Ametrín

Unikátny drahokam začína rásť buď ako citrín alebo ametyst a zmena fyzikálnych a chemických podmienok prostredia jednoducho naruší pokojný vývoj kryštálu a premení ho v jeho najbližších príbuzných. Fascinujúce spojenie rôznych odtieňov fialovej, ktoré prechádzajú do žltej až žltooranžovej či naopak, je neskutočne vzácne, pretože na svete existuje jediná komerčná baňa, ktorá ľudstvu ponúka takýto poklad. Ametríny sa vo veľkom ťažia iba v Bolívii, a preto sa drahokam občas skrýva aj pod menom bolivianit.

Názov ametrín je vlastne vševypovedajúci: popisuje druh kremeňa, ktorý tvorí AMEtyst a ciTRÍN.

Základné informácie

  • Drahokamová rodina quartz/kremeň
  • Drahokam znamenia Blíženci a Panna
  • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
  • Nálezisko Bolívia
  • Farba
    prelínajúce sa rôzne odtiene purpurovej a žltej

Gemologické parametre ametrínu

  • Chemické zloženie SiO2, oxid křemičitý
  • Relatívna hustota 2,63 až2,65
  • Kryštalografická sústava šesťuholníková
  • Index lomu 1,54 až 1,55
  • Dvoj lom +0,009
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum -
  • Fluorescencia žiadna

Kupujeme ametrín

Farba (color)

Vynikajúci ametrín vykazuje stredne tmavé až stredne silné odtiene oranžovej a živé a hlboké tóny purpurovej, ktorá prechádzajú do fialkovej. Väčšie kamene – spravidla nad 5 ct – tiahnu k intenzívnejšiemu a sýtejšiemu zafarbeniu. Obchodníci sa zameriavajú na atraktívne pol na pol vytieňované ametríny s výrazným farebným predelom najlepšie uprostred.

Čistota (clarity)

Väčšina brúsených ametrínov, ktoré sú dostupné na trhu, je pri pohľade voľným okom bezchybná a bez viditeľných inklúzií.

ametrín

Brus (cut) a tvar (shape)

Podčiarknutie nádhernej hry purpurovej a žltej vyžaduje skúsenosti a starostlivosť naozaj zdatného brusiča, ktorý správnym brusom dômyselne vykreše z kameňa jeho oheň a iskru. Okrem klasických obdĺžnikových a smaragdových tvarov sa práve ametríny často brúsia do rozmanitých moderných podôb.

OPRACOVANIE AMETRÍNU

Tieto drahokamy sú spravidla prírodné a neupravované. Ametrín je však možné od 80. rokoch 20. storočia vyrábať umelo, a to tepelnou úpravou časti ametystu, prípadne využitím radiácie. V ruských laboratóriách sa rovnako podarilo ametríny vypestovať z alkalického roztoku.

Cena

Hodnota tohto fascinujúceho drahokamu sa odvíja predovšetkým od jeho veľkosti. Čím väčší kameň, tým lepšie vyniknú ametystové odtiene. Veľký záujem teda vzbudzujú kamene nad 5 ct.

Prečo milujeme ametrín?
Unikátnosť

Žiadne dva ametríny nevyzerajú rovnako, pretože v každom kameni sa farby prelínajú svojským a jedinečným spôsobom.

Vzácnosť

Zdroje ametrínu sú limitované, lebo na svete existuje jediná komerčná baňa.

Brusičova predstavivosť

Brusiči si musia nachádzať nové a nové cesty, aby podtrhli unikátnu farebnú kombináciu ametrínu.

Mýty a legendy

V juhovýchodnej Bolívii, neďaleko hraníc s Brazíliou, sa nachádza jediná komerčná baňa s ametrínmi na svete zvaná Anahí. Legenda tvrdí, že španielsky dobyvateľ Don Felipe de Urriola y Goitia objavil lokalitu hlboko v džungli na začiatku 17. storočia. Zamiloval sa do tamojšej princeznej Anahí a oženil sa s ňou. Keď sa však chystal vrátiť s manželkou do svojej domoviny, rozhodol sa ho svokor a náčelník kmeňa Ayoreo zabiť. Anahí pomohla Donovi Felipovi utiecť, za svoju statočnosť však zaplatila životom. Zomrela v jeho náručí, predtým mu však ešte stihla darovať neobvyklý dvojfarebný kameň, ktorý symbolizoval rozdelenie jej srdca medzi manžela a jej ľud. Don Felipe následne vzácny drahokam predstavil svojej kráľovnej a Európe.

Druhá variácia legendy hovorí o princeznej Anahí s fialovými očami. Raz v džungli stretla bledého muža v brnení na konskom chrbte. Namiesto toho, aby sa ukryla, bežala za otcom náčelníkom, aby sa mi zverila s tým, čo videla, a aby jeho aj svoj ľud varovala. Behom rozprávania však dobyvateľ jej dedinu zničil a Anahí smrteľne zabil. Po dcérinej smrti nosil náčelník u seba ametrín ako pripomienku lásky k svojmu ľudu aj krásnej dcére.

Po nasledujúce tri storočia zostala ťažko dostupná oblasť stratená a mimo pozornosť verejnosti. Znovu ju objavili až v 60. rokoch 20. storočia a o desať rokov neskôr si ametrín získal zaslúženú pozornosť aj na trhu. V bani Anahí sa dnes okrem iného ťažia aj citríny a ametysty.

  • Romantický strieborný prsteň s ametystom Clarke
    Romantický strieborný prsteň s ametystom Clarke
  • Ametrínový prívesok s diamantmi Edlin
    Ametrínový prívesok s diamantmi Edlin
  • Zlaté náušnice s ametrínmi Haley
    Zlaté náušnice s ametrínmi Haley
  • Kolekcia šperkov zo žltého zlata s ametrínmi Ionache
    Kolekcia šperkov zo žltého zlata s ametrínmi Ionache

Ametrín a jeho účinky

Ametrín zjednocuje mužskú a ženskú energiu. Pomáha zbaviť sa depresie a napomáha k vnútornému mieru a kľudu. Verí sa, že spojuje účinky ametystu a citrínu, preto privoláva bohatstvo a zároveň vedie k duchovnému osvieteniu – odstraňuje predsudky a posilňuje tvorivé schopnosti. Preniká ku koreňom problémov a očisťuje telo od všetkého negatívneho a jedovatého.

Fialovo-žltý ametrín podporuje tvorivé schopnosti pri hľadaní riešení problémov, čo ocenia predovšetkým nerozhodní Blíženci. Keď sa na drahokam zamerajú Panny, dostane sa im vnútorného pokoja sprevádzaného radosťou a šťastím. Výrečné Váhysa s týmto kameňom rozhovoria ešte viac a ľahko nájdu argumenty do diskusie.

Zaujímavé ametríny

Je ťažké vybrať najznámejšie a najslávnejšie samostatné kamene či šperky zdobené ametrínmi, zamerali sme sa preto na výnimočné brusy, ktoré dovolia osobitému drahokamu vyniknúť.

Ametrínový kohút

Nemecký umelec Gerd Dreher vyrezal z kvalitného bolívijského ametrínu, ktorý prechádza zo sýto purpurovej do bledo žltej, sošku kohúta.

Ametrínový kohút

Hruška zo Smithsonianského múzea

Ametrín v hruškovom (pear) bruse pochádza z bolívijskej bane Anahí a váži 55,68 ct.

Hruška zo Smithsonianského múzea

Ametrín z kolekcie Do dlane

Nádherne sfarbený vyrezávaný ametrín je súčasťou kolekcie Do dlane, ktorej názov sa odvodzuje od toho, že jednotlivé kúsky je možné uchopiť do ruky. Ide o dielo nadaného dizajnéra Michaela Dyvera.

Ametrín z kolekcie Do dlane

Zaujímavosti o ametrínu

  1. Ametrínu sa inak hovorí aj bolivianit podľa náleziska v Bolívii, ale na trhu sa objavuje aj pod názvami trystin, dvojfarebný kremeň alebo ametyst-citrín.
  2. Ametrín je národným kameňom Bolívie.
  3. Farbu ametrínu spôsobuje prítomnosť železa. K purpurovému zafarbeniu vedú prirodzenou radiáciou zoxidované železité ionty, zatiaľ čo na odtieňoch žltej sa podieľajú železité ionty.
  4. Keď sa ametrín po prvýkrát objavil v Bolívii, Brazílii a Uruguaji, ľudia si mysleli, že neznámy kameň je syntetický.
  5. Baňa Anahí produkuje okrem ametrínov aj citrín, ametyst, anahit (číry kremeň s kvapkou fialovej), dvojfarebný citrín (žlto-čiíry) a dvojfarebný ametyst (fialovo-číry).
  6. Žiadny iný nerast sa ametrínu vyfarbením nepodobá.
  7. Šperky s ametrínom je možné nosiť denne. Je totiž tvrdý (7 na Mohsovej stupnici) a pomerne dobre odolný pri styku s kozmetikou a domácimi čistiacimi prostriedkami. Avšak ani nezdolný ametrín nezvládne necitlivé chovanie.
  8. Ametrín sa spojuje so šiestou čakrou, ktorá odpovedá mysli a poznaniu.
  9. Ametrín sa najčastejšie kombinuje so striebrom a bielym zlatom.

Zdroje obrázkov: pinimg.com, ids.si.edu, daysjewelers.com, gemologyproject.com, jtv.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky