Darček ku krstinám

„Krst je základom celého kresťanského života človeka, je bránou k životu v Duchu.“ Kán. 849

Pravdepodobne aj vy budete súhlasiť, že k najkrajším okamihom v ľudskom živote patrí narodenie dieťatka. Určite aj preto je na mieste veľká oslava tejto výnimočnej chvíle a vecný dar, ktorý by mal malého drobčeka sprevádzať po celú dobu, čo je na svete. Kresťania pri krstinách oslavujú zázrak zrodenia nového života a obradom v kostole otvárajú pre nového človiečika pomyselné dvere do cirkevného spoločenstva. Krst sa spája s pozvaním blízkej a širšej rodiny a nesmú na ňom chýbať novopečení rodičia ani krstní rodičia, ktorí by sa v budúcnosti mali spolu s rodičmi venovať výchove dieťaťa v kresťanskej viere. Krstní rodičia by taktiež mali byť dieťaťu veľkou oporou a dobrými kamarátmi. Ku krstinám často patria prvé dary, ktoré dieťa v živote dostane.

Darček do kolísky alebo ku krstinám je darčekom pre novonarodené dieťatko, nepleťte si ho však s darom pre novopečenú maminku, ktorý je určený pre matku, nie pre dieťa.

Krstiny

Sviatosť krstu je základom kresťanského života. Tento obrad otvára dieťatku dvere do života viery a dáva mu možnosť sa v budúcnosti zúčastniť na ďalších dôležitých obradoch a sviatostiach. Krst slúži k očisteniu od prvotného hriechu, ale ide tiež o začlenenie nového veriaceho do cirkvi. Je to nádherný a nesmierne významný sviatok pre všetkých veriacich, pretože ide o začiatok života v Bohu a s Bohom.

Odkiaľ pochádza sviatosť krstu?

Pôvod slova „krst“ je v slovenčine zrejmý – odvodzuje sa od Ježiša Krista. Svojou podstatou sa dosť podobá na židovský sviatok Tvilah, ktorý je taktiež očistným rituálom vo vode a používa sa pri konvertovaní na židovskú vieru. Tvilah sa však počas života opakuje, kým krst je len jeden. Za zakladateľa sviatosti krstu považujeme Jána Krstiteľa. Prvé krsty boli zrejme realizované ponorením do vody, no neskôr sa zredukovali len na pokropenie hlavy. Podľa mnohých to bolo preto, že zo začiatku sa krstili prevažne dospelí, neskôr skôr deti, hoci ponorenie do vody sa praktizovalo ešte v 16. storočí. Dodnes je možné v mnohých kostoloch obdivovať nádherné a prepracované krsteľnice.

Podľa Biblie Ján Krstiteľ uviedol Ježišov príchod takto: „Po mne prichádza mocnejší, ako som ja. Ja nie som hoden ani zohnúť sa a rozviazať mu remienok na obuvi. Ja som vás krstil vodou, ale on vás bude krstiť Duchom svätým.“ (Mk 1, 7-8).

Katolícka cirkev sa dodnes snaží o to, aby krst bol výnimočným a nezabudnuteľným obradom plným viery a kresťanskej lásky.

Aký darček ku krstinám?

Veríme, že vybrať ten správny darček ku krstinám môže dať poriadne zabrať. Najdôležitejší a najvýznamnejší dar sa podľa tradície očakáva od krstných rodičov, ostatní pozvaní môžu doniesť drobnosti. Podľa etikety by ste však nemali darovať vybrané maličkosti priamo v kostole, ale nechajte si ich až na rodinné oslavu, ktorá spravidla nasleduje hneď potom. Hostia, ktorí sa zúčastnia iba náboženského obradu v svätostánku, dar posielajú alebo doručujú pred krstinami alebo po nich.

Niektorí rodičia si dokonca nechajú vytvoriť webovú stránku, na ktorej uvedú ideálne darčeky. Každá rodina ku krstu pristupuje inak, preto nie je na škodu sa s ňou dopredu dohodnúť.

Darčekový sprievodca

Hodnotné dary od krstných rodičov

Náboženská etiketa krstným rodičom priamo ukladá povinnosť venovať krstnému dieťaťu darček do kolísky, ktorý sa však líši napríklad aj podľa vetvy kresťanstva. Grécka ortodoxná cirkev vyžaduje šatôčky a náhrdelník s krížikom, ktorý potom dieťa nosí. V západných cirkvách býva darčekom ku krstninám od krstných rodičov spravidla retiazka s krížikom. Väčšina rodín však neočakáva špecifický hodnotný dar, napriek tomu je vhodné venovať niečo zmysluplné. Ak máte tú česť zastávať rolu krstného otca alebo matky, inšpirujte sa vedomím, že zvyčajne sa ako darčeky ku krstinám dávajú detské šperky, pamiatkové krabičky alebo strieborné predmety s vyrytým menom dieťaťa (lyžičky, misky na kašu, mince a medaily). Vhodná je aj vkladná knižka so základným obnosom, zlatá minca alebo medailónik zdobený prvkom vzťahujúcim sa k dieťatku a významnému momentu.

Dary viery

Vzhľadom na to, že krst je kresťanský ceremoniál, bývajú darčeky spojené práve s týmto náboženstvom. Vyberajte preto predmety s cirkevnou symbolikou. Tradične dieťa dostane bibliu v pevnej väzbe, najčastejšie koženej, ktorú zdobí vyryté meno krstenca. Popularitu nestrácajú ani šperky ako náramky alebo náhrdelníky ozdobené kresťanskými symbolmi – obrázky Ježiša alebo Panny Márie. Vhodné sú aj drobnosti s úryvkami z Písma Svätého alebo inými religióznymi textami, ružence, kríže na stenu či hračky s biblickou tematikou

Spomienkové dary

Obrad krstu predstavuje v živote dieťaťa významný okamih a mnohí pozvaní sa rozhodnú pre darčeky pripomínajúce práve tento deň alebo deň narodenia. Zamerajte sa teda na osobité strieborné rámčeky na fotografie najlepšie priamo s obrázkom šťastnej rodiny. Originálne darčeky ku krstinám predstavujú aj uteráky, deky či oblečenie s vyšitým menom novorodenca a dátumom obradu. Podobnú službu poskytnú aj hrnčeky či misky na jedlo Ak máte kreatívnu dušu, napíšte napríklad básničku alebo zložte pieseň, prípadne niečo vyrobte. Účelom spomienkového daru je venovať niečo osobného, čo bude pripomínať tento dôležitý moment.

Praktické dary

Mnoho rodín necháva svojho potomka pokrstiť skôr z tradičných než náboženských dôvodov, a preto ocenia praktické darčeky, ktoré ich dieťa bude môcť v budúcnosti využiť. K bezpečným voľbám patrí samozrejme oblečenie, ale môžete zakúpiť aj hračky, prikrývky alebo detské darčekové koše. Možný darček predstavujú aj peniaze, niektorých rodičov by to však mohlo uraziť, preto to s nimi najskôr prekonzultujte.

Šperk ako ideálny mix

Šperk je ideálnou kombináciou všetkých vyššie spomínaných kategórií darčekov. Nielenže ide o hodnotný dar častokrát s investičnou hodnotou, ale ak vyberiete v ponuke symbolických šperkov, vyjadríte aj niečo hlbšie. Ak venujete napríklad prívesok v tvare krížika, môže ísť navyše aj o dar so symbolom viery. Na väčšinu šperkov môžete nechať vygravírovať osobné blahoželanie, meno, či dátum, teda môže byť vnímaný aj ako spomienkový predmet. Náušničky zo zlata pre dievčatká zas napríklad odkazujú k praktickým drobnostiam.

Aký šperk darovat dieťaťu?

Pri výbere ideálneho šperku ku krstinám sa môžete nechať inšpirovať symbolikou šperkov. Z perfektne pochopiteľných dôvodov sa k pomerne nepraktickým klenotom radia prstienky, vyberajte preto skôr z ponuky náušníc, príveskov, náramkov či náhrdelníkov. Najčastejšie sa príbuzní rozhodnú pre náušničky pre dievčatá a prívesky či náramky pre chlapcov. Veľkú obľubu si začínajú získavať aj medailóny, ktoré je možné ozdobiť motívmi podľa priania darujúceho. Ku krstu by to mal byť náboženský symbol, alebo niečo tematicky spojeného priamo s ceremóniou – meno či iniciály dieťaťa a dátum krstín alebo narodenia. Výhodou je aj možnosť do šperku vložiť drobnú pamiatku.

Detské šperky

Tipy pre dievčatá

Darček ku krstinám pre dievčatko sa zháňa pomerne jednoducho. Ako prvá vás najskôr napadne retiazka s príveskom v tvare krížika – ide o veľmi obľúbený dar, často sa však stane, že ju dieťaťu kúpia už jeho najbližší. Ďalší ideálny darček pre malé dievčatká predstavujú náušnice, ktoré sú veľmi praktické a nestrácajú na hodnote. Pokiaľ ich chcete dievčatku darovať ešte v detstve, odporúčame vyberať priamo z ponuky detských náušníc, ktoré sú vybavené bezpečným zapínaním a nehrozí tak, že ich dievčatko stratí. Samozrejmosťou by mal byť kvalitný kov, ktorý sa postará o to, že darček ku krstinám vydrží celé roky.

Ak už dievčatko náušnice nosí, poobzerajte sa po personalizovanom šperku: pozvoľna rastie obľuba náhrdelníkov a náramkov, ktoré sú zdobené gravírom dátumu či mena, prípadne jeho začiatočným písmenom. Populárne je tiež zdobenie v podobe drahokamu, ktorý môže symbolizovať mesiac narodenia či znamenie zverokruhu.

 • Zlaté detské náušnice s moissanitmi Elizabeth
  Zlaté detské náušnice s moissanitmi Elizabeth
 • Srdiečkový medailón zo striebra s diamantom Careah
  Srdiečkový medailón zo striebra s diamantom Careah
 • Zlaté detské náušnice motýlik Catherine
  Zlaté detské náušnice motýlik Catherine
 • Zlatý krížik pre deti s diamantom Etain
  Zlatý krížik pre deti s diamantom Etain
 • Zlaté srdce so zafírom a diamantom v prívesku Elyzza
  Zlaté srdce so zafírom a diamantom v prívesku Elyzza

Detské náušnice

Tipy pre chlapcov

Hľadanie darčeku ku krstinám pre chlapcov vyžaduje vynaloženie väčšieho úsilia, no samozrejme nejde o nesplniteľnú úlohu. Hoci šperky sa v prípade chlapcov neradia práve k tradičným, aj pre nich sa dajú v tomto odvetví vybrať vhodné a originálne darčeky ku krstinám.

Praktickou a jemnou voľbou, ktorú bude môcť chlapec bez starostí nosiť počas celého svojho detstva, predstavuje náramok. Ten sa dá doplniť o gravír mena, dátum narodenia či krstín a premeniť ho tak na jedinečný personalizovaný šperk. Chlapcovi však môžete darovať aj klenot do budúcnosti. Také elegantné manžetové gombíky z ušľachtilého kovu zdobené diamantmi či spomienkovým gravírom sa stanú nádherným rodinným pokladom, ktorý môžu rodičia dieťaťu odovzdať pri jeho prvej dôležitej spoločenskej udalosti, ako je napríklad maturitný ples.

Zaujímavú alternatívu možno vidieť aj v diamantoch ako takých. Kameň nemusí byť vždy osadený do klenotu, ale môže ísť o diamant s investičným potenciálom. Takýto dar je nielen krásnym spojením absolútnej čistoty krstu a vzácneho drahokamu, ale navyše v sebe ukrýva budúcu možnosť zvyšovania hodnoty. Keď malý chlapček vyrastie, z takéhoto darčeku ku krstu sa môže stať finančný základ, na ktorom bude môcť stavať svoju budúcnosť. Darovaný diamant sa tiež dá premeniť v kamienok, ktorý raz nechá zasadiť do zásnubného prsteňa svojej nastávajúcej. V každom prípade však ide o dar s úžasnou a neopakovateľnou symbolikou, ktorá bude chlapca sprevádzať po celý život.

 • Zlatý krížik pre deti s diamantom Etain
  Zlatý krížik pre deti s diamantom Etain
 • Detský náramok zo striebra s gravírom pre chlapčeka Ibro
  Detský náramok zo striebra s gravírom pre chlapčeka Ibro
 • Strieborné manžetové gombíky s modrými diamantmi Abrami
  Strieborné manžetové gombíky s modrými diamantmi Abrami
 • Jemný strieborný náhrdelník Barr
  Jemný strieborný náhrdelník Barr

Pánske šperky

Symbolika drahokamov v šperkoch pre novorodencov

Pri výbere detského šperku ku krstinám sa môžete pohrať aj so symbolikou drahokamov. Každý kameň niečo znamená a pred niečím ochraňuje. Väčšina drahých kameňov je priradená jednému z mesiacov či znamení zverokruhu a na narodeného alebo narodenú v týchto obdobiach pôsobí silnejšie a intenzívnejšie. Obľúbenosť si tak získajú jemné šperky, ktorá zdobia drahokam narodenia.

Aké ďalšie posolstvo môžete vyjadriť drahokamom?

 • dávam ti inšpiráciu, prajem ti šťastie, vernosť a bezvýhradnú lásku – smaragd
 • do života ti dávam odvahu a rozvahu – akvamarín
 • si čistý a nepoškvrnený, nech je taký priezračný i tvoj život – diamant
 • nech máš po celý život veľa energie a rovnováhy, choď za šťastím! – rubín
 • prajem ti hlavne múdrosť, nech si vždy sám sebou – zafír
 • chcem ťa chrániť, nech sa ti na ceste životom nič zlého nestane – opál
 • nech vždy dosiahneš, čo si zaumieniš a nájdeš lásku – topás
 • pomôžem ti udržať jasnú myseľ a nikdy ti nebude chýbať dôvtip – ametyst
 • do života ti dávam sebadôveru, šťastie a zdravie – olivín
 • nemusíš sa báť, že by ti niekedy chýbala energia či bohatstvo – citrín
 • tvoja duša bude vždy čistá a nevinná – perla
 • nech vždy vytrváš a máš život plný oddaných priateľov a milujúcej rodiny – granát

Krst je nádherný symbolický obrad, ktorý ľudstvo sprevádza už viac než dvetisíc rokov. Ak sa vám pošťastí a vaši známi priatelia alebo príbuzní vás pozvú na krstiny ich dieťatka, buďte poriadne pripravení. Či už sa tejto udalosti zúčastnite v roli hosťa, alebo dokonca krstných rodičov, obdarujte krstenca darčekom, ktorý ho bude sprevádzať naprieč životom. Výber je už na vás.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky