Tyrkys

„Bratranec Lapis lazuli, ktorý bol milovaný faraónmi a aztéckymi kráľmi.“

Bol jedným z prvých ťažených drahokamov. Jeho intenzívna farba sa mení z nebesky modrej po zelenú v závislosti od množstva prítomnej medi a železa. Vďaka tejto špecifickej farbe sa tyrkys stal jedným z najobľúbenejších farebných trendov v histórií šperkov. Cenil sa už od počiatku egyptskej civilizácie a bol známy tým, že prinášal šťastie. Jeho názov je odvodený z francúzskeho ‘pierre turquois’ – turecký kameň. Tento názov dostal, pretože Európania zo západu sa mylne domnievali, že pochádza z Turecka. V perzštine je tyrkys známy ako ‘ferozah’ –víťazstvo, a je národným drahokamom Iránu dodnes.

● Kupujeme Tyrkys

Color (Farba): Pri tyrkyse je najžiadanejšou farbou tyrkysová a najvzácnejšou zelená. Čisto modrý tyrkys je veľkou vzácnosťou, keďže tyrkysy po väčšine obsahujú hnedé, tmavošedé, alebo čierne žily. Závisí od množstva mede, chrómu, vanádu, alebo železa. Existujú aj vzácne exempláre modro-fialovej farby, ktoré obsahujú nečistoty stroncia.

Clarity (Čistota): Tyrkys je priesvitný až nepriehľadný s voskovým leskom. Priehľadné a priesvitné tyrkysy, kde vidieť krištály sú nachádzané len veľmi zriedka. Sú veľmi vzácnymi a drahými kúskami.

Cut (Brus): Najtypickejším brusom pre tyrkys je ‘cabochon’, ktorý je typický pre väčšinu tyrkysových šperkov.

Opracovanie tyrkysu

Tyrkys je pórovitým drahokamom, pretože vo väčšine prípadov je nasiaknutý umelou živicou, ktorá zlepšuje farbu a tvrdne na povrchu. Jednou z najžiaducejších úprav pri tyrkyse je stabilizácia. Stabilizácia je impregnačná metóda, ktorá robí tyrkys menej pórovitý, zvyšuje jeho životnosť a posilňuje jeho prirodzenú farbu. Farebné zlepšenie je možné ešte dosiahnuť olejom, parafínom, ale aj inými farebnými látkami.

Cena

Veľkosť, hĺbka a čistota farby sú hlavnými faktormi hodnotenia tyrkysu, samozrejme aj množstvo úprav zohrá svoju rolu. Medzi najviac cenené patria tyrkysy, ktoré sa pýšia zelenou farbou a čisto modrou, ktorá neobsahuje žily z iných rúd.

● Gemologické parametre Tyrkysu

druhminerál, tyrkys
farbatyrkysová, modro-zelená, jablkovo-zelená
chemické zloženieCuAl6(PO4)4(OH)8 – 4H2O, meď obsahujúca fosforečnan hlinitý
kryštalografická sústavatrojuholníkovitý tvar, hroznový tvar
tvrdosť5-6 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota2,31 - 2,86
index lomu1,610 – 1,650
dvoj lom+0.040
vrypbiely
absorpčné spektrum460, 432, 422
fluorescenciaslabá, zeleno-žltá, svetlomodrá

● Mýty a legendy

Korálky z doby okolo 5000 rokov pred Kristom boli nájdené v Mezopotámii (dnešný Irak). Tyrkys bol jedným z prvých drahých kameňov, ktorý sa začal ťažiť na Sinaji v egyptských dobách. Bol vysoko oceňovaný u starovekých Egypťanov, Peržanov, Mongolov a Tibeťanov. Starí Egypťania dokonca pochovávali kúsky tyrkysov s múmiami. Keď bola v roku 1900 objavená hrobka kráľovnej Zer, na jej zápästí sa našiel tyrkysový zlatý náramok.

Aztékovia verili, že tyrkys je kameňom mystiky a dlhovekosti a v rozmedzí 900-1000 rokov n.l. ho osádzali do zložito vyrobených masiek.

Pred prvou svetovou vojnou bol tyrkys hlavným exportom Iránu, kde sa nachádza skoro 100 ťažísk tohto vzácneho kameňa.

● Tyrkys a jeho účinky

Už v minulosti bol považovaný za drahokam bohov a dlhovekosti. Je priraďovaný k planéte Saturn a prináša šťastie. Dokáže pohlcovať negatívne vplyvy, ktoré by mohli organizmu uškodiť a ochraňuje aj proti urieknutiu. Pozitívne vplýva na komunikáciu, podporuje rozhodnosť a ochraňuje pred kritikou. Upokojuje myseľ, dopĺňa energiu a vyrovnáva náladovosť.

Medzi Indiánmi neskutočne populárny tyrkys je primárne nositeľom kreativity. Blížencis jeho pomocou sú naraz tvoriví a vynikajú nadaním, Kozorožcomnavyše dopraje aj lepšiu koncentráciu a prehlbuje ich milostné zážitky. Strelcomsa s drahokamom lepšie sústredí a doťahujú úlohy do konca. Znamenie Vodnárovho miluje, pretože mu prepožičiava inšpiráciu a pokoj spolu so silou zachraňovať svet. Pre Rybyje s tyrkysom úmorná každodennosť príjemnejšia a znesiteľnejšia.

● Najznámejší tyrkys

Máme veľmi veľa archeologických a literárnych odkazov o ére tyrkysu v Egypte. Boli nájdené štyri náramky kráľovnej Zar, keď otvorili jej mumifikovanú hrobku a tiež mnoho faraónov malo vo svojich hrobkách šperky zdobené práve týmto drahokamom. Za jeden z najstarších artefaktov sa považuje škrabka vytvorená z kosti a zdobená tyrkysom, ktorá sa našla počas expedície v Novom Mexiku v roku 1896. V súčasnosti je v Met, v New Yorku vystavená tyrkysová ozdobná doska, ktorá bola nájdená na mumifikovanom faraónovi Sesostrisovi II. (rok 1840 pred Kristom).

● Čo ste o tyrkyse nevedeli

Predkovia verili, že tyrkys varoval svojho nositeľa pred nebezpečenstvom alebo chorobou tým, že zmenil svoju farbu. Je to však vysoko nepravdepodobné, keďže tyrkys nosený priamo na pokožke, môže vďaka svojej pórovitej štruktúre absorbovať oleje z tela a následne zmeniť farbu.

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  minerál

 • Náleziská

  Irán, Tibet, Afrika, Afganistan, Austrália

 • Tvrdosť

  5-6

 • FarbaŠkála farieb pre Tyrkys

  modrá, zelená

 • Drahokam mesiaca

  December, Júl

 • Drahokam znamenia

  Ryby a Vodnár