Koral

Koral patrí do malej skupiny drahokamov organického pôvodu. Vzniká na kamenitom morskom dne s nízkou úrovňou sedimentácie v miestach so silnými prúdmi. Tvoria ho tvrdé vonkajšie schránky morských koralov z triedy koralovcov. Koraly rastú v kolóniách a z tvrdeného uhličitanu vápenatého zafarbeného karotenoidnými pigmentmi vytvárajú zložité vetvy a kostrové štruktúry. Počas roka sa dokážu zväčšiť zhruba o 1 mm. Väčšina drahokamových koralov pochádza z odrody corallium rubrum (v angličtine precious coral) klasickej červenej farby. Najcennejšie koraly sa získavajú z morí pri Sardínii, Japonsku, Taiwane a Austrálii.

Na pôvode slova sa bádatelia nezhodujú. Najčastejšie sa tvrdí, že pochádza z hebrejského slova „goral“, čo bol malý kameň používaný na veštenie osudu.

Základné informácie

 • Drahokamová rodinaorganický pôvod
 • Drahokam znameniaRak
 • Tvrdosť (Mohsova stupnice)
 • NáleziskáSardínia, Japonsko, Taiwan, Austrália, Čína
 • Drahokam mesiacaapríl
 • Farba
  červená, ružová, biela, čierna, modrá

Gemologické parametre koralu

 • Chemické zloženieCaCO3 uhličitan vápenatý
 • Relatívna hustota
  2,60 až 2,70
 • Kryštalografická sústava
  mikrokrystalická (trigonální)
 • Index lomu1,486 až 1,658
 • Dvojlom-0,160 až -0,0172
 • Vrypžádný
 • Absorpčné spektrum
  465, 498, 525
 • Fluorescenciaslabá; fialová

Kupujeme koral

Farba (color)

Koraly typicky vykazujú rad teplých naružovelých až červených odtieňov, vrátane svetločervenej až lososovej, stredne červenej a sýtočervenej. Vždy sa musí počítať s tým, že koraly pri nosení blednú. Najžiadanejšia býva jednotná farba, na koraloch sa ale často objavujú prúžky alebo škvrnky v bielej až ružovočervenej. Ojedinele sa vyskytujú aj v zlatej, bielej, čiernej a modrej. Extrémne výnimočné sú zlaté koraly z Havaja, ktoré vynikajú javom mačacieho oka. Čierne ani modré sa v šperkárstve veľmi nevyužívajú, pretože obchod s nimi je silno regulovaný.

Barva korálu
 • Sardínsky alebo stredomorský koral: najbežnejší červený koral odrody corallium rubrum používaný v šperkárstve bol veľmi obľúbený už v praveku a staroveku.
 • Aka, moro alebo oxblood: tmavé až temnočervené koraly odrody corallium japonicum sú z Japonska. Vo väčších veľkostiach sú veľmi vzácne.
 • Momo, cerasuolo alebo satsuma: Jasnočervené, lososové a oranžové koraly odrody corallium elatius z japonských a taiwanských vôd. Nachádzajú sa vo väčších veľkostiach.
 • Anjelský (angel skin), boké alebo magai: jemne ružové, takmer biele koraly odrody corallium elatius z japonských a taiwanských vôd sú veľmi populárne.
 • Čisto biely alebo shiro: mliečne biele koraly s červenými alebo ružovými škvrnkami odrody corallium konojoi sa získavajú vo vietnamských vodách.
 • Midway, rosato alebo bielo-ružový koral: žilnatý ružovo-biely korál rodu corallium secundum pochádza z mora okolo Havaja a Midway.
 • Hlbokomorský alebo shinkai: jasnobiely koral, čisto ružový alebo biely s červenými žilkami, alebo škvrnkami odrody corallium secundum sa rodí v hĺbke nad 1 000 metrov pri Midway a havajskom koralovom útese.
 • Granátový koral: koral vo farbe granátového jablka s ružovými prvkami rodu hemicorallium regale sa do 80. rokov 20. storočia získaval z havajských vôd.
 • Misu, missu alebo miss: ružový až fialkový koral odrody hemicorallium sulcatum pochádza z filipínskych, taiwanských a japonských vôd.
 • Sciacca: oranžový, ružový alebo tmavý až dymovo oranžový koral rodu corallium rubrum sa ťažil zo sedimentov na južnej Sicílii.

Čistota (clarity)

Koraly sú ako priesvitné, tak aj nepriehľadné. Neopracované bývajú matné. Leštené koraly vykazujú atraktívny sklený lesk. Leštia sa jemnozrnným pieskovcom, šmirgľom a plstenými kotúčmi.

Brus (cut) a tvar (shape)

Koraly sa pre svoju mäkkosť a častú nepriehľadnosť najčastejšie brúsia do kabošonu. Robia sa z nich korálky, vyrezávané ozdoby a sošky. Koralové kabošony existujú v rôznych tvaroch, ale k najobľúbenejším patria oválne, guľaté a neobvyklé dizajny.

Opracovanie koralov

Prírodné koraly sa spravidla neupravujú. V niektorých prípadoch sa dofarbujú, aby dosiahli vzácnejšiu farbu. Koraly sa napodobňujú zo skla, kostí, lastúr a plastu.

Cena

Svetové koralové útesy ohrozuje znečistenie vôd, klimatická zmena a nadmerná ťažba koralov. Niektoré ich odrody sa tak dostali na zoznam chránených živočíchov a veľa krajín ich získavanie a vývoz reguluje. Koralové šperky zostávajú populárne a vintage kúsky dosahujú na aukciách astronomické ceny. Niektorí klenotníci vyrábajú svoje šperky zo starých koralov.

Cena koralov sa odvíja od ich odtieňa, sýtosti farby, veľkosti, brusu a kvality leštenia. Veľmi dobre a vysoko hodnotené sú červené, ružové a oranžové koraly. Ostatné farby sa hodnotia zvlášť. Najviac zaplatíte za zlaté a čierne.

Prečo milujeme koral?
Nádherná červená farba

Tradičná a najobľúbenejšia farba koralov je červená. Výrazný a sýty odtieň je unikátny a nenapodobiteľný.

Dar bohov

Koral je veľmi silný ochranný drahokam a verí sa, že ho ľuďom darovali bohovia.

Koralové útesy

Koralové útesy sú staré desiatky tisíc rokov. Poskytujú domov štvrtine morského života a čistia vodu, v ktorej rastú.

Mýty a legendy

V astrológii pripadá koral na planétu Mars a jeho živlom je voda. Snáď aj preto si ho obľúbili stredomorskí moreplavci, ktorí verili, že im pomôže zahnať búrky a vyhnúť sa stroskotaniu lode.

Koral pozná ľudstvo desiatky tisíc rokov. Dôkazy jeho obľúbenosti sa nachádzajú v podobe šperkov v hroboch stredovekých Egypťanov, ktorí si mysleli, že koral obsahuje krv bohov a Európanov. Rovnako tak koralové klenoty vyrábali už starí Tibeťania.

Podľa gréckej mytológie koral vznikol z prúdov krvi vytryskujúcich z krku Medúzy po tom, ako ju známy hrdina Perseus premohol. Grécky boh mora Poseidón vraj považoval koral za kameň šťastia a postavil si z neho palác. Boh ohňa a kováčstva Hefaistos z neho zase vytvoril svoje prvé umelecké dielo. Možno i preto ním neskôr Nóri skrášľovali svoje zbrane.

V roku 77 n. l. sa o korale zmienil vo svojom encyklopedickom diele Naturalis historia Pilnius starší. Za najcennejší koral označuje ten červený a prisudzuje mu výrazné schopnosti na odvrátenie nebezpečenstva. Spomína, že už Galovia koralmi zdobili svoje meče, štíty a prilby.

Španielske a talianske historické portréty často zobrazujú deti, ktoré držia vetvičku koralu. Drahokam ich mal ochrániť pred kliatbami a zlými kúzlami. Vo viktoriánskom Anglicku sa koralové šperky nosili preto, aby zahnali zlých duchov a priniesli šťastie.

V Indii tvrdia, že koral sa má nosiť v utorok ráno. Muži by si mali nasadiť prsteň s červeným drahokamom na pravý prstenník a ženy na ľavý. Čaká ich potom láska a vyriešenie finančných problémov.

Čína spája koral s dlhovekosťou, a preto ho mohli nosiť len cisári.

 • Minimalistické náušnice s korálmi Belva
  Minimalistické náušnice s korálmi Belva

Korál a jeho účinky

Koral sa považuje za veľmi silný kameň, ktorý dokáže spojiť človeka s prírodou. Do života ľuďom vnáša pohodu a vnútorný pokoj. Pomáha stabilizovať emócie a dosiahnuť stanovené ciele. Zaháňa depresie a pocity úzkosti. Vraví sa, že je veľmi vhodný ako amulet pre deti, pretože zosilňuje lásku medzi nimi a ich matkami. Výborný vplyv má koral aj na medziľudské vzťahy a priateľstvá.

Mnohí koral využívajú v prípade anémie, artritídy a proti stresu. Urovnáva obehový systém a napomáha pri ťažkostiach s črevami, pažerákom a žalúdkom. Tíši malé deti, keď sa im prerezávajú zúbky, chráni tie nenarodené a matkám uľavuje pri pôrode. Zmierňuje astmu a záchvaty kašľa. Keď sa blíži choroba, koral vraj vybledne.

 • Červený koral: dodáva energiu a ochraňuje pred infekciami a čiernou mágiou.
 • Biely koral: ulevuje při onemocnění kostí a parodontóze.
 • Ružový koral: tíši bolesti kĺbov a kostí. Čistí od toxínov.
 • Čierny koral: pomáha pri rakovine a abscesoch.

Vzácny koral vládne Rakom, Škorpiónom a Rybám, čiže vodným znameniam. Umožňuje im pochopiť samých seba a zmieriť sa s vlastným ja. Zvyšuje ich intuíciu a predstavivosť.

Najznámejší koral

Ozdoba na čelo Tathagata Budhovia

Ozdoba na čelo pre bohov pochádza zo 17. až 19. storočia z Nepálu. Zobrazuje štyroch nebeských Tathagata Budhov, ktorí ukazujú smer k Čistej zemi. Bočné Vairóčana Budhu symbolizuje dvojitý hrot rituálnej vadžry. Veľký diamant na svojej osi odkazuje na Vadžrajánu, teda nezničiteľnú cestu. Ozdobu tvorí zlato, koraly, diamanty, rubíny, smaragdy, zafíry, granáty, lapis lazuli, perleť a tyrkys. Šperk môžete vidieť v Metropolitnom múzeu v New Yorku.

Tathagata buddhové

Ďalšie slávne koraly

Set koralových náušníc a brošne Tiffany & Co.

Elegantná koralová sada pochádza z rokov 1854 až 1870. Klenotníci ju vyrobili zo zlata a jemného ružového koralu. Náušnice a brošňu tvorí vyrezávaná záplava kvetín a listov s mierne zahnutými okrajmi. Veľké rozety v spodnej časti náušníc sa dajú odobrať. Zachovalo sa i pôvodné puzdro zo zelenej kože vyložené bielym saténom a svetlozeleným zamatovým vnútrom. Nechýba vyrazená zlatá značka firmy Tiffany & Co. Momentálne si ich môžete prezrieť v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku.

Tiffany & Co.

Obraz Madonna della Vittoria

Maľba pochádza z roku 1496 a namaľoval ju taliansky renesančný maliar Andrea Mantegna. Obraz mimo iné odráža vieru v ochrannú silu koralu. Nad Pannou Máriou, ktorá drží Ježiša, visí veľký kus červeného koralu a značí maximálnu ochranu Bohorodičky. Umelecké dielo symbolizuje to, že aj v dobe humanizmu ľudia silno verili v povery. Niektorí znalci umenia ale tvrdia, že koral odkazuje na Kristovo umučenie. Obraz visí v parížskom Louvri.

Madone delta Vittoria

Zaujímavosti

  • Tvrdé vonkajšie schránky niektorých druhov koralov sa využívali na výrobu jednotlivých častí náhrdelníkov už od praveku. Práve z označenia koralu vzniklo slovo korálka.
  • Corallium rubrum spolu s fosílnymi koralmi, achátovými koralmi, koralovým pieskom a úlomkami koralov je možné vyvážať a dovážať do väčšiny krajín bez povolenia. Avšak koraly havajského pôvodu chráni Laceyho zákon a z USA sa nesmú vyvážať. Medzi regulované druhy patria aj corallium japonicum, corallium elatius, corallium secundum a antipathes grandis z oblasti Tichého oceánu.
  • Fosílny koral, niekedy tiež achátový koral, vzniká stvrdnutím oxidu kremičitého, ktorý následne nahradí vápencové koraly. Práve pôvodné koraly vytvárajú vo fosílnych koraloch krásne vzory kvetov a hviezd. Ich tvrdosť sa pohybuje na stupni 6,5 až 7 na Mohsovej stupnici.
  • V roku 2002 prestala známa klenotnícka firma Tiffany & Co. používať vo svojich šperkoch prírodné koraly. Zároveň začala hrať aktívnu rolu v ochrane koralových útesov a venovala na to desiatky miliónov dolárov.
  • Koralové útesy tvoria zlomok oceánu – menej než 1 % – ale poskytujú domov asi štvrtine všetkého svetového morského života. Viac než 4 000 druhov rýb sa spolieha na koralové útesy.
  • Modrý koral je jediný koral, ktorý rastie v masíve a nie v tradičných vetvách. Často sa vyskytuje v akváriách, pretože dokáže rásť aj za okolností, za ktorých by iné koraly zahynuli. Používanie v šperkárstve nie je úplne bežné.

Zdroje obrázkov: artglorieux.jp, shopify.com, goodlucksymbols.com

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky