Perla

Perly sú jediným drahokamom, ktorý vzniká vo vnútri živého organizmu - v perlorodke, perlotvorke alebo v morskej ústrici. Preto sa nespájajú s ťažbou, ale skôr s pestovaním a zbieraním. Z 10 000 ústric približne jedna až dve obsahujú prírodnú perlu. Tento unikátny jav privádza na svet perly už viac ako tisíce rokov a to buď náhodou, alebo zámerne prostredníctvom kultivácie. Každá perla je umelecké dielo, každá je unikátna farbou, leskom, veľkosťou a tvarom. Všetko záleží na lastúre a prostredí, kde sa zrodila.

Vnútorná krása zvečnená v celej histórií, v umení i literatúre.
  • Elegantný zlatý perlový prsteň s diamantmi Doria
    Elegantný zlatý perlový prsteň s diamantmi Doria
  • Strieborný náramok s perlami Giuletta
    Strieborný náramok s perlami Giuletta
  • Strieborné kruhové náušnice s perlami Sazie
    Strieborné kruhové náušnice s perlami Sazie
  • Zlatá nežná kolekcia s perlami Zufine
    Zlatá nežná kolekcia s perlami Zufine
  • Perlová kolekcia šperkov so zirkónmi Nolwen
    Perlová kolekcia šperkov so zirkónmi Nolwen

Typy periel

Najjednoduchšie delenie periel je na morské a sladkovodné. Morské, ako názov napovedá, pochádzajú z mora a oceánov, kde buď do ústrice vnikne cudzorodé teleso (najčastejšie zrnko piesku), alebo v rámci chovu je do nej cudzí prvok vložený úmyselne. Ústrice sa bránia produkciou perleťovej hmoty, ktorá sa na teliesku usadzuje. Prírodné morské perly sú veľmi vzácne a poväčšine sa predávajú na aukciách, naopak kultivované variácie sa pestujú predovšetkým v Číne, Japonsku, Vietname a na Tahiti a rastú od jedného roka až do niekoľkých rokov. Na druhú stranu sladkovodné perly sú produkované hlavne perlorodkami riečnymi, ktoré na rozdiel od ústric v sebe dokážu vytvoriť viacej než iba jednu perlu. Pri ich pestovaní sa používajú menšie telieska ako pri chove morských periel.

Juhomorské perly

Juhomorské perly sú najcennejšie a najdrahšie zo všetkých kultivovaných periel. Ich hodnotu zvyšuje ich veľkosť (8-20 mm, priemerne však 12 mm), obmedzený priestor, kde je ich možné pestovať (mäkkýše Pinctada maxima sú veľmi náchylné k chorobám a stresu, najlepšie sa im darí pozdĺž severozápadného pobrežia Austrálie, na Filipínach a v Indonézií) a doba, počas ktorej rastú (2-4 roky). Perly mávajú bielu, striebornú, vodovo modrú, krémovú, šampanskú, žltú až sýtu, medovo zlatú farbu a mäkký lesk. V porovnaní so všetkými kultivovanými perlami ich tvorí najhrubšia vrstva perlete. Ceny takmer guľatých bielych alebo zlatavých juhomorských periel sa šplhajú do astronomických výšin, perly nepravidelných tvarov bývajú dostupnejšie. Viac sa dozviete v samostatnom článku tu.

Tahitské perly

Tieto perly sa ako jediné rodia aj v čiernej farbe. Sú vzácne, luxusné a exotické a tvoria ich ústrice Pinctada margaritifera, ktorých prirodzené prostredie sa nachádza na ostrovoch vo Francúzskej Polynézií a samozrejme Tahiti. Veľké mäkkýše produkujú perly od 8 do 18 mm v celom farebnom spektre (od bielych a krémových, po šedé, zelené a čierne). Oslňujú meniacimi sa odtieňmi a vynikajúcou silnou vrstvou perlete, ktorá rastie niekoľko rokov. Najčastejšie sa však objavujú v tmavších farbách, a to v šedej, striebornej a uhlovej so zeleným podtextom, skutočné čierne perly sú veľmi vzácne. Tahitské perly väčšinou bývajú väčšie ako ostatné a patria medzi najcennejšie druhy kultivovaných periel. Známkujú sa na škále od A-D. Viac sa dozviete v samostatnom článku tu.

Perly akoya

Takéto perly si získali obdivovateľov predovšetkým kvôli takmer dokonalému tvaru a zrkadlovému lesku. Rodia sa v ústriciach Pinctada fucata (niekedy zvané tiež akoya), ktorým sa dobre darí pozdĺž japonského a čínskeho pobrežia, popr. pri Austrálií, Vietname alebo Thajsku. Vznikajú v priemernej veľkosti 7mm, patria teda k menším perlám. Vyznačujú sa neutrálnymi farbami, predovšetkým bielou až šedou, s podtónmi ružovej, zelenej a striebornej. Zriedka sa objavujú modré akoya perly s podtónmi striebornej a ružovej, ale nikdy nebývajú čierne - to sa väčšinou upravuje radiáciou alebo sa organicky farbia. Obľúbené sú predovšetkým pri výrobe náhrdelníkov a známkujú sa na škále A-AAA, kde AAA je najlepšie. Viac sa dozviete v samostatnom článku tu.

Perly mabe

Od tradičných periel sa líšia spôsobom rastu a svojim tvarom. Spravidla vyzerajú ako pologuľa, pretože vznikajú skôr na vnútornej strane plášťa ústrice, nie v tele mäkkýša. Aj keď môžu vyrásť v akejkoľvek morskej ústrici, ku kultivácií sa najčastejšie používajú Ptera sterna, Ptera penguin a Pinctada maxima. Perly mabe sa zbierajú po 2-3 rokoch, kde je po odrezaní vybrané pôvodné teliesko, okolo ktorého sa perleť nahromadila, a nahradené epoxidovou živicou. Následne sa perla zapečatí perleťou. Perly mabe sa najčastejšie objavujú v strieborno šedej farbe s odleskami do ružovej, fialovej alebo modrej.

Sladkovodné perly

Sladkovodné perly, či sú už riečne, jazerné či rybníkové, zaujmú širokou škálou tvarov, veľkostí, dúhových farieb a priaznivou cenou. Produkujú ich mušle Hyriopsis cumungi, Hyriopsis schlegeli a Cristaria plicata, ktoré sa pestujú predovšetkým v Číne a Japonsku. K zaujímavostiam patrí, že jedna mušľa dokáže vytvoriť až 50 periel naraz, najčastejšie však rodí okolo 24-32. Bývajú menšie než morské perly a vyznačujú sa 100% perleťou, takže majú veľmi kvalitný, priam dokonalý lesk a sú veľmi odolné. Do priemeru 2-15 mm rastú 2-7 rokov a najčastejšie na ne narazíte v odtieňoch bielej, levanduľovej a ružovej. K sladkovodným perlám patria i tzv. perly biwa (podľa japonského jazera Biwa), ktoré zaujmú nepravidelným tvarom a kovovým leskom. Známkujú sa najčastejšie na škále A-AAA.

Perly keshi

Tento typ sa často vyskytuje náhodne a je vedľajším produktom pestovania periel. Rodia sa v morských mäkkýšoch aj v sladkovodných mušliach predovšetkým v Číne. V skutočnosti by sa dali označiť za výrobok chybne naočkovanej ústrice, pretože vznikajú vo chvíli, keď korálka alebo zrnko piesku skĺzne zo svojho miesta.

Prehľad hodnotiacich faktorov perly

Kvalita periel sa posudzuje podľa ich perlete, tvaru, veľkosti, kvality povrchu, lesku, farby a celkového ladenia. Perly sa nehodnotia na základe jediného faktoru, ale kombináciou všetkých týchto kritérií. Odborníci dokážu niektoré z týchto faktorov posúdiť už na prvý pohľad, no pri systémovom hodnotení sa musí dôkladne určiť každý z nich a perla sa presne kategorizuje.

  • Prívesok s perlou a písmenom Nava
    Prívesok s perlou a písmenom Nava
  • Zlatý prsteň s 8mm bielou perlou Racel
    Zlatý prsteň s 8mm bielou perlou Racel
  • Zlaté visiace náušnice s bielymi perlami Cathy
    Zlaté visiace náušnice s bielymi perlami Cathy
  • Pozlatený perlový prívesok Murillo
    Pozlatený perlový prívesok Murillo
  • Napichovacie náušnice s perlami Lely
    Napichovacie náušnice s perlami Lely

1. Perleť

Keď mäkkýš zistí, že sa mu do tela dostalo neznáme teleso, začne vylučovať perleť. Tou v konečnom dôsledku vytvorí perlu. Perleť je jedinečná a nevyhnutná súčasť skutočnej perly. Kvôli technikám, ktoré sa často používajú pri kultivovaní periel, dokážeme podľa perlete presne určiť, koľko „skutočného“ perlového materiálu perla obsahuje. Hrubšia vrstva perlete znamená, že jadrové zrnko je obalené väčším množstvom perlového materiálu a celá perla teda bude odolnejšia.

Hrúbka perlete sa zvyčajne meria v milimetroch. Každý hodnotiaci systém má presne určenú hranicu minimálnej perleťovej hrúbky. Perla, ktorá tohto limitu nedosiahne, je nepredajná ako perla. Bohužiaľ je táto hranica nastavená pro rozličné typy periel rôzne. Sladkovodné perly sú takmer úplne tvorené perleťou, pretože jadrové zrnko sa počas kultivácie nepoužíva. Pre sladkovodné perly teda perleť nie je problémom a takéto perly budú trvácnejšie. Väčšina tahitských a juhomorských periel má hrubú vrstvu perlete, keďže sú pomerne veľké a pri legálnom predaji je oficiálne minimum pre hrúbku perlete 0,8mm. Perly Akoya majú o čosi tenšiu vrstvu perlete, keďže sú menšie, no z periel Akoya sa vďaka moderným kultivačným technikám stali dlhotrvácne a lesklé drahokamy. Hrúbka perlete sa pri týchto perlách posudzuje pomerne prísne.

Na určenie hrúbky perleťovej vrsty sa buď používa röntgen, alebo iné technické prístroje. Odborníci však dokážu veľa určiť už pri preskúmaní perly voľným okom. Keď vystavíte perlu s tenkou vrstvou perlete k svetlu a pozvoľna ju otočíte, bude svetlo odrážať nerovnomerne. Jadrové zrnko v nej môže byť nepatrné alebo jasne viditeľné. Pokiaľ perla nepresvitá (jadrové zrnko nieje vidieť), tak ju tvorí dostatočne hrubá vrstva perlete.

2. Tvar perly

Perly sú jedinečným výtvorom prírody a preto môžu mať rôzny tvar: okrúhly, vajcovitý, oválny, tvar kvapky alebo guľatý, perla však môže byť aj nepravidelná (baroková perla). Dokonalo guľaté perly sú vysoko cenené a vo všeobecnosti platí: čím guľatejšia perla, tým vyššia cena. Len 1-5% zbieraných periel má pravidelný okrúhly tvar, keďže ten do veľkej miery závisí na type a pôvode perly. Tvar perly sa meria podľa rozdielu medzi maximálnym a minimálnym priemerom a dá sa ľahko určiť voľným okom.

Tvary perel

3. Povrch perly

Každá skutočná perla bude mať na svojom povrchu nejaké nedokonalosti či vady. Ak sa vám podarí natrafiť na dokonalý kus bez akýchkoľvek nedokonalostí, buď pôjde o nesmierne hodnotnú perlu (za ktorú budete musieť siahnuť hlboko do peňaženky) alebo o falošnú perlu. Falošné perly tiež ľahko rozoznáte podľa farby, teploty, tvaru a iných faktorov. Nezabudnite preto pri výbere perly na to, že tá pravá bude vykazovať povrchové nedokonalosti a že drobné škvrny sú absolútne prijateľné aj pri veľmi drahých perlách.

Pravá perla s hladkým povrchom bude, pravdaže, hodnotnejšia. Množstvo nedokonalostí na povrchu perly neznižuje iba jej krásu, ale môže i vážne ovplyvniť jej trvácnosť, hlavne pri perlách s jadrovým zrnkom: perleť sa totiž z povrchu s mnohými vadami ľahko ošúpe.

Perlový povrch môžete vo všeobecnosti odhadnúť od oka alebo pomocou lupy. Najvýraznejšie a najobvyklejšie vady sa často vyskytujú pri vyvŕtanej dierke, keďže klenotník si logicky vyberie najpoškodenejšiu časť perly na vŕtanie. Pri hodnotení periel sa množstvo poškodeného povrchu musí presne zapísať a kategorizovať.

Povrch perly

4. Vel'kost perly

Pri guľatých perlách sa meria ich priemer v milimetroch. Perly nepravidelných tvarov sa kategorizujú podľa rozdielu medzi minimálnym a maximálnym priemerom.

Napriek tomu, že hodnota perly zväčša rastie s jej veľkosťou, aj jej typ hrá pri hodnotení dôležitú úlohu a o jej hodnote rozhodne vzácnosť. Napríklad juhomorské alebo tahitské perly bývajú často väčšie než 10mm a niekedy dokonca dosahujú veľkosť 18mm, naopak je vzácnosťou naraziť na sladkovodnú alebo Akoya perlu väčšiu ako 10mm. Takáto perla by mala väčšiu hodnotu ako juhomorská alebo tahitská perla rovnakej veľkosti. Cena perly teda nezávisí len od jej veľkosti.

Velikost perly

5. Lesk perly

Keďže perly sa skladajú z niekoľkých vrstiev perlete, ich lesk je jedinečný. Čím vyšší lesk, tým vyššiu odrazovú schopnosť perla má. Taká perla s vysokým leskom má zrkadlový povrch, na ktorom sa jasne odráža jej okolie. Na rozdiel od nej perla s nízkym leskom vyzerá matná a neodráža ostrý obraz.

Lesk perly záleží od konzistencie a množstva perleťových vrstiev a od priesvitnosti perlete. Intenzitu lesku určuje kryštalická štruktúra perlete, ktorá sa nazýva aragonit. Za posledné roky sa techniky kultivovania periel výrazne zlepšili a kvalita odlesku sa zvýšila.

  • Excelentný lesk (excellent) – odraz jasný a ostrý
  • Veľmi dobrý lesk (very good) – draz jasný a takmer ostrý
  • Dobrý lesk (good) – odraz jasný, ale nie ostrý, okolo hrán ľahko rozmazaný
  • Uspokojivý (fair) – odraz slabý a rozmazaný
  • Slabý (poor) – odraz matný a rozptýlený

Vo svete periel rozoznávame rôzne typy lesku. Perly akoya, kedysi tiež známe ako japonské perly akoya, sa považujú za lesklejšie, než iné druhy. Niektorí ľudia ale zas preferujú saténový lesk juhomorských periel pred ostrým zrkadlovým leskom periel akoya či sladkovodných periel.

Ďalším faktorom dôležitým pri hodnotení je farebný nádych. Lesk práve v kombinácií s ním zvyšuje krásu periel a spoločne ide o najdôležitejší faktor pri ich posudzovaní. Perly s najvyšším leskom vyzerajú skoro ako kov, a naopak perly s nízkym leskom pôsobia kriedovito až matne.

6. Farba perly

Prirodzená farba perly je do značnej miery ovplyvnená jej pôvodom, presnejšie druhom materského mäkkýša. Počas tvorby určuje jej farbu ustrica či škľabka, v ktorej sa perla tvorí, ale nesmieme zabudnúť ani na vplyv prostredia, v ktorom sa nachádza.Medzi základné farby sa radí čierna, sivá, biela, strieborná, smotanová, ružová a zlatá. Za najdrahšie perly sa považujú biele perly s ružovým nádychom a tie sýto zlaté.

Každý typ perly existuje vo svojej farebnej škále. Napríklad tahitské ustrice tvoria perly s prírodným a ojedinelým tmavým kovovým zafarbením, kým tie juhomorské ustrice produkujú jasne biele a sýto zlaté perly. Klasická biela a krémová je zas typická pre perly Akoya. Sladkovodné perly sa vyskytujú v rôznych farbách, od broskyňovej a bielej až po levanduľovú.

Žiadna perla nemá farbu jednoliatu, zafarbenie tvorí vždy kombinácia odtieňov. Napríklad tahitské perly nikdy nebudú čisto čierne, ale budú hrať celou škálou farieb od zelenej až po tmavožltú. Akoya perly zas nikdy nebudú nedotknuto biele, ale zvýraznia ju odlesky bielej, ružovej a krémovej.

Okrem základnej farby perlu určujú aj farebné nádychy - čo je vlastne farebný mix, ktorý sa líši podľa typu svetla, ktorý perla v danú chvíľu odráža. Jednoducho povedané, farby, ktorými práve perla hýri, sa menia podľa svetla (či už ide o slnečné svetlo alebo žiarovku) a podľa uhľa pohľadu, pod ktorým perlu sledujeme.

Sladkovodné perly
Pravé sladkovodné perly
juhomorské perly
Pravé juhomorské perly
Tahitské perly
Pravé tahitské perly

7. Celkové ladenie perly

Celkové ladenie je najdôležitejším faktorom pri posudzovaní hodnoty párov alebo skupín periel použitých napríklad pri náušniciach, náhrdelníkoch a náramkoch. Ladenie popisuje jednotu použitých periel v lesku, farbe, tvare, povrchu, hrúbke perlete a veľkosti, ktoré sú dôležité pri určovaní celkového vzhľadu šperkov zložených z viacerých periel. Pokiaľ sú perly profesionálne usporiadané, nemusia niektoré chyby či nižší lesk niektorých kusov ovplyvniť celkovú hodnotu klenotu. Vo väčšine prípadov sa celkový dojem považuje za dôležitejšie hodnotiace kritérium než kvalita jednotlivých periel.

Na akej škále ohodnotiť perly?

Pre perly sa rovnako ako pre tahitské používají dva hodnotiace systémy. Škála A-D a škála AAA-A. Aj keď farba výrazne ovplyvňuje výslednú cenu periel, nie vždy nutne ovplyvňuje aj jej zaradenie podľa klasifikácie. Napríklad šnúra svetlo žltých periel stupňa AAA sa môže cenovo výrazne líšiť od rovnakej šnúry sýto zlatých periel stupňa AAA.

Hodnotenie A-DHodnotenie AAA-APopis a kritériá
Dokonalá perlaDokonalá perlaBezchybná perla s excelentným (excellent) leskom. Pred zasadením či vŕtaním perla nevykazuje žiadne inklúzie alebo nedostatky.
AAAAAspoň 90 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolená iba jedna hlboká inklúzia.
Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Veľmi dobrý lesk (very good).
A/BAA+Aspoň 80 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Dovolená iba jedna či dve hlboké inklúzie.
Perla by sa mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk.
BAAAspoň 70 % povrchu perly je bezchybných.
Najviac 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti.
Perla by se mala zasadiť či vŕtať bez ďalších úprav.
Dobrý (good) až veľmi dobrý (very good) lesk.
CA+Aspoň 40 % povrchu perly je bezchybných.
Až 60 % povrchu perly môže vykazovať drobné, koncentrované nedokonalosti.
Hlboké inklúzie nesmú presiahnuť 10 % povrchu perly.
Uspokojivý (fair) až veľmi dobrý (very good) lesk.
DAPrinajmenšom 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky.
Hlboké inklúzie a/alebo biele škvrny vnútri inklúzíi zasahujú až 20 % povrchu perly.
Slabý (poor) až veľmi dobrý (very good) lesk.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Organická
  • Drahokam znamenia Rak a Váhy
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Francúzska Polynézia, Austrália, Čína, Japonsko, Filipíny.
  • Drahokam mesiaca Jún
  • Farba
    Čierna, biela, šedá, žltá, oranžová, červená, zelená, modrá, strieborná, krémová, bezfarbá.

Gemologické parametre perly

  • Chemické zloženie CaCO3, uhličitan vápenatý
  • Relatívna hustota 3,28 až 3,48
  • Kryštalografická sústava Organická, kosoštvorcová
  • Index lomu 1,530 až 1,685
  • Dvojlom 0,156
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 320 až 460, 560 až 700
  • Fluorescencia Biele perly - svetlo modrá až žltá, žlté a zlaté perly - žltozelené, zeleno hnedé až tmavo hnedé, čierne perly - ružové až oranžovo červené.

Kupujeme perlu

Farba (color) - je definovaná troma faktormi:

  • Farba těla je základnou farbou perly. Tá môže byť čierna, sivá, biela, strieborná, smotanová, ružová, zlatá, atď. Práve podľa tejto farby sa rozhoduje o farebnosti perly. Výrazne ovplyvňuje hodnotu perly, ktorá priamo úmerne závisí od vzácnosti farebného odtieňa. Za najdrahšie sa považujú biele perly s ružovým nádychom a sýto zlaté.
  • Podtext označuje veľmi jemné odtiene, ktoré popisujú prekrytie alebo farebné odlesky, ktoré perla ukazuje. Nie všetky perly majú podtext.
  • Orient označuje dúhu farieb, ktorá môže existovať v odleskoch perly. Nie všetky perly majú orient farby, avšak tie, ktorým nechýba, majú oveľa väčšiu hodnotu.

Lesk (luster)

To, čo dáva perle jej dokonalý lesk sa nazýva perleť. Jedná sa o unikátny materiál, ktorý sa vyskytuje v perlách a mušliach. Kvalitu lesku určuje hrúbka perlete a to, ako výrazne sa od perly odráža svetlo. Perly s najvyšším leskom vyzerajú takmer „kovovo“ a so zlým leskom pôsobia kriedovo až matne.

Tvar (shape)

Perly sú prirodzene vytvárané v rôznych tvaroch. Najcennejší tvar perly je dokonalá guľa. Častejšie sa perly vyskytujú takmer guľaté, oválne, v tvare slzy a tiež ako tzv. barokové perly, ktorých tvar je pretiahnutý až neidentifikovateľný. Všeobecne platí, že čím pôsobí perla symetrickejšie, tým je cennejšia. Po guľatých perlách sú najcennejšie polguľaté perly mabe a tie oválne. Nepravidelné barokové perly majú cenu nižšiu.

Opracovanie perly

Bielenie sa nazýva metóda, ktorá čistí farbu periel najmä bielych. Vďaka tomu sú si perly navzájom podobnejšie. Taktiež väčšina periel prechádza leštením, ktoré zdokonaľuje ich lesk a štruktúru povrchu.

Cena

Šperkársky priemysel kladie dôraz na celý rad faktorov, z ktorých mnohé sú na rozdiel od klasifikačných kritérií ostatných farebných drahokamov pre perly unikátne. Americký gemologický inštitút (GIA) hodnotí perly na základe siedmich faktorov: veľkosť, tvar, farba, lesk, kvalita povrchu, kvalita perlete a celkový dojem. Lesk alebo svetlo odrážajúce sa na povrchu perly je najdôležitejším hodnotiacim faktorom ceny a krásy perly. Kvalita povrchu poukazuje na prítomnosť alebo neprítomnosť nezrovnalostí, kazov a ich veľkosť, počet, umiestnenie a typ. Kvalita perlete sa vzťahuje na hrúbku a kvalitu vrstvenia perlete. Ak je príliš tenká, jadro perly bude viditeľné a zlé vrstvenie perlete môže vytvoriť kriedový vzhľad.

Zaujímavosti o perlách
Symbol čistoty

Kresťania a hinduisti prijali perly za symbol čistoty. Dodnes sa udržuje tradícia, že nevesta v svadobný deň nosí perly.

Symbol dokonalosti

Korán hovorí o perlách ako o jednej z najlepších odmien, ktorú môže človek dostať v raji. Perla sa sama o sebe v moslimskom svete stala symbolom dokonalosti.

Perlorodky

Perly sú jediným drahokamom, ktorý vzniká vo vnútri živého organizmu - v perlorodke, perlotvorke alebo v morskej ústrici.

Mýty a legendy

V starovekej Číne sa čierne perly považovali za symbol múdrosti a mimo iného sa verilo, že vznikajú v dračej hlave. Akonáhle vyrástli, dostali sa medzi dračie zuby. Pokiaľ hrdina po perle zatúžil, musel drakovi odťať hlavu. Starí Japonci sa zas domnievali, že perly sú slzami mýtických tvorov ako morských víl, nýmf a anjelov. Podľa perzských legiend zas perly vznikli po veľkej búrke, kde sa dúha dotkla zeme. Nedokonalosti majú byť výsledkom pôsobenia hromov a bleskov.

O čiernych tahitských perlách existuje rada polynézskych legiend. Podľa jedného mýtu boh mieru a plodnosti Oro na dúhe zostúpil na zem a priniesol ľuďom magickú ústricu Ufi. Keď v nej objavil nádhernú čiernu perlu, daroval ju ako symbol svojej lásky princeznej Bora Bora. Ďalší romantický príbeh hovorí o splne kúpajúcom sa v temnom oceáne. Lúče svetla vraj vytiahli ústrice na povrch lesknúci sa nebeskou rosou. V tej chvíli kvapky rosy rozohriali čierne perly farebnými odtieňami, od modrej a zelenej po zlatú a ružovú.

Starí Gréci sa domnievali, že perly sú slzami bohov. Tiež verili, že nosenie periel chráni ženy pred plačom v ich svadobný deň. Existujú povesti o tom, že perly sú slzami radosti, ktoré vyronila bohyňa lásky Afrodité, keď sa zrodila z morskej peny.

V indickom folklóre sa o perlách hovorí ako o kvapkách rosy, ktoré jednej noci spadli do mora mesačného svetla. Podľa legendy boh Krišna (niekedy Višnu) vylovil prvú perlu z hlbín oceánu a daroval ju svadobný deň svojej dcére Pandaie ako symbol lásky, jednoty a čistoty.

Kresťanská tradícia považuje biele perly za Evine a čierne za Adamove slzy, ktoré ronili po vyhnaní z raja. A to, že muži plačú menej, vysvetľuje vzácnosť čiernych periel.

Perla a jej účinky

Úchvatnosť a pôvab periel sa prirovnáva k ženám. Perly symbolizujú múdrosť získanú skúsenosťami. Verí sa, že privolávajú šťastie a zdravie a poskytujú ochranu pred negatívnou energiou. Majú ukľudňujúce a utišujúce vplyvy, vyrovnávajú karmu a posilňujú vzťahy. Rovnako tak udržujú deti v bezpečí. Perly vraj označujú čistotu, štedrosť, vyrovnanosť a lojalitu.

Unikátny zázrak prírody – perla – ovplyvňuje predovšetkým Rakov a Váhy. Prvému uvedenému znameniu prináša zmierenie so sebou samým a s vlastnými nedostatkami a do duše mu vnáša pocit pokoja a bezpečia. Osvedčila sa ako prostriedok k ovládnutiu a upokojeniu rozbúšených emócií, takže spokojnej budúcnosti a rodinnému šťastiu Rakov by už nemalo nič stáť v ceste. Podobne perla pôsobí aj na Váhy, ktoré však navyše poháňa vpred. Pozitívne sa zameriava na ich medziľudské vzťahy, ktorým dodáva na sile a pevnosti. Ich rozvíjajúca sa osobnosť smeruje k vyrovnanosti a kráse. U Kozorožca sa čierna variácia perly stáva prostriedkom k porozumeniu, že k dokonalosti vedie iba cesta prijatia seba samého a aj svojich nedostatkov. Pod jej vplyvom sa Ryby snažia o sebazdokonalenie.

Nejznámejšia perla

Jedna z najslávnejších periel na svete sa nazýva La peregrina (Pútnik) a bola nájdená začiatkom 16. storočia v Amerike v Panamskom zálive. Otrok, ktorý ju z mora vylovil, si vraj zaslúžil slobodu. Biela perla má hruškovitý tvar a veľkosťou pripomína holubie vajce (17,35-17,90 mm x 25,50 mm). Dobyvateľ Vasco Núñez de Balboa ju doviezol do Španielska, kde ju daroval kráľovi Ferdinandovi II. Aragonskému. Jeho pravnuk Filip II. ju potom v deň svadby venoval svojej neveste Márií Tudorovej. Od španielských kráľovien sa dostala do rúk francúzskej rodiny Bonaparteho, ktorý ju na začiatku 19. storočia predali do Anglicka markízovi z Abercom. Naposledy ju vraj vlastnila Elizabeth Taylor, ktorú jej kúpil jej manžel Richard Burton. Aj iné slávne ženy podľahli kúzlu periel, ako sa im hodia môžete zistiť v našom článku na tému Celebrity a perly.

Nejznámejšia perla

Ďalšie slávne perly

Perla Nádeje (The Hope Pearl)

Perlu Nádeje o veľkosti neuveriteľných 15cm kúpil francúzsky kráľ Ľudvík XIV. v roku 1669. Svoje meno perla získala až na začiatku 19. storočia, kde si ju do svojej zbierky zhruba 150 prírodných periel kúpil anglický bankér Henry Philip Hope. Perla má bielu až jemne zlatú farbu a váži 454 karátov. Zasadená je do prívesku v tvare koruny, ktorý zdobia diamanty, smaragdy a rubíny. V súčasnej dobe je vo vlastníctve súkromného dubajského zberateľa.

Perla Nádeje (The Hope Pearl)

Perla Lao Tzu

Najväčšia zaznamenaná neperleťová perla váži 6,4 kg. Pochádza z veľkej mušle nájdenej v roku 1934 neďaleko Filipín.

Perla Lao Tzu

Perla Umm Al Quwain

Táto perla je najstarším dôkazom o lovu periel. Bola nájdená v hrobe v Spojených arabských emirátoch a jej vek sa odhaduje na 7 500 rokov.

Perla Umm Al Quwain

Perla La Regente

Perla La Regente sa považuje za 5. najväčšiu na svete, možno za 1. najväčšiu pravidelného tvaru. 75 karátovú perlu v roku 1811 daroval Napoleon Bonaparte svojej cisárovnej Márii Louise, ktorá ju mala zasadenú v diári. Perla se môže chváliť takmer dokonalou charakteristikou podľa GIA: je veľká, má perfektný kvapkovitý tvar, vynikajúcu farbu aj lesk. Z rúk vládnucého francúzskeho rodu sa dostala do vlastníctva Fabergého, a odtiaľ do majetku ruskej aristokratickej rodiny. V súčasnej dobre patrí anonymnému majiteľovi zo Stredného východu.

Perla La Regente

Perla Zázrak mora (The Miracle of the Sea)

300 karátová perla, ktorú kedysi vlastnila čínska cisárovná-vdova Tzu-Hsi, má veľkosť menšieho vajca.

Perla Zázrak mora

Perla Čierna kráska (The Black Beauty)

Prírodné perly pochádzajú z Južnej Ameriky a vynikajú tvarom, veľkosťou a čiernou farbou s dúhovými odleskami prechádzajúcimi do zelenej, žltej, fialovej a modrej. Perlu vlastní americká rodina priekopníka v pestovaní periel v Spojených štátoch.

Perla Čierna kráska

Zaujímavosti o perlách

  1. Starovekí Egypťania si perly vážili natoľko, že sa s nimi nechávali pochovávať. Koluje povera, že Kleopatra vybrala perlu z jednej zo svojich náušnic a vhodila ju do vína (či vínneho octa - záleží na zdroj), ktorý následne vypila. Chcela tak vraj ukázať Marcu Antoniovi, že môže bohatstvo celého národa pohltiť jedným dúškom.
  2. Rovnako ako iné drahé kamene majú aj farby periel svoj skrytý význam. Modré perly značia, že ich nositeľka nájde lásku, čierne a zlaté perly odkazujú na bohatstvo a prosperitu, ružové na úspech, slávu a priazeň Šťasteny, hnedé na praktičnosť, mužnosť, spoľahlivosť a harmóniu. Biele perly symbolizujú nevinnosť, pôvab, čistotu a nový začiatok.
  3. Už od stredoveku sa perly považujú za posvätný kresťanský predmet, pretože sa spájajú práve s náboženskou čistotou. Prví veriaci mali dokonca za to, že Svätý grál pokrývajú perly z čistej vody.
  4. Práve prírodné perly sa po tisíc rokov nachádzali v Perskom zálive, v Manaarskom zálive (Indický oceán) a v Červenom mori. Kultivovanými perlami sa preslávila Austrália a Polynézia. Sladkovodné i morské perly sa pestujú predovšetkým v Japonsku a Číne. Sladkovodné perly sa objavujú aj v riekach v Škótsku, Írsku, Francúzsku, Rakúsku, Nemecku a USA (Mississippi).
  5. Perla sa pokladá za mesačný kameň všetkých, ktorí sa narodili v júni v znamení Blížencov. Perly sa hodia ako darček k 3. a 13. výročiu.
  6. Najstaršia písomná zmienka o perlách pochádza z čínskych prameňov z roku 2206 pred.n.l. Číňania sa ako prvý pokúšali perly pestovať, významný úspech však v kultivácií periel zaznamenali až na začiatku 20. storočia Japonci.
  7. V roku 1917 vymenil Pierre Cartier dvojitú šnúru prírodných periel za pánske sídlo na 5. Avenue v New Yorku.
  8. Pokiaľ kupujete alebo máte doma pravé perly spoznáte jednoduchým trikom. Prejdite perlami po zuboch - pokiaľ ucítite nerovnosti a hrboľky, sú pravé, pokiaľ budú celé hladké, máte falzifikát.

Zdroj: internetstones.com, gia.edu, pearlparadise.com, americanpearl.com

Zdroj obrázkov: pinimg.com, indulgy.com, avapearldesign.co.uk, paperblog.com, jointventurejewelry.com, thejewelleryeditor.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky