Lapis lazuli

Lapis lazuli, často tiež nazývaný skrátene lapis je známy a používaný už po storočia. Prvýkrát bol objavený na území dnešného Afganistánu už v 7. storoči pred Kristom. V Afganistáne sú aj naďalej najväčšie náleziská tohoto drahokamu. Postupne boli objavené ďalšie zdroje lapisu v Pakistane, Barme, v okolí Bajkalského jazera na Sibíri, v Chile, USA, alebo v Kanade.

Tento polodrahokam je tvorený niekoľkými druhmi minerálov, ktoré mu dodávajú intenzívnu farbu od tyrkysovej až po blankyto modrú, v závislosti na obsahu minerálu. Hlavnou zložkou lapisu je lazurit. Charakteristické biele škvrny získava vďaka kalcitu, metalickú žltú mu dodáva prímes pyritu.

Názov je kombináciou 3 slov perského, arabského a latinského pôvodu, které znamenajú: modrá, nebo a kameň.
Lapis lazuli

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Hornina, polodrahokam zložený z lazuritu (najväčší podiel), kalcitu, pyritu a ďalších prímesí
  • Drahokam znamenia Vodnár a Býk
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • NáleziskáAfganistán, Pakistan, Barma, Bajkalské jazero, Chile, USA, Kanada
  • Farba
    Azúrová, zelená, tyrkysová, tmavo modrá

Gemologické parametre Lapisu lazuli

  • Chemické zloženie (Na,Ca)8[(S,Cl,SO4,OH)2|(Al6Si6O24)]
  • Relatívna hustota 2,50 až 3,00
  • Kryštalografická sústava Amorfní
  • Index lomu 1,5
  • Dvoj lom nie je

Kupujeme Lapis lazuli

Color (Farba)

Pretože s lapisom je spájaná azurovo, alebo blankyto modrá farba, môžeme často naraziť aj na zelené, tyrkysové, alebo veľmi tmavo modré varianty. Najcennejšie kamene neobsahujú žiadne čiastočky bieleho kalcitu, naopak obsah zlatistého pyritu je skôr žiadúci. Avšak príliš veľke množstvo pyritu môže vytvárať sivý nádych lapisu, čo naopak znižuje hodnotu lapisu. Najcennejšie kamene s krásnou modoru farbou a jemnými, alebo žiadnymi čiastočkami kalcitu, alebo pyritu sú označované ako Afghánske, alebo Perské lapisy, pričom toto označenie nasúvisí s miestom nájdenia lapisu, ale s kvalitou daného drahokamu. Zvláštnym druhom je tzv. Chilský lapis, ktorý má skôr tyrkysovú farbu a vysoký obsah vápenatých minerálov.

Clarity (Čistota)

Lapis obsahuje veľké množstvo minerálov, akými sú predovšetkým lazurit, pyrit a kalcit, ktoré vytvárajú charakteristickú textúru a vzhľad lapisu.

Cut (Brus)

Lapis je brúsený do veľkého množstva tvarov, pričom pre prstene, náramky a náhrdelníky sa najčastejšie používa tvar cabochon. Ďalej sú obľúbené oválne tvary a tvar fancy, alebo srdiečkový tvar. Veľlké lapisy sa používajú na tesané sochy, vázy a iné doplnky do interiérov.

Opracovanie Lapisu lazuli

Väčšina lapisov nebýva upravovaná, no napriek tomu niektoré druhy svetlejších lapisov sú dofarbované, aby mali tmavší odtieň. Takto upravované lapisy môžu byť poťahované voskom, alebo inou látkou podobného charakteru, aby pridané farby získali vyššiu stabilitu. S voskovou úpravou sa môžeme stretnúť aj pri lapisoch, ktoré nie sú dofarbované. V takom prípade sa vosk používa predovšetkým na účely zvýraznenia prirodzenej farby a lesku.

Na trhu sa vyskytuje veľké množstvo tzv. synteticky vyrobených lapisov známych pod názvom Gilson lapis (do slovenčiny sa väčšinou neprekladá) a ďalšia rada kameňov, ktoré sú upravované tak, aby pripomínali lapis. Pre tieto účely sa používa napríklad jaspis, ktorému sa po úprave do podoby lapisu hovorí tzv. Švajčiarsky lapis.

Cena

Napriek tomu, že cena toho drahokamu nie je príliš vysoká, v porovnaní s cenou iných vzácnych kameňov býva lapis súčasťou designových drahých šperkov, často v kombinácií s diamantmi a zlatom. Cena je tak závislá na kokretnom spracovaní a samozrejme na ďalších aspektoch, z ktorých navýznamnejší je farebný charakter kokrétneho lapisu. Lapis je tiež cenným pánksym doplnkom v podobe manžetových gombíkov.

  • Lapis lazuli v zlatom kompasu Vespucci
    Lapis lazuli v zlatom kompasu Vespucci

Mýty a legendy

Lapis lazuli je vo svete vzácnych kameňov skutočne veteránom. Podľa archeologických nálezov bol totiž na výrobu prvých šperkov a doplnkov používaný už od praveku. V stredoveku sa mimo iného používal ako pigment maliarských farieb a tiež farbení textilu. Lapisom boli zdobené aj kostoly, mešity a kráľovské paláce. Podľa starovekej a stredovekej mytológie je lapis symbolom planéty Jupiter.

Lapis lazuli a jeho účinky

Pretože lapis sprevádza človeka od prvých momentov dejín, je považovaný za kameň symbolizujúcu priateľstvo a oddanosť. Vďaka typickej modrej farbe vyjadruje a navodzuje pocity harmónie. Z fyzických účinkov je zdôrazňovaný pozitívny účinok pri liečbe chronických bolestiach hlavy, bolestiach krku a tiež kŕčových žíl. Celkovo vraj pomáha od nepríjemných kŕčov.

Krásne modrý lapis lazuli sa preslávil ako kameň slova. Zarytých Býkovteda učí naslúchať druhým a pomáha im vyvarovať sa problémom s komunikáciou. Podobne pôsobí aj na arogantného Leva. Precitliveným Pannámzas pomáha bojovať so záchvatmi hnevu a vyrovnáva ich nálady. Strelcomvracia vnútornú harmóniu a rozvíja schopnosť jasného a zrozumiteľného vyjadrovania. Samotárskemu znameniu akým je Vodnára Rybyuľahčuje medziľudské vzťahy, ktoré prehlbuje a upevňuje. Znamenie Vodnára navyše ocení aj tvorivú silu výnimočného drahokamu.

Najznámejší Lapis lazuli

Najznámejším dielom vyhotoveným z lapisu lazuli je posmrtná maska kráľa Tutanchamona z dôb starovekého Egypta, ktorú doplňuje žlté zlato.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky