Znamenie ryby (20. 2. – 20. 3.)

Láskavé a súcitné Ryby žijú na rozhraní reality a sveta fantázie. Ametyst ich vedie k otvorenému vyjadreniu a akvamarín ich púta k zemi.

Znamenie rýb

Silné stránky

Veľmi empatické Ryby uprednostňujú predovšetkým medziľudské vzťahy a pocity ostatných pre nich veľa znamenajú. Vodné znamenie je neskutočne všestranné a nezávislé. Rybám nechýba intuícia a umelecké cítenie, a preto sa často radia medzi zasnívané duše s hlavou v oblakoch, ktoré majú skutočne bujnú fantáziu. Snáď aj z týchto dôvodov sa dokážu presadiť v bohémskom svete umelcov a ich schopnosť tkať niť príbehu z nich robí výnimočných spisovateľov. Ryby spoliehajú na svoj vysoký intelekt, ale zostávajú otvorené aj citovo. Ako rodičia sú prirodzene jemné, nápadité a láskavé. Zároveň súcitia s ľudským utrpením. Ich senzitívnosť im dáva možnosť nahliadnuť na situáciu zo všetkých hľadísk a vedia racionálne rozlíšiť dobré aj zlé problémy.

 • súcit
 • flexibilita
 • predstavivosť
 • jemnosť
 • tolerancia

Slabé stránky

Ryby môžu byť ako dravcom, tak korisťou. Hoci znak ich znamenia tvorí dvojica rýb, bývajú títo ľudia osamelí a samotári, ktorí prepadajú melanchólii. Je to práve ich predstavivosť, čo ich zachraňuje pred drsnou skutočnosťou a odtrháva od reality – radšej sa schovávajú do snov, než aby problémy riešili. Pri snení potom ale Ryby nestíhajú prácu a sú označované za leňochov. A keď je táto ich vlastnosť kritizovaná, strácajú trpezlivosť. Pri najmenšej provokácii sa sťahujú a utekajú preč. Nerady čelia skutočnosti. Pretože sú nesmierne prispôsobivé, nemajú svoje vlastné pevné názory a spravidla sa nechajú ovplyvniť ideami silných osobností. Ich nízka sebadôvera vedie k všelijakým obavám, čo zlé sa im môže prihodiť.

 • zbabelosť
 • lenivosť
 • nerozhodnosť
 • sebaľútosť
 • nestálosť

Hlavné drahokamy

Ametyst

Ametyst daruje Rybám sebadôveru, ktorá im tak chýba, a vedie ich k dokonalosti. Drahokam vyniká výnimočnými upokojujúcimi účinkami, a preto uľavuje od úzkosti a stresu, ktoré vodnému znameniu uberajú spánok. Pomáha rovnako nájsť duševnú rovnováhu a priaznivo ovplyvňuje vnútorný rast a dozrievanie. Priťahuje vodné znamenie späť z ríše snov, zbystruje jeho zmysly a vedie ho k úplnému sústredeniu.

Príliš flexibilným Rybám dodáva rozhodnosť v chvíľach neistoty a podporuje ich v realizácii ich vytýčených cieľov, čím im pomáha bojovať s ich slabosťou a letargiou. Ako kameň čistoty posilňuje vernosť a pomáha pri hľadaní pravej lásky a budovaní vzťahov. Zaháňa stres a negatívne emócie, rovnako tak odbúrava strach, v ktorom ústí nedostatok sebavedomia znamenia. Dáva tak priestor pre klíčiace nádeje a nové vzťahy.


Akvamarín

Blankytný akvamarín podnecuje vodné znamenie k prijímaniu lásky a pravdy, ktoré majú toľko spoločného s jeho túžbou a potrebou po otvorenom, slobodnom a tvorivom vyjadrení. Drahokam poskytuje srdcu Rýb čistotu a inšpiráciu. Pomáha im zbaviť sa starej emocionálnej záťaže a povzbudzuje ich, aby sa otvorili novým vzťahom. Kameň rozvíja ich jemnú intuíciu a podporuje ich komunikačné schopnosti.

Modrastý kameň Rybám prináša vyrovnanú myseľ a asistuje im pri budovaní spokojného a šťastného života. Zbystruje ich intelekt a nezabúda ani na už tak dosť silnú vnímavosť, čím zlepšuje ich spätosť s realitou. Svojou silou a významnými meditačnými a upokojujúcimi účinkami má akvamarín schopnosť utíšiť citlivé Ryby a priviesť ich k prevzatiu zodpovednosti za vlastný osud. Zároveň zlepšuje ich sebavyjadrenie.

Ďalšie drahokamy

Tyrkys podľa indiánskej tradície pomáha Rybám obstáť v každodennom živote, zatiaľ čo jadeit odpovedá ich skromnému, citlivému a láskyplnému charakteru. Perla ich vedie k prijatiu nepríjemných skúseností a smeruje ich k zdokonaleniu osobnosti. Meniaci sa opál im napomáha objaviť premenlivé bohatstvo ich vnútorného sveta. Zafír v najlepšie modrej variante Ryby zbavuje zmätkov a ilúzii na ich životnej ceste. Zlatistý jantár k osamelému znameniu láka partnera a jaspis zas upokojuje rozbúrené emócie a zbavuje melancholických nálad. Zelenkastý olivín u nich stojí pri prijímaní zodpovednosti za vlastný život a zamedzuje letargiu. Tvorivé vyjadrovanie rozvíja a nadšenie prebudzuje labradorit rovnako ako turmalín. Achát seba podnecujúcim Rybám dodáva sebavedomie a odstraňuje ich obavy. Zdrojom nových síl a energie, ktorý obmedzuje netrpezlivosť, je pre vodné znamenie heliotrop. Mesačný kameň zas vedie k získavaniu duševnej rovnováhy a podporuje kreativitu. Lapis lazuli upevňuje milostné a priateľské vzťahy a vnáša do nich lásku a porozumenie. Číry krištáľ vo svojej čistote zrkadlí dušu a povzbudzuje samostatnosť a jasné myslenie. K nositeľom vyrovnanosti pre Ryby patrí aj mačacie oko.

 • Dátum

  20. 2. – 20. 3.

 • Živel

  Voda

 • Planéta

  Neptún

 • Drahokamy

  Ametyst a akvamarín

 • Farba

  Fialová, orgovánová, purpurová