Akvamarín

Akvamarín je modro sfarbená odroda berylu, teda mineralogickej skupiny, do ktorej patrí i smaragd, alebo morganit. Akvamarín je známy pre svoju dych vyrážajúcu modrú farbu, ktorá pripomína morskú hladinu. Za svoju krásnu farbu vďačí drobným čiastočkám železa. V prírode sa akvamarín vyskytuje v pomerne veľkom množstve a z fyzikálnych vlastností sa pýši vysokým stupňom tvrdosti a nádherným leskom. Surový akvamarín je ľahko opracovateľný, preto je s obľubou brúsený do rozmanitých a nápaditých tvarov.

Názov pochádza z latinského slova 'aqua' - voda a 'mare' - more.

Základní informace

 • Drahokamová rodina Beryl
 • Drahokam znamenia Vodnár a Ryby
 • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
 • Náleziská Rusko, Brazília, India, Afghánistán, Pákistán, Madagaskar
 • Drahokam mesiaca Marec
 • Farba
  Jemno modrá až bezfarbá, hlbšie svetlo modrá až zelenomodrá

Gemologické parametre akvamarínu

 • Chemické zloženie AL2BE3SI6O18, hliníkový silikát berýlia
 • Relatívna hustota 2,68 - 2,74
 • Kryštalografická sústava šestihranné hranoly
 • Index lomu 1,564 až 1,596
 • Dvojlom -0,004 až- 0,005
 • Vryp bielý
 • Absorpčné spektrum 537, 456, 427
 • Fluorescencia žiadna

Kupujeme akvamarín

Farba (color)

Rovnako ako morská hladina môže mať i akvamarín rôzne odtiene modrej a to od svetlých tónov, cez zelenkavé tóny, až po tmavomodrú farbu. Čím intenzívnejší je tón modrej farby, tým majú akvamaríny vyššiu hodnotu. Väčšina akvamarínov má avšak charakteristickú svetlomodrú farbu, ktorá je paradoxne v šperkovom priemysle najžiadanejšia.

Čistota (clarity)

Akvamaríny najvyššej kvality sú jasné, na pohľad čisté a transparentné drahokamy s vysokým leskom. Niektoré akvamaríny môžu obsahovať inklúzie v podobe dlhých, dutých tyčí, čo je typický znak minerálov berylovej skupiny. Veľmi vzácne sa pri akvamaríne vyskytujú i efekty mačacieho oka a hviezdicové efekty (tzv. asterismus), ktoré vznikajú unikátnym rozptylom lúčov svetla na povrchu drahokamu.

Brus akvamarínu

Brus (cut) a tvar (shape)

Akvamarín je obvykle brúsený do rôznych tvarov, akými sú napríklad emerald, round (guľatý tvar), cushion (vankúšik), pear (hruška alebo slza), alebo iné oválne, obdĺžnikové a štvorcové tvary. Menej čisté akvamaríny a drahokamy s mačacím, alebo hviezdicovým efektom sú brúsené do tvaru kabošon. Vďaka svojej tvrdosti a priehľadnosti sú akvamaríny obľúbené rôznymi umelcami a rezbármi.

Opracovanie akvamarínu

Niektoré akvamaríny sú tepelne upravované, aby vynikla ich krásna modrá farba. Ohrev za vysokých teplôt dokáže akvamarín zbaviť nežiaducich zelenkavých, alebo žltavých odtieňov a to zhruba pri teplote 400 - 450 °C. Vyššie teploty môžu spôsobiť nežiaducu zmenu zafarbenia. Väčšina akvamarínov sa ale nijak neupravuje, pretože majú prirodzene krásny odtieň.

Cena

Rovnako ako u väčšiny farebných drahokamov sú za najhodnotnejšie odrody považované tie, ktoré majú najsýtejšie farebné odtiene. Avšak akvamarín je zbožňovaný vo všetkých farebných tónoch, z ktorých najobľúbenejšia je pre neho typická svetlomodrá. V priebehu histórie sa ale popularita odtieňov akvamarínu menila. Zatiaľ čo v 19. storočí boli najžiadanejšie zeleno sfarbené akvamaríny, jasným trendom súčasnosti sú svetlomodré akvamaríny.

Zaujímavosti o akvamaríne
Nádherné kryštály

Akvamaríny sa utvárajú vo forme pravidelných šesťbokých kryštálov, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 30 cm.

Transparentnosť

Brúsené akvamaríny sú vďaka svojej čistote často dokonale priehľadné a majú nenapodobiteľný lesk a jas.

Dichronizmus

Vďaka svojej fyzikálnej schopnosti rozkladať svetelné lúče môže mať akvamarín rôzne odtiene farieb, od čírej až po tmavomodrú, v závislosti na sklone drahokamu.

Mýty a legendy

V starovekých legendách bol akvamarín najčastejšie spojovaný s bohyňou mora Amfitrítou, ktorá bola manželkou Poseidona a tiež s bohyňou Afroditou, ktorá sa podľa povestí zrodila z morskej peny. Ďalšia legenda hovorí, že akvamarín pochádza z pokladnice bájnych morských panien. Zrejme preto je od týchto dôb akvamarín považovaný za kameň námorníkov, ktorý im prináša šťastie. Akvamarín chránil moreplavcov pred utopením a dodával im odvahu na ich ďalekých cestách.

V astrológii je akvamarín priradený k planéte Neptún a je tiež oficiálnym kameňom mesiaca marca. V stredoveku bol tento drahokam spojovaný s apoštolom Tomášom, pretože tento svätec uskutočnil veľa ďalekých výprav na mori.

 • Minimalistický prsteň s akvamarínom Kumar
  Minimalistický prsteň s akvamarínom Kumar
 • Strieborná kolekcia šperkov s akvamarínmi, zafírmi, mesačnými kameňmi a diamantmi Ari
  Strieborná kolekcia šperkov s akvamarínmi, zafírmi, mesačnými kameňmi a diamantmi Ari
 • Zlatý prívesok so znamením a akvamarínom Vodnár
  Zlatý prívesok so znamením a akvamarínom Vodnár
 • Prsteň s oválnym akvamarínom Cellini
  Prsteň s oválnym akvamarínom Cellini
 • Cluster náhrdelník s drahokamami Beck
  Cluster náhrdelník s drahokamami Beck

Akvamarín a jeho účinky

Akvamarín má údajne pozitívny účinok na manželstvo, pretože pomáha partnerom prekonávať ich vzájomné odlišnosti. Tento modrý drahokam zaisťuje dlhodobé, harmonické vzťahy a pozitívne pôsobí na znovunadobudnutiu emocionálnej a duševnej rovnováhy, preto sa často používal ako liečebný prostriedok proti úzkosti. Vďaka svojej modrej farbe je akvamarín vhodný na meditáciu, pretože prináša pokoj, mier, inšpiráciu a tiež posilňuje osobnú silu a auru. Z fyzických účinkov pomáha v boji s artritídou, zápalmi očí, bolesťami žalúdku a kŕčovými žilami.

Nádherný modrý akvamarín vládne Vodnárom a Rybám. Vzdušnému znameniu pomáha nájsť harmóniu a spojuje ho s reálnym svetom. Zároveň mu dodáva pocit nekonečnej slobody ducha a vyjadrenia a chráni ho pri jeho potulkách neprebádanými zákutiami ľudskej mysle. Pôsobí pre nich aj ako zdroj energie, ktorý je možné využiť k objavovaniu a vytváraniu nových vízií. Vodné znamenie zas blankytný kameň vedie k rozvíjaniu intuície a zameriava sa na jeho otvorenosť a sebavyjadrenie. Podnecuje u neho otvorenosť novým vzťahom a zbystruje jeho intelekt, rovnako však dokáže utlmiť jeho precitlivenosť a asistuje mu pri preberaní zodpovednosti za vlastný osud. Blížencom akvamarín ukazuje cestu do vlastného vnútra a odhaľuje im lásku a rýdzosť vlastnej bytosti, zatiaľ čo keď ho nosí Škorpión, tak dokáže posilniť jeho už tak vynikajúce vyjadrovacie schopnosti.

Najznámejší akvamarín

V minulosti bolo nájdených niekoľko obrovských akvamarínov s hmotnosťou niekoľkých ton, ktoré, ale nakoniec neboli využité na šperkársky účel kvôli svojej nepeknej šedivej a zakalenej farbe. Najväčší krásne modrý akvamarín bol objavený v roku 1910 a bol nazvaný "Minas Gerais". Tento akvamarín pochádza z brazílskej Marambaiy, pri svojom nájdení vážil neuveriteľných 110,5 kg a meral na dĺžku 48,5 cm a na šírku 41 cm. Tento gigant bol rozrezaný na kopu menších akvamarínov o celkovej karátovej váhe väčšej než 100 000 ct.

Ďalšie slávne akvamaríny

Brazílska akvamarínová kolekcie

V deň svojej korunovácie, v roku 1953 dostala anglická kráľovná Alžbeta II. dar od brazílskeho prezidenta v podobe náhrdelníku a náušníc s krásnymi modrými akvamarínmi. O päť rokov neskôr jej táto krajina darovala ďalšie úchvatné šperky a to akvamarínovú brošňu a náramok. Kráľovná si akvamarínovú kolekciu veľmi obľúbila a rozšírila ju ešte o akvamarínovú korunku s bielymi diamantmi vytvorenú z platiny.

Brazilská akvamarínová kolekce

Akvamarín Dom Pedro

Tento úchvatný akvamarín je jedným z najväčších v kuse brúsených drahokamov na svete. Bol objavený v Brazílii v 80. rokoch minulého storočia a je pomenovaný po jednom z brazílskych cisárov. Vo svojej pôvodnej nebrúsenej forme mal 45 kg a jeho dĺžka bola približne 0,91 metra. Modrozelený akvamarín bol vybrúsený do obelisku o neuveriteľnej karátovej váhy 10 363 ct. a jeho konečné rozmery sú: dĺžka 36 cm a šírka 10 cm. Akvamarínový obelisk bol nakoniec venovaný Smithsonianskému inštitútu.

Akvamarín Dom Pedro

Akvamarín Roosevelt

Tento krásny zelenomodrý akvamarín patril prvej dáme USA, Eleanor Roosevelt. V pôvodnej surovej forme vážil úctyhodných 1,3 kg a nakoniec bol rozrezaný do dvoch krásnych akvamarínov. Väčší z týchto drahokamov váži približne 1 298 ct. a má rovnako zaujímavú politickú históriu. Bol totiž prvej dáme darovaný pri návšteve Brazílie od vtedajšieho prezidenta krajiny na dôkaz priateľstva oboch krajín.

Akvamarín Roosevelt

Zdroje obrázkov: people.com, 4csblog.gia.edu, angara.com, minerals.net, kgegems.com, planetarygems.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky