Morganit

Morganit – hlinokremičitan berylnatý – patrí tak ako smaragd a akvamarín do rodiny berylov, zlúčeninu však obohacuje mangán alebo cézium, ktoré kameňu dodávajú typickú výnimočnú farbu. Pôvodne sa označoval iba ako ružový beryl, ružovo-purpurový beryl ružový smaragd alebo céziový beryl. Dnešný názov získal až na začiatku 20. storočia po objavení madagaskarských nálezísk. Meno mu prisúdil George Kunz, ktorý chcel v roku 1910 vzdať poctu svojmu priateľovi a zákazníkovi J. P. Morganovi, ktorý sa okrem iného zapríčinil o rozkvet geologických zbierok newyorského a parížskeho prírodovedného múzea.

Ružovo zafarbený kameň z berylovej rodiny nazval Tiffanyho klenotník po známom finančníkovi a zberateľovi drahokamov Johnovi P. Morganovi.

Morganit sa začal po svojom objavení na konci 19. storočia ťažiť na Madagaskare, odkiaľ pochádzajú predovšetkým ružovo sfarbené kamene. Ďalšou významnou destináciou je Brazília, ktorá vyváža predovšetkým broskyňovo zafarbené drahokamy. Bane sa nachádzajú taktiež v Číne, Mozambiku, Afganistane, Rusku, Zimbabwe a Spojených štátoch (Kalifornia a Maine). Brúsením týchto jemných pastelových drahokamov sa preslávilo najmä Thajsko. Vzhľadom ku krásnym farebným odtieňom morganit najlepšie vynikne na šperkoch z bieleho zlata, ale na druhej strane tiež krásne rozžiari teplé tóny žltého zlata. Ideálnu dvojici avšak tvorí s ružovým zlatom v romantických šperkoch v štýle tón v tóne.

morganit

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Beryl
  • Drahokam znamenia Váhy a Býk
  • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
  • Náleziská Madagaskar, Brazília, Afganistan, Mozambik, USA, Čína, Namíbia, Rusko, Zimbabwe.
  • Drahokam mesiacaOktóber
  • Farba
    Ružová, broskyňová, fialková

Gemologické parametre morganitu

  • Chemické zloženie Be3Al2(SiO3)6, křemičitan diberylnato-trihlinitý
  • Relatívna hustota 2,80 až 2,90
  • Kryštalografická sústava Šesťuholníková
  • Index lomu 1,58 až 1,60
  • Dvoj lom 0,008 až 0,009
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum -
  • Fluorescencia slabá až žiadna

Kupujeme morganit

Morganit sa preslávil najmä ako pastelovo zafarbený drahokam v mäkkých svetlých odtieňoch ružovej, purpurovej ružovej a oranžovo-ružovej. Hoci základom sú svetlé odtiene, niektoré kamene vynikajú aj silnými tónmi farby.

Farba (color)

Na určenie kvality morganitu je najdôležitejším kritériom farba. Škála sa pohybuje od ružovej a ružovo-purpurovej po broskyňovú a lososovú, pričom prvé dva odtiene považuje dnešný trh za najmódnejšie. Broskyňové a lososové zafarbenie je taktiež veľmi populárne, pretože mnohí klenotníci považujú neupravené kamene v týchto tónoch za oveľa cennejšie než tie v dokonalom odtieni získanom umelo. Skoro všetky morganity vynikajú jemnými pastelovými farbami, tie väčšie sa však vyznačujú výraznejšími a sýtejšími tónmi. Práve kvôli teplým pastelovým odtieňom sú morganity vo svete šperkov tak obľúbené. K najžiadanejším farbám patrí čisto ružová. Málokedy sa objavujú aj fialovo ružové morganity z Madagaskaru, ktoré patria k najvzácnejším, pretože tamojšie ložiská sú už vyťažené.

Barvy morganitu

Čistota (clarity)

Rovnako ako ďalšie kamene z rodiny berylov nemáva morganit voľným okom viditeľné inklúzie a zaujme jedinečnou čistotou. Inklúzie sú teda vzácne, poväčšine tekuté alebo dvojfázové a pripomínajú buď duté, alebo tekutinou naplnené ihly či odtlačky prstov. Vzhľadom k menej častej prítomnosti viditeľných inklúzií nestrácajú na hodnote morganity „zdobené“ drobnými ihličkami, ktoré evokujú surový hodváb a zberatelia aj zlatníci ich často vyhľadávajú. Nie úplne priesvitné drahokamy sa často vyrezávajú alebo brúsia ako kabošony.

  • Strieborné náušnice s morganitmi a zirkónmi Fenno
    Strieborné náušnice s morganitmi a zirkónmi Fenno
  • Zlatý zásnubný prsteň s morganitom a diamantmi Vale
    Zlatý zásnubný prsteň s morganitom a diamantmi Vale
  • Prsteň z ružového zlata s morganitom a diamantmi Dulia
    Prsteň z ružového zlata s morganitom a diamantmi Dulia
  • Zlatý morganitový prsteň so zafírmi a diamantmi Erin
    Zlatý morganitový prsteň so zafírmi a diamantmi Erin
  • Zlatý zásnubný prsteň s morganitom a diamantmi Velda
    Zlatý zásnubný prsteň s morganitom a diamantmi Velda

Brus (cut) a tvar (shape)

Morganit vyniká zreteľným pleochroizmom – od bledých po sýte modroružové odtiene – musí sa preto pri bruse veľmi starostlivo nasmerovať. Dobre odvedená práca pomôže jemným pastelom morganitu zažiariť. Výrazné farby nie sú pre tento kameň typické, preto bývajú drahokamy pomerne veľké, aby dosiahli najlepší tón. Morganit sa brúsi do všetkých štandardných tvarov (predovšetkým ako ovál, vankúšik, smaragd, hruška a markíza), ale objavujú sa aj unikátne dizajny vychádzajúce z bohatej fantázie návrhárov.

OPRACOVANIE MORGANITU

Morganit prechádza takmer vždy tepelnou úpravou kvôli vylepšeniu farby. Toto ošetrenie nie je zistiteľné. Teplo ničí žltý alebo do oranžova sfarbený nádych a zanecháva kameň v čistejšom a atraktívnejšom odtieni ružovej. Výsledná farba taktiež nevybledne a kameň je oveľa stabilnejší. Zahrievanie prebieha pri relatívne nízkych teplotách – iba okolo 400 °C. Morganity s veľkým množstvom vnútorných nedokonalostí sa ošetrujú špeciálnym olejom, ktorý tieto nedostatky skrýva. Kupujúci by nikdy nemali váhať a mali by sa opýtať na úpravy, ktorými kameň prešiel.

Vzhľadom k tomu, že morganit sa ťaží iba na niekoľkých miestach, je zrejmé, že na trhu sa objavujú aj syntetické variácie ružového drahokamu. Vyrába ich napríklad firma Biros of Australia.

Cena

Hodnota morganitu sa odvíja najmä od intenzity a sýtosti farby a ďalej aj od jeho veľkosti a čistoty. Morganit sa od prírody pýši najmä svetlými pastelovými tónmi, preto sú intenzívne sýte farby skôr raritou. Jemným odtieňom dovolí vyniknúť hlavne dokonalý brus a väčšia veľkosť. Broskyňové a lososové farby naberajú na popularite, pretože často neprechádzajú tepelnou úpravou, preto sa zberatelia môžu spoľahnúť na to, že ich morganit skutočne stvorila príroda bez zásahu človeka.

Prečo milujeme morganit?
Viacfázové inklúzie

Morganit môže obsahovať tekuté inklúzie, v ktorých sú vzduchové bublinky, prípadne pevné prvky.

Ploskejšie hranoly

Morganit formuje krásne šesťboké kryštalické hranoly, ktoré bývajú plochejšie než hranoly akvamarínov.

Pastely

Morganit sa vyskytuje vo svetlejších pastelových odtieňoch ružovej.

  • Zlatý minimalistický prsteň s morganitom Kathleen
    Zlatý minimalistický prsteň s morganitom Kathleen
  • Minimalistické strieborné náušnice s morganitmi Sistine
    Minimalistické strieborné náušnice s morganitmi Sistine
  • Morganitové náušnice zo zlata s diamantmi Clarita
    Morganitové náušnice zo zlata s diamantmi Clarita
  • Cluster prsteň s morganitmi, diamantom a zafírom Kamala
    Cluster prsteň s morganitmi, diamantom a zafírom Kamala
  • Cluster prsteň s rhodolit granátom, zafírom, morganitom a olivínom Merche
    Cluster prsteň s rhodolit granátom, zafírom, morganitom a olivínom Merche

Mýty a legendy

Morganit je pomerne nový drahokam, objavili ho len nedávno, na konci 19. storočia, preto sa k nemu neviažu žiadne starodávne príbehy či legendy. Odrody berylu, medzi ktoré patrí aj morganit, majú avšak dlhý rodokmeň, ktorý siaha až do starovekého Egypta. V histórii sa morganit spomína pod označením „ružová ruža“ pričom svoje terajšie meno získal až v roku 1911. Staroveká literatúra uvádza, že sa morganit v minulosti používal na podporu veselosti a k rozkvetu manželskej lásky.

Morganit a jeho účinky

Nosenie morganitu, a to najmä ako šperku, navodzuje pocit pokoja, radosti a vnútornej sily. Dlhodobé nosenie tohto drahokamu podporuje sebadôveru a silu, ktorá vychádza z konštantného vedomia o napojenie sa na lásku božiu. Morganit tiež napomáha udržovať vyrovnané správanie sa, najmä u ľudí s duševnými alebo emocionálnymi problémami alebo s fyzickým ochorením, ktorí tiahnu k nepriateľskému správaniu sa voči ostatným. Podporuje aj rovnosť vo všetkých typoch vzťahov a rozvíja efektívnu, ale milujúcu komunikáciu a vyjadrovanie.

Tento drahokam pozitívne ovplyvňuje mladé dievčatá vstupujúce do puberty, ktoré nemajú matku, a takisto aj mladé ženy trpiace poruchami príjmu potravy. Zároveň utlmuje stres, znižuje tlak na poskytovanie čo najlepšieho výkonu a obmedzuje vyhýbanie sa riešení komplikovaných situácií či schovávanie hlavy do piesku. Morganit ponúka napojenie sa na minulosť drahokamu, na to, kto a ako ho používal, a na štruktúru iných svetov. Môžete si ho vziať na pomoc v snahe porozumieť všetkým aspektom lásky. Tento kameň ďalej reprezentuje čistotu bytia a obnovovanie potenciálu. Morganit posilňuje vnútorné oko a často sa preto používa ako krištáľová guľa.

Morganit pôsobí proti búšeniu srdca a proti ďalším problémom súvisiacimi s týmto dôležitým orgánom, rovnako tak pomáha prečisťovaniu pľúc, pri liečbe nervového systému a pri zmiernení chorôb spojených so stresom. Používa sa pri liečení astmy, pľúcneho emfyzému a tuberkulózy, asistuje pri okysličovaní a obnovovaní buniek poškodených na bunkovej úrovni.

Otvára srdcovú čakru a pomáha prekonávať strach, zášť aj hnev a rozpoznávať nenaplnené emocionálne potreby a nevyjadrené pocity. Stabilizuje emócie a aktivuje láskyplné myšlienky, činy a prináša múdrosť a pokoj mysle. Zvyšuje schopnosť lásku dávať aj prijímať, uvoľňuje lipnutie na starých vzťahoch, podporuje cestu vpred a citovú otvorenosť. Skrátka povedané, morganit je kameňom lásky a súcitu. Pomáha prúdeniu pozitívnej energie v organizme, udržuje mladistvý vzhľad a odstraňuje lenivosť. Zvyšuje sympatie a úprimnosť človeka. Ide o veľmi romantický drahokam, preto je často venovaný ako darček vyjadrujúci hlboké city a úprimnú lásku.

Morganit v jemných odtieňoch ružovej sa zameriava primárne na partnerské vzťahy. Býkovvedie k vzájomnému pochopeniu a pocitu súdržnosti s ich okolím. Znameniu Váhpomáha v láske a vyjasnení nedorozumení. U premýšľavých Vodnárovpodporuje ich premýšľavosť a komunikatívnosť.

Najznámejší morganit

Najväčší brúsený morganit na svete o váhe 598 ct má tvar vankúšiku (cushion) a pochádza z Madagaskaru. V súčasnosti ho vystavuje Britské múzeum.

Ďalšie známe morganity

Ruža z Maine

Jeden z najväčších kryštálov morganitu bol objavený v októbri, v roku 1989 v Maine. Do oranžova sfarbený kameň meral 23 x 30 cm. Krásne formovaný drahokam vážil cez 40 kg/11 500 ct. V súčasnosti je súčasťou harvardskej zbierky.

Ruža z Maine

Šesťboký morganit

Šesťboký kryštál pôvodom z kalifornského San Diega je raritou najmä kvôli svojmu sýtoružovému zafarbeniu. Ľahko poškodený povrch si uchováva lesk a aj napriek inklúziám krásne a zaujímavo odráža svetlo. Váži 361 gramov.

Šesťboký morganit

Sladko ružový kryštál

Vysoko kvalitný kryštál v krásnom sladko-ružovom odtieni s vynikajúcimi vlastnosťami pochádza z Afganistanu.

Sladko ružový kryštál

Zaujímavosti o morganite

  1. K zaujímavým vlastnostiam morganitu patrí jeho sýtočervená fluorescencia, keď sa vystaví röntgenovému žiareniu. Po vypnutí zdroja žiarenia však má nulovú fosforescenciu.
  2. Okrem klasických ružových variantov existujú aj oranžové/žlté varianty morganitu, rovnako ako aj tie s farebnými pruhmi.
  3. Neupravený morganit obsahuje často sýto oranžové prvky, ktoré spôsobujú jeho lososové zafarbenie.
  4. Morganit sa nachádza vo veľkých kryštáloch, ktorých váha dosahuje až desiatky kilogramov.
  5. Morganit vyniká jemným pastelovým odtieňom a je pomerne vzácny, vzhľadom k minimu miest, kde sa ťaží. Príležitostne sa dá na prvý pohľad zameniť s nasledujúcimi kameňmi:
    • kunzit – mäkší ružový kameň,
    • ruženín – obvykle menej priehľadný a mäkší,
    • ružový topás – v sýtejšej ružovej farbe,
    • ružový turmalín – vo výraznejšej ružovej farbe,
    • ružový spinel – v tmavších odtieňoch ružovej,
  6. Morganit bol prijatý ako profesionálny kameň právnikov, ktorý má zaistiť spravodlivosť. Morganit je skvelý kameň ku začatiu nového podniku, ktorému vraj získa oporu na trhu. Navyše sa považuje za ideálny talizman na stretávanie sa s bankovými manažérmi a účtovníkmi, pretože zaručuje férové jednanie.
  7. Kombinácia morganitu s ďalšími odrodami berylu (smaragd, akvamarín) posilňuje hlbokú lásku.

Zdroje obrázkov: navneetgems.com, gia.edu, azgeology.azgs.az.gov, mindat.org

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky