Drahokamy prírodné, či iné?

Ak sa rozhodnete kúpiť si drahý kameň, určite si všimnete rôznorodé označenie aj veľké cenové rozdiely u kameňov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú rovnako. Podobne mätúca a zavádzajúca môže byť aj gemologická terminológia. Kto sa mimo zlatnícku branžu dokáže jednoducho orientovať v termínoch ako je prírodný, upravovaný, syntetický, simulovaný a vytvorený kameň, že? Čo presne sa skrýva pod označením drahokam a polodrahokam? Veď každý zdroj tvrdí niečo iné. Dokážeme sa do vás vcítiť, a preto sa s vami chceme podeliť o pár informácií z našej klenotníckej dielne.

Drahokam vs. polodrahokam

Tiež sa v obchodoch často stretávate s drahými kameňmi, v odborných časopisoch a knihách s označením drahokam a polodrahokam? Máte pocit, že každý zo zdrojov, na ktorý ste narazili, podáva vlastné vysvetlenie týchto termínov? Pokúsime sa všetko uviesť na pravú mieru a ozrejmiť jednotlivé pomenovania, s ktorými sa vo svete trblietavých brúsených nerastov pravdepodobne stretnete.

Myšlienka, že niektoré kamene sú drahé a ďalšie len polodrahé, sa nesie desiatky rokov. Za drahokamy sa tradične označujú diamanty, rubíny, smaragdy a zafíry, ktoré vynikajú vysokou cenou, a to predovšetkým pre svoju mimoriadnu farbu, brilanciu a vzácnosť. Drahokamy si určite zaslúžia svoje výnimočné postavenie, čo sa však skrýva za radou mýtov a mylných predstáv o polodrahokamoch?

Ľudia sa bežne domnievajú, že rozdelenie drahých kameňov na drahokamy a polodrahokamy je staré ako ľudstvo samo. V skutočnosti pochádzajú prvé zmienky o podobnom členení až z polovice 19. storočia. Ako legendu musíme vyhodnotiť aj tvrdenia, že za drahokamy sa vždy pokladali iba štyri vyššie uvedené kamene (tzv. veľká štvorka). V skutočnosti vždy záleží iba na prameni, pretože podľa mnohých z nich sa na zozname drahokamov objavovalo veľa ďalších prvkov, napríklad perla alebo opál. Starovekí Gréci k nim radili ametysty, ktoré svoju výnimočnosť stratili po objave veľkých ložísk v Brazílii a Uruguayi v prvej polovici 19.storočia. Skrátka, ako polodrahokam sa označoval kameň nižšej hodnoty. Tento mýtus o unikátnosti však narušili ešte väčšie rarity vo svete trblietavých kameňov: turmalín odrody paraiba, tsavorit alebo červený beryl. Ich cena a neobvyklosť dokážu cenu za karát napríklad stredne veľkého zafíru významne prekročiť.

Nikto, kto sa rozhodne si kúpiť drahý kameň, by nemal hľadieť na označenie „drahokam“ či „polodrahokam“, ktoré zostáva nejednotné. Dnes ide o zastaralú klasifikáciu, ktorá s reálnou hodnotou kameňa nemá nič spoločné. Pozornosť kupujúceho by sa mala sústrediť na farbu, čistotu, brus a karátovú hmotnosť zvoleného nerastu. Už aj zlatníci upúšťajú od zavádzajúceho delenia a všetky kamene, používané v šperkárskom priemysle, označujú ako drahokamy.

Svetová klenotnícka konfederácia (CIBJO) definuje ako drahokam prírodný anorganický materiál. Z toho vyplýva že súčasný svet prekonal vládu tzv. veľkej štvorky a k pomenovaniu ametystov, citrínov, granátov, rubínov, turmalínov, zafírov, olivínov aj diamantov a podobne používa omnoho presnejšie a súhrnné pomenovanie drahokam.

 • Strieborný cluster prsteň s ametystom a drahokamami Roth
  Strieborný cluster prsteň s ametystom a drahokamami Roth
 • Zásnubný prsteň s moissanitom Isma
  Zásnubný prsteň s moissanitom Isma
 • Cluster prsteň s lab-grown smaragdom a diamantmi Petey
  Cluster prsteň s lab-grown smaragdom a diamantmi Petey
 • Prsteň s baguette moissanitom Kumar
  Prsteň s baguette moissanitom Kumar
 • Zlatý prsteň s emerald smaragdom a diamantmi Huzil
  Zlatý prsteň s emerald smaragdom a diamantmi Huzil

Typy drahokamov podľa pôvodu

Prírodný (natural/real) a prírodne upravované (genuine) drahokamy

Ako už napovedá sám názov, u prírodných kameňov ide o nerasty ťažené v prírode. Neprechádzajú žiadnou úpravou, ktorá by vylepšila ich farbu či čistotu. Brusič ich iba vybrúsi do čo najlepšieho tvaru, ďalej podstupujú len leštenie. V šperkoch sa síce objavujú v odlišnej podobe, než v ktorej sa získali pri ťažbe, ale môžete si byť istí, že neprešli žiadnou umelou premenou. Naproti tomu upravované kamene sú tie prírodné, ktoré prešli zmenou, ktorá má za úlohu vylepšenie vzhľadu a potlačenie nedokonalostí. Prírodné drahokamy majú k perfektnosti často ďaleko, zlepšuje sa teda ich farba a čistota teplom, chemickými procesmi, radiáciou alebo laserom. Ako príklad môžeme uviesť zvýraznenie modrej farby u topásov. Keby sa namiesto takto k dokonalosti upravených drahokamov používali prírodné, väčšina ľudí by si ich nemohla dovoliť.

Poznámka na okraj: Nie všetky drahokamy, ktoré sa honosia označením "prírodné", sú skutočne cenné. Menšie aj väčšie kamene chabej kvality sa ťažia síce často, ale bez úprav nie sú hodnotné. Drahokamy sa cenovo líšia predovšetkým podľa vzácnosti.

Zaujímavosť: Drahokamy, ktoré spravidla nebývajú upravované: granát, peridot (olivín), alexandrit a mesačný kameň.


Kamene, ktoré v našej ponuke nájdete v prírodnej variante: akvamarín, ametyst, citrín, diamant, granát, jantár, morganit, olivín, tanzanit, topás, turmalín.


Laboratórne vytvorené drahokamy (created), inak označované ako syntetické drahokamy (synthetic)

Za špecificky nastavených podmienok a vysokého tlaku vznikajú v laboratórnom prostredí vhodné predpoklady k výrobe vytvorených drahokamov. Tieto kamene nestvorila príroda, ale šikovní laboranti. Vytvorené drahokamy oplývajú rovnakými chemickými, optickými a fyzickými vlastnosťami ako tie pravé. Nepovažujú sa za falošné, pretože sú po všetkých stránkach podobné tým prírodným, aj keď vznikli za použitia iných metód. Nelíšia sa farbou, tvrdosťou, zložením, leskom a vzhľadom, jedine snáď menším množstvom inklúzie.

Vzhľadom na to, že tieto drahokamy majú rovnaké chemické vlastnosti ako tie prírodné, zodpovedajú im aj mineralogickým zložením. Odborníci nechávajú v laboratóriu v rámci ideálnej zvolenej metódy rásť kryštály, do ktorých sa primiešavajú rôzne oxidy a roztoky, aby získali tú správnu konzistenciu, odtieň a tvar kameňa. O metódach, akými sa v laboratóriách drahokamy vytvárajú, si môžete prečítať viac v našom článku zameranom iba na laboratórne vytvorené drahokamy.

Nezabudnite však, že nie všetky vytvorené kamene majú rovnakú kvalitu. Najmä u drahších šperkov preto vždy žiadajte drahokam s certifikátom, ktorý potvrdzuje jeho pôvod.


Prevažne strieborné šperky a tiež niektoré zo zlatých šperkov nájdete v našej ponuke s laboratórne vytvorenými kameňmi kvôli lepšej cenovej dostupnosti. Týmito drahokamami sú: rubín, zafír, smaragd, alexandrit a opál.

Simulované drahokamy (simulated)

Po celé tisícročia sa ľudia snažili vyrábať napodobeniny a imitácie vzácnych drahokamov, a to predovšetkým kvôli ich cenovej dostupnosti. Za simulované drahokamy, tzv. simulanty, sa označujú tie kamene ktoré sa svojmu drahému bratovi podobajú iba opticky. Po stránke chemického zloženia a fyzikálnych vlastností ide však o niečo úplne iné. Pred storočiami bol rozdiel medzi prírodným drahokamom a simulantom jednoducho rozpoznateľný aj pre laika, dnes sa však vďaka vylepšeným metódam výroby dá povedať, že na prvý pohľad rozdiel nevidíte. Už pred tisíc rokmi dokázali Egypťania vyprodukovať neprehliadne modré sklo, ktoré sa farbou podobalo veľmi obľúbenému tyrkysu. To, že ide o simulovaný kameň však bolo vidieť okamžite.

K najobľúbenejším a najčastejším materiálom k výrobe simulantov patrí bezpochyby sklo, ktoré je ľahko dostupné a dobre sa farbí. Zo skla je možné vyrobiť napodobeniny tanzanitu, akvamarínu, alexandritu, ametystu, citrínu, smaragdu, opálu, olivínu, modrého topásu alebo turmalínu.

Zaujímavosť: Okrem toho, že drahokamy bývajú nahradzované kameňmi z umelého materiálu, dochádzalo desiatky rokov aj k ich zámene za iné drahokamy, či už úmyselne z dôvodu umelého navýšenia ceny klenotu, či z neznalosti. V rade viktoriánskych šperkov tak napríklad objavíte granát, ktorý bol dlhé roky považovaný za rubín.


V našej ponuke momentálne nájdete šperky s troma druhmi simulovaných kameňov: turmalínom, tanzanitom a morganitom.

 • Zásnubný prsteň s mesačným kameňom Kendra
  Zásnubný prsteň s mesačným kameňom Kendra
 • Zlatý halo prsteň s granátom a bielymi topásmi Lalla
  Zlatý halo prsteň s granátom a bielymi topásmi Lalla
 • Jedinečný zásnubný prsteň s machovým achátom Floki
  Jedinečný zásnubný prsteň s machovým achátom Floki
 • Zásnubný prsteň s fialovým ametystom Janice
  Zásnubný prsteň s fialovým ametystom Janice
 • Ametystové srdce v zlatom prsteni Colt
  Ametystové srdce v zlatom prsteni Colt

Diamant a jeho alternatívy

Diamanty určite patria medzi najobľúbenejšie drahokamy a žiaria nielen v centre zásnubných prsteňov, ale zdobia aj ďalšie šperky, v ktorých sprevádzajú iné farebné drahokamy.

Nielen z cenových, ale aj ekologických a etických dôvodov sa na trhu začali objavovať iné drahokamové alternatívy, ktoré majú diamanty v šperkoch nahradiť. K najznámejším z nich patrí synteticky vytvorený kubický zirkón, ktorý sa komerčne začal vyrábať v 70. rokoch minulého storočia a od tej doby tvorí súčasť veľkého množstva bižutérie a lacnejších šperkov. V niektorých našich šperkoch môžete nájsť tiež biele zafíry alebo topásy, ktoré sú prírodného pôvodu a sú v porovnaní so zirkónmi odolnejšie. Za nás sú skvelou voľbou pre náušnice, prívesky alebo náramky, pokiaľ chcete kvalitný šperk, ale diamanty si z cenových dôvodov nemôžete dovoliť. Za najlepšiu a najsofistikovanejšiu náhradu diamantu sa potom považuje umelo vytváraný moissanit, ktorý je takmer rovnako tvrdý ako diamant a dokonca má aj podobné vlastnosti. Ten je obľúbenou voľbou najmä v zásnubných prsteňoch a poteší všetky páry, pre ktoré je dôležitá otázka udržateľnosti, ochrany životného prostredia a etického pôvodu drahokamov.


Prečo kupovať vytvorené a simulované drahokamy?

Pýtate sa, prečo kupovať vytvorení drahokamy? Pripravili sme pre vás niekoľko dôvodov, ktoré sa potvrdia, že tieto kamene nie sú o nič horšie než tie prírodné.

 • Vysoko kvalitné prírodné drahokamy existujú, ale sú vzácne a veľmi drahé. Najmä cena smaragdov, zafírov a rubínov dosahuje astronomické výšky, pokiaľ ide o kamene prvotriednej kvality. Práve preto vznikajú vytvorené kamene, ktoré oslovia cenovou dostupnosťou a rovnakými vlastnosťami ako tie pravé.
 • Laboratórne vytvorené drahokamy sú skvelou alternatívou aj z ekologického a etického hľadiska. Ich výroba je udržateľná a nezaťažuje životné prostredie. Pracovné podmienky v laboratóriách sú naviac férové a pracovníci nie sú žiadnym spôsobom vykorisťovaní.
 • Ďalšou výhodou je aj vizuálny dojem z vytvorených drahokamov. Tie prírodné často nedosahujú požadovanú kvalitu. Veľa nedostatkov v podobe inklúzií narúša ich pôvab a ich farba nebýva príliš sýta, skôr mdlá. Naopak laboratórne vytvorené kamene zaujmú takmer perfektnou čistotou a žiadnym alebo malým počtom vád.
 • V prípade kameňov, u ktorých by bola ich laboratórna výroba príliš náročná, predstavujú skvelú voľbu drahokamy simulované, ktorý majú zrovnateľný vzhľad ako tie prírodné, ale sú cenovo dostupnejšie.

Drahokamy sú nádherné, podľa svojho pôvodu sa však líšia vzhľadovo aj cenovo, preto by kupujúci mal byť behom svojho nákupu informovaný o rozdieloch medzi jednotlivými typmi. U všetkých šperkov, ktoré nájdete v našej ponuke, uvádzame podrobné informácie o pôvode kameňov, ktoré sme v nich použili. Každý z rôznych typov drahokamov vyniká špecifickými vlastnosťami a cenovým odstupňovaním si dokáže nájsť svojich priaznivcov. Laboratórne vytvorené, syntetické a simulované drahokamy ponúkajú klenotníkom aj zákazníkom cenovo dostupné náhrady za prírodné kamene. Ťažba pravých nerastov je drahá a vysoký dopyt ich hodnotu ešte zvyšuje. Laboratórni technici môžu hromadne vyrábať drahokamy, ktoré spĺňajú požiadavky spotrebiteľov a nižšou cenou ich činia dostupnými širšiemu publiku. Zlatníci radi tieto drahokamy využívajú pri tvorbe módnych doplnkov.

 • Zlaté náušnice s round alexandritmi Frey
  Zlaté náušnice s round alexandritmi Frey
 • Visiace strieborné náušnice s jantárovými labkami Agapi
  Visiace strieborné náušnice s jantárovými labkami Agapi
 • Strieborné cluster náušnice s akvamarínom, zafírom, mesačným kameňom a diamantom Mora
  Strieborné cluster náušnice s akvamarínom, zafírom, mesačným kameňom a diamantom Mora
 • Minimalistické náušnice s moissanitmi Viosa
  Minimalistické náušnice s moissanitmi Viosa
 • Strieborné náušnice s mesačným kameňom a topásmi Padget
  Strieborné náušnice s mesačným kameňom a topásmi Padget

Zdroje:
Gem: The Definitive Visual Guide, Gems & Crystals: From One of the World's Great Collections
gemselect.com, rocktumbler.com, thejewelleryeditor.com, heart-in-diamond.com, jewelrywise.com, gia.edu, gemrockauctions.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky