Spinel

Až donedávna patril spinel k najpodceňovanejším drahokamom a široká verejnosť ho príliš nepoznala. Rastúci dopyt po rubínoch však opäť vyniesol na svetlo sveta bohatú červenú farbu a históriu spinelu. V minulosti vydali juhoázijské doly mimoriadne veľké kryštály tohto drahého kameňa, ktoré sa stali cenným majetkom kráľov, cárov a cisárov. Dodnes môžeme predovšetkým červené spinely vidieť na mnohých korunovačných klenotoch.

Názov spinel pochádza buď z latinského slova spina (tŕň), ktoré odkazuje na jeho špicaté kryštály alebo z gréckeho termínu σπινθήρα (iskra), ktorý zodpovedá jeho jasnej farbe.

Spinel sa často zamieňa s inými drahokamami, a to najmä s rubínmi a zafírmi. Avšak rozpoznať sa dá vďaka oktaedrickej kryštálovej štruktúre. Drahý kameň sa vyskytuje spolu s vyššie spomenutými v Afghanistane, Myanmarsku, na Srí Lanke a v Thajsku, niekedy i v Tadžikistane, Tanzánii a Nigérii.

Vzhľadom na to, že je spinel veľmi odolný, dá sa čistiť parou alebo v ultrasonických čističkách. Nezabudnite ale skontrolovať, či nemá inklúzie, pretože potom by ho vysoké teploty mohli poškodiť.

Základné informácie

 • Drahokamová rodina Minerál
 • Drahokam znamenia Škorpión, Býk, Panna, Váhy, Lev, Blíženci
 • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
 • Náleziská Tanzanie, Myanmar, Srí Lanca, Afghánistán.
 • Drahokam mesiaca August
 • Farba
  Červená, oranžová, ružová, purpurová, modrá, čierna, zelená, žltá, hnedá, bez farby.

Gemologické parametre Spinelu

 • Chemické zloženie MgA12O4, oxid hlinito-horečnatý
 • Relatívna hustota 3,35
 • Krystalografická soustava Oktaedry, rombické dodekaedry
 • Index lomu 1,712 až 1,762
 • Dvoj lom žiadny
 • Vryp šedobiely
 • Absorpčné spektrum 490 až 595, 656, 684 až 685
 • Fluorescencia Červený spinel: silná červená, modrý spinel: slabá načervenalá a zelená.

Kupujeme spinel

Znalci drahokamov spinel obecne hojne vyhľadávajú. Dobre tvarované kryštály sú medzi zberateľmi veľmi žiadané. Kameň sa v prírode vyskytuje v rôznych odtieňoch, k najpopulárnejším však patrí červená a ružová. Veľmi príťažlivé bývajú aj spinely v odtieňoch fialovej a orgovánovej, prípadne sýtomodré.

Farba (color)

Niektoré farby spinelu sú vzácnejšie a viac cenené. Za najžiadanejší sa považuje červený odtieň, ktorý nasleduje kobaltovo modrá, svietivá ružová a žiarivo oranžová. Fialové, modropurpurové a purpurové alebo levanduľové kamene sfarbené prímesou mangánu patria k menej atraktívnym, ako aj ďalšie neobvyklé farby.

Červený spinel sa vyskytuje od oranžovo červenej až po purpurovo červenú, pričom tie najkvalitnejšie sa pohybujú od čisto červenej až po mierne purpurovo červenú. Odtieň spôsobujú stopy chrómu. Modrý spinel s malým množstvom železa sa pohybuje od fialovomodrej až po nazelenalú modrú. Väčšina týchto kameňov má nízku saturáciu a je u nich možné spozorovať našedlé odrazy.

  • Ohnivý spinel (flame spinel): jasno oranžový až oranžovočervený spinel, ktorému sa hovorí aj rubicel.
  • Balas spinel (balas spinel): bledočervený spinel, chybne označovaný ako balas rubín.
  • Pleonast (pleonaste): tmavozelený až černavý nepriehľadný spinel obsahujúci železo sa často nazýva ceylonit.
  • Hercynit (hercynite): tmavě zelený až černý spinel se stopovými prvky železa.
  • Hercynit (hercynite): tmavozelený až čierny spinel so stopovými prvkami železa.
  • Gahnit (gahnite): modrý, fialový alebo tmavozelený až čierny spinel, často nazývaný zinkový spinel.
  • Gahnospinel (gahnospinel): modrý až tmavomodrý alebo zelený drahokam na pomedzí spinelu a gahnitu.
  • Picotit (picotite): hnedastý, tmavozelený alebo čierny spinel, občas nazývaný chromspinel.
  Farebné kryštaly spinelu

  Čistota (clarity)

  Spinel bez okom viditeľných inklúzií sa cení viac než ten, u ktorého je nedokonalosti ľahko vidieť. Platí priama úmera, že čím viac nedostatkov, tým nižšia cena. Aj napriek tomu sa v spinele vyskytuje niekoľko zaujímavých inklúzií, ktoré napríklad odrážajú rast oktaedrálneho kryštálu. Niektoré nedokonalosti sa objavujú v skupinkách a pripomínajú odtlačok prsta, ďalšie vytvárajú hviezdicový efekt. Spinel ma sklený lesk.

  Brus (cut) a tvar (shape)

  Spinely sa brúsi v širokej škále tvarov a štýlov. Rovnako ako aj pri iných drahokamov hrajú prím oválne (oval) a vankúšikové (cushion) tvary. Kvôli nedostatku spinelov na trhu sa najkvalitnejšie surovej kamene brúsi tak, aby sa uchovalo čo najviac z ich hmotnosti. Často teda narazíte na 6x4m a 7x5m ovály ideálne do prsteňov. Nepriehľadné spinely sa tvarujú do kabošon, rovnako tak tie, ktoré vynikajú javom nazývaným asterizmus (to znamená, že lúč svetla sa pri priechode kameňom rozptýli tak, že vyzerá ako hviezda).

  Opracovanie Spinelu

  Zatiaľ čo spinel sa spravidla neupravuje ani nevylepšuje, jeho syntetické variácie sú pomerne časté. Syntetický spinel ľahko rozpoznáte pomocou magnetu. Prírodný drahokam totiž obsahuje železo, takže ho magnet priťahuje. Svetlo sfarbené alebo oranžové kúsky so stopami chrómu naopak magnet odpudzuje.

  Cena

  Vysoko kvalitný 5ct červený spinel sa môže predávať za 1/10 ceny obdobného rubínu, podobne je na tom aj hodnota ružovej odrody. Najvyššiu hodnotu z modro sfarbených spinelov má taký, ktorý sa dá ľahko zameniť s modrým zafírom. Ku komerčne najzaujímavejším kameňom teda patria tie v sýtych odtieňoch červenej, ružovej, farbe orgovánu a modrej.

  Prečo milujeme spinel?
  Výrazná farba

  Červený spinel ako výrazne lacnejší rival rubína vyniká výnimočnou reflexiou a často dokonalou priesvitnosťou.

  Kúzelný chróm

  Červený spinel sfarbuje chróm – jeho stopové množstvo spôsobuje odtieň rubína a smaragdu.

  Zrod gemológie

  Odlíšenie spinelu od rubína stálo pri zrode vedy o drahých kameňoch.

  Kameně spinelu

  Mýty a legendy

  Podľa starovekých spisov sa spinel považoval za dcéru rubína, a to pravdepodobne na základe ich podobného vzhľadu. Niektoré legendy tvrdia, že spinel pri svojej práci využívali alchymisti a kúzelníci. Drahokam ich mal chrániť pred akýmkoľvek nebezpečím spojeným s ohňom.

  Prvé písomné zmienky o spineli nájdeme v literatúre zo 16. storočia. Avšak je jasné, že drahokam bol známy omnoho skôr, no pod rôznymi názvami (mimo iné balas rubín alebo lal). Tieto mená sa odvodzovali od antického označenia pre Badachšán, severoafghánsku provinciu, ktorá sa preslávila ťažbou rubínov a spinelov. Jeden z najstarších odkazov pochádza z denníka známeho cestovateľa Marca Pola. Z neho vyplýva, že mnohé červené spinely a rubíny pochádzajú práve z Badachšánu.

  Námorníci v 11. storočí využívali formu spinelu na magnetizovanie kompasov a určovanie smerov na mori. Drahokam tak stál aj pri zrode kartografie.

  Spinel a jeho účinky

  Spinel sa kvôli svojej energii považuje za upokojujúci kameň. Odporúča sa teda tým, ktorí trpia stresom. Rovnako sa predpokladá, že podporuje regeneráciu a rekonvalescenciu, predovšetkým pri chorobách spojených s kosťami, kĺbmi a svalmi. Znižuje úzkosť a nervozitu a tlmí opuchy a bolesť. Spinel pomáha udržať telesnú hmotnosť a zvyšuje vytrvalosť a fyzickú silu. Vraví sa, že drahokam vyvoláva nádej a nabáda k prekonávaniu všetkých prekážok.

  Červený spinel: zvyšuje vitalitu. Spája sa so srdcovou a koreňovou čakrou. Dodáva tak nositeľovi pocit stability a bezpečia. Takisto pomáha prekonávať negativitu. Drahokam vládne znameniu Škorpión, ktorému dodáva odvahu a chráni ho pred panikou a úzkosťou.

  Modrý spinel: otvára čakru tretieho oka a umožňuje naladiť myseľ na prijímanie noviniek. Drahokam sa vzťahuje na znamenie Blížencov, ktorých podporuje v komunikácii a nadväzovaní kontaktov.

  Oranžový spinel: je vynikajúci pri budovaní sebaúcty a vraj pomáhaj znižovať kritiku voči ostatným. Narodení v znamení Býka využívajú schopnosť drahokamu vyrovnávať emócie a podporovať kreativitu.

  Zelený a ružový spinel: povzbudzujú lásku a súcit. Rovnako tak liečia fyzickú únavu a pomáhajú ju prekonať. Váhy ocenia kladné účinky na srdcovú čakru a pomoc pri uvoľňovaní hnevu a bolesti.

  Fialový spinel: sa spája s duchovným rozvojom. Znameniu Panna otvára tento drahokam astrálne cesty a korunnú čakru.

  Žltý spinel: podporuje intelekt. Takisto býva spájaný s čakrou solar plexus. Pomáha znameniu Leva zostať zameraným na dosiahnutie stanovených cieľov. Zvyšuje jeho sebavedomie, pretože podporuje sebauvedomenie a pochopenie jeho schopností.

  Čierny spinel: ponúka zdravý pohľad na materiálne problémy. Býkom umožňuje uvoľnenie a vyčistenie minulosti a posun vpred. Rovnako tak ich chráni a zväzuje so zemou.

  Podľa feng shui drahokam nosí jangovu ohnivú energiu.

  Najznámejší Spinel

  Rubín Čierneho princa (Black Prince’s Ruby)

  Áno, čítate dobre. Najslávnejším spinelom je 170ct karmínovo červený drahokam zasadený do britskej koruny, ktorú môžete vidieť v londýnskom Tower a hovorí sa mu “Rubín čierneho princa”. Približne do 18. storočia bol spinel často za rubín zamienaný, pretože oba drahokamy vyzerajú veľmi podobne. Do hladka vyleštený osemhranný kameň pochádza pravdepodobne z afghánskych hôr. Prvé zmienky sa nachádzajú v historických záznamoch zo Španielska 14. storočia. Postupne ho vlastnili maurskí a španielski králi, až sa v roku 1367 dostal do rúk Edwarda, princa waleského, ktorý mal prezývku Čierny princ. Získal ho darom od kráľa Pedra Krutého. Henrich V. ním mal dokonca ozdobenú prilbicu v bitke pri Azincourte v roku 1415. Následne sa spinel stal jedným z ústredných kameňov anglickej koruny.

  Rubín Čierneho princa

  Ďalšie slávne Spinely

  Timurov rubín (Timur Ruby)

  Ďalší veľký spinel, ktorý zdobí britské klenoty, váži cez 350 karátov. Aj jeho história je pohnutá. Medzi najznámejšími vlastníkmi nesmieme zabudnúť spomenúť tatárskeho dobyvateľa Tamerlána. O úctyhodnom veku drahokamu vybrúseného do kabošonu svedčí niekoľko vyrytých perzských nápisov.

  Timurov rubín

  Samarský spinel (Samarian spinel)

  Najväčší spinel na svete váži zhruba 500 ct a zdobí iránske korunovačné klenoty. Drahokam má v sebe dieru. Podľa denníka dvorného lekára iránskeho šáha Nassera ed-Dína vraj kameň kedysi zdobil krk biblického zlatého teľaťa vyrobeného Izraelitmi zatiaľ čo Mojžiš prijímal 10 prikázaní. Otvor neskôr zakryl diamant.

  Červený spinel na ruskej korune

  Veľký červený spinel s hmotnosťou necelých 400 ct priniesol do Ruska Nicholas Spafary, ruský vyslanec v Číne v 17. storočí. Korunu nechala vyrobiť Katarína II. Veľká svojím dvorným klenotníkom Jeremiou Posierom.

  Červený spinel na ruskej korune

  Zaujímavosti o Spineli

  • Mineralóg Jean Baptiste Louis Rome de Lisle identifikoval spinel ako samostatný drahokam v roku 1783.
  • Spinelové kryštály vyzerajú tak dokonale, že ich v Myanmarsku prezývajú nat thwe (leštení bohovia).
  • Známi návrhári ako Christian Dior, Harry Winston, Louis Vuitton a Coco Chanel spinel s obľubou využívali spolu s diamantmi a ďalšími drahokamami na svojich modeloch.
  • Spinel považovaný za rubín zdobí od roku 1830 aj korunu rodu Wittelsbachovcov.
  • Spinely v rubínovo červenej a malinovej farbe nechýbajú ani na svätováclavskej korune. Podľa gemológa J. Hyršla pochádzajú zo Srí Lanky a Badachšánu.
  • Podľa článku Dentona Ebela a Lawrence Grossmana sa spinely na určitých miestach sformovali po páde asteroidu pred 65 miliónmi rokov. Tento asteroid vraj spôsobil vyhynutie dinosaurov.
  • V Česku je možné objaviť spinel pri Poběžoviciach, u nás ho nájdeme v údolí Úškrtovej doliny.

  Zdroje obrázkov: ruby-sapphire.com, londonde.com, cooksongold.com

  Newsletter

  Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

  Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

  Emailovú adresu ste nezadali správne.

  Musíte súhlasiť s podmienkami.

  Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

   Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

   Zásnuby

  • Čítať túto tému

   Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

   Ako na darčeky