Citrín

Citrín dnes patrí medzi najpopulárnejšie a najdostupnejšie žlté kamene a patrí do rodiny makrokryštalických kremeňov. V prírode vzácny polodrahokam, ktorý sa v minulosti často zamieňal s topásom, oslovuje atraktívnou farbou, tvrdosťou a cenou, ktoré ho vyniesli medzi najpredávanejšie žltooranžové kamene na trhu. Priehľadná bledoružová až hnedooranžová odroda kremeňa sa cení predovšetkým v sýtej ružovej až červeno oranžovej variácii bez hnedého nádychu.

Kameň prosperity, ktorého názov sa odvodzuje z latinského výrazu pre žltú citrina.

Ložiská citrínu sa vyskytujú po celom svete, najväčším producentom je však Brazília – a to predovšetkým štát Rio Grande do Sul Brazil. Významnými zdrojmi tohto krásneho zlatistého polodrahokamu sa môžu pochváliť aj Argentína, Bolívia, Francúzsko, Madagaskar, Mjanmarsko, Namíbia, Rusko, Škótsko, Španielsko, Uruguaj a Zambia.

citrín

Základné informácie

  • Drahokamová rodina quartz/kremeň
  • Drahokam znamenia Blíženci a Lev
  • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
  • Náleziská Brazília, Afrika, Rusko, Francúzsko, Madagaskar a Uruguaj
  • Drahokam mesiaca November
  • Farba
    rôzne odtiene žltej, žltohnedá

Gemologické parametre citrínu

  • Chemické zloženie SIO2, Oxid křemičitý
  • Relatívna hustota 2,65
  • Kryštalografická sústava trojuholníková, alebo šesťhranná
  • Index lomu 1,544 až 1,553
  • Dvoj lom +0,009
  • Vryp bílý
  • Absorpčné spektrum -
  • Fluorescencia žiadna

Kupujeme citrín

Farba (color)

V prírode nachádzané citríny tiahnu k bledým odtieňom žltej, často s dymovým zafarbením. Sýtosť tónov kameňa je ovplyvňovaná množstvom železitých iónov – s ich narastajúcim množstvom sa farba prehlbuje. Citrín sa na trhu objavuje od najnižšie cenených citrónových odtieňov po drahé žltooranžové a nádherné zlatohnedé variácie. Sýto oranžové kamene s červenými odleskmi sa označujú ako „madeiry“ a samozrejme patria k najžiadanejším. K drahším sa radia aj tzv. „palmeiry“, ktoré zaujmú oranžovo jantárovým zafarbením.

Čistota (clarity)

Citrín vyniká takmer dokonalou priehľadnosťou. Väčšina brúsených polodrahokamov nemá okom viditeľnej inklúzie a po vybrúsení a vyleštení zaujme atraktívnym skleným leskom.

Brus (cut) a tvar (shape)

Citrín sa brúsi do všetkých predstaviteľných tvarov. Najčastejšie guľaté brilianty (round brilliant) a ovály (oval) nechajú najlepšie vyniknúť farbu a rozptyl svetla. Stupňovité brusy rovnako ako fancy tvary (nožnicový/scissor a portugalský/Portuguese) si získavajú popularitu predovšetkým vzhľadom k záujmu módnych dizajnérov, ktorí sa zameriavajú na ohromujúcu farebnosť a lesk kameňa.

  • Prívesok matka a dieťa s drahokamami podľa vášho výberu Remy
    Prívesok matka a dieťa s drahokamami podľa vášho výberu Remy
  • Zlatý prívesok s citrínom Rayna
    Zlatý prívesok s citrínom Rayna
  • Minimalistický prsteň s tromi drahokamami podľa vášho výberu Ryota
    Minimalistický prsteň s tromi drahokamami podľa vášho výberu Ryota
  • Cluster prsteň s morganitom, zafírom, citrínom a diamantom Merche
    Cluster prsteň s morganitom, zafírom, citrínom a diamantom Merche
  • Strieborný pozlátený eternity prsteň s citrínmi Carlisa
    Strieborný pozlátený eternity prsteň s citrínmi Carlisa

Opracovanie citrínu

Prírodný citrín je pomerne vzácny, a tak sa na trhu objavujú upravené záhnedy a ametysty, ktoré za teploty nad 500°C menia bledohnedú farbu a fialovú farbu v cenenú žltú a zlatistú. Pôvodný záhnedový a ametystová odtieň určuje sýtosť tónu citrína. Farba sa tepelne vylepšuje aj u nevýrazne zafarbených citrínov. Získané sfarbenie býva stabilné a trvalé. Citíny je možné pri veľmi nízkych nákladoch pestovať hydrotermálne v laboratóriách.

Cena

Prírodné citríny sú jednoznačne o trochu drahšie než citríny upravované tepelne. Medzi hlavné cenové parametre citrínu patria: sýtosť farby, čistota a lesk.

Zaujímavosti o citríne
Dostupnosť

Dokonca aj kvalitný citrín sa môže pochváliť rozumnou cenou. Rovnako veľké kamene zostávajú dostupné, pretože cena za karát dramaticky nerastie s veľkosťou.

Geody

Obrovské duté brazílske geody lemované ametystmi sa často zahrejú a vzniknú mohutné citrínové “katedrály”.

Ametrín

V Bolívii sa v jednom kryštáli môžu zároveň zrodiť ametyst aj citrín. Tento prírodný unikát sa nazýva ametrín.

Mýty a legendy

Citrín zdobí nástroje a šperky tisíce rokov. Už starí Egypťania ho kvôli hrejivej zlatej farbe považovali za kameň slnka. Mysleli si, že je to dar od slnečného boha Ra, ktorý im pomôže dožiť sa dlhovekosti.

Podľa staročínskych mýtov a legiend citrín predstavoval kameň úspechu, pretože zbavoval pomýlenosti a bystril intelekt. Dodnes ho Číňania považujú za kameň múdrosti.

V starovekom Grécku patril k obľúbeným dekoratívnym kameňom, a to predovšetkým v dobe helenizmu (4. – 2. st. pr. n. l.), kedy verili, že ochráni pred hadím jedom, epidémiami a zlými úmyslami. Starí Rimania aj Gréci sa radi zdobili šperkmi s citrínmi v štýle “intaglio”, kedy bol do kameňa vyrezaný reliéf. Také klenoty mali svojím jasom rozjasniť život nositeľa a odstrániť z neho temnotu. Citrín sa rovnako pokladal za kameň obchodníkov a podľa povesti malo jeho nosenie prilákať bohatstvo.

V stredoveku využívali citrín v medicíne a mysticizme. Podľa vtedajšej viery sila kameňa pomáhala pri liečbe problémov so srdcom, obličkami, pečienkou a žalúdkom. Ešte v 17. storočí zdobili v Škótsku citrínom rukoväte dýk a mečov a tradovalo sa, že tento drahokam je svetlom v boji.

V časoch romantizmu si citrínové šperky získali takú obľubu, že pre šperkára bolo výhodnejšie sústrediť sa skôr na nich než na zlaté klenoty. Do módy ich priniesli kráľovná Viktória a princ Albert, ktorí zakúpili na Škótskej vysočine hrad Balmoral, kde taktiež s obľubou usporadúvali spoločenské udalosti, na ktorých kráľovná chcela doslova zažiariť. Preto jej Albert venoval v Balmorali nájdený drahokam, ktorým bol práve citrín. Od tej doby sa citrín v Škótsku teší veľkej obľube. Na hrade je možné doteraz vzhliadnuť zbierku brošní na rameno, sgian dubh (tradičná škótska dýka) a špendlíky do kiltu.

Farba citrínu

Citrín a jeho účinky

Farba citrínov vyžaruje pozitívnu energiu. Kameň sa preslávil ako kameň úspechu, pretože sa vždy verilo, že prináša prosperitu a podnecuje hojnosť, a to hlavne v oblasti podnikania. Mnoho obchodníkov si pre šťastie vkladá do pokladne práve citrín.

Citrín rozptyľuje negatívnu energiu a vnáša do života vyrovnanosť, zároveň poskytuje základnú ochranu pred všetkým zlým. Vyrovnáva depresie, odháňa sebapodceňovanie, tlmí hnev a znižuje výkyvy nálad.

Zlatistý kameň prospieva tráveniu, predovšetkým problémom so žalúdkom a pomáha pri problémoch so spánkom. Dobre pôsobí na štítnu žľazu, podporuje krvný obeh a zabraňuje infekciám v obličkách a močovom mechúre. Pomáha pri prekonávaní závislostí, strachu a fóbií. Bojuje proti nočným morám.

Zlatisto žltým hrejivým farbám citrínu podliehajú predovšetkým Blíženci, k ich hlavným drahokamom sa tento radí. Zvyšuje ich sebaúctu a vnútornú silu a podnecuje ich kreativitu a predstavivosť. Spolu s emočnou rovnováhou ide ruka v ruke nadhľad a pozitívny prístup. Rozkolísané znamenie ocení aj rozhodnosť a životnú energiu, ktorú mu citrín vlieva do žíl. Znamenie Baranadrahokam vyhľadáva ako podnet tvorivého uvažovania a znamenie Býkazbožňuje jeho pomoc pri spracovaní skúseností a nových dojmov. Pre Levysi kameň schováva sebavedomie a silu čeliť všetkému, čo by v ňom mohlo vyvolať neistotu a sebapodnecovanie. Pannámzas rozširuje obzory a dodáva im schopnosť nezabŕdať do detailov. Váhyv jeho zlatom objatí hľadajú psychický aj citový balans.

Najznámejší citrín

Citrínový náhrdelník Angeliny Jolie

Nádherný šperk tvorí 64 citrínov v tvare vankúšika (cushion) a ako prívesok 177 ct hruškovitý (pear) citrín. Náhrdelník darovala Angelina Jolie do gemologickej zbierky Smithsonianovho národného prírodovedného múzea. Klenot vznikol v spolupráci známej herečky a dizajnéra Roberta Procopa.

Citrínový náhrdelník Angeliny Jolie

Ďalšie známe citríny

Citrín Malaga

Najväčší brúsený citrín sa nazýva Malaga, váži 20 200 ct a meria 20 x 15 x 10 cm. Okrem nádhernej slnečnej žltej farby vyniká výnimočnou čistotou a priehľadnosťou. Pochádza z Brazílie, kde ho vyťažili v roku 1990, ale vybrúsili ho až o 19 rokov neskôr.

Citrín Malaga

Citrínový set od Raymonda Yarda

Set citrínového náhrdelníka a náramku patril herečke Joan Crawford, pre ktorú ho vytvoril v roku 1940 známy americký klenotník Raymond Yard. Náhrdelník zdobí kameň o 350 ct, náramok dva citríny o celkovej váhe 130 ct.

Citrínový set od Raymonda Yarda

Zaujímavosti o citríne

  1. Sfarbenie citrínov spôsobujú stopy železa v jeho štruktúre.
  2. Prírodný citrín je pomerne vzácny, preto väčšina citrínov na trhu je vlastne tepelne upravený ametyst.
  3. Citrín sa považuje za jeden z najpopulárnejších a najčastejšie predávaných žltých drahokamov vôbec.
  4. Citrín je možné zameniť so žltým topásom (ten je ťažší a tvrdší) a zlatým berylom.
  5. Citrín je ideálnym kameňom k 13. a 17. výročiu manželstva.
  6. Niektorí biblisti veria, že citrín je desiaty z dvanástich kameňov, ktoré podľa Exodu mal mať Aaron na pancieri.
  7. Citrínové šperky si obľúbil rad hviezd strieborného plátna a aj členky kráľovských rodín. Náhodne menujeme vojvodkyňu Kate, Emmu Watson, Joan Crawford, Kate Winslet alebo luxemburskú vojvodkyňu Stephanie.
  8. Ametrín (bolivianit) je kryštál, ktorý tvoria ametyst a citrín. Prechod z jednej odrody kremeňa do druhej spôsobuje zmena oxidácie železa vo vnútri kryštálu, ku ktorej vedie premena teploty behom jeho rastu.
  9. Citrín prislúchal ako atribút gréckej bohyni úrody Démétér a egyptskej bohyni vojny Sekhmet.
  10. Európa podľahla kráse citrínu až v 30. rokoch 20. storočia, kde brusiči z nemeckého Idar-Obersteinu odoslali domov obrovskú zásielku kameňov z Brazílie a Uruguaja. Tento skvelý obchodný ťah prišiel v správnu dobu, pretože vtedy rástla sila stredných vrstiev, ktoré zatúžili po dostupných šperkoch s nádhernými žltými kameňmi.

Zdroje obrázkov: navneetgems.com, gia.edu, thejewelerblog.files.wordpress.com, joancrawfordbest.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky