Tajomstvo
náušníc

Vyberáme náušnice

Všetko, čo by ste mali vedieť o typoch náušníc

Od drobných diamantových napichovačiek po veľké dramatické kruhy – náušnice patria medzi šperky, ktorými sa ženy zdobia už od nepamäti. Prvé zmienky spadajú do časov starovekej Perzie a Egypta, kedy náušnice predovšetkým označovali náboženský status a spoločenské postavenie svojej majiteľky či majiteľa. Po „dobe temna“ sa opäť dostali na výslnie v 17. storočí a od začiatku 20. storočia náušnice neopúšťajú ušné lalôčiky väčšiny žien, ktoré ich milujú pre ich jednoduchosť, ľahké nasadzovanie a obrovský výber. Pomocou vzhľadu ozdoby môžu pracovať s tvarom tváre, podtrhnúť farbu očí či odvádzať pozornosť od skutočných či údajných nedostatkov. Náušnice je možné vyberať podľa príležitosti, na ktorú sa chystáte či podľa outfitu. Prípadne môžete sledovať módne trendy a fascinovane sa prizerať nijako neobmedzenej fantázii dizajnérov. Tak či onak ale bude vo vašej šperkovnici pár stálic, bez ktorých sa nezaobídete.

V našom článku vás zoznámime s najbežnejšími tvarmi náušníc, s rôznymi typmi zapínania a tiež s typmi osadenia drahokamov.

Tvary náušníc

Napichovacie náušnice

Tradičné napichovačky uzreli svetlo sveta už v časoch starého Egypta. Dodnes napichovačky reprezentujú najmenší, najjednoduchší a zároveň snáď najobľúbenejší typ náušníc. Vyskytujú sa v rôznych variáciách – od jednoducho zasadených kameňov či periel po hroznovito zoskupené diamanty a drahokamy tvarom pripomínajúce kvetinu. Zapínanie tvoria puzety (motýliky či disky), niekedy šperk v uchu uchycujú šrúbky.


Kôstkové napichovačky (stud earrings)

V prípade jednoduchých napichovačiek jemne zdobí ušný lalôčik jediný šikovne vybrúsený diamant, iskrivý farebný drahokam alebo elegantná perla vložená do krapničiek či kovovej lunety, prípadne drobný kúsok drahého kovu vytvarovaný do zaujímavého dizajnu. Vzadu náušnicu najčastejšie pridržuje puzeta v tvare motýlika alebo disku, drahšie kúsky už pred vypadnutím a stratou chráni šrúbka. Obyčajné napichovačky patria k nadčasovým ozdobám a pre mnoho žien predstavujú univerzálnu voľbu, ktorá je decentná a pritom vkusná. Tento typ náušníc bezpochyby nechýba v žiadnej šperkovnici, lebo pristane každej žene.

Hroznové náušnice (cluster earrings)

Hroznové náušnice môžeme uviesť ako zvláštny typ napichovacích náušníc. Tento štýl náušníc sa objavoval už pred naším letopočtom na Kréte a Cypre. Kovové lôžko, v ktorom sú vedľa seba umiestnené jednotlivé, spravidla rovnako veľké kamene – najčastejšie jeden ústredný obklopený šiestimi menšími, sedí na drieku (tyčke), ktorý v uchu drží puzeta (motýlik alebo disk) či šrúbka. Hroznové náušnice svojím dizajnom spravidla pripomínajú kvetinu alebo hrozno. Jemný a elegantný šperk zaujme predovšetkým ženy praktické a romantické. Sladké kvietky z diamantov pútajú pozornosť leskom a kúsky z drahokamov zas nádhernými farbami a trblietaním. Náušnice sa ľahko nasadzujú a veľmi dobre sa nosia, pretože sa nezachycujú do šatiek a šálov.

Náušnice v štýle svätožiary (halo earrings)

V podobnom duchu sa nesú taktiež náušnice v štýle svätožiare. Aj tie sú posiate väčším množstvom kamienkov, ale rozdiel je v tom, že u tohto typu náušníc je v strede umiestnený jeden väčší centrálny kameň, ktorý je dookola lemovaný menšími kamienkami pripomínajúcimi svätožiaru. Všetky kamene môžu byť rovnakého druhu, alebo sa do stredu používa výraznejší farebný drahokam, ktorý lemujú biele diamanty. Toto rozmiestnenie kameňov je typické pre napichovacie náušnice, ale je možné ho nájsť aj u ďalších typov.


Visiace náušnice

Okrem napichovačiek k stáliciam v dievčenských a dámskych šperkovniciach patria práve visiace náušnice. Ľahko visia z uší dolu, jemne sa pohupujú a dodávajú nádych elegancie a ženskosti aj strohým outfitom. Dĺžka tohto šperku sa strieda od krátkych náušníc po klenoty, ktoré svojimi koncami šteklia na ramenách. Šperkári sa v ich dizajnoch dokážu naozaj vyblázniť: ponúkajú jednoduché retiazky s drahokamom na konci, netradičné geometrické tvary, kúsky len z drahého kovu vytvarované do neuveriteľných podôb, náušnice zdobené diamantmi alebo farebnými kameňmi. Spravidla sa zapínajú na puzetu (motýlik alebo disk) či šrúbku alebo bezpečný dámsky patent. Dlhé visiace náušnice, ktoré sa hodia skôr na večer a slávnostné príležitosti, bývajú často na africký háčik, ktorý lepšie vyváži ich dĺžku a váhu.


Krátke visiace náušnice (drop earrings)

Krátke visiace náušnice, ktoré sú už od ušnej dierky zdobené kameňmi a visia takmer nehybne kúsok pod ušným lalôčikom, nádherne vyniknú s vyčesanými vlasmi a odhalenou šijou. Obľúbeným zapínaním sú africké háčiky a puzety (motýliky a disky). Na rozdiel od napichovačiek sa ich rozhodne odporúča pred spánkom odložiť. Rovnako si tento šperk príliš nerozumie s huňatými zimnými šálmi a vysokými goliermi, do ktorých sa zamotáva a zachytáva.

Hojdacie náušnice (dangle earrings)

Tento typ spadá pod klasické visiace náušnice, len býva zdobenejší a výraznejší. Náušnice z ušných lalôčikov visia a jemne sa pohupujú a je možné ich zakúpiť v mnohých tvaroch a veľkostiach. Spravidla sa zapínajú na dámsky patent, ku ktorému je pripevnený ozdobný prívesok. Možnosťou prichytenia je aj africký háčik, príležitostne doplnený silikónovou koncovkou pre väčšie bezpečie. Ich dĺžka sa pohybuje od centimetra či dvoch až po ramená.

Lustrové náušnice (chandelier earrings)

Lustrové náušnice sa taktiež zaraďujú medzi tie visiace, ale už na prvý pohľad pritiahnu pozornosť svojím výrazným a ozdobným dizajnom. Od praktických afrických háčikov sa smerom dolu stupňovito rozširujú a žiaria nádherne vybrúsenými kameňmi v prepracovaných motívoch. Názov týchto náušníc sa odvodzuje od ich vrstevnatosti, ktorou pripomínajú luxusné krištáľové lustre. Perfektne nimi doplníte večerné šaty a budete sa cítiť ako princezná, až sa vám šperk bude ľahko otierať o krivku čeľuste alebo vás jemne pošteklí na odhalených ramenách. So statement lustrovými náušnicami budete v žiare reflektorov alebo sviečok naozaj neprehliadnuteľná.

Slzičky (teardrop earrings)

Fascinujúci druh visiacich náušníc stelesňujú slzičky, ktoré tak veľmi milujú nevesty a svoj veľký deň si bez nich nedokážu predstaviť. Klasický kvapkovitý kameň v kovovom lôžku býva prichytený k menšiemu kameňu, od ktorého vedie zapínanie na puzetu (motýlik alebo disk) či šrúbku. Často sa stretávame s veľmi jednoduchou podobou, kedy diamant alebo drahokam vybrúsený do slzy visí na africkom háčiku, a dámy si bez nich nedokážu predstaviť svoj bežný deň. Na druhej strane existujú aj veľké kamene zdobené menšími bračekmi, ktoré zbožňujú práve ženy a dievčatá pripravujúce sa na svadbu.


Kruhové náušnice

Medzi kruhové náušnice už dnes zaraďujeme nie len tradičné kruhy, ale v podstate všetky tvary, ktoré sú uzavreté, teda začínajú pred ušnicou a končia za ňou, a ktoré spravidla tvorí tenší kov. Môže ísť o srdce, štvorce a obdĺžniky, ale najčastejším tvarom je stále kruh. Tieto náušnice môžu byť špeciálne ozvláštnené rôznymi ozdobami (napr. zlatými mašličkami), vykladané diamantmi či drahými kameňmi a vyhotovujú sa väčšinou zo zlata a striebra. Kruhové náušnice dnes nájdeme okrem iného aj v retro štýle. Zvláštnou odrodou sú malinké kruhy zvané objímky a stále obľúbenejšie polkruhové náušnice vylepšené radom blyšťavých diamantov.

Kruhy spolu s napichovačkami patria k stáliciam dámskych šperkovníc. Podľa veľkosti a spracovania môžu byť univerzálnym šperkom, ale aj statement kúskom na štýlovú party.


Klasické kruhy (hoop earrings)

Jeden z najobľúbenejších typov náušníc znovu zažiaril a vynoril sa z priepasti dejín v 90. rokoch 20. storočia. Guľaté alebo oválne náušnice môžu byť malé aj veľké, zdobené aj hladké. Väčšie kúsky bývajú spravidla duté, aby ušný lalôčik toľko nezaťažovali. Bežnejšie typy kruhov sa zatvárajú pomocou tenučkého drôtika alebo tyčinky, ktoré sa zasunú do priľahlej trubičky. Menej zvyčajné je zapínanie na francúzsky zámok, kedy sa drôtik zacvakne do protiľahlej vidlice. Občas je možné naraziť na kruhy, ktoré sa v uchu upevňujú pomocou drobného žliabku, do ktorého zapadá kolík.

Objímky (huggies)

Malým krúžkom sa hovorí objímky, pretože ušný lalôčik doslova objímajú – nepleťte si ich teda so sortimentom železiarstva :) Popularitu si tieto náušnice získali predovšetkým pre svoju decentnosť a praktickosť. Výborne doplňujú elegantné dámske kostýmy a môžete sa nimi ozdobiť aj pri ceste na nákupy a pri rade neformálnych a formálnych príležitostí; záleží iba na výraznosti zdobenia šperku. Jednoduché objímky najčastejšie doplňujú diamanty a drahokamy za sebou zasadené do rady. Mávajú veľmi príjemné a bezpečné zapínania: uprostred ich delí mechanická časť (kĺb) a potom už stačí, aby kolík so žliabkom zapadol do dierky.

Polkruhy (semi-circular earrings)

Názov tohto typu je sám o sebe dostatočne vypovedajúci. Ide o kruhové či oválne náušnice, ktoré však nie sú dotiahnuté až do konca a po zapnutí nepôsobia nekonečne. Šperk zdobia dramaticky brúsené a zasadené diamanty alebo drahokamy a v uchu mu pomáha udržať sa tradičná puzeta (motýlik či disk) alebo šrúbka. V polkruhových náušniciach sa môžete vydať do práce, na večierok aj školský zraz a vyzerať správne a vhodne oblečená.


Náušnice 2 v 1 (2-in-1 earrings)

Nemôžete sa ráno rozhodnúť, či zvoliť obyčajné napichovačky alebo visiace náušnice, či vybrať jednoduchú napichovačku s brúseným kameňom alebo radšej ozdobnejší kúsok s centrálnym drahokamom? Pokiaľ vás trápi takéto váhanie, tak pre vás určite budú pravou voľbou náušnice 2 v 1, ktoré tvorí buď klasická napichovačka a oddeliteľná spodná časť najčastejšie v rovnakom dizajne, popr. s rozpracovaným motívom základnej časti šperku, alebo trochu netradičný typ, ktorý predstavujú obyčajné napichovačky, ku ktorým je možné ako k stredu margarétky doplniť ozdobný prvok. Náušnice sa spravidla zapínajú na puzetu (motýlik alebo disk) alebo na šrúbku. Obľubu si tento dizajn získal predovšetkým v podobe s perlami, ktorých decentnosť a jemnosť pôsobí viac než dobre s každým outfitom, ale klenotníci zásobujú trh ďalšími originálnymi variáciami. Určite teda neprehliadnite napichovačky, ktoré zložením korunky ľahko premeníte z opulentného kúsku v jednoduchý. Flexibilitu a nápaditosť šperku určite oceníte, keď z práce vyrazíte rovno do divadla alebo na schôdzku a zatúžite po zdobenejšej ozdobe.


Obojstranné náušnice (double Dior earrings)

Nie je to tak dávno, čo svet dobyli jednoduché perlové napichovačky, ktoré vzadu namiesto klasickej puzety mali väčšiu perlu. Ušný lalôčik tak nebol skrášlený iba spredu, ale aj zozadu. Model pre Dior vytvorila návrhárka šperkov Camille Miceli, ktorá sa nechala inšpirovať piercingmi primitívnych kmeňov, ktoré si veľmi často zdobia práve i zadnú časť ucha. Efektnému a jednoduchému dizajnu podľahli ženy celého sveta a klenotníci už okrem menšej a väčšej perly prichádzajú s rôznymi variáciami na tento základný typ. V náušniciach à la Dior môžete vyraziť do práce, ale i na večierok či ples. Pokiaľ zbožňujete tradičné napichovačky a hľadáte niečo nového a originálneho, potom vám obojstranné náušnice určite učarujú.


Lemujúce náušnice (crawler / climber earrings)

Jeden z novších trendov zo sveta náušníc je celkom výstižný svojmu názvu: od ušnej dierky šplhá pozdĺž ušnice nahor. Ľahko prehnutý šperk najčastejšie zdobia za sebou posadené diamanty alebo drahokamy, ktoré sa celou cestou dohora vyzývavo trblietajú. Lemujúce náušnice so zapínaním na puzetu (motýlik alebo disk) či na šrúbku oslovujú jednoduchosťou a minimalistickým vzhľadom, a preto sa hodia k akémukoľvek outfitu a príležitosti. Zdá sa, ako keby odolávali gravitácii, že?

Typy zapínania náušníc

Rovnako ako existuje veľké množstvo typov náušníc, existuje aj celá rada spôsobov, ako šperk uchytiť v ušnom lalôčiku. Niektoré zapínania sú bezpečnejšie, s inými sa zas ľahšie manipuluje. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime predstaviť najbežnejšie a najpoužívanejšie druhy uzáverov na náušnice. U bižutérie a lacných šperkoch sa môžete stretnúť aj s inými typmi (napr. magnetickým zapínaním), ktoré sa však pre svoju nízku spoľahlivosť u drahších šperkov neodporúčajú.


Puzety (push)

Obľúbený typ zapínania sa využíva predovšetkým u napichovačiek a ďalších náušníc menšej veľkosti, kde by snáď ani nič iného použiť nešlo. Mechanizmus spočíva v tom, že na driek (tyčku) náušnice, ktorý sa pretiahne ušnou dierkou, sa vzadu nasunie puzeta, ktorá má najčastejšie tvar motýlika (butterfly) alebo disku (post). Náušnice s puzetovým zapínaním sa ľahko nasadzujú aj dávajú dolu. Nevýhodu predstavuje riziko straty puzety. Výhodou je decentnosť a malé rozmery.

Šrúbky (screws)

Zapínanie sa podobá puzetám a niekedy sú oba typy zlučované a prezentované ako jeden. Hlavný rozdiel však spočíva v tom, že driek doplňujú na konci závity, na ktoré sa našrubuje tzv. balónik (matička), ktorý zabraňuje strate náušnice. Nasadzovanie šperku je pomalšie, ale predovšetkým u drahších kúskov sa nemusíte obávať straty klenotu. Toto pevné zapínanie si vydobylo obľubu aj u detských náušníc.

Dámsky patent (leverback / omega back closure)

Jeden z najznámejších a najpočetnejších typov zapínaní v Európe sa používa u dlhších visiacich aj kratších náušniciach. Tento uzáver sa objavuje aj pod ďalšími názvami: zapínanie kontinentálne, klasické, patentové či klapkové, klasický záves, páčka alebo klapka. Po nasadení do ušnej dierky sa háčik uzavrie mechanickou klipsou, a tým sa zabráni vypadnutie šperku. Väčšina zlatníkov dokáže na požiadanie zvýšiť bezpečnosť už tak bezpečného zapínania vypracovaním poistky (zámku). K výhodám patrí predovšetkým rýchlosť nasadenia.

Africké háčiky (French / fish hooks)

Africké háčiky sa využívajú primárne u visiacich náušniciach, ktoré zaťažujú ušný lalôčik tak, že šperk nevypadne. Príležitostne sa ešte háčik zaisťuje silikónovou koncovkou. Toto zapínanie v súčasnosti zažíva veľký boom, kedy z dielní tvorcov bižutérie prenikol aj do sveta zlatníkov a drahých kovov. Šperky s africkými háčikmi je potrebné pred spaním odkladať. Tento typ si obľúbia predovšetkým milovníčky hojdacích a lustrových náušníc, pretože klenot jednoducho prevlečú ušnou dierkou a môžu vyraziť na ples.

Ruský patent / francúzske zapínanie (latch back)

Ruský patent je možné označiť za obdobu dámskeho patentu a niektorí výrobcovia a ženy mu dávajú prednosť. Vhodnejší je pri kratších náušniciach a dalo by sa povedať, že pôsobia elegantnejšie, pretože zapínanie je celkom skryté ušným lalôčikom a nezasahuje do podoby šperku. Základom mechanizmu je kolík zakončený jemným žliabkom, do ktorého sa zaklapne pohyblivá časť. Opäť sa tu bavíme o zapínaní, ktoré vedie k nutnosti náušnice pred spaním odložiť.

Klenotnícka klipsa (French back closure)

Nie celkom časté zapínanie sa hodí predovšetkým pre ťažšie náušnice. Mechanizmus funguje na báze drieku, ktorý sa prevlečie ušnou dierkou a následne sa zaistí klapkou. Pohodlné a jednoduché zapínanie niekedy môže v uchu trochu tlačiť. Praktickosť a istota však pomôžu drobné nepohodlie prekonať, lebo sa nebudete musieť obávať, že drahocenný šperk stratíte. Pred spaním sa odporúča šperk dať von a uložiť späť do krabičky alebo šperkovnice.

Zapínanie kĺbom (hinge closure)

Pri malých krúžkov zvaných objímky sa najčastejšie pristupuje k použitiu kĺbového zapínania, ktoré funguje na princípe lámania v kĺbe a zacvakávania tyčinky do náprotivnej časti šperku. Naozaj bezpečný uzáver vyžaduje pri zapínaní trochu viac námahy než iné typy, ale zas sa na neho môžete plne a bezpochyby spoľahnúť.

Detská brizúra

Detská brizúra bola vyvinutá priamo pre detské náušnice. V Čechách a na Slovensku toto zapínanie výrazne dominuje a objavuje sa ako pri šperkoch pre bábätká, tak aj pri náušničkách pre dievčatká do 6-8 rokov. Na zdobenej časti náušnice sa nachádza očko, do ktorého sa vpredu jednoducho uchytí pohyblivá časť. Šperk tak v detskom ušku drží a nehrozí, že vypadne. Pre istotu ešte môžete nechať na zapínanie vyrobiť malý zámok.

Typy osadenia kamienkov

Diamant či drahokam je možné do kovového lôžka zasadiť mnohými spôsobmi. Každý typ má svoje pre a proti a hodí sa k rôzne brúseným kameňom. Nasledujúce riadky vám priblížia jedny z najpopulárnejších spôsobov uchytenia kameňov, existujú ale aj ďalšie typy. Všetky ich nájdete v našom článku, ktorý sa tejto oblasti venuje do posledného detailu.


Podľa uchytenia kameňa


Krapničky (prongs)

Krapničkové osadenie je veľmi populárne a jednoduché a hrá prím predovšetkým u diamantových napichovačiek. Najčastejší počet krapničiek sa pohybuje medzi 3, 4 a 6. Kameň krásne vynikne, na druhú stranu platí, že čím menej krapničiek, tým vyššie riziko poškodenia či vypadnutia kamienka.


Luneta (bezel)

V tomto prípade pridržuje kameň celkový alebo čiastočný kovový kornútok. Podľa niektorých názorov však diamant alebo drahokam zostáva zatienený a jeho lesk a blyšťanie nemajú príležitosť toľko zažiariť a oslniť.


Podľa štýlu uchytenia kameňa


Štýl martini (martini style)

Kužeľovitý tvar tohto štýlu získal svoj názov preto, že pri pohľade z boku evokuje klasický pohárik na martini. Diamant je v tomto prípade posadený blízko ucha, a preto sa znižuje pravdepodobnosť, že by sa kamienok skláňal dolu. Niektorým ľuďom ale pripadá, že sa špička kónického tvaru martini štýlu zabodáva do ušnej dierky a rozťahuje ju. Obľúbený je troj- aj štvorkrapničkový štýl martini.


Štýl košíkov (basket style)

Kovové lôžko svojím tvarom pripomína košík – má ploché dno, a tak v zrovnaní so štýlom martini drží kameň ďalej od ušného lalôčika. Obľúbia si ho všetci, ktorí sa obávajú, že by ich kužeľovité martini lôžko mohlo tlačiť do ušných dierok.


Štýl koruny (crown style)

Korunky sa rovnako vyznačujú plochým dnom, ale ich konštrukcia je pevnejšia. Tvorí ich väčšie množstvo kovu než štýl martini a košíkov. Zasadenie ústí v menšiu viditeľnosť kameňa, ktorý sa navyše ďalej od ucha môže stáčať smerom dolu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že martini krapničky sú najlepším štýlom osadenia, pokiaľ chcete, aby predovšetkým väčší diamant či drahokam nezanikol vo veľkom množstve kovu a mohol sa rozžiariť v celej svojej sile. Ak vám záleží predovšetkým na bezpečnom uchytení, poobhliadnite sa po kameni zasadenom do lunety v akomkoľvek štýle.


Ak ste si úspešne vybrali tie pravé náušnice pre seba či niekoho blízkeho, možno príde chvíľa, kedy ich budete chcieť doplniť padnúcim náhrdelníkom. Aj pri jeho výbere je vám k dispozícii podrobný sprievodca, v ktorom sa zoznámite napríklad s tým, ako najlepšie zvoliť štýl prívesku, dĺžku náhrdelníka alebo typ retiazky.