Ónyx

Z gréckeho slova „onux“ – pazúry. Symbolika bielych pásov na čiernom povrchu.

Tento úchvatný drahokam, populárny tak u žien ako u mužov, v sebe ukrýva hlboké farby noci. Najčastejšie je využívaný pre štýlové kolekcie šperkov typu „black and white“. Vďaka svojej elegancii a farbe je typickým drahokamom pre pánske šperky a v minulosti bol často osádzaný do vzácnych klenotov spolu s kráľovskými drahokamami ako sú rubín, zafír a smaragd.

● Kupujeme ónyx

Color (Farba): Ónyx je krásny druh kremeňa, ktorý je dodávaný v hlbokých tónoch čiernej s bielymi skupinami. Vzhľadom na popularitu čiernej je často vyhľadávaný kvôli hlbokému nasýteniu a intenzívnosti farby. Môžeme ho nájsť ale aj v odtieňoch hnedej alebo červenej.

Clarity (Čistota): Je pomerne čistým drahokamom. Prípadné drobné inklúzie mu nemusia znižovať estetickú hodnotu, práve naopak, niekedy drahokam skrášľujú.

Cut (Brus) : Ónyx sa vďaka jeho pomerne veľkej odolnosti a tvrdosti brúsi do rozličných tvarov. Od oválových, ktoré sú jedným z najpopulárnejších až po mnohé iné ako štvorec (emerald), srdce a iné. Väčšinou sa typ výbrusu pre lepšie vyniknutie farebného kontrastu prispôsobuje jeho štruktúre a najmä štruktúre bielych škvŕn.

Opracovanie ónyxu

Pre ónyx je typické opracovanie cukrovým roztokom, sírou, kyselinou chlorovodíkovou a taktiež liečenie parou. Tieto metódy zvýrazňujú, rozjasňujú a čistia farebnosť ónyxu, alebo odstraňujú nechcené farebné tóny.

Cena

Hodnota tohto drahokamu sa odvíja najmä od intenzity farby a čistoty povrchu. Hlboké tóny s bielymi pásmi sú najviac hodnotené a najviac vyhľadávané po celom svete.

● Gemologické parametre ónyxu

druhchalcedón - kryštalický kremeň
farbabiela, čierna, hnedá, červená
chemické zloženieSiO2, oxid kremičitý
kryštalografická sústavatrigonálny, trojuholníkový
tvrdosť6,5 – 7 (Mohsova stupnica)
relatívna hustota2,65 až 2,667
index lomu1,543 - 1,552 až 1,545 – 1,55
dvoj lom0,009
vrypbiely
absorpčné spektrum-
fluorescenciažiadna

● Mýty a legendy

Mýtus o pôvode ónyxu siaha až do dôb starorímskych bohov. Traduje sa, že bohyňa Venuša ležala na brehu rieky Indus. Keď spala, Amor, anjel lásky, použil jeden zo svojich kúzelných šípov a urobil jej manikúru. Odstrihnuté nechty potom padali do vôd posvätnej rieky. Vzhľadom k tomu, že nechty boli nebeského pôvodu, pri páde na dno rieky neodumreli, ale premenili sa na drahokam ónyx. Preto aj názov tohto drahokamu pochádza z gréckeho slova onux, ktoré znamená „pazúr“.

● Ónyx a jeho účinky

Ochrana je hlavným účinkom ónyxu. Odháňa nebezpečenstvo, zabraňuje konfliktom a chráni pred tzv. urieknutím. Sústreďuje energiu v organizme, harmonizuje vzťahy a posilňuje sebavedomie. V minulosti bol liekom na zníženie pôrodných bolestí a napomáhal párom v sexuálnej sfére.

Čierny ónyx sa zameriava na vytrvalosť. Preto možno roztržitých Blížencov smeruje k dotiahnutiu vecí do konca a silným Levom pomáha chytiť vlastný osud pevne do rúk. Citlivým Rakom nosiacim tento drahokam nechýba sebadôvera a sebakontrola, dokonca ani vyrovnanosť. Pannám dodáva nadhľad, zatiaľ čo Škorpiónom sprístupňuje ich skryté schopnosti. Kozorožcom čierny kameň otvára nepoznané zákutia pozitívneho prístupu.

● Najznámejší ónyx

V starovekom Egypte boli z ónyxu vyrezávané sochy a nádoby na aromatické oleje, zatiaľ čo Rimania v staroveku vytvárali z ónyxu úžasné mozaiky a Indovia ho používali pri náboženských obradoch. Jedným z najznámejších ónyxov je čierno-biely ónyx, ktorý bol vybratý na výrobu legendárneho medailónu nazývaného „Gonzaga Cameo“. Tento slávny, najväčší medailón na svete mal rozmery 26x31 cm a bol pokladom až niekoľkých veľmi významných ľudí v histórií. Jeho majiteľmi boli: Louis IX, pápež Klement IV, Carl V a Napoleon. Tento unikátny klenot si vyslúžil prezývku: „Skvelý medailón Francúzska“.

« Predošlý drahokam | Ďalší drahokam »
 • Drahokamová rodina

  chalcedón, kremeň

 • Náleziská

  India, Južná Amerika, Madagaskar

 • Tvrdosť

  6,5 - 7

 • Farba Ónyx paleta farieb

  biela, čierna, hnedá, červená

 • Drahokam mesiaca

  Júl

 • Drahokam znamenia

  Lev a Panna