Ako vybrať náušnice podľa typu tváre

Verte tomu alebo nie, ale náušnice patria medzi najvýznamnejšie a najdôležitejšie doplnky. Vaša pôvabná tvár je to, čo si každý všimne ako prvé, a preto sú ozdoby v ušiach naozaj podstatným šperkom. Nosenie náušníc v správnom dizajne tvári lichotí a pomáha zvýrazniť to lepšie a potlačiť to, čím sa nechcete toľko chváliť.

Náušnice dokážu svojím vzhľadom opticky pozmeniť tvar tváre. Každá žena je jedinečná a mala by na to byť pyšná – prostredníctvom náušníc však môže svoju tvár predĺžiť, zúžiť či zbaviť ostrých hrán. Pokiaľ netušíte, s akým typom tváre ste sa narodili, stiahnite si vlasy, vezmite si rúž alebo fix a pristúpte k zrkadlu. Obtiahnite svoj odraz a o krok cúvnite. Na skle uvidíte jeden zo šiestich základných tvarov: guľatý, oválny, podlhovastý, srdcový, štvorcový alebo diamantový. Prípadne si prehliadnite detailnú fotografiu svojej tváre, na ktorej vám vaše rysy nezakrývajú vlasy.

Nižšie vám ponúkame pár obrázkov, na základe ktorých skúste určiť tvar svojej tváre a vybrať si čo najslušivejší šperk. Pozrite sa rovnako na to, aké náušnice dokážu tvár predĺžiť, zvýrazniť lícne kosti alebo len zjemniť prísne rysy. Nezabudnite, že naše rady nie sú dogmou. Ak vlastníte náušnice, ktoré nie sú úplne tým pravým, ale milujete ich, noste ich!

Jednotlivé typy tváre a naše tipy na náušnice

Guľatá tvár

Guľatá tvár zaujme plnými tvarmi, širokým nízkym čelom a celkovo zaobleným dojmom. Tvári dominujú skôr lícne kosti než čelo či brada. Ako už názov vypovedá, je možné predpokladať, že dĺžka a šírka sú pri guľatej tvári v podstate takmer rovnaké. Pokiaľ vám chýbajú ostré a hranaté rysy, buďte si istí, že sa pýšite guľatou tvárou.

Váš cieľ? Pretiahnuť tvár a minimalizovať efekt „bucľatých líc“. Voľte slzičkové a visiace náušnice. Pozrite sa na ďalšie dizajny s jasne vymedzenými uhlami, ktoré sú pravým opakom kruhových tvarov. Rozhodne by ste sa mali vyvarovať menším aj väčším guľatým ozdobám, ktoré tvár iba rozširujú. Lepšie budete vyzerať v úzkych a stredne širokých náušniciach.

Povedzte áno peckovým náušniciam. Nebojte sa ani trojuholníkových dizajnov či veľmi dlhých visiacich kúskov. Hodiť sa vám budú aj tie náušnice, ktoré sú širšie a zdobenejšie v spodnej časti.

 • Visiace jantárové náušnice zo striebra Saddie
  Visiace jantárové náušnice zo striebra Saddie
 • Zlaté trojuholníkové náušnice AirTriangle
  Zlaté trojuholníkové náušnice AirTriangle
 • Zlaté visiace náušnice s tyrkysmi Zodico
  Zlaté visiace náušnice s tyrkysmi Zodico
 • Luxusné visiace náušnice so smaragdmi a diamantmi Ewan
  Luxusné visiace náušnice so smaragdmi a diamantmi Ewan
 • Morganitové náušnice zo zlata s diamantmi Clarita
  Morganitové náušnice zo zlata s diamantmi Clarita

Oválna tvár

Oválny tvar nevyniká širokým čelom, ale pozornosť priťahuje vysokými lícnymi kosťami. Tvár sa zužuje smerom ku guľatej brade. Rovnako tak je možné pozorovať mierne zúženie v oblasti spánkov. Dĺžka tváre sa rovná 1,5násobku šírky. Tento typ tváre je vzhľadom na svoju symetrickosť pokladaný za ideál.

Tento typ tváre vám určite robí samú radosť. Nielenže vám pristane takmer každý strih a účes, pasujú vám takmer všetky štýly náušníc. Mimoriadne zaujímavý efekt však vykúzlia oválne visiace náušnice, ktoré upozornia na elegantný typ tváre. Bez toho aby rozširovali či zužovali. Fantasticky budete vyzerať v slzičkových náušniciach, ktoré zvýrazňujú prirodzený tvar tváre a podtrhujú jej symetriu a vyváženosť.

Podľahnite kúzlu napichovacích náušníc, trojuholníkových aj veľmi dlhých náušníc. Dobre urobíte, aj keď sa poobzeráte po kúskoch, ktoré sa smerom dolu zužujú alebo rozširujú.

 • Elegantné strieborné náušnice s perlami Zanel
  Elegantné strieborné náušnice s perlami Zanel
 • Smaragdové náušnice so zafírmi a diamantmi Tania
  Smaragdové náušnice so zafírmi a diamantmi Tania
 • Zlaté náušnice s okrúhlymi topásmi Frey
  Zlaté náušnice s okrúhlymi topásmi Frey
 • Žiarivé náušnice s moissanitmi Ashra
  Žiarivé náušnice s moissanitmi Ashra
 • Strieborné minimalistické bezel náušnice s modrými diamantmi Viosa
  Strieborné minimalistické bezel náušnice s modrými diamantmi Viosa

Srdcová tvár

Pri srdcovej tvári je čelo širšie než lícne kosti. Tvár sa smerom k brade výrazne zužuje. Často ostrá a špicatá brada súťažia o pozornosť s výrazným širokým čelom. Vzdialenosť medzi lícnymi kosťami je veľká.

Pôvabné srdcové tváre si zaslúžia predĺžené línie a krivky, ktoré vyvážia tvar tváre a pritiahnu pozornosť k očiam, lícnym kostiam a čeľusti. Kúpte si visiace, slzičkové a lustrové náušnice. Posledný dizajn s prvkami v diamantovom tvare bude skvele kontrastovať s tvarom tváre. Skutočne múdrou voľbou sú kúsky, ktoré zaujmú pod ušnými latôčkami a nižšie.

Tvár vám rozjasnia peckové i guľaté náušnice či tie v tvare trojuholníku. Trefu do čierneho predstavujú aj crawler náušnice a kúsky s dominantnejšou spodnou časťou.

 • Elegantné strieborné náušnice s perlami Zanel
  Elegantné strieborné náušnice s perlami Zanel
 • Rubínové náušnice s diamantmi Marissa
  Rubínové náušnice s diamantmi Marissa

Štvorcová tvár

Šírka čela pri štvorcovej tvári odpovedá šírke tvári a línii brady, ktorej hranatý tvar spolu s výraznejšou spodnou čeľusťou a vysokým čelom na prvý pohľad pripúta pozornosť.

Ostrú hranatosť štvorcovej tváre zmiernite guľatými dizajnami, ktoré zjemnia vzhľad kostí aj čeľusti. Perfektnou voľbou sú podlhovasté visiace kúsky a rozhodne si nenechajte ujsť ani príležitosť zaobstarať si nové kruhy. Menšie aj väčšie krúžky, plné kruhy a polkruhy zmäkčia rysy štvorcovej tváre a ten bude vyzerať menšie. Vyvarujte sa noseniu širokých náušníc. A pozor, nič hranaté.

Dovoľte, aby si vás podmanili peckové aj guľaté náušnice. Dobre budú vyzerať aj dlhé alebo trojuholníkové dizajny. Rovnako tak náušnice s výrazným prvkom v spodnej časti.

 • Napichovacie karma náušnice Elina
  Napichovacie karma náušnice Elina
 • Kruhové diamantové náušnice plné elegancie Carolin
  Kruhové diamantové náušnice plné elegancie Carolin
 • Visiace diamantové náušnice s rubínmi Ivoire
  Visiace diamantové náušnice s rubínmi Ivoire

Podlhovastá tvár

Ako už názov vypovedá, podlhovastú tvár definuje jej dĺžka. Čelo ani tvár nie sú príliš široké, za to skôr úzke a špicatá alebo hranatá brada môže priťahovať pozornosť.

Zamerajte sa na perlové náušnice. Zjemnia dĺžku tváre a minimalizujú jej domnelú disproporčnosť. Hroznové náušnice zdobené diamantmi či inými farebnými drahokamami, prípadne náušnice v tvare srdca, ktoré sotva siahajú pod ušné lalôčiky, sa radia medzi výborné voľby. Pamätajte, že dlhé visiace náušnice majú tendenciu skracovať dĺžku naozaj úzkych tvárí. Pokiaľ zatúžite po húpacej variácii šperku, porozhliadnite sa po kúskoch s pretiahnutými líniami, ktoré zdôraznia a zjemnia lícne kosti.

Obľúbte si pecky, guľaté, štvorcové a trojuholníkové dizajny a prvky s výraznejšou hornou či spodnou časťou.

 • Zlaté náušnice s morganitmi a diamantmi Placy
  Zlaté náušnice s morganitmi a diamantmi Placy
 • Perlové náušnice zo striebra so zirkónmi Carolita
  Perlové náušnice zo striebra so zirkónmi Carolita

Diamantová tvár

Tvár v tvare diamantu charakterizuje užšie čelo a spodná čeľusť spolu so širšími lícnymi kosťami. Tejto tvári dominujú ostrejšie uhly a výraznejšie kosti. Na spánkoch býva diamantová tvár širšia.

Neobzerajte náušnice s pretiahnutými elegantnými oblinami. Tento typ tváre podtrhnú húpacie visiace náušnice a kruhy. Porozhliadnite sa po kúskoch s jemnými líniami, ktoré otupia ostré lícne kosti a dolnú čeľusť, napríklad po slzičkových náušniciach. Rozhodne nenoste náušnice v diamantovom dizajne, ktoré spôsobia, že rysy vo vašej tvári sa budú javiť nelichotivo prehnané. Sústreďte sa na blyšťavé kamene, ktoré zaujímavo ovplyvňujú dizajn šperku.

Áno. Zažiarte v peckách, ale aj guľatých a štvorcových náušniciach. Zaujmete aj v crawler kúskoch a ozdobách so zdôraznenou spodnou či hornou časťou.

 • Zlaté náušnice s princess alexandritmi Ekene
  Zlaté náušnice s princess alexandritmi Ekene
 • Náušnice s citrínmi a ametystmi Maurise
  Náušnice s citrínmi a ametystmi Maurise

Pár zhrnutých pravidiel:

Dlhšie užšie tváre (pretiahnuté a oválne) vyzerajú najlepšie v náušniciach s dominantnou šírkou kratšie širšie tváre (štvorcové a guľaté) vyzerajú najlepšie v dlhších a úzkych náušniciach dlhšie ostré čeľuste (diamantová a srdcová tvár) vyzerajú najlepšie v dlhších náušniciach so širokým spodným detailom

Náušnice sa radia k nepríliš drahým, široko dostupným a ľahko aplikovateľným doplnkom, ktorými každá žena s gráciou doladí svoj outfit. Hoci je nákup náušníc predovšetkým otázkou osobného vkusu, pokiaľ si prajete vyzerať skutočne čo najlepšie a využiť všetko, čo tento šperk ponúka, prispôsobte ich dizajn tvaru svojej tváre. Zvýraznite svoje prirodzené rysy a podtrhnite svoju krásu tým, že pritiahnete pozornosť k tomu najzaujímavejšiemu.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky