Tyrkys

Bol jedným z prvých ťažených drahokamov. Jeho intenzívna farba sa mení z nebesky modrej po zelenú v závislosti od množstva prítomnej medi a železa. Vďaka tejto špecifickej farbe sa tyrkys stal jedným z najobľúbenejších farebných trendov v histórií šperkov. Cenil sa už od počiatku egyptskej civilizácie a bol známy tým, že prinášal šťastie. Jeho názov je odvodený z francúzskeho ‘pierre turquois’ – turecký kameň. Tento názov dostal, pretože Európania zo západu sa mylne domnievali, že pochádza z Turecka. V perzštine je tyrkys známy ako ‘ferozah’ –víťazstvo, a je národným drahokamom Iránu dodnes.

„Bratranec Lapis lazuli, ktorý bol milovaný faraónmi a aztéckymi kráľmi.“
Kamene tyrkysu

Základné informácie

 • Drahokamová rodina Minerál
 • Drahokam znamenia Ryby a Vodnár
 • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
 • NáleziskáIrán, Tibet, Afrika, Afganistan, Austrália
 • Drahokam mesiaca December, Júl
 • Farba
  Tyrkysová, modrozelená, jablkovo-zelená.

Gemologické parametre Tyrkysu

 • Chemické zloženie CuAl6(PO4)4(OH)8 – 4H2O, meď obsahujúca fosforečnan hlinitý
 • Relatívna hustota 2,31 až 2,86
 • Kryštalografická sústavatrojuholníkovitý tvar, hroznový tvar
 • Index lomu 1,610 až 1,650
 • Dvoj lom +0.040
 • Vryp biely
 • Absorpčné spektrum 460, 432, 422
 • Fluorescencia slabá, zeleno-žltá, svetlomodrá

Kupujeme Tyrkys

Color (Farba)

Pri tyrkyse je najžiadanejšou farbou tyrkysová a najvzácnejšou zelená. Čisto modrý tyrkys je veľkou vzácnosťou, keďže tyrkysy po väčšine obsahujú hnedé, tmavošedé, alebo čierne žily. Závisí od množstva mede, chrómu, vanádu, alebo železa. Existujú aj vzácne exempláre modro-fialovej farby, ktoré obsahujú nečistoty stroncia.

Clarity (Čistota)

Tyrkys je priesvitný až nepriehľadný s voskovým leskom. Priehľadné a priesvitné tyrkysy, kde vidieť krištály sú nachádzané len veľmi zriedka. Sú veľmi vzácnymi a drahými kúskami.

 • Strieborné trojlístky s tyrkysmi Trinida
  Strieborné trojlístky s tyrkysmi Trinida
 • Set prsteňov zo zlata s mesačným kameňom a tyrkysmi Avani
  Set prsteňov zo zlata s mesačným kameňom a tyrkysmi Avani
 • Zlatý prívesok s cabochon tyrkysom Aida
  Zlatý prívesok s cabochon tyrkysom Aida
 • Pozlatený set náušnic s tyrkysmi Kacie
  Pozlatený set náušnic s tyrkysmi Kacie
 • Zlatá piercing náušnica s tyrkysom Olya
  Zlatá piercing náušnica s tyrkysom Olya
 • Minimalistické strieborné náušnice s tyrkysmi Sistine
  Minimalistické strieborné náušnice s tyrkysmi Sistine

Cut (Brus)

Najtypickejším brusom pre tyrkys je ‘cabochon’, ktorý je typický pre väčšinu tyrkysových šperkov.

Opracovanie tyrkysu

Tyrkys je pórovitým drahokamom, pretože vo väčšine prípadov je nasiaknutý umelou živicou, ktorá zlepšuje farbu a tvrdne na povrchu. Jednou z najžiaducejších úprav pri tyrkyse je stabilizácia. Stabilizácia je impregnačná metóda, ktorá robí tyrkys menej pórovitý, zvyšuje jeho životnosť a posilňuje jeho prirodzenú farbu. Farebné zlepšenie je možné ešte dosiahnuť olejom, parafínom, ale aj inými farebnými látkami.

Cena

Veľkosť, hĺbka a čistota farby sú hlavnými faktormi hodnotenia tyrkysu, samozrejme aj množstvo úprav zohrá svoju rolu. Medzi najviac cenené patria tyrkysy, ktoré sa pýšia zelenou farbou a čisto modrou, ktorá neobsahuje žily z iných rúd.

Minimalistické strieborné náušnice s tyrkysmi
Vďaka drobnej veľkosti môžete náušnicami ozdobiť aj ďalšie prepichnuté dierky v uchu

Mýty a legendy

Korálky z doby okolo 5000 rokov pred Kristom boli nájdené v Mezopotámii (dnešný Irak). Tyrkys bol jedným z prvých drahých kameňov, ktorý sa začal ťažiť na Sinaji v egyptských dobách. Bol vysoko oceňovaný u starovekých Egypťanov, Peržanov, Mongolov a Tibeťanov. Starí Egypťania dokonca pochovávali kúsky tyrkysov s múmiami. Keď bola v roku 1900 objavená hrobka kráľovnej Zer, na jej zápästí sa našiel tyrkysový zlatý náramok.

Aztékovia verili, že tyrkys je kameňom mystiky a dlhovekosti a v rozmedzí 900-1000 rokov n.l. ho osádzali do zložito vyrobených masiek.

Pred prvou svetovou vojnou bol tyrkys hlavným exportom Iránu, kde sa nachádza skoro 100 ťažísk tohto vzácneho kameňa.

Tyrkys a jeho účinky

Už v minulosti bol považovaný za drahokam bohov a dlhovekosti. Je priraďovaný k planéte Saturn a prináša šťastie. Dokáže pohlcovať negatívne vplyvy, ktoré by mohli organizmu uškodiť a ochraňuje aj proti urieknutiu. Pozitívne vplýva na komunikáciu, podporuje rozhodnosť a ochraňuje pred kritikou. Upokojuje myseľ, dopĺňa energiu a vyrovnáva náladovosť.

Medzi Indiánmi neskutočne populárny tyrkys je primárne nositeľom kreativity. Blíženci s jeho pomocou sú naraz tvoriví a vynikajú nadaním, Kozorožcom navyše dopraje aj lepšiu koncentráciu a prehlbuje ich milostné zážitky. Strelcom sa s drahokamom lepšie sústredí a doťahujú úlohy do konca. Znamenie Vodnárov ho miluje, pretože mu prepožičiava inšpiráciu a pokoj spolu so silou zachraňovať svet. Pre Ryby je s tyrkysom úmorná každodennosť príjemnejšia a znesiteľnejšia.

Set prsteňov zo zlata s mesačným kameňom a tyrkysmi
Mesačný kameň v hranatom tvare hexagonu perfektne dopĺňa pätica guľatých tyrkysov

Najznámejší tyrkys

Máme veľmi veľa archeologických a literárnych odkazov o ére tyrkysu v Egypte. Boli nájdené štyri náramky kráľovnej Zar, keď otvorili jej mumifikovanú hrobku a tiež mnoho faraónov malo vo svojich hrobkách šperky zdobené práve týmto drahokamom. Za jeden z najstarších artefaktov sa považuje škrabka vytvorená z kosti a zdobená tyrkysom, ktorá sa našla počas expedície v Novom Mexiku v roku 1896. V súčasnosti je v Met, v New Yorku vystavená tyrkysová ozdobná doska, ktorá bola nájdená na mumifikovanom faraónovi Sesostrisovi II. (rok 1840 pred Kristom).

Čo ste o tyrkyse nevedeli

Predkovia verili, že tyrkys varoval svojho nositeľa pred nebezpečenstvom alebo chorobou tým, že zmenil svoju farbu. Je to však vysoko nepravdepodobné, keďže tyrkys nosený priamo na pokožke, môže vďaka svojej pórovitej štruktúre absorbovať oleje z tela a následne zmeniť farbu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky