Záhneda

Záhneda alebo smoky quartz je farebnou odrodou kremeňa. Jej popularita podlieha módnym vlnám. Aktuálne je veľmi obľúbená a ľudia milujú jej zemité tóny. Objavuje sa v zaujímavých brúsených tvaroch, tradičných kabonošoch a originálnych rezbách. V minulosti sa z drahokamu vyrábali veštecké gule. Záhneda si mystickú tajuplnosť uchováva aj dnes.

Záhneda je odrodou kremeňa a svoj názov získala podľa dymovo hnedého sfarbenia spôsobeného prírodnou radiáciou.

Základné informácie

 • Drahokamová rodina
  kremeň (makrokryštalický)
 • Drahokam znamenia
  Škorpión
 • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
 • NáleziskáŠkótsko, Brazília, Madagaskar, Švajčiarsko, USA
 • Drahokam mesiacaOktóber
 • Farba
  všetky odtiene hnedej

Gemologické parametre záhnedy

 • Chemické zloženieSiO2 (oxid kremičitý)
 • Relatívna hustota2,58 až 2,64
 • Kryštalografická sústavatrigonálna
 • Index lomu1,544 až 1,553
 • Dvojlom0,009
 • Vrypžiadny
 • Absorpčné spektrum
  nediagnostikované
 • Fluorescenciazvyčajne žiadna

Kupujeme záhnedu

Farba (color)

Záhneda sa farebne pohybuje na škále od svetlej žltohnedej po tmavohnedú, že pôsobí až čierno. Menej žiadané kamene sú šedohnedé. Populárne sú oranžovohnedé až červenohnedé drahokamy.

Drahokam sfarbuje prirodzená radiácia z okolitej horniny, ktorá aktivuje farebné centrá okolo hliníkových nečistôt v kryštále kremeňa. Predajcovia odtiene popisujú ako kávové, medové alebo karamelové.

U záhnedy existujú dve vyčlenené odrody, ktoré sú ale chemicky a štrukturálne totožné so všetkými záhnedami.

 • Cairngorm: žltohnedá farba odkazuje na rovnomenné škótske pohorie a takto sfarbená záhneda sa niekedy označuje ako škótsky topás.
 • Morión: veľmi tmavá, takmer čierna záhneda, ktorej odtieň spôsobuje prírodná radiácia.
Záhneda

Čistota (clarity)

Záhneda sa nachádza vo veľkých kryštáloch a vyniká priehľadnosťou s malým množstvom inklúzií. Niektoré kamene môžu obsahovať zakalenie, ktoré pre niekoho pôsobí atraktívne.

Brus (cut) a tvar (shape)

Záhneda je tvrdý a odolný drahokam. Existuje vo všetkých tvaroch a brusoch. Často sa na nej učia brúsiči, pretože ide o lacný kameň. Záhneda vyzerá najlepšie vybrúsená do faziet, ktoré jej dávajú iskru. Niekedy sa vyhladzuje do kopulových kabošonov, ktoré podčiarkujú vintage vzhľad, alebo sa vyrezáva do tvaru kvetov a zvierat.

Opracovanie záhnedy

Záhneda sa spravidla nijako neupravuje vynímajúc brúsenie a leštenie. Výnimočne sa kamene ožarujú, aby získali tmavšiu farbu. Nákladný proces sa ale u pomerne lacného drahokamu neoplatí. V niektorých prípadoch sa záhneda spracováva tepelne kvôli zosvetleniu farby.

Cena

Záhneda je relatívne lacný drahokam. Ťaží sa na veľa miestach. Jej cena sa odvíja od toho, či je hnedá farba zrovna trendy. Malé nebrúsené kamene sa dajú kúpiť vo veľkoobchode za pár dolárov. Podobne lacné sú aj brúsené záhnedy. Veľké prírodné kryštály ale bývajú celkom drahé.

Prečo milujeme záhnedu?
Vo farbe medu a horkej čokolády

Zemitá barva záhnědy evokuje myšlenku na med, whiskey a drahou hořkou čokoládu. Při troše štěstí narazíte na kámen kombinující všechny odstíny hnědé.

Spiritualita

Záhneda je lacná, no aj tak zaujme svojím vzhľadom a preslávenou spirituálnou silou. Ľahko zoženiete šperky zdobené týmto drahokamom.

DIY

Záhnedu zoženiete ľahko na internete a môžete popustiť uzdu vlastnej fantázie. Každý, kto chce, ľahko vyrobí záhnedový šperk podľa svojho vkusu.

Mýty a legendy

V orientálnych krajinách považovali záhnedu za Budhov kameň. Podľa jednej z indických legiend existoval obrovský pohár z tohto drahokamu, z ktorého keď sa napil chorý, uzdravil sa. Preto je vhodné nosiť záhnedu ako talizman.

Starovekí Gréci vyrezávali zo záhnedy pečate, ktorými pečatili oficiálne dokumenty. Za rovnakým účelom vytvárali valcové pečatidlá a pečatné prstene aj Sumeri. Tento národ po vývoji písma nielen do záhnedy vyrýval nápisy, ale robil z nej písatka na hlinené tabuľky. Číňania zo záhnedy vyrábali škatuľkyna šnupací tabak a rezali drahokam na tenké plátky, ktoré využívali ako primitívne slnečné okuliare. V starovekej Číne ich nosili predovšetkým sudcovia na súde, aby si udržali odstup a skryli svoj výraz.

Starí Gréci zo záhned tvorili figúrky zobrazujúce hornú polovicu mužského tela so zdvihnutou rukou, ako pri vynášaní rozsudku. Verilo sa, že soška pomáha pri súdnych sporoch. V 14. storočí sa do drahokamu vyrývali obrázky mužov v brnení s lukom a šípom. Tie potom strážili svojich nositeľov a miesta, kde sa nachádzal.

Keltskí druidi používali záhnedu počas pohanského sviatku Samhain, ktorý predstavoval koniec letnej úrody.

 • Zlatý prsteň so záhnedou a diamantmi Vale
  Zlatý prsteň so záhnedou a diamantmi Vale
 • Bezel náušnice so záhnedou Sontre
  Bezel náušnice so záhnedou Sontre
 • Bezel náhrdelník so záhnedou Hadley
  Bezel náhrdelník so záhnedou Hadley

Záhneda a jej účinky

Drahokam v sebe nesie všeobecné účinky všetkých kremeňov. Stimuluje imunitný systém, pomáha udržiavať čistú myseľ a sústredenosť. Zvyšuje psychické schopnosti a vyrovnáva aj revitalizuje fyzickú stránku ľudí. Zbavuje negativity a depresie, dokonca zaháňa strach a obavy a zmierňuje samovražedné myšlienky. Záhneda umožňuje vyrovnať sa s ťažkými časmi a stresmi každodenného života. Inšpiruje k prekonávaniu prekážok a vytýčených osobných cieľov.

Záhneda pozitívne pôsobí na chrbát, boky, brucho, horné končatiny a vylučovacie orgány, ako sú nadobličky, slinivka a obličky. Používa sa na revitalizáciu, detoxikáciu tela a neutralizáciu negatívnych vibrácií. Prirodzene chráni pred všetkými formami žiarenia, vrátane elektromagnetického poľa, lekárskej radiácie a chemoterapie.

Ide o veľmi upokojujúci kameň, ktorý uzemňuje a centralizuje. Hovorí sa, že môže zahnať nočné mory.

Tajuplná záhneda veľmi pozitívne pôsobí na Škorpiónov. Tí sa rodia v čase, kedy sa dni krátia a závoj medzi svetmi je najtenší. Práve preto sa Škorpióni považujú za temnejšie a tajuplnejšie znamenie. Záhneda im prináša očistnú energiu, ktorá ich zbavuje negativity. Vyvádza ich z tieňa do svetla a dodáva im silu, pomocou ktorej ľahšie zdolávajú nástrahy bežných dní. Kladné účinky má záhneda aj na narodených v znamení Kozorožca a Strelca.

Najznámejšia záhneda

Záhneda v škótskych korunovačných klenotoch

Žezlo, ako súčasť škótskych korunovačných klenotov, získal kráľ Jakub IV. darom od pápeža Alexandra VI. v roku 1494. Následne prešlo niekoľkými premenami, napríklad v roku 1539 ho predĺžili. Klenot tvorí pozlátené striebro a zdobí ho viacero kresťanských symbolov. Nechýbajú delfíny, Panna Mária s Ježišom, sv. Jakub Veľký a škótsky patrón sv. Ondrej, ktorý drží svätoondrejský kríž. Hornú časť žezla dopĺňa leštená záhneda odrody cairngorm a škótska perla.

Korunovačné klenoty

Ďalšie slávne záhnedy

Záhneda kráľovnej Viktórie

Cairngormskú záhnedu - najcennejšiu svojho druhu - daroval britskej kráľovnej Viktórii počas jej pobytu v škótskom paláci v roku 1851 James Grant. Drahokam objavil v blízkosti Ryvoan v pohorí Cairngorm a do paláca Balmoral ho cez hory dopravil na konskom chrbte. Záhneda zostáva v kráľovskom archíve dodnes.

Záhneda kráľovnej Viktórie

Záhnedová misa od Fabergého

Dielňa Fabergé vyrobila zo záhnedy vyrezávanú misu v tvare mušle s odklápacím vekom, ktoré zdobí biely smaltovaný bájny morský tvor. Zlatý driek dopĺňajú enamelové detaily v jablkovo zelenej a jahodovo červenej. Autorom umeleckého diela je podľa iniciálok na podstavci slávny Michail Perchin a misa pochádza z obdobia okolo roku 1900.

Misa od Fabergého

Zaujímavosti

 • Záhneda je národným kameňom Škótska.
 • Záhnedy sa mýlia s oveľa drahším hnedým topásom, čiernym turmalínom a hnedým diamantom. Diamant a topás sú tvrdšie, turmalín zase vyniká vyšším leskom než záhneda.
 • Záhneda sa nachádza aj v Čechách. Ide o oblasti južných Čiech a Vysočiny (Dolné Bory).
 • Záhneda patrí do rodiny kremeňov, ktoré tvoria asi 12 % zemskej kôry.
 • V záhnede môžu v podobe inklúzií vznikať ďalšie drahokamy. K najznámejším patrí rutil a čiernyturmalín. Bežne sa vyskytuje aj chlorit, goethit a hematit.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky