Znamenie Kozorožec (22. 12. – 20. 1.)

22. 12. – 20. 1.

Tolerantný Kozorožec si ide odhodlane a trpezlivo za svojím cieľom. Granát ho robí flexibilným, zatiaľ čo ametyst mu pomáha objaviť duševnú rovnováhu.

Základné informácie

 • Dátum22. 12. – 20. 1.
 • Živel Zem
 • Planéta Saturn
 • Farba Biela, červená, modrá
 • Drahokamygranát, ametyst

Silné stránky

Cieľavedomý a neúnavný Kozorožec pohne horou, aby dosiahol toho, čo si zaumieni. Nebojí sa riskovať, zachováva si však ohľaduplnosť voči ostatným. Každý svoj krok dôkladne premyslí a prepočíta. Kozorožcovi vo vzťahoch nechýba neha ani zmysel pre humor a o svojho partnera sa dôkladne stará. Výnimočného manžela či manželku z neho robí neprehliadnuteľná tolerancia a veľká trpezlivosť. Kozorožec vyniká silou charakteru a odhodlaním dotiahnuť úlohy do konca. Patrí medzi pracovníkov oddaných svojmu povolaniu a ich nadriadení sa môžu spoľahnúť, že prácu odovzdajú na čas. Zemské znamenie sa nenechá odradiť neúspechom a snaží sa ďalej, dokiaľ nedosiahne očakávaný a vytúžený cieľ.

Šperky pre znamenie Kozorožca

Objaviť

Šperky pre znamenie Kozorožca

Slabé stránky

Zemské znamenie všetkému rozumie najlepšie, preto sa nestavia dvakrát priateľsky k udeľovaným inštrukciám. Kozorožcovi sa nedostáva kreativity, a preto často dogmaticky dodržuje odskúšané postupy a inovácie sa bojí. Vo svojej nepoddajnosti pôsobí neflexibilne. Dokáže byť rovnako veľmi sebecký a zriedka sa púšťa do niečoho, z čoho jemu samotnému neplynie úžitok. Chýba mu spontánnosť, lebo všetko musí mať presne rozplánované. Voči vodcovským schopnostiam sa stavia podozrievavo a radšej stojí mimo hlavný prúd. Nech sa na prvý pohľad zdá, že Kozorožec je veľmi kľudný a vyrovnaný, hlboko v ňom drieme nebezpečná sopka, ktorá hrozí výbuchom. Na povrch vystupuje chladne, aby nikto nemohol zraniť jeho city. Vyniká aj nesmiernou tvrdohlavosťou.

 • Zlatý prívesok so znamením a granátom Kozorožec
  Zlatý prívesok so znamením a granátom Kozorožec
 • Náušnica so znamením zverokruhu Capricorn
  Náušnica so znamením zverokruhu Capricorn
 • Zlatý prsteň s ametystom Zindy
  Zlatý prsteň s ametystom Zindy
 • Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
  Minimalistický náhrdelník s granátom Joella
 • Strieborné cluster náušnice s ametystmi a drahokamami Mora
  Strieborné cluster náušnice s ametystmi a drahokamami Mora

Hlavné drahokamy

Granát

Granát sa rodí v rôznych odtieňoch, ale Kozorožca najviac ovplyvňuje červená odroda. Táto farba symbolizuje silu, autoritu, kráľovský majestát, významné postavenie a pozíciu, ktorú všetci obdivujú – čo odpovedá aj výnimočnej povahe znamenia. Červené granáty v sebe nesú aj solidaritu a jednotu, ktorú predstavujú stavebné kamene pre Kozorožca, ktorý často uvažuje, ako zjednotiť svoje okolie, aby fungovalo ako dobre premazaný stroj. Drahokam nositeľovi prináša porozumenie, zhovievavosť a pochopenie ostatných, dokonca dokáže pritiahnuť skutočnú lásku.

Veľký význam má pre kozorožca aj schopnosť granátu prekonávať zastarané myšlienkové vzorce a strnulé spôsoby jednania, ktorá mu pomáha vymaniť sa z jeho zatvrdnutosti a neflexibility. Rozširuje mu vedomie a v krízových situáciách mu ponúka rôzne východiská. Kameň samozrejme dodáva aj vieru v lepšiu budúcnosť.

Zaujímavosti o granáte
Výzva pre gemólogov

Každý novo nájdený druh granátu a jeho správne zaradenie medzi 6 základných druhov minerálov je i pre skúsených gemólogov skutočná výzva.

Prasličkové inklúzie

Inklúzie v podobe drobných kusov prasličiek sú jednou z mála foriem inklúzií, ktoré zvyšujú hodnotu drahokamov.

Český drahokam

Česko sa v minulosti preslávilo ako nálezisko tých najkrajších granátov na svete a ešte aj dnes je možné v Česku tento drahokam nájsť.

Ametyst

Nádherný, uzdravujúci a životu prospešný ametyst Kozorožcovi prináša do všedných dní optimizmus a kvapku mystiky. Podporuje jeho osobný rast a rozvoj jeho slabých stránok. S týmto drahokamom bude smiech zemského znamenia srdečnejší a častejší. Zároveň mu bude bližší duchovný rozmer ľudskej existencie a lepšie si užije zbierky poézie. Ľahko porozumie nepostrehnuteľným zážitkom. Do bytia praktického a materialistického tak vnáša nové uhly pohľadu a rozširuje mu limitované obzory.

Ametyst v sebe nesie umiernenosť a zjemnenie. Upokojuje tak aj Kozorožca, ktorý občas podľahne svojmu skrytému zanieteniu. Drahokam mu pomôže objaviť duševnú rovnováhu a priaznivo pôsobí na jeho vnútorný rast. Tlmí rozrušenie a stres, buduje ochranu pred negatívnymi vplyvmi a stabilitu spolu s nezávislosťou.

Zaujímavosti o ametyste
Geódy

Ametysty sa často vyskytujú vo forme tzv. geódy, teda dutej bubline, ktoré sú po obvode pokryté ametystmi. Do vnútra tých najväčších geód sa vojde i dospelý človek!

Sv. Valentín

Ametystový prsteň s obrázkom boha lásky nosil i patrón všetkých zamilovaných, sv. Valentín.

Ametríny

Jedinečné drahokamy, ktoré vznikajú spojením citrínu a ametystu. Nálezíska tejto dvojfarebnej odrody sa nachádzajú v Bolívii.

Ďalšie drahokamy

Vzácny diamant podporuje Kozorožcovu schopnosť sústrediť sa na podstatné, zatiaľ čo krištáľ rozvíja jeho nazeranie do vlastného vnútra a meditácie. Perla najlepšie v čiernom variante mu umožňuje porozumieť, že dokonalosť je možné dosiahnuť iba zmierením sa so sebou samým. Topás mu dodáva silu a motivuje ho k realizácii aj zdanlivo nemožných cieľov. Rubín zas zvyšuje jeho schopnosť koncentrácie a prehlbuje mu aj zážitky milostné. Podobnými účinkami oplýva aj tyrkys, ktorý navyše podporuje tvorivosť. Chalcedon ako kmeň bratstva je aj kameňom lásky a plánov. V labradorite sa ukrýva sila a vytrvalosť, ktoré vedú Kozorožca k uskutočneniu jeho plánov. Mesačný kameň tíši konflikty a nezhody v partnerských vzťahoch. Ku kameňom vytrvalosti a pozitívneho prístupu sa radí aj ónyx, zatiaľ čo opál podnecuje umelecké cítenie, predstavivosť a kreativitu, ktoré zemskému znameniu chýbajú. Priateľstvo Kozorožcovi prehlbuje jemný ruženín. Achát dodáva silu a odvahu, zatiaľ čo mačacie oko a quartz prinášajú vyrovnanosť a úspech.

 • Prívesok v tvare srdca so salt and pepper korálkami Adeline
  Prívesok v tvare srdca so salt and pepper korálkami Adeline
 • Prsteň s oválnym růženínom Cellini
  Prsteň s oválnym růženínom Cellini
 • Jedinečný prsteň s jahodovým achátom Floki
  Jedinečný prsteň s jahodovým achátom Floki
 • Granátové náušnice v tvare srdca Minka
  Granátové náušnice v tvare srdca Minka
 • Zlatá kolekcia šperkov s cushion granátmi Ranie
  Zlatá kolekcia šperkov s cushion granátmi Ranie

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky