Detské náušnice

Narodilo sa vám dievčatko. Malý sladký ružový uzlíček radosti. Tešíte sa na všetky veci spojené so starostlivosťou o bábätko. Usmievate sa pri predstave kojenia, prebaľovania, učenia prevaliť sa, sedieť alebo na pridržovanie pri prvých krôčikoch. Maľujete si nádhernú budúcnosť, kedy vaša malá princezná bude vyrastať do pôvabu, inteligencie a milej povahy. Dieťatko je jeden z najkrajších darov, ktoré môžete sebe i svojim blízkym nadeliť. Len vo vašich rukách je zrazu nový život, ktorý na vás plne závisí. A s tým prichádza aj rada rozhodnutí, ktoré na vás čakajú. Ako dlho kojiť? Chodiť na detské plávanie? Nechať dcéruške prepichnúť ušká? A pokiaľ áno, kedy je tá najvhodnejšia doba a aké náušnice pre bábätko zaobstarať?

Práve s poslednými otázkami vám ako experti na šperky snáď dokážeme pomôcť. Nemusíte prechádzať stovkami stránok kníh o výchove a starostlivosti o dieťa, čítať nekonečné internetové diskusie dobromyseľných mamín alebo obchádzať príbuzné a pýtať sa ich na radu, pretože sme si pre vás pripravili krátke zhrnutie informácií zo všetkého vyššie uvedeného.

Prepichnúť, či neprepichnúť?

Ako prvé je samozrejme potrebné pouvažovať, či dcérke nechať vôbec uši prepichnúť. Vo vašich predstavách vás bolestivá procedúra odrádza, pretože svoje dievčatko nechcete vystaviť utrpeniu. Možno vám prepichli uši v skorom veku, ale možno ste si nechala do uší urobiť dierky až v dospelosti. Preto viete, že to nebol žiadny med. Pozrime sa teda bližšie na dôvody pre a proti prepichnutiu uší.

 • Zlaté detské náušnice kvietky Ebele
  Zlaté detské náušnice kvietky Ebele
 • Zlaté detské náušnice motýlik Catherine
  Zlaté detské náušnice motýlik Catherine
 • Zlaté detské náušnice srdiečka Eleanor
  Zlaté detské náušnice srdiečka Eleanor
 • Zlaté detské náušnice srdiečka s moissanitmi Adriana
  Zlaté detské náušnice srdiečka s moissanitmi Adriana
 • Strieborné náušnice s anjelmi Rabia
  Strieborné náušnice s anjelmi Rabia

Pre

Rodičov k zákroku najčastejšie vedie presvedčenie, že malé bábätko na bolesť rýchlo zabudne a že lalôčik je dostatočne tenký, takže celá procedúra bude rýchla a šetrná. Určitú rolu samozrejme hrá i praktickosť, kedy okoloidúci pri pohľade do kočiara hneď rozpozná, či v ňom leží dievčatko alebo chlapček. Určitý tlak občas vyvíjajú novopečené babičky, ktoré si prajú dodržiavať kultúrne tradície a už dopredu vyberajú náušnice pre bábätká. Taktiež ľahšia starostlivosť o čerstvo prepichnuté uško hovorí v prospech neodkladania celej akcie.

Proti

Niektoré maminky sa rozhodnú s nastrelením alebo prepichnutím uší počkať, pretože chcú zážitok so svojimi dcérami zdieľať: nechať ich zvoliť si, či zákrok podstúpiť a potom stáť po ich boku pri výbere prvého detského šperku. Svoj význam má aj to, že ušný lalôčik dieťatka ešte úplne nedorástol a malá dierka nakoniec môže postupom času pôsobiť vyťahane. Prípadne je dierka umiestnená príliš blízko tváre či zas ďaleko od nej. V období objavovania sveta zas vaše dievčatko bude skúmať aj svoje náušnice a môže sa stať, že za ne potiahne. Hrozí, že si šperk vytrhne a stratí či prehltne, v horšom prípade si prepichnuté uško natrhne. Podobné nebezpečie nastáva pri hrách na pieskovisku alebo v škôlke.

Pokiaľ áno, kedy a ako?

Ak sa prikloníte k prepichnutiu uší, verte, že pediatri odporúčajú všetkým rodičom, ktorí sa rozhodnú ozdobiť dcérkam ušká náušnicami, aby príliš dlho neváhali. Ideálny vek je vraj medzi 3. a 6. mesiacom veku.

Vaša dcérka má v tejto chvíli za sebou už všetky zásadné očkovania, a dokonca odborníci na čínsku medicínu a akupunktúru považujú obdobie do polroka dievčaťa za najvhodnejšie, pretože energetické dráhy v citlivom lalôčiku sa dierke prispôsobia naozaj rýchlo. Po šiestom mesiaci už nie je zákrok tak populárny a rodičia nechávajú rozhodnutie o prepichnutí uší už na malých slečnách. Verte však, že päťmesačné bábätko znesie takúto návštevu doktora o niečo lepšie, než štvorročné dievčatko.

Lekári sa rovnako prikláňajú k nastreleniu, ktoré je rýchlejšie a efektívnejšie než použitie ihly. Ranka navyše nekrváca a dierka väčšinou nehnisá ani nenapúcha. Dierka je celkom rovná a trošku širšia, než keby ste sa rozhodli pre ihlu alebo kanylu. Nasadenie vybranej náušnice potom bude naozaj jednoduché. Navyše nastreľovaný šperk spĺňa všetky hygienické nariadenia a nemusíte sa teda báť akýchkoľvek zdravotných následkov.

Nech už ale zvolíte akúkoľvek cestu, dbajte na vyhľadanie skutočného odborníka – pediatra, ORL špecialistu alebo chirurga, a voľte kvalitný drahý kov.

Prečo je zlato najlepšou voľbou?

Významnú otázku samozrejme predstavuje výber kovu, z ktorého budú detské náušnice vyrobené. Nesmrteľnou klasikou zostáva žlté zlato, ktoré si určite všetci pamätáme. Drobné náušnice v detskom ušku s malým kamienkom boli stálicou vo všetkých kočiarikoch v 80. a 90. rokoch. Dnes už nie sme limitovaní len zlatom žltým, ale podľa vlastných preferencií je možné vybrať detské náušnice z elegantného bieleho zlata.

Voľbu kovu vám naozaj neodporúčame podceňovať, pretože kvalitný materiál je základom zdravého uška vašej princeznej.Nie nadarmo je zlato už po celé generácie najobľúbenejšou voľbou. Okrem toho, že je dobre dostupné, jedná sa vskutku o hypoalergénny kov, ktorý chráni vašu malú slečnu pred zápalmi a rôznymi zdravotnými nepríjemnosťami. Nekvalitné a neušľachtilé kovy často obsahujú problematické prímesi, ktoré môžu pri styku s pokožkou vyvolať alergické reakcie, napríklad svrbenie, začervenanie, v horšom prípade to môže dôjsť až k vyrážkam. Kvalitné detské náušnice sa postarajú o to, aby bolo uško zdravé a netrpelo.

 • Zlaté detské náušnice srdiečka s drahokamom podľa výberu Eugenie
  Zlaté detské náušnice srdiečka s drahokamom podľa výberu Eugenie
 • Zlaté detské náušnice slzy s drahokamom podľa výberu Charlotte
  Zlaté detské náušnice slzy s drahokamom podľa výberu Charlotte
 • Strieborné náušnice s anjelmi Rabia
  Strieborné náušnice s anjelmi Rabia
 • Zlaté detské náušnice s diamantmi Elizabeth
  Zlaté detské náušnice s diamantmi Elizabeth
 • Zlaté detské náušnice srdiečka Eleanor
  Zlaté detské náušnice srdiečka Eleanor

Aký zvoliť motív a zdobenie?

Pri hľadaní tých správnych náušníc pre vašu princeznú sa určite rozhliadnite po nežných a dievčenských tvaroch. Dokonalé bývajú kytičky, slzičky, srdiečka či motýliky. Práve tieto dizajny objavíte najčastejšie v oddelení s detskými šperkmi. A niet divu – k malým parádniciam sa jednoducho perfektne hodia. Čo sa týka kamienkov, neprekonateľnú voľbu predstavujú diamanty. Sú nezničiteľné, ich číry vzhľad je univerzálny a vďaka ich večnosti sa môžu náušnice dediť z generácie na generáciu.

Pokiaľ túžite svojej dcérke zaobstarať o niečo živšiu variantu, môžete sa porozhliadnuť i medzi farebnými drahokamami. Detské zlaté náušnice ozdobené farebnými kamienkami si získali srdce nekonečného počtu matiek, tiet aj babičiek. Nestárnucou klasikou zostávajú drahokamy červených a ružových odtieňov, ponúka sa však i široké spektrum dalších odtieňov a farieb. Temne modré zafíry, zelené smaragdy, slniečkovo žlté citríny či fialkové ametysty predstavujú modernú a originálnu voľbu. Ak chcete, kameň si môžete zvoliť podľa mesiaca narodenia alebo podľa znamenia zverokruhu, v ktorom vaša malá slečna prišla na svet.

A čo zapínanie?

V poslednom rade predstavuje podstatnú otázku i vhodné zapínanie. To je veľmi dôležité predovšetkým u náušníc pre malé dievčatká, pretože neposedné a zvedavé slečny môžu šperk rýchlo stratiť. Optimálnym riešením je zvoliť náušnice so zapínaním na detskú brizúru, ktoré vašej malej princeznej budú svedčať a nijak ju neohrozia – šperk vďaka patentovanému uzáveru bude v ušku pekne držať, dievčatko si ho nestrhne, nevypadne jej a ani ho nevdýchne či neprehltne.

Vhodnú voľbu takisto predstavujú i detské náušnice na šrúbok. I tie je možné považovať za veľmi bezpečné, pretože našrubovaná matička drží pevne na mieste a riziko straty klenotu je naozaj minimálne.

Veríme, že vám článok pomohol rozhodnúť sa, či nechať dcérke uši prepichnúť alebo nie. Veľkou výhodou náušničiek je – určite okrem rodinnej tradície a všeobecných spoločenských očakávaní – že už sa nikdy nikto pri pohľade do kočiarika nebude rozplývať, akého máte pekného chlapčeka, pretože ste dcérke práve neobliekli ružové, ale blankytné dupačky. Nastrelenie klasického šperku ušetrí vášmu dievčatku na bolesti v dospelosti a vám veľa vysvetľovania, prečo všetky ostatné dievčatká v škôlke náušnice majú a len ona nie. Veď ženy nosia tento typ klenotov už od dôb Mezopotámie. Všetko záleží len na vás a na vašom rozhodnutí.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky