Tajomstvo čistoty drahokamov

Pri pohľade na drahokam vás určite najskôr zaujme jeho farba - jej odtieň, sýtosť či jej premeny v závislosti na type a dopade svetla. Možno vás napadne, aký význam farba ukrýva, aké účinky má kameň na ľudské zdravie či duševnú kondíciu, ku ktorému znameniu zverokruhu sa viaže a ako dokáže ovplyvňovať okolitý svet. Potom si zrejme všimnete, že drahokam je dokonale priehľadný a priesvitný, prípadne v ňom objavíte vzduchové bublinky či iné detaily, ktoré na prvý pohľad kazia jeho dokonalosť. Lenže nie je kaz ako kaz, a preto sa dnes zameriame na čistotu (clarity) drahých kameňov a na to, o čom táto fascinujúca veličina vypovedá.

Čo nám hovorí čistota drahokamov?

Čistotu definujeme ako stupeň dokonalosti či nedokonalosti drahokamu. Klenotníci terminologicky označujú vonkajšie nedokonalosti kameňa ako kaz (blemishes) a vnútorné ako inklúzie (inclusions), ktoré však nemôžeme vo všetkých prípadoch vnímať ako negatívnu vlastnosť. Niektoré drahokamy totiž bez nich ani nemôžu existovať – napríklad také mačacie oko alebo hviezdicový zafír, v ktorých práve ihličkové inklúzie vytvárajú unikátny jav, ktorý ich preslávil. Zaujímavé je, že v laboratórnych podmienkach sa niekedy inklúzie do umelo vytváraných kameňov vkladajú naschvál, aby sa dosiahli tieto unikátne efekty.

Nesmieme tiež zabudnúť, že minerály sa formujú v rozdielnom prostredí a tvoria ich rôznorodé chemické prvky, ktoré ovplyvňujú nielen ich farbu, ale tiež aj náchylnosť k inklúziám. Ak teda zatúžite po drahokame, ktorý k nedokonalostiam inklinuje (napr. smaragd alebo zafír), bez kazov a inklúzii, potom sa musíte pripraviť, že cena takého kameňa sa vyšplhá veľmi vysoko.

Zafír čistota
Zafíry bez kazov a inklúzií sú veľmi vzácne a tým pádom aj cenené

Oceňovanie drahých kameňov

Pri určovaní ceny drahokamov v závislosti na čistote gemológovia hodnotia typ, veľkosť, počet a pozície inklúzií. Typ nedokonalostí totiž vypovedá o tom, ako veľmi sa drahokam pri normálnom opotrebovaní poškodí. Veľkosť inklúzie sa vzťahuje na vyššiu pravdepodobnosť poškodenia kameňa spôsobeného bežným nosením, keďže čím väčšia nedokonalosť, tým väčšie riziko.

Do pomeru sa k veľkosti spravidla dáva počet inklúzií – napríklad viac menších inklúzií neovplyvní cenu a odolnosť drahokamu natoľko ako jedna veľká. Čo sa týka pozície, tak je na prvý pohľad samozrejmé, že inklúzia priamo pod tabuľkou (table) bude zreteľnejšie viditeľná, než tá skrytá u rundisty (girdle).

Systém klasifikácie drahých kameňov – typy podľa čistoty

Hodnotiaca škála farebných drahokamov v závislosti na čistote vychádza z typu kameňa. Pretože sa jednotlivé minerály vlastnosťami výrazne líšia, klasifikuje ich celosvetovo uznávaná gemologická inštitúcia GIA ako typ I, typ II alebo typ III. Zvažujete, ako spoznať pravý drahokam? Verte, že najľahšie sa vám to podarí podľa toho, že vybraný exemplár nie je úplne dokonalý.

Rubín čistota
U niektorých drahých kameňov sú nečistoty vidieť aj okom

Drahokamy spadajúce pod typ I sa obvykle charakterizujú ako „okom čisté“, čo znamená, že bez použitia lupy neuvidíte žiadne nedokonalosti. Kamene z tejto skupiny, ktoré obsahujú viditeľné inklúzie, sa v šperkárstve používajú iba výnimočne; do klenotu sa zasadia nanajvýš v prípade, že úchyt kaz či inklúziu zakryje. Typ II zahŕňa tiež „okom čisté“ drahokamy, avšak v omnoho menšom množstve než typ I. Aj keď u veľmi kvalitných kameňov z tejto skupiny môžete pozorovať nedokonalosti aj bez použitia zväčšovacieho skla, zostávajú obľúbenými drahokamami zlatníkov. Práve výskyt viditeľných inklúzií vám odpovie na otázku, ako spoznať pravý rubín či ako spoznať pravý zafír, ktoré patria k najobľúbenejším zástupcom typu II. Pre posledný typ III sú inklúzie vlastne typické. Preto, aj keď drahokamy obsahujú ľahko rozpoznateľné inklúzie, sa šperkári neboja ich osadiť do šperku, pretože čelní zástupcovia tejto skupiny ako smaragd či melónový turmalín dosahujú vo svojej prevzácnej variácii bez okom viditeľných inklúzií astronomické ceny.

Teraz sa pozrite, do akej skupiny patrí váš obľúbený drahokam, aby ste pri jeho kúpe vedeli, čo môžete za svoje peniaze očakávať.


Typ I – obvykle okom čistý

akvamarín, morganit, záhneda, tanzanit, zelený turmalín, modrý zirkón

Typ II – obvykle inklúzie obsahuje

alexandrit, zafír, rubín, všetky typy granátov, olivín/peridot, quartz, ametyst, citrín, ametrín, turmalín (okrem zeleného, ružového/červeného, melónového), zirkón (okrem modrého), labradorit, mesačný kameň

Typ III – inklúzie obsahuje vždy

smaragd, červený/ružový turmalín, melónový turmalín

Najčastejšie inklúzie u drahokamov

Väčšina drahokamov sa vyznačuje drobnými prirodzenými nepravidelnosťami alebo inklúziami. Aj keď väčšinu z nich iba okom neuvidíte, ak využijete lupu s 10x zväčšením, budete ich môcť pozorovať. Väčšie inklúzie však uvidíte aj bez zväčšovacieho skla. K najčastejším typom inklúzií sa u drahých kameňov radia ihličky (needles), kryštály (crystals), bodky (pinpoints), pierka (feathers), úlomky (chips) alebo škrabance (scratches), ktoré sa dajú rozdeliť do troch základných kategórií.

 • Dutinky: Formujú sa v dobe rastu kryštálu, či už na začiatku, alebo postupom času. Občas bývajú vyplnené tekutinou, plynom alebo pevnými látkami. Nájdeme ich u topásov, quartzov alebo opálov.
 • Rastové javy: Ako príklad môžeme uviesť kryštály, prírodné sklo a limolitové kanáliky (duté kanáliky potiahnuté zlúčeninami železa). Objavujú sa napríklad u zafírov.
 • Pevné inklúzie: Napríklad kryštály, prírodné sklo a biela sľuda. Tieto inklúzie vedú k asterizmu a vzniku efektu mačacieho oka.

Stupne čistoty

Každý zo stupňov drahokamovej čistoty sa definuje podľa typu, do ktorého kameň spadá. To, čo sa u typu I pokladá za ľahko rozpoznateľnú inklúziu, a teda pre šperkársky priemysel nevhodnú, môže u typu III predstavovať nedokonalosť, ktorá nie je až tak závažná. Pozrite sa detailnejšie, ako charakterizuje stupne čistoty u jednotlivých typov odborník na slovo vzatý GIA.


Typ ITyp IITyp III
VVSNepatrné inklúzie, obtiažne rozlíšiteľné po 10x zväčšení. Okom čisté.Drobné inklúzie, občas viditeľné pod 10x zväčšením. Obvykle okom čisté.Rozpoznateľné inklúzie pod 10x zväčšením. Obvykle okom čisté.
VSDrobné inklúzie, občas viditeľné pod 10x zväčšením. Obvykle okom čisté.Rozpoznateľné inklúzie pod 10x zväčšením. Môžu byť okom viditeľné.Zreteľné inklúzie pod 10x zväčšením. Môžu byť okom viditeľné.
SI1Ľahko rozpoznateľné inklúzie pod 10x zväčšením. Příležitostne viditeľné aj okom. Obvykle ľahko vystupujúci reliéf inklúzie.Zreteľné inklúzie, veľkosťou alebo množstvom pod 10x zväčšením. Viditeľné pri pohľade okom.Nápadné pri pohľade okom.
SI2Inklúzie ľahko rozpoznateľné okom. Obvykle ľahko vystupujúcí reliéf inklúzie.Zreteľné inklúzie, veľkosťou alebo množstvom pod 10x zväčšením. Veľmi viditeľné pri pohľade okom.Veľmi nápadné pri pohľade okom.
I1Mierny vplyv na vzhľad alebo odolnosť.Mierny vplyv na vzhľad alebo odolnosť.Mierny vplyv na vzhľad alebo odolnosť.
I2Významný vplyv na vzhľad alebo odolnosť.Významný vplyv na vzhľad alebo odolnosť.Významný vplyv na vzhľad alebo odolnosť.
I3Významný vplyv na vzhľad aj odolnosť.Významný vplyv na vzhľad aj odolnosť.Významný vplyv na vzhľad aj odolnosť.
DclNeprehliadný.Neprehliadný.Neprehliadný.

Nebojme sa „nedokonalostí“

Hovoríte si, že za investíciu stoja iba bezchybné drahokamy? Nie je to však pravda. Nezabúdajte, že bezchybné drahokamy sú vzácnejšie než perfektné diamanty. Aj keď teda čistota patrí k významným prvkom pri určovaní ceny farebných kameňov, nehrá rovnakú úlohu ako u čírych diamantov.

 • Napríklad taký prírodný smaragd, ktorý sa vytváral pri skutočne drsných procesoch, považujú odborníci z GIA za veľmi hodnotný, aj keď sa jeho čistota pohybuje na škále I1 až I3. Samozrejme platí, že u svetlejších kameňov sú inklúzie ľahšie viditeľné než u sýtozafarbených exemplárov. Smaragdy bez inklúzií teda bývajú spravidla syntetické.
 • Nedokonalosti rovnako môžete chápať ako potvrdenie o pravosti a pôvode drahokamu a ako ľahký spôsob rozpoznania drahého kameňa. Napríklad také cenené barmské rubíny rozlíšite vďaka unikátnym inklúziám a neobvyklým kryštalickým formáciám pomerne jednoducho. Africké rubíny sa rodia za odlišných podmienok, preto sa u nich vyskytujú vlastné variácie nedokonalostí.
 • Existujú ale aj typy inklúzií, ktoré v spojení s vybraným drahokamom jeho cenu zvyšujú. Ako príklad uvedieme obľúbený jantár či rutilovaný kremeň, v ktorých práve nedokonalosti dokážu vytvárať originálne obrazce a vzory. Jemné rutilové vlákna prepožičiavajú kašmírskym a barmským zafírom a rubínom zamatovú farbu. A zabudnúť nemôžeme ani na vzácny ruský granát s inklúziou v podobe konského chvosta (horsetail).

Ako teda vidíte, nie vždy predstavuje inklúzia zlo. Vždy záleží iba na type drahokamu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky