Tsavorit granát

Tsavorit je možné definovať ako veľmi vzácnu odrodu vápenatého granátu grossuláru, ktorého unikátny zelený odtieň spôsobuje správne stopové množstvo vanádu a chrómu. Jeho nádherné zafarbenie často vedie k tomu, že si ho ľudia pletú so smaragdom. Jediný zdroj unikátneho drahokamu sa nachádza na hraniciach Kene a Tanzánie, kde ho v roku 1967 objavil škótsky gemológ Campbell Bridges počas svojej dobrodružnej výpravy. Hovorí sa, že keď sa snažil vyhnúť stádu byvolov, schoval sa do neďalekej rokliny. Potom, čo nebezpečie pominulo a on sa rozhliadol, vraj zbadal, že so okolité skaly v slnečnom svetle lesknú zelenou farbou. Onedlho na to predstavil Bridges a známa klenotnícka firma Tiffany & Co svetu nový drahokam s názvom tsavorit.

Označenie tsavorit získala zelená variácia granátu podľa svojho náleziska na hraniciach Tanzánie a Kene – Národného parku Tsavo.
Tsavorit granát

Základné informácie

  • Drahokamová rodina Granát
  • Drahokam znamenia Kozorožec a Vodnár
  • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
  • Náleziská Tanzánia, Keňa
  • Drahokam mesiacaJanuár
  • Farba
    Jasne žltozelená až tmavozelená a modrozelená

Gemologické parametre tsavoritu

  • Chemické zloženie Ca3Al2(SiO4)3, křemičitan vápenato-hlinitý
  • Relatívna hustota 3,57 až 3,73
  • Kryštalografická sústava kubická; rombický dodekáder (dvanásťsten), ikositetrahedron
  • Index lomu 1,734 až 1,759
  • Dvoj lom zvyčajne žiadny
  • Vryp biely
  • Absorpčné spektrum 393 až 476, 505 až 617
  • Fluorescencia silná, červenooranžová

Kupujeme tsavorit

Farba (color)

Svojím zafarbením tsavorit prechádza od jasne žltozelenej po tmavozelenú alebo modrozelenú. Za najžiadanejší odtieň sa považuje intenzívna, veľmi sýta zelená alebo stredne modrasté až stredne tmavé tóny tejto sviežej farby.

Čistota (clarity)

Drahokam sa nachádza v priesvitnej a nepriesvitnej podobe a vyniká skleneným leskom. Jeho vysoký index lomu mu dodáva skvelú brilanciu. Kvalitný tsavorit je na pohľad spravidla čistý, t. j. neobsahuje voľným okom viditeľné inklúzie a ďalšie nedokonalosti.

  • Zlatý minimalistický prsteň s tsavorit granátom Kathleen
    Zlatý minimalistický prsteň s tsavorit granátom Kathleen

Brus (cut) a tvar (shape)

Priesvitný a nepriesvitný tsavorit sa príležitostne spracováva do tvaru kabošonu. Priesvitné variácie sa výnimočne dobre hodia k brúseniu do klasických dizajnov. Pretože sa však drahokam nachádza iba v malých kúskoch, cení sa skôr jeho karátová váha než výsledný tvar. Kamene sa zvyčajne brúsia do oválu, hrušky alebo vankúšika.

Spracovanie tsavorit granátu

Tsavority nebývajú nijakým spôsobom chemicky ani tepelne upravované či vylepšované. Neexistujú ani syntetické verzie drahokamu, iba imitácie vyrobené zo skla.

Cena

Hodnota tsavoritu sa odvíja ako od kvality, sýtosti a hĺbky jeho farby, tak od jeho veľkosti. Kamene do 1ct sú pomerne bežné, ale tie nad 3ct bývajú nesmierne vzácne, čomu odpovedá aj ich cena.

Prečo milujeme tsavorit?
Vzácnosť

Hoci ložiská tohoto drahokamu nie sú vyťažené, nachádza sa každý rok iba pár kvalitných kryštálov a mnohé z nich sú veľmi malé. Nie je ľahké získať 1-2ct vážiaci tsavorit v dobrej akosti, nad 2ct je to už takmer nemožné. Tento zelený drahokam je skvelý základ pre hodnotné dedičstvo.

Starobylosť

Hoci sa tsavorit na trhu objavuje len pár desiatok rokov, tvoril sa vo vrstvách hornín pred viac než dvomi miliardami rokov. Čo človeka môže fascinovať viac než kameň, ktorý existoval dávno predtým, než sa po Zemi prechádzali dinosaury?

Dokonalosť

Tsavorit sa ako jeden z mála drahokamov ťaží v tak čistej forme bez viditeľných inklúzií, že nepotrebuje žiadny typ tepelných či iných úprav. Kupujúci ho získava iba brúsený a leštený.

Mýty a legendy

Starí Gréci a Egypťania využívali tsavorit na kontakt so svojimi bohmi, lebo v metafyzickom svete kameň uľahčuje cestu k spiritualite a vyšším rovinám vedomia.

V stredoveku drahokam nazývali karbunkel a podľa legiend mal žiariť v tme. Tsavorit ako symbol sily a moci bol kameňom hrdinov, ktorí čelili náročným úlohám a skúškam, v ktorých dokazovali svoju guráž.

Podľa povesti nie je možné tsavorit skryť, lebo tak jasne žiari, že je viditeľný aj cez oblečenie.

  • Zlatý prsteň s emerald tsavorit granátom a diamantmi Zawy
    Zlatý prsteň s emerald tsavorit granátom a diamantmi Zawy

Tsavorit a jeho účinky

Tsavorit dodáva svojim nositeľom silu, vitalitu a pozitívny pohľad na svet. Verí sa, že pomáha posilňovať imunitný systém, metabolizmus a účinky detoxikácie. Používa sa pri respiračných problémoch či onemocneniach očí. Drahokam nositeľovi uľahčuje hľadanie vnútornej krásy v sebe samom aj v druhých. Na hlbokej úrovni navyše uvoľňuje stres, lebo každého smeruje na ceste osudu a odvádza ich od zbytočných rozbrojov a starostí. Nie je len kameňom prosperity, ale používa sa aj k zníženiu finančných starostí.

Zelená farba drahokamu ho v hinduistickej tradícii spojuje so srdcovou čakrou (anahata), ktorá ovplyvňuje lásku, vášeň a duševné zdravie a podporuje rozhodovanie. Rovnako tíši rozbúrené emócie.

Podľa feng shui v sebe tsavorit nesie energiu dreva, a preto podporuje rast.

Červený či zelený tsavorit granát ukazuje ako maják cestu životom Kozorožcoma Vodnárom. Zemské znamenie ho vyhľadáva pre jeho kráľovský majestát, jednotu a solidaritu. S jeho pomocou ľahko prekonáva stagnujúce vzorce správania a hľadá v kríze rôzne východiská. Ako samozrejmosť berie porozumenie a zhovievavosť, ktoré sú pre kameň charakteristické. Vodnárov drahokam povzbudzuje a podporuje ich v presadzovaní ich nápadov a nadväzovaní nových kontaktov, priateľstiev a lások. Stojí pri nich počas ich úspechu a tlmí frustráciu z neúspechu. U Baranovgranát pozitívne pôsobí na vôľu a sebadôveru a zameriava sa na ich odvahu. Podobne je tomu tak aj u Levov, ktorí si navyše ešte užívajú jeho podporu v podnikaní a milostnej rovine. Znamenie Škorpiónovpod vplyvom tohto kameňa dokáže preniknúť pod povrch vecí a dosiahnuť obrovské množstvo vedomostí.

Zaujímavé tsavority

Najväčší tsavorit na svete

Na gemologickej show v Tucsone v roku 2007 bol svetu predstavený stupňovito brúsený tsavorit o úctyhodných 325,15 ct. Považuje sa za najväčší a najčistejší drahokam tohto druhu. Kameň pochádza z bane Merelani v Tanzánii.

Najväčší tsavorit na svete

Strapcové náušnice z dielne Hemmerle

Avantgardný nemecký klenotnícky dom Hemmerle sa preslávil osobitými strapcovými náušnicami. Jeden z jeho najznámejších kúskov je vyrobený práve z iskrivých tsavoritov a živo zelených smaragdov. Vrchnú časť zdobia do guľata brúsené tsavority zasadené do ružového zlata. Smaragdové koráliky na strapcoch dohromady vážia 103,04 ct.

Hemmerle strapcové náušnice

Schlumbergerova brošňa s tsavoritmi

Z preslávenej klenotníckej dielne Tiffany & Co pochádza brošňa v tvare morského koníka z 18kt žltého zlata ozdobená brúsenými tsavoritmi, ktoré doplňuje rubínové očko a korunka a detaily s diamantmi zasadenými do platiny. Dizajn je dielom nadaného šperkára Jeana Schlumbergera.

Schlumbergerova brošňa s tsavoritmi

Zaujímavosti o tsavoritu

  1. Tsavorit získal svoj názov v roku 1974. Na jeho pomenovaní sa podieľal ako jeho objaviteľ Campbell Bridges, tak klenotník od Tiffany & Co Henry Platt.
  2. V roku 2009 zavraždil Campbella Brigesa, objaviteľa tsavoritu, v Keni dav. Predpokladá sa, že útok bol vedený v dôsledku sporných práv na ťažbu tohto vzácneho drahokamu.
  3. Tsavority si veľmi obľúbil slávny klenotník Fabergé, ktorý nimi zdobil svoje slávne cárske vajce.
  4. Vzhľadom na svoju sýtozelenú farbu sa tsavorit mýli so smaragdmi, olivínmi či turmalínmi.
  5. Tzv. mint granát je špecifickou a veľmi vzácnou odrodou tsavoritu, ktorému sa veľmi podobá, ale vyniká svetlejším a iskrivejším odtieňom zelenej. V tanzánskej bani Merelani ho objavili v roku 1998. Vzhľadom na jeho jedinečnosť sa stal skôr záležitosťou zberateľov než klenotníkov.
  6. Tsavorit má v závislosti na svojej fazetovej štruktúre lepšiu brilanciu a lepšie odráža svetlo než smaragd. Zároveň sa nachádza bez inklúzií a nemusí byť teda nijako ošetrovaný a upravovaný. Navyše je odolnejší voči rozbitiu a cenovo dostupnejší než najslávnejší zelený kameň.
  7. Tsavorit je vzhľadom na svoju úctyhodnú geologickú starobu vnímaný ako romantický symbol večnej lásky a života.
  8. Označenie tejto zelenej odrody granátu ako tsavorit je typickejšie pre Spojené štáty. V Európe ho môžete objaviť aj pod názvom tsavolit.
  9. Odborníci sa zhodujú na tom, že tsavorit sa ťaží iba v Tanzánii a Keni. Niektoré zdroje však hovoria aj o malých ložiskách na Madagaskare, v Pakistane a v Zemi kráľovnej Maud (Antarktída).

Zdroje obrázkov: multicolour.com, craftycristian.com, tsavorite.com, gia.edu, diamondsinthelibrary.com, pinimg.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

  • Čítať túto tému

    Všetko o šperkoch

  • Čítať túto tému

    Zásnuby

  • Čítať túto tému

    Všetko o svadbe

  • Čítať túto tému

    Ako na darčeky