Labradorit

Svetielkovanie a nádherne premenlivá hra farieb labradoritu dostala označenie labradorescence.

Labradorit je pomenovaný po kanadskom východnom pobreží Labrador rovnako pomenovanej provincie, kde bol tento drahokam v druhej polovici 18. storočia prvýkrát objavený misionármi. Od tej doby bol nájdený aj v ďalších častiach zeme, napríklad vo Fínksu, na Madagaskare, alebo v Austrálii. Labradorit je typ kameňa zo skupiny plagioklasov a sú pre neho typické práve modré svetielkujúce stopy viditeľné z rôznych uhlov.Tento svetielkujúci efekt je spôsobený lámaním lúčov svetla jednotlivých vrstiev horniny.

Madagaskarský labradorit

Každý labradorit má svoje špecifiká charakteristické pre miesto, kde bol nájdený. Napríklad labradoritu z Madagaskaru sa hovorí dúhový mesačný kameň ( z ang. rainbow moonstone) a má intenzívne svetielkujúce modré stopy. Tento druh labradoritu dokonca získal obchodnú značku Madagaskarský labradorit.

Spektrolit

Tento vzácny druh labradoritu sa nachádza vo Fínsku a obsahuje celé spektrum farieb, preto tiež dostal názov spektrolit. Vďaka tejto unikátnej súhre farieb sa jedná o najcennejší druh labradoritu.

● Kupujeme Labradorit

Color (Farba): Labradorit je sivo čierny kameň so špeciálnym farebným svetielkovaním vo vnútri, ktoré je spôsobené lámaním lúčov svetla na jednotlivých častiach kameňa. Tomuto svetielkovaniu sa hovorí labroadorescencia. Obľúbené je kráľovsky modré, alebo dúhové svetielkovanie. Celá paleta farieb je typická pre spektrolit, ktorý je najcennejšou odrodou labradoritu. Niektoré druhy labradoritu môžu byť aj bez týchto efektov lámaného svetla, alebo sa vyskytujú v oranžovo-červených, alebo hnedých odtieňoch.

Clarity (Čistota): Kúzlo labradoritu spočíva v efektoch lámaní lúčov, pričom kameň môže z rôznych uhlov poskytovať iné odtiene farieb. Za to môžu práve inklúzie vo vnútri drahokamu. Pokiaľ je v drahokame málo inklúzií, farba labradoritu bude pravdepodobne modrá, čím viac inklúzií, a tak aj nižšia čistota, tým väčšie bude aj striedanie farieb vo vnútri drahokamu. Kamene s intenzívnejším efektom labradorescencie sú viac žiadanejšie a preto aj cennejšie.

Cut (Brus): Najčastejšie je labradorit brúsený do tvaru cabochon, alebo fancy tvaru, ktoré sa používajú predovšetkým na prívesky k náhrdelníkom. Také tvary totiž zvýrazňujú efekt labradorescencie. Niekedy bývajú labradority brúsené aj do malých koráliek a z nich potom vznikajú celé náhrdelníky.

Opracovanie labradoritu

Vzhľadom k aktuálnemu použitiu a charakteru drahokamu nie je labradorit okrem brúsenia inak upravovaný.

Cena

Hodnota sa odvíja od intenzity labradorescencie. Čím výraznejší je tento efekt, tým vyššia je cena labradoritu a z nej vyrobených šperkov. Šperky s labradoritom sú vhodné aj ako zberateľské a investičné kúsky, pretože vďaka vysokej odolnosti toho drahokamu sa nemusíte báť, že by na nich bolo vidieť zub času. Šperky s labradoritom z dôb viktoriánskych sú dodnes súčasťou múzeových a súkromných zbierok.

● Gemologické parametre Labradoritu

druhlabradorit (typ živca)
farbanejčastejšie sivá až čierna s modrým a zeleným svetielkováním
chemické zloženieNaAlSi3O8 , alebo CaAl2Si2O8
kryštalografická sústavatrojklonná
tvrdosť6 - 6,5 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota2,65 - 2,75
index lomu1,559 - 1,568
dvoj lom0.009

● Mýty a legendy

Podľa legendy národu Eskymákov sú v labradorite zachytené všetky farby polárnej žiary. Pre Eskymákov bol tento drahokam odjakživa považovaný za magický a prikladali mu veľkú liečebnú silu.

● Labradorit a jeho účinky

Podľa eskymáckych liečebných praktík prebúdza labradorit v človeku doposiaľ neobjavenú silu a svojmu nositeľovi pomáha nájsť jeho údel v živote. Privádza ho na správne cesty, ktoré mu pomôžu splniť jeho sny a predurčený životný úkol. Prináša pozitívnu energiu a symbolické svetlo do každého problému.

Labradorit mánaj veľa pozitívnych účinkov na fyzické telo. Napríklad pomáha pri menštruačných bolestiach a tiež pôsobí blahodárne na energetickú dráhu obličiek. Reguluje metabolické procesy v tele a vyrovnáva krvný tlak. Podľa Eskymákov je dobrou prevenciou aj pred nachladením.

V hinduistických systémoch je labradorit spojený s krčnou čakrou, ktorá súvisí so schopnosťami komunikácie, sebavyjadrovania a sebaprezetnácie. Podľa týchto systémov tak môže nosenie labradoritu pomôcť s výrazovými a komunikačnými problémami. Okrem toho je aj symbolom na prepojenie medzi duševným a fyzickým telom. Bol tiež používaný na účely hypnózy a vyvolávania zážitkov z minulého života.

Elegantný labradorit prináša znameniu Rakasilu a vytrvalosť a podporuje jeho vieru v seba samého. Pre Strelcovsi okrem týchto účinkov schováva aj ostrenie logického myslenia. Základné vlastnosti drahokamu vedú k uskutočneniu plánov aj Kozorožca. Vodnáromupokojuje myseľ a preniká ku koreňom ich intelektu. V Rybáchmodrastý kameň prebúdza nadšenie a rozvíja ich tvorivé vyjadrovanie.

● Najznámejší labradorit

Labradorit je známy predovšetkým v spracovanej dekoratívnej forme. Slávna je napríklad vytesaná socha neznámeho vojaka, ktorá je vystavená v Smithsonianskom múzeu vo Washingtone. Labradorit bol tiež v 19. storočí použitý na výzdobu katedrály sv. Izáka v Petrohrade.

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  živec

 • Náleziská

  Kanada, Mexiko, Madagaskar

 • Tvrdosť

  6 - 6,5

 • FarbaŠkála farieb pre Labradorit

  sivá až čierna s modrým a zeleným svetielkováním

 • Drahokam znamenia

  Kozorožec a Vodnár