkame len na gravírovanie jedného písmena. Nech si už zvolíte prvé písmeno vášho vlastného mena alebo meno blízkeho človeka, vďaka šperku s gravírovaním ho budete mať stále pri sebe. Vyberať si môžete medzi guľatými, oválnymi, obdĺžnikovými i srdcovými diskami, na ktorých sa gravírovanie písmena nádherne vyníma. Tak neváhajte a nájdite ten pravý personalizovaný šperk.

Kompletný prehľad fontov

Pre ešte lepšiu predstavu sa pozrite na spoločný prehľad písiem a vyberte si to pravé pre váš šperk:

Prehľad fontov pre gravír
Ak vás žiaden z uvedených štýlov nezaujal a mali by ste záujem o iné písmo, dajte nám vedieť Urobíme všetko pre to, aby ste boli s nákupom absolútne spokojní a vyrobili sme pre vás šperk, ktorý bude spĺňať vaše predstavy. Môžete nás kontaktovať priamo na stránke prostredníctvom live chatu, napísať nám e-mail na otazky@eppi.sk alebo nám zavolať na číslo +421 910 930 876.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky