Akvamarín
Akvamarín je modro sfarbená odroda berylu, teda mineralogickej skupiny, do ktorej patrí i smaragd, alebo morganit. Akvamarín je známy pre svoju dych vyrážajúcu modrú farbu, ktorá pripomína morskú hladinu. Za svoju krásnu farbu vďačí drobným čiastočkám železa. V prírode sa akvamarín vyskytuje v pomerne veľkom množstve a z fyzikálnych vlastností sa pýši vysokým stupňom tvrdosti a nádherným leskom. Surový akvamarín je ľahko opracovateľný, preto je s obľubou brúsený do rozmanitých a nápaditých tvarov.
Názov pochádza z latinského slova 'aqua' - voda a 'mare' - more.
Základní informace
- Drahokamová rodina Beryl
- Drahokam znamenia Vodnár a Ryby
- Tvrdosť (Mohsova stupnice)
- Náleziská Rusko, Brazília, India, Afghánistán, Pákistán, Madagaskar
- Drahokam mesiaca Marec
- FarbaJemno modrá až bezfarbá, hlbšie svetlo modrá až zelenomodrá
Gemologické parametre akvamarínu
- Chemické zloženie AL2BE3SI6O18, hliníkový silikát berýlia
- Relatívna hustota 2,68 - 2,74
- Kryštalografická sústava šestihranné hranoly
- Index lomu 1,564 až 1,596
- Dvojlom -0,004 až- 0,005
- Vryp bielý
- Absorpčné spektrum 537, 456, 427
- Fluorescencia žiadna
Kupujeme akvamarín
Farba (color)
Rovnako ako morská hladina môže mať i akvamarín rôzne odtiene modrej a to od svetlých tónov, cez zelenkavé tóny, až po tmavomodrú farbu. Čím intenzívnejší je tón modrej farby, tým majú akvamaríny vyššiu hodnotu. Väčšina akvamarínov má avšak charakteristickú svetlomodrú farbu, ktorá je paradoxne v šperkovom priemysle najžiadanejšia.
Čistota (clarity)
Akvamaríny najvyššej kvality sú jasné, na pohľad čisté a transparentné drahokamy s vysokým leskom. Niektoré akvamaríny môžu obsahovať inklúzie v podobe dlhých, dutých tyčí, čo je typický znak minerálov berylovej skupiny. Veľmi vzácne sa pri akvamaríne vyskytujú i efekty mačacieho oka a hviezdicové efekty (tzv. asterismus), ktoré vznikajú unikátnym rozptylom lúčov svetla na povrchu drahokamu.

Brus (cut) a tvar (shape)
Akvamarín je obvykle brúsený do rôznych tvarov, akými sú napríklad emerald, round (guľatý tvar), cushion (vankúšik), pear (hruška alebo slza), alebo iné oválne, obdĺžnikové a štvorcové tvary. Menej čisté akvamaríny a drahokamy s mačacím, alebo hviezdicovým efektom sú brúsené do tvaru kabošon. Vďaka svojej tvrdosti a priehľadnosti sú akvamaríny obľúbené rôznymi umelcami a rezbármi.
Opracovanie akvamarínu
Niektoré akvamaríny sú tepelne upravované, aby vynikla ich krásna modrá farba. Ohrev za vysokých teplôt dokáže akvamarín zbaviť nežiaducich zelenkavých, alebo žltavých odtieňov a to zhruba pri teplote 400 - 450 °C. Vyššie teploty môžu spôsobiť nežiaducu zmenu zafarbenia. Väčšina akvamarínov sa ale nijak neupravuje, pretože majú prirodzene krásny odtieň.
Cena
Rovnako ako u väčšiny farebných drahokamov sú za najhodnotnejšie odrody považované tie, ktoré majú najsýtejšie farebné odtiene. Avšak akvamarín je zbožňovaný vo všetkých farebných tónoch, z ktorých najobľúbenejšia je pre neho typická svetlomodrá. V priebehu histórie sa ale popularita odtieňov akvamarínu menila. Zatiaľ čo v 19. storočí boli najžiadanejšie zeleno sfarbené akvamaríny, jasným trendom súčasnosti sú svetlomodré akvamaríny.
Prečo milujeme akvamarín?
Nádherné kryštály
Akvamaríny sa utvárajú vo forme pravidelných šesťbokých kryštálov, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 30 cm.
Transparentnosť
Brúsené akvamaríny sú vďaka svojej čistote často dokonale priehľadné a majú nenapodobiteľný lesk a jas.
Dichronizmus
Vďaka svojej fyzikálnej schopnosti rozkladať svetelné lúče môže mať akvamarín rôzne odtiene farieb, od čírej až po tmavomodrú, v závislosti na sklone drahokamu.
Mýty a legendy
V starovekých legendách bol akvamarín najčastejšie spojovaný s bohyňou mora Amfitrítou, ktorá bola manželkou Poseidona a tiež s bohyňou Afroditou, ktorá sa podľa povestí zrodila z morskej peny. Ďalšia legenda hovorí, že akvamarín pochádza z pokladnice bájnych morských panien. Zrejme preto je od týchto dôb akvamarín považovaný za kameň námorníkov, ktorý im prináša šťastie. Akvamarín chránil moreplavcov pred utopením a dodával im odvahu na ich ďalekých cestách.
V astrológii je akvamarín priradený k planéte Neptún a je tiež oficiálnym kameňom mesiaca marca. V stredoveku bol tento drahokam spojovaný s apoštolom Tomášom, pretože tento svätec uskutočnil veľa ďalekých výprav na mori.
Akvamarín a jeho účinky
Akvamarín má údajne pozitívny účinok na manželstvo, pretože pomáha partnerom prekonávať ich vzájomné odlišnosti. Tento modrý drahokam zaisťuje dlhodobé, harmonické vzťahy a pozitívne pôsobí na znovunadobudnutiu emocionálnej a duševnej rovnováhy, preto sa často používal ako liečebný prostriedok proti úzkosti. Vďaka svojej modrej farbe je akvamarín vhodný na meditáciu, pretože prináša pokoj, mier, inšpiráciu a tiež posilňuje osobnú silu a auru. Z fyzických účinkov pomáha v boji s artritídou, zápalmi očí, bolesťami žalúdku a kŕčovými žilami.
Nádherný modrý akvamarín vládne Vodnárom a Rybám. Vzdušnému znameniu pomáha nájsť harmóniu a spojuje ho s reálnym svetom. Zároveň mu dodáva pocit nekonečnej slobody ducha a vyjadrenia a chráni ho pri jeho potulkách neprebádanými zákutiami ľudskej mysle. Pôsobí pre nich aj ako zdroj energie, ktorý je možné využiť k objavovaniu a vytváraniu nových vízií. Vodné znamenie zas blankytný kameň vedie k rozvíjaniu intuície a zameriava sa na jeho otvorenosť a sebavyjadrenie. Podnecuje u neho otvorenosť novým vzťahom a zbystruje jeho intelekt, rovnako však dokáže utlmiť jeho precitlivenosť a asistuje mu pri preberaní zodpovednosti za vlastný osud. Blížencom akvamarín ukazuje cestu do vlastného vnútra a odhaľuje im lásku a rýdzosť vlastnej bytosti, zatiaľ čo keď ho nosí Škorpión, tak dokáže posilniť jeho už tak vynikajúce vyjadrovacie schopnosti.
Najznámejší akvamarín
V minulosti bolo nájdených niekoľko obrovských akvamarínov s hmotnosťou niekoľkých ton, ktoré, ale nakoniec neboli využité na šperkársky účel kvôli svojej nepeknej šedivej a zakalenej farbe. Najväčší krásne modrý akvamarín bol objavený v roku 1910 a bol nazvaný "Minas Gerais". Tento akvamarín pochádza z brazílskej Marambaiy, pri svojom nájdení vážil neuveriteľných 110,5 kg a meral na dĺžku 48,5 cm a na šírku 41 cm. Tento gigant bol rozrezaný na kopu menších akvamarínov o celkovej karátovej váhe väčšej než 100 000 ct.
Ďalšie slávne akvamaríny
Brazílska akvamarínová kolekcie
V deň svojej korunovácie, v roku 1953 dostala anglická kráľovná Alžbeta II. dar od brazílskeho prezidenta v podobe náhrdelníku a náušníc s krásnymi modrými akvamarínmi. O päť rokov neskôr jej táto krajina darovala ďalšie úchvatné šperky a to akvamarínovú brošňu a náramok. Kráľovná si akvamarínovú kolekciu veľmi obľúbila a rozšírila ju ešte o akvamarínovú korunku s bielymi diamantmi vytvorenú z platiny.

Akvamarín Dom Pedro
Tento úchvatný akvamarín je jedným z najväčších v kuse brúsených drahokamov na svete. Bol objavený v Brazílii v 80. rokoch minulého storočia a je pomenovaný po jednom z brazílskych cisárov. Vo svojej pôvodnej nebrúsenej forme mal 45 kg a jeho dĺžka bola približne 0,91 metra. Modrozelený akvamarín bol vybrúsený do obelisku o neuveriteľnej karátovej váhy 10 363 ct. a jeho konečné rozmery sú: dĺžka 36 cm a šírka 10 cm. Akvamarínový obelisk bol nakoniec venovaný Smithsonianskému inštitútu.

Akvamarín Roosevelt
Tento krásny zelenomodrý akvamarín patril prvej dáme USA, Eleanor Roosevelt. V pôvodnej surovej forme vážil úctyhodných 1,3 kg a nakoniec bol rozrezaný do dvoch krásnych akvamarínov. Väčší z týchto drahokamov váži približne 1 298 ct. a má rovnako zaujímavú politickú históriu. Bol totiž prvej dáme darovaný pri návšteve Brazílie od vtedajšieho prezidenta krajiny na dôkaz priateľstva oboch krajín.

Zdroje obrázkov: people.com, 4csblog.gia.edu, angara.com, minerals.net, kgegems.com, planetarygems.com