Ruženín

Ruženín patrí k obľúbeným drahokamom. V jemnom až strednom odtieni ružovej je členom rodiny kremeňov. Objavuje sa aj vo veľkých veľkostiach a môžete si ho kúpiť v rôznych tvaroch za priaznivú cenu. Jeho história siaha až k úsvitu civilizácie. Archeológovia objavili ruženínové korálky staré viac ako 9 000 rokov. S dlhou tradíciou a krásnym vzhľadom sa spája aj silná spiritualita, ktorú môžu ruženínu iné drahokamy len závidieť. Celé tisícročie sa kameň spája so srdcovými záležitosťami a láskou.

Ruženín je odrodou kremeňa a svoj názov získal podľa svojej jemnej ružovej farby.

Základné informácie

 • Drahokamová rodinakremeň (makrokryštalický)
 • Drahokam znamenia Býk
 • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
 • Náleziská Brazília, Južná Afrika, Namíbia, Madagaskar, India, Srí Lanka
 • Drahokam mesiacajanuár
 • Farba
  svetloružová (skoro biela) až stredne ružová

Gemologické parametre ruženínu

 • Chemické zloženieSiO2 (oxid kremičitý)
 • Relatívna hustota2,66 (+0,03/-0,02)
 • Kryštalografická sústavatrigonální
 • Index lomu1,544 až 1,553
 • Dvojlom 0,009
 • Absorbčné spektrum nediagnostikované
 • Fluorescenciaslabá, tmavofialová

Kupujeme ruženín

Farba (color)

Ruženín získal svoj názov vďaka svojej farbe. Rozsah má od veľmi svetloružovej (takmer bielej) až po stredne ružovú. Najlepšie sfarbenie obvykle majú väčšie kamene, menšie drahokamy vo výraznom odtieni sú vzácne. Farebný rozsah je na teplej aj studenej škále.

Výskumy dokázali, že za svoju jemnú farbu vďačí ruženín mikroskopickým inklúziám zarovnaných silikátových minerálnych vlákien. Tie zrejme vykryštalizovali po ochladení hostiteľského kameňa a držali sa smeru rastu ruženínových kryštálov.

Růženín

Čistota (clarity)

Za priesvitnosť ruženínu sú zodpovedné mikroskopické minerálne inklúzie. Najkvalitnejšie drahokamy bývajú priehľadné, zvyčajne sú ale nepriehľadné.

Asterizmus: ruženín obsahuje rutilové alebo hodvábne inklúzie, ktoré sú rozložené tak, že pri odraze svetla v kameni vidíte štvor alebo šesťcípu hviezdu.

Mačacie oko: inklúzia pri odraze svetla vytvára jedinú líniu, ktorá pripomína mačacie oko.

Brus (cut) a tvar (shape)

Nepriehľadné ruženíny sa vyhladzujú do kabošonu. Čisté a skoro priesvitné kamene sa brúsia do faziet, alebo vyrezávajú do zaujímavých tvarov ako sú zvieratá a rastliny.

 • Zlatý prsten s cabochon ruženínom Leman
  Zlatý prsten s cabochon ruženínom Leman
 • Strieborný halo prívesok s ruženínom Sadiya
  Strieborný halo prívesok s ruženínom Sadiya
 • Prívesok zo zlata s ruženínom a diamantom Joonas
  Prívesok zo zlata s ruženínom a diamantom Joonas

Opracovanie ruženínu

Drahokam sa štandardne nijako nevylepšuje. Obchodníci niekedy ožarujú veľmi podobný ružový kremeň, aby mu zlepšili sfarbenie. Pokiaľ je ale takto upravený kameň dlhodobo vystavený slnku, postupne vybledne. Ruženín sa spravidla umelo nevyrába, ale občas sa predávajú sklenené korálky.

Cena

Ruženín je atraktívny, no dostupný. Všeobecne platí, že sýtejšie ružové odtiene zvyšujú cenu kameňa. Drahokam je dostupný aj vo veľkých veľkostiach (dokonca nad 100 karátov) a slúži ako vhodná alternatíva napríklad drahšieho morganitu.

Prečo milujeme ruženín?
Jemná farba

Najatraktívnejšia farba sa obvykle vyskytuje u väčších kameňov. Menšie drahokamy bežne vykazujú svetlejšie odtiene ružovej.

Fenomén

Ruženín, ktorý obsahuje veľa malých inklúzií, sa môže pochváliť javom zvaným mačacie oko alebo asterizmus.

Rezby

Rezbári kameňov si obľúbili ruženín a často z neho vytvárajú figúrky a ďalšie drobné ozdobné predmety.

Mýty a legendy

Ruženínové korálky poznali už staroveké ríše Asýrčanov, Egypťanov, Rimanov a Grékov, ktoré z drahokamu vyrábali amulety, talizmany, pečate a ozdobné predmety. Ruženín mal v priebehu rokov dosť času, aby okolo neho vzniklo niekoľko legiend a mýtov.

Egyptská bohyňa Isis používala ruženín na udržanie svojej legendárnej krásy a čistej pleti (kúpele dodnes ponúkajú ruženínové procedúry). Podľa gréckej mytológie drahokam vznikol zmiešaním krvi bohyne lásky Afrodity a jej smrteľného milenca Adonisa, ktorých zranil žiarlivý boh vojny Ares. Krv a slzy nakvapkali na obyčajný biely kameň, ktorý potom zmenil farbu na ružovú. Ruženín sa tak stal symbolom večnej lásky. Rimania zase verili, že Amor priniesol drahokam ľuďom z nebies a daroval im romantiku a lásku.

Ruženín a jeho účinky

Ruženínu sa hovorí "Kameň lásky", preto nie je prekvapením, že sa spája so všetkými srdcovými záležitosťami, emóciami a láskou.

Drahokam povzbudzuje pri hľadaní životnej lásky, pomáha vložiť do súčasného vzťahu viac romantiky a podporuje príjemný čas strávený s blízkymi. Zlepšuje tiež vnímanie seba samého. Ruženín posilňuje vášeň a sexualitu, ktoré sú dôležitou súčasťou milostných vzťahov. Kameň ruženín lieči zlomené srdce. Ako najlepší priateľ pomáha uzdraviť sa, odpustiť, ísť ďalej a naučiť sa znovu milovať.

Ruženín má jedinečné účinky. Uľavuje od stresu a úzkosti. Podporuje toleranciu a súcit. Odstraňuje pocity žiarlivosti a neistoty. Drahokam zmierňuje srdcové choroby, bolesti hlavy, depresie, žalúdočné ťažkosti a ďalšie ochorenia spôsobené stresom. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh, predmenštruačný syndróm, trombózu a kožné problémy vrátane akné, vrások a jaziev.

Najsilnejšie puto, ktoré existuje, je medzi matkou a dieťaťom. Ruženín sa využíva počas tehotenstva, kedy zlepšuje zdravie matky aj dieťaťa, tíši pôrodné bolesti, zvyšuje produkciu mlieka a pomáha predchádzať popôrodnej depresii.

Nadčasový ruženín vládne znameniu Býka. Podporuje u nich nesebeckú lásku a prebúdza v nich priateľskosť a miernosť. Prebúdza v nich tiež vnímavosť k umeniu, fantázii, tvorivosť a inšpiráciu. Pozitívny vplyv má ružový drahokam na Rakov, Váhy a Baranov.

Najznámejší ruženín

La Madona Rosa (Ružová madona)

V roku 2013 Heritage Auctions predala ruženín známy ako La Madona Rosa za 550 000 dolárov. Predpokladá sa, že drahokam našli v bani Sapucaia v Brazílii v 50. rokoch minulého storočia. Tvorí ho centrálny zhluk kryštálov záhnedy, ktoré v halo štýle obklopujú sýtoružové kryštály ruženínu. Vysoký je 39 cm a široký 20 cm.

Výnimočne krásny exemplár pripomína tradičné vyobrazenie Panny Márie. Záhneda abstraktne formuje telo, ktoré dotvára trblietavý ruženín umocňujúci podobnosť s klasickými sochami a ikonami madony.

Růženín

Ďalšie slávne ruženíny

Ruženín Van Allenov opasok

Známy ruženín pochádza z Minas Gerais z Brazílie. Tvorí ho záhneda s ruženínovým kryštálovým pásom. Smithsonianskemu múzeu vo Washingtone, D.C., ho daroval Fred C. Kennedy.

Růženín

Ruženínová viola

Súčasťou umeleckej kolekcie "Symphony in Gemstones" je viola vyrezaná z ruženínu a dotvorená detailami z 16 kt zlata. Hudobný nástroj vytvoril Lothar Hermann z nemeckého Idar-Obersteinu.

Růženín

Zaujímavosti

 • Ruženín sa vyskytuje v masívnej forme a nepravidelných plochých kryštáloch. Bežne sa nachádza v pegmatitoch, prípadne v hydrotermálnych žilách.
 • Ruženín sa zamieňa s ružovým kremeňom, mliečnym kremeňom, ružovým turmalínom, ružovým zafírom a morganitom.
 • Spoločnosť Pantone vyhlásila farbu v odtieni ruženínu za farbu roka 2016.
 • Ruženín je vhodným darčekom k piatemu výročiu svadby.
 • Ruženín bol obľúbeným kameňom čínskej cisárovnej vdovy Cixi a kráľa Ľudovíta II. Bavorského.
 • Ruženín sa nachádza aj v Českej republike, a to na Vysočine pri Dolných Boroch.
 • Podobný ružový kremeň získava svoje sfarbenie prirodzeným ožiarením hliníka alebo fosforu, ktoré v kryštálovej mriežke nahrádzajú kremík.

Zdroje obrázkov: gia.edu, sangshenas.com, geologyin.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky