Vyberáme detský šperk

Aj keď môže slovné spojenie „detský šperk“ na prvý pohľad pôsobiť trochu ako oxymoron, opak je pravdou. V tomto článku sa pozrieme na zúbok cennostiam, vďaka ktorým sa môžu parádiť aj tí najmladší z nás. Aká je v súčasnosti ponuka týchto miniatúrnych skvostov? A podľa čoho vybrať ten pravý kúsok? Poďme to prebrať krok za krokom.

Aká je ponuka detských šperkov?

Po dobe, počas ktorej sa na nositeľov detských šperkov trochu zabúdalo, sa začína ponuka týchto drobných klenotov pomaly rozrastať. Dnes už to nie je len o náušniciach, ktoré sú brané ako identifikátor, že v kočiariku veziete dievčatko. Konečne tak majú darcovia z čoho vyberať.

Prvé miesto na pomyselnom rebríčku obľúbenosti patrí bezpochyby detským náušniciam. Len čo sa v rodine narodí malá princezná, babičky, tety a ostatní rodinní príslušníci sa už nemôžu dočkať, až jej ozdobia ušká. A práve teraz pre rodičov nastávajú tie perné chvíle – rozhodnúť sa, či nechať ich pokladu uši prepichnúť hneď alebo čakať do neskoršieho veku. A či zvoliť metódu prepichnutia ihlou alebo nastrelenie a pod.

V neskoršom veku dieťaťa sa dostávajú k slovu takisto náramky a retiazky s príveskami. A keď rozprávame o deťoch, máme na mysli nielen dievčatká, ale aj chlapcov. Šperky už nie sú len výsadou žien a dievčat. Aj malí chlapci sa potešia napr. náramku s vygravírovaným menom. A čo taká retiazka s príveskom domáceho miláčika alebo obľúbeného rozprávkového hrdinu?

Detské šperky
Detské šperky sú čím ďalej populárnejšie
Detský náramok
Náramok predstavuje obľúbenú voľbu pre dievčatá i chlapcov

Prečo investovať do šperkov pre deti?

Trblietavé doplnky pre najmenších ocenia hlavne zástancovia trvalých a nadčasových darčekov. Šperk je skvelou pripomienkou špeciálnej udalosti alebo životných míľnikov. Nech už je to darček ku krstu, do kolísky, k 1. narodeninám, k nástupu do školy alebo inej významnej príležitosti. Aj keď niektoré malé deti by boli vo vytržení skôr z novej hračky, tá môže po nejakej dobe skončiť v krabici na pôjde, kde si na ňu nikto nespomenie. Oproti tomu šperk, ktorý môže prvých pár rokov čakať na správnu príležitosť v šperkovnici, je darček na celý život. Môže sa dokonca stať darčekom medzigeneračným.

Kedy je vhodné deťom šperk zaobstarať?

Že je dieťa pripravené prevziať zodpovednosť a dávať na cennosti pozor, spozná každý rodič. Ak ste však v úlohe darcu, ktorý by dieťa rád niečím trblietavým obdaroval, môžete vziať do úvahy nasledujúce rady.

Náušnice sú pre svoju bezpečnosť vhodné de facto od narodenia. Riziko, že by sa mohli pri detských hrách niekde zaseknúť a ublížiť tak svojej nositeľke je minimálne. Pre pokoj duše môžete ísť najprv cestou bábätkovských náušníc, ktoré majú tvar kôstok a nijako nepresahujú ušné lalôčiky. Tieto klenoty si väčšinou malé dievčatká ani nevšimnú a nehrozí tak prípadné ťahanie. Starším slečnám môžete neskôr dopriať aj visiace náušnice – tie skvele podčiarknu ich princeznovské kúzlo.

Oproti tomu retiazky a náramky sú vhodné pre prckov približne od 6 rokov. Príde vám to skoro? Nemusíte sa báť. Ako retiazku, tak náramok v tomto veku nosia deti prevažne pri zvláštnych príležitostiach. Tieto špeciálne chvíle vzbudzujú v malých nositeľoch pocit dôležitosti, vďaka ktorému sú voči klenotom omnoho viac ostražití. Možno vás až prekvapí, ako zodpovedne k nim budú pristupovať.

 • Zlaté detské náušnice slzy s drahokamom podľa výberu Charlotte
  Zlaté detské náušnice slzy s drahokamom podľa výberu Charlotte
 • Zlaté náušnice pre deti Elsa
  Zlaté náušnice pre deti Elsa
 • Guličkové náušnice z ružového zlata Kale
  Guličkové náušnice z ružového zlata Kale
 • Zlaté detské náušnice s ružovými kvietkami Kenya
  Zlaté detské náušnice s ružovými kvietkami Kenya
 • Zlaté detské náušnice s moissanitmi Elizabeth
  Zlaté detské náušnice s moissanitmi Elizabeth

Na čo si dať pri kúpe detského šperku pozor

Zatiaľ čo my dospelí riešime pri nákupe cenností v prvom rade vzhľad a cenu, pri voľbe detských šperkov by sme mali vziať do úvahy predovšetkým bezpečnosť. Ak teda plánujete zaobstarať nejaký ligotavý kúsok pre svoju ratolesť, kriticky zhodnoťte, či si nemôžu vzájomne ublížiť.

Nezávadný materiál

Najväčšou potenciálnou hrozbou pre deti môže byť materiál, z ktorého je šperk vyrobený. Niektoré druhy kovov (nikel, chróm, kobalt, meď alebo mosadz) sú totiž alergénmi, ktoré môžu jemnú detskú pokožku dráždiť a vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Najlepšou voľbou sú preto šperky zo 14 a viac karátového zlata. Táto čistota minimalizuje množstvo prídavných problémových zložiek v zlatej zliatine. Ak fandíte šperkom z bielych kovov, nechajte klenoty zo striebra či bieleho zlata poródiovať. Pozor si dajte hlavne na klenoty z chirurgickej ocele. Aj keď je tento materiál veľmi obľúbený napríklad pri nastreľovacích detských náušniciach, môže obsahovať stopy niklu a železa a iritovať tak pokožku svojho nositeľa. Voľte ju teda iba v prípade, keď ste si 100% istí tým, že dieťaťu nespôsobí styk s týmto kovom žiadne ťažkosti.

Správna veľkosť

Ďalej môže šperk ohroziť dieťa svojou veľkosťou. Príliš malá retiazka alebo náramok môže dieťa škrtiť. Riešením nie je kupovať väčšiu veľkosť s úmyslom, že do nej vaše maličké dorastie. Voľnejší náramok sa môže ľahko stratiť, veľká retiazka či náušnice môžu byť zase nebezpečné pri hre. Ľahko sa totiž hocikde zachytia a nešťastie na seba nenechá dlho čakať. Najlepšou voľbou sú tak „rastúce“ šperky s nastaviteľným zapínaním.

Spoľahlivé zapínanie

Okrem toho, že je potrebné, aby si dieťa šperkom neublížilo, treba zamedziť aj jeho strate. To zaisťuje práve vhodné zapínanie. Naň je kladený dôraz predovšetkým pri náušniciach. Ak obdarúvate malú princeznú, poobzerajte sa po takých, ktoré sa zapínajú buď pomocou šrúbku alebo tzv. brizúry vyvinutej práve pre detské náušnice. Ostatné typy, ako sú napríklad puzety, dámsky patent alebo tzv. africké háčiky sú vhodnejšie pri šperkoch pre malé slečny približne od 8 rokov.

Detské náušnice
Náušnice musia v detskom ušku predovšetkým pevne držať
Detské šperky
Šperky pre najmenších by mali byť vyrobené len z kvalitných materiálov

Kvalitné prevedenie

S bezpečnosťou takisto úzko súvisí kvalita prevedenia. Rozhodne netreba utrácať horibilné sumy za detský šperk, ktorý sa môže ľahko stratiť. Avšak cena môže byť pre vás jedným z ukazovateľov, ako starostlivo sa pri výrobe postupovalo a či takáto cennosť bude zdobiť detské uško, krk či ruku niekoľko rokov. Spravidla platí, že čím drahší šperk, tým čistejší kov. Okrem ceny sa však spoliehajte aj na svoje oko a vybraný klenot si dobre prehliadnite.

Vhodný design

V neposlednom rade netreba podceniť ani design. Z ponuky vyberajte kúsky úmerné veku dieťaťa a jeho osobnosti. Najviac sa pravdepodobne vybláznite pri výbere náušníc. Tu je ponuka naozaj široká – od spomínaných kôstok cez srdiečka, slzičky, mašličky, hviezdičky až po motýlikov či kvietočky. Väčšinou ich nájdete v čisto kovovej verzii, prípadne môžu byť ozdobené farebným drahokamom alebo žiarivým diamantom. Áno, aj detské šperky sú osadzované diamantmi. Tieto cennosti potom nie sú len obyčajným spomienkovým predmetom, ale takisto investičným darčekom.

Vkus dieťaťa

Nezabudnite zohľadniť aj želania a vkus vášho dieťaťa. Ak nemusíte ružovú, ale vaše dievčatko ju zbožňuje, ustúpte. Ak teda nechcete, aby trblietavý kúsok skončil na dne šperkovnice... Uvidíte, akú bude mať radosť, keď sa bude môcť parádiť so šperkom s drahokamom vo svojej milovanej farbe.

Na záver by sa hodilo dodať, že nákupom to úplne nekončí. Ako každý šperk, tak aj ten detský vyžaduje určitú starostlivosť, teda pravidelné čistenie. Pri tejto príležitosti nezabudnite skontrolovať, či je šperk v poriadku, či zapínanie funguje, ako má, kamienky pevne držia v osadení a nikde nedošlo k únave materiálu. Teraz už len ostáva dúfať, že vami vybraný detský klenot odolá všetkým nástrahám detských ihrísk a radovánok. :)

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky