Ako vybrať šperk podľa povahy

Čo žena, to unikát. Čo žena, to iný vkus. Čo žena, to neprebádaná záhrada.

Premýšľate o tom, že by ste svojej žene, priateľke, kamarátke, sestre, matke, dcére či vnučke venovali k vybranej príležitosti šperk? Máte mnoho nápadov, prešli ste desiatkami obchodov a prezreli nepredstaviteľné množstvo trblietavých klenotov, ale nedokážete sa prikloniť k ničomu z toho, čo ste videli? Zvažujete veľa kritérií – od farby vlasov a očí po znamenie zverokruhu, no aj tak ste ešte nedospeli k želanému výsledku? A očakávaná udalosť sa blíži rýchlosťou svetla?

Verte, že vaša nerozhodnúť a tápanie vo svetle blyšťavých ozdôb úplne chápeme. Ponáhľame sa vám na pomoc a tentokrát vám ponúkame možnosť nazrieť na ideálny šperk ako na perfektné doplnenie povahy jeho budúcej nositeľky. Preskúmajte s nami bližšie pár základných typov žien, porovnajte získané informácie s charakterom tej, ktorej chcete urobiť radosť a uvidíte, že s výberom už naďalej nebudete musieť otáľať.

Krehká romantická princezná

Nežná a starostlivá dievčina, ktorá verí v lásku na prvý pohľad a v spriaznenosť duší, sa étericky nesie svetlom a na každodenné starosti hľadí cez ružové okuliare. Užíva si život, a napriek tomu sa dokáže uprostred dňa zasnívať. Zo svojho ružového obláčiku však neprehliadne krivdu a rozhodne ju nájdete medzi tými, ktorí sa bijú za spravodlivosť. Romantička zbožňuje prírodu, zvieratá a aj svojich najbližších, pre ktorých je ochotná veľa obetovať. Zároveň však ťažko odolá tomu, kto ju bude rozmaznávať. V šatníku takejto ženy objavíte predovšetkým ľahké pastelové farby a elegantné mašle, volány a kvetinové vzory. Chodieva perfektne upravená v žensky štylizovaných outfitoch. Šaty, sukne a hodvábne košele doplňuje lodičkami alebo sandálmi na podpätkoch, ktoré v zime nahradí vkusnými kozačkami. Nohavice si necháva na výlety a na prácu na záhrade. Celému vzhľadu romantických duší vládne prirodzenosť: perleťové očne odtiene, tváre s ružovým nádychom a maskaru dolaďuje decentný lesk či rúž. Upravené ruky zdobia nechty v jemných odtieňoch. Opatrované vlasy si romantička rada zapletá do copu alebo si ich len tak natočí do vĺn.

Ženu, ktorá si poplače pri happy ende romantickej komédie a ktorá si svoje dojmy zaznamenáva do denníku, potešia perly. Zamerajte sa preto na ľahké pecičkové náušnice, decentné prívesky na tenkých retiazkach a šnúry smotanových či broskyňových perličiek. Do čierneho sa trafíte aj šperkami s ružovými turmalínmi, zafírmi a morganitmi alebo klenotmi ozvláštnenými blankytnými akvamarínmi, modrými topásmi, zafírmi, alexandritmi, tanzanitmi či opálmi. Obdarovávaná romantička neodolá ani príveskomv tvare srdca či kvetiny, prípadne ďalším prírodným motívom. Pri hľadaní toho pravého šperku sa nemusíte báť siahnuť po zdobenejších a honosnejších kúskoch, ktorých nádhera zabrnká na princeznovskú strunu ukrytú hlboko vnútri tej, ktorú sa chystáte obdarovať.

 • Perlové náušnice zo striebra so zirkónmi Carolita
  Perlové náušnice zo striebra so zirkónmi Carolita
 • Akvamarínová slza s diamantmi v zlatom prívesku Erikka
  Akvamarínová slza s diamantmi v zlatom prívesku Erikka
 • Zlatá diamantová kolekcia Lona
  Zlatá diamantová kolekcia Lona
 • Morganitové náušnice zo zlata s diamantmi Clarita
  Morganitové náušnice zo zlata s diamantmi Clarita
 • Diamantové náušnice v tvare srdca Leticia
  Diamantové náušnice v tvare srdca Leticia

Elegantná minimalistka

Pôvabná a sebavedomá žena pozná svoju cenu a dokáže skvele vystupovať a poradiť si s gráciou v každej situácii. Vie sa výborne ovládať a zachováva pokoj aj v náročných a konfliktných situáciách. Nechýba jej skromnosť a preferuje jednoduchosť a účelnosť ako v móde, tak aj v živote. Nadčasové oblečenie si volí v tmavších odtieňoch zvýraznených neutrálnou bielou a béžovou. Zameriava sa na kvalitné materiály a strihy, neuprednostňuje kvantitu, ale akosť. Nalíčiť sa dokáže adekvátne k situácii a nezáleží, či sa chystá do práce alebo sa pripravuje na večierok či ples. Pretože menej znamená viac, viaže si vlasy do copu alebo tradičného drdolu. Zbožňuje knihy a do kina sa chodí poučiť dokumentárnymi filmami, prípadne si rozširuje obzory fascinujúcou tvorbou nezávislých umelcov. Minimalistka má samozrejme slabosť pre minimalizmus, hladké a nekomplikované línie a dokonalý poriadok.

Jednoduchosť uprednostňuje aj pri výbere šperkov. Podmaníte si ju decentnými a nadčasovými kúskami. Vyhýba sa predvádzaniu, poobzerajte sa preto skôr po klasických hodinkách alebo napichovacích náušniciach zo zlata ozdobených farebnými drahokamami. Vedľa nešliapnete, ani keď sa zameriate na prstienky a prívesky doplnené farebnými diamantmi. Pokiaľ sa budete rozhodovať medzi lunetovým a krapničkovým zasadením kameňa, siahnite skôr po prvom z uvedeného. Vyvarujte sa prezdobenosti a pohrajte sa s jemnými a minimalistickými líniami.

 • Kolekcia fashion šperkov z ružového zlata Preya
  Kolekcia fashion šperkov z ružového zlata Preya
 • Strieborné náušnice s granátmi Kristya
  Strieborné náušnice s granátmi Kristya
 • Zlatý prívesok s cushion opálom Rayna
  Zlatý prívesok s cushion opálom Rayna
 • Zlatý prsteň minimal so srdiečkom Olivia
  Zlatý prsteň minimal so srdiečkom Olivia
 • Diamantové náušnice v tvare kvetiniek Hester
  Diamantové náušnice v tvare kvetiniek Hester

Konzervatívna tradicionalistka

Rezervovaná konzervatívna dáma pôsobí občas staromódne, čo býva spôsobené skôr jej opatrným prístupom k veciam než niečím iným. V jej prítomnosti si užívate jej slušné správanie a zdvorilé vystupovanie. Záleží jej na jej blízkych a zaujíma sa o zdravý životný štýl, ktorý aplikuje nie len na seba. Istotu a stabilitu jej dodávajú drobné rituály a poriadok v jej veciach. Vyhýba sa výstrednostiam a pravdepodobne nemá profil na všetkých sociálnych sieťach. Za to zbožňuje vôňu starých aj nových kníh, unikátnu atmosféru antikvariátov a starožitníctiev. Nie je to žiadna domáca puťka, ale rada varí a pečie pre tých, ktorých miluje. Módne výstrelky a kreácie jej šatník nezdobia, v skrini jej visí skôr jednoduché a praktické oblečenie. Konzervatívna žena je verná svojmu štýlu, a hoci nosí skôr šaty a sukne, nemá problém si obliecť ani nohavice, pokiaľ k ním nájde vkusnú a decentnú košeľu. Jemné líčenie tvorené riasenkou a púdrom a univerzálne outfity oživuje farebnými doplnkami a elegantnými šperkami. Vlasy v prirodzených odtieňoch necháva žensky rozpustené alebo stiahnuté do copu.

U konzervatívnej dámy uspejete s tradičnými a decentnými klenotmi. Stávkou na istotu sú perly – jemné krémové a biele, ale aj exoticky tmavé. Zamiluje si perličky do uší aj prepracovaný prívesok. Skúste darovať aj prstienok alebo náhrdelník s jediným diamantom či drahokamom, najlepšie v štandardnom briliantovom bruse. Zamerajte sa na jednoduché šperky s menšími a elegantnými kameňmi, ako sú číre diamanty, zelené smaragdy, modré zafíry a červené rubíny. Ideálne kovy sú žlté zlato a nesmrteľná luxusná platina. K vhodným darčekom sa radia aj medailóniky s vyrytým kvetinovým motívom alebo jemným vzorom.

 • Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Dacey
  Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Dacey
 • Bezel náhrdelník s bielym topásom Hadley
  Bezel náhrdelník s bielym topásom Hadley
 • Kruhové diamantové náušnice plné elegancie Carolin
  Kruhové diamantové náušnice plné elegancie Carolin
 • Srdiečkový otvárací medailón s diamantom zo striebra Lalit
  Srdiečkový otvárací medailón s diamantom zo striebra Lalit
 • Strieborný otvárací medailón so vzorom Raul
  Strieborný otvárací medailón so vzorom Raul

Moderná šik hipsterka

Nezávislá a sebaistá dievčina na prvý pohľad pôsobí nedostupne a odmerane. Fascinuje ju všetko nové a moderné, preto neodolá navštíviť vernisáž moderného umenia či práve otvorený podnik. O svoje zážitky sa vždy podelí aj na sociálnych sieťach. Baví ju zdieľanie fotografií, ktoré sama urobí a ktoré sa nebojí sama vyvolávať, a šírenie vlastných myšlienok prostredníctvom blogu či vlogu. Čisté a hladké línie ju nikdy neomrzia a rozhodne si nepotrpí na prezdobenosti ako v móde, tak v dizajne. Jej šatník obsahuje minimum farieb – čiernu, šedú, bielu a telovú. Ako jedna z mála chápe pravý význam termínu monochromatizmus a najčastejšie brázdi mestské ulice v čiernych skinny džínsoch, bielych tričkách či košeliach a obľúbených converskách alebo martenskách. Vystačí si s riasenkou a púdrom, ale keď sa chystá za spoločenským vyžitím, veľmi dobre si poradí aj s čiernymi očnými linkami. Zaujíma sa o aktuálne dianie, módne trendy v jedle a pití a kvalitu a čerstvosť toho, čo je. Pri každej vhodnej príležitosti namieri do artového kina, na hudobný festival alebo do galérie so súčasným umením.

Najviac ju potešíte jednoduchými šperkami zo striebra či zlata, najlepšie v geometrickom tvare. Farebné kamene ju príliš neohromia, ale čierne diamanty či ónyxy jej rozžiaria oči a nedá si ich dolu z prstu či uší. K jednoduchým líniám retiazky skúste vybrať drahokam podľa znamenia zverokruhu – svoj rodný kameň býva hipsterka ochotná vziať na milosť. Úzke prstienky sa jej budú páčiť s diamantom v lunetovom zasadení a lalôčiky si rada ozdobí minimalistickými trendy náušnicami. Dávajte pozor, aby diamantom nechýbal certifikát, ktorý potvrdí, že pri ich ťažbe nebola využívaná detská práca a ani ničené životné prostredie.

 • Zlatý náramok s ružovými nebrúsenými diamantmi Elanie
  Zlatý náramok s ružovými nebrúsenými diamantmi Elanie
 • Napichovacie karma náušnice Elina
  Napichovacie karma náušnice Elina
 • Bezel náhrdelník s čiernym diamantom Hadley
  Bezel náhrdelník s čiernym diamantom Hadley
 • Minimalistické náušnice s moissanitmi Viosa
  Minimalistické náušnice s moissanitmi Viosa
 • Strieborné bezel náušnice s ružovými zafírmi Viosa
  Strieborné bezel náušnice s ružovými zafírmi Viosa

Glamour dáma

Naozajstná dáma svojou sebaistotou a charizmou púta pozornosť len svojou prítomnosťou. Muži zmyselnej femme fatale podliehajú, a preto býva považovaná za lámačku sŕdc. Pevne si stojí za svojím, a aj keď moc nehovorí, dokáže presvedčiť a presadiť svoj pohľad na vec v celom svojom okolí. Pôsobí sebavedomo a dominantne a užíva si svoju ženskosť so všetkým, čo k tomu patrí. V žiadnej spoločnosti nebude stáť nepovšimnutá v kúte. Má rada staré aj nové a všetko, čo oplýva nadšením. Baví ju výtvarná a figurálne umenie a väčšinou si ho môže aj dovoliť. Zbožňuje výrazné chute, takže si objedná skôr cappuccino než americano, absinth než pivo. S obľubou zvýrazňuje svoje oblé tvary, a preto si plní šatník sukňami, košeľami a šatami. Lodičky či čižmy na podpätku sú samozrejmosťou. Má slabosť pre sýte odtiene smaragdovej, purpurovej, vínovej, čiernej, červenej alebo krémovej. Doplnky dokáže precízne zladiť, rovnako tak sa vyhrá s odtieňmi laku na nechty a rúžu. Dlhé vlasy si buď kulmuje alebo upravuje do prepracovaných účesov. Svojou eleganciou a nezávislosťou pripomína mačku, ktorú často chová aj doma.

Ako perfekcionistka si zamiluje dokonale spracovaný šperk s výraznými detailmi. Klenoty kombinuje so svojimi outfitmi tak, aby fungovali v bezchybnej harmónii. Vyberajte osobité náušnice zo žltého zlata s drahokamami – najlepšie smaragdy a zafíry, prívesky s tanzanitmi a alexandritmi či rubínmi, zaujímavé náramky s jantármi či olivínmi a vintage prsteňmi. Nebojte sa ani kvetinového dizajnu a barokových línií. Zaujímavým prvkom sú barokové perly. Pokiaľ túžite darovať väčší a významnejší darček, uprite svoj zrak na šperkové kolekcie alebo na platinové kúsky s diamantmi.

 • Smaragdové náušnice zo zlata Chelsyna
  Smaragdové náušnice zo zlata Chelsyna
 • Strieborný prsteň s jantárovou slzou Rolanda
  Strieborný prsteň s jantárovou slzou Rolanda
 • Oválny rubín v prívesku s diamantmi Amadea
  Oválny rubín v prívesku s diamantmi Amadea
 • Alexandritový zlatý prívesok s diamantmi Tamasyna
  Alexandritový zlatý prívesok s diamantmi Tamasyna
 • Elegantné náušnice s 0.20 ct diamantmi Janine
  Elegantné náušnice s 0.20 ct diamantmi Janine

Extravagantná estétka

Kráľovná drámy neprehliadnuteľne vyčnieva z davu nie len svojou osobnosťou, ale aj vystupovaním a výraznými, snáď až divadelnými gestami. Svojou veselosťou a radosťou zo života dokáže strhnúť pozornosť svojho okolia, ktoré ju obdivuje a zbožňuje. Trávi veľa času s priateľmi a nikto sa v jej prítomnosti nikdy nenudí, lebo neznáša stereotyp. Obklopuje sa originálnym, neobyčajným a výstredným. Vzhľadom na unikátny estetický pohľad na svet vyhľadáva dizajnové doplnky a skúša nové podniky alebo dovolenkové destinácie. Dokáže zorganizovať oslňujúce party, na ktoré svojich známych pozýva prostredníctvom sociálnych médií, a vyniká dokonca aj ako hostiteľka. Svoj život zdieľa nielen pri klasických stretnutiach, ale aj na facebooku, instagrame, blogu a snapchate. Miluje výrazné farby, neobyčajné a neprehliadnuteľné vzory a pôvodné a zaujímavé strihy. Vyzná sa v najnovších trendoch a inšpiráciu hľadá u populárnych návrhároch. Vyznačuje sa experimentovaním a nenapodobiteľným štýlom obliekania. Farbami hýri aj jej kozmetická taštička – okaté tiene a ohnivo červený rúž či lak na nechty nesmú chýbať. Vlasy využíva ako ďalší prostriedok sebavyjadrenia a podľa nálady si zapletie francúzsky cop alebo nečakane odfarbí vlasy na blond.

V jej šperkovnici objavíte pôsobivé náhrdelníky v halo štýle a veľké visiacé náušnice, ktoré si neschováva len na plesy. Inšpirujte sa preto jedinečnosťou extravagantnej ženy, ktorú chcete obdarovať, a vyberajte zo širokej ponuky prsteňov a príveskov s veľkými pestrými kameňmi. Verte, že vaša kamarátka, príbuzná či priateľka neodolá eternity prstenom osadeným farebnými drahokamami po celom obvode. Skôr než jemným morganitom zaujmete vášnivým rubínom, ohnivým smaragdom, žiarivým citrínom, tajomným ametystom alebo sýtym zafírom. Šperky z bieleho, ružového a žltého zlata (najlepšie v trojkombinácii) presvedčia, že tú, ktorú obdarovávate, dobre poznáte. Hľadajte neobyčajné, jedinečné a 100% uspejete. A pokiaľ sa rozhodnete nechať zhotoviť klenot podľa vlastného návrhu, budete na piedestáli medzi všetkými darcami.

 • Zlatý prívesok plný turmalínov Aidon
  Zlatý prívesok plný turmalínov Aidon
 • Zlatý prsteň plný farebných drahokamov Wes
  Zlatý prsteň plný farebných drahokamov Wes
 • Diamantový eternity prsteň zo zlata Petar
  Diamantový eternity prsteň zo zlata Petar
 • Zlatý eternity prsteň s 1.50 mm lab-grown diamantmi Qenyl
  Zlatý eternity prsteň s 1.50 mm lab-grown diamantmi Qenyl
 • Vintage obrúčka zo zlata zdobená diamantmi Proserpina
  Vintage obrúčka zo zlata zdobená diamantmi Proserpina

Preskúmajte pohľad na svet a povahu tej, pre ktorú hľadáte v klenotníctve darček, a s pomocou niekoľkých našich tipov sa pri výbere nemôžete zmýliť. Darček, ktorý volíte s uvážením a prihliadnutím k charakteru ženy, nadchne a zaradí sa medzi najobľúbenejšie kúsky z celej šperkovnice. Každá dievčina a dáma ocení kvalitu – venujte preto pozornosť aj spracovaniu a puncu drahého kovu. Pri diamantoch a drahých kameňoch sa zamerajte aj na ich pôvod a pravosť. Ponorte sa do neprebádaného sveta trblietavých drahokamov a nádherných klenotov.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky