Paraíba turmalín

Živo elektrizujúce modré, modrozelené až zelenomodré turmalíny sfarbené stopovým množstvom medi a mangánu sa získajú z ložísk v Brazílii, Nigérii a Mozambiku. Vyhľadávané sú kvôli ich dychberúcej farbe už viac ako tri desaťročia. Prvýkrát ich objavil Heitor Dimas Barboda so svojim tímom v štáte Paraíba v severovýchodnej Brazílii. Následne sa vyskytli zdroje v susednom Rio Grande de Norte. V novom tisícročí sa začali paraíba turmalíny v drahokamovej kvalite ťažiť aj v Nigérii a Mozambiku. Nigérijske kamene bývajú bledšie a mozambické mávajú menej inklúzií než brazílske.

Názov paraíba turmalín sa odvodzuje od brazílskeho náleziska Paraíba, kde elektricky modrozelený turmalín objavili na konci 80. rokov 20. storočia.
Paraíba turmalín

Základné informácie

 • Drahokamová rodinaMinerál
 • Drahokam znameniaVáhy
 • Tvrdosť (Mohsova stupnica)
 • NáleziskáBrazília, Nigéria, Mozambik
 • Drahokam mesiacaOktóber
 • Farba
  Neónovo modrá, modrozelená až zelenomodrá

Gemologické parametre paraíba turmalínu

 • Chemické zloženieNa(Li,Al)3Al6(OH)4(BO3)3(Si6O18) s prímesou Cu
 • Relatívna hustota2,84 až 3,10
 • Kryštalografická sústavaHexagonálna (trigonálna)
 • Index lomu1,603 až 1,655
 • Dvojlom+0,013 až +0,024
 • Absorpčné spektrum700 až 900
 • FluorescenciaŽiadna; výnimočne svetlomodré a svetlozelené kamene fluoreskujú slabomodrou až bielou farbou

Kupujeme paraíba turmalín

Farba (color)

Pravý paraíba turmalín okamžite zaujme elektrizujúcou neónovo modrou farbou. V o niečo lacnejšej podobe sa objavuje aj v jasno zelenomodrej alebo modrozelenej. Jeho sfarbenie spôsobuje predovšetkým stopové množstvo medi. Dodáva mu unikátny oheň a brilanciu. Hĺbka a sýtosť farby významne zvyšujú hodnotu kameňa.

Prívesok s paraíba turmalínem
Žiarivý prívesok s laboratórne vytvoreným paraíba turmalínom v oválnom tvare.

Čistota (clarity)

Paraíba turmalíny vznikli v neobvyklých prírodných podmienkach v prostredí bohatom na tekutiny, preto mávajú veľa inklúzií v podobe okom viditeľných nitiek alebo trubičkovitých dutiniek. Pod lupou často vidieť aj kvapalné alebo vzduchové bublinky. Podobne ako pri smaragdoch inklúzie neznižujú tvrdosť kameňa, ani ho neznehodnocujú. Viditeľnejšie sú inklúzie vo svetlejších drahokamoch s nižšou sýtosťou farby. Platí jednoduchá poučka – čím je paraíba turmalín čistejší, tým vyššiu má hodnotu.

Asterizmus: Vzácne obsahujú paraíba turmalíny duté inklúzie, ktoré pri dopade svetla vytvárajú štvorcípe hviezdy.

Chatoyancy: Keď duté inklúzie v paraíba turmalíne odrážajú svetlo v jedinej línii, vzniká efekt mačacieho oka.

Brus (cut) a tvar (shape)

Paraíba turmalíny sa často brúsia do oválnych (oval) a slzových (pear) tvarov a tvarov rovnobežných s dĺžkou kameňa, aby sa čo najmenej plytvalo vzácnym drahokamom. Brusiči tiež využívajú plechroické vlastnosti paraíba turmalínu. Po dĺžke absorbujú kryštály viac svetla a môžu sa zdať bledšie než pri pohľade na šírku. Šikovný brusič tak dokáže využiť hĺbku farby a vytvoriť drahokam tmavší alebo svetlejší. Kvalitne vybrúsený kameň iskrí žiarivo modrou farbou aj pri slabšom osvetlení.

Paraíba turmalíny s asterizmom alebo chatoyancy sa vyhladzujú do kabošonu, aby optické javy lepšie vynikli.

 • Zlaté náušnice s pear lab-grown paraiba turmalínom Ida
  Zlaté náušnice s pear lab-grown paraiba turmalínom Ida
 • Zlatý prívesok s pear lab-grown paraiba turmalínom a diamantom Abilo
  Zlatý prívesok s pear lab-grown paraiba turmalínom a diamantom Abilo
 • Zlaté náušnice s okrúhlym lab-grown paraiba turmalínom Eloa
  Zlaté náušnice s okrúhlym lab-grown paraiba turmalínom Eloa
 • Zlatý prívesok s oválnym lab-grown paraiba turmalínom a diamantom Cipri
  Zlatý prívesok s oválnym lab-grown paraiba turmalínom a diamantom Cipri
 • Kolekcia šperkov s okrúhlym lab-grown paraiba turmalínom Brasília
  Kolekcia šperkov s okrúhlym lab-grown paraiba turmalínom Brasília
 • Zlatý prívesok s emerald lab-grown paraiba turmalínom a diamantmi Lucas
  Zlatý prívesok s emerald lab-grown paraiba turmalínom a diamantmi Lucas

Opracovanie paraíba turmalínu

Pre zvýraznenie farby a odstránenie načervenaných tónov spôsobených mangánom sa kamene upravujú pri vysokej teplote (500 °C). Najčastejšie k tomu dochádza vypaľovaním pri brúsení drahokamu. Niekedy sa pomocou lasera odstraňujú tmavé inklúzie a výplňami sa znižuje viditeľnosť povrchových zlomov.

Obľúbenou alternatívou prírodných paraíba turmalínov sú paraíba turmalíny vytvorené laboratórne. Vynikajú vyššou kvalitou a sýtosťou farby a mávajú minimum inklúzií. Robia tak fascinujúci drahokam dostupnejším.

Cena

Paraíba turmalíny sú veľmi vzácne a veľmi zložito sa ťažia, a preto sú vo svojej prírodnej a neupravovanej podobe aj veľmi drahé. Na trhu s drahokamami sa brazílske kamene cenia viac než ich africké proťajšky. Mávajú totiž intenzívnejšie a sýtejšie odtiene. Presnú lokalitu ťažby dokážu odlíšiť až dôkladné gemologické testy, ktoré zisťujú obsah medi, zinku, gália, stroncia, cínu a olova. Hodnotu drahokamu ani tak ovplyvňuje veľkosť (nad 2 ct sa vyskytujú brazílske paraíba turmalíny veľmi zriedka) ako skôr sýtosť a hĺbka farby, čistota, oheň a živosť modrých tónov. Podľa toho sa kameň obchoduje okolo 10-50 000 dolárov za karát.

Prečo milujeme paraíba turmalín?
Jedinečná farba

Drahokam vyniká elektrizujúcim neónovo modrým odtieňom s bohatou iskrou a brilanciou. Zaujme na prvý pohľad intenzívnym odleskom a žiarou.

Plnochroizmus

Každý kryštál paraíba turmalínu má dve farby – svetlú a tmavú. Ich intenzita sa mení pri pohľade z rôznych uhlov.

Laboratórne vytvorený drahokam

Paraíba turmalín je veľmi vzácny a drahý. Až vytvorenie v laboratórnych podmienkach, ktoré suplujú tie prírodné, ho urobilo dostupnejším.

Mýty a legendy

Za objav paraíba turmalínu môžeme poďakovať jednému mužovi a jeho neotrasiteľnej viere, že sa pod kopcom v brazílskom štáte Paraíba nachádza niečo unikátne. Od začiatku 80. rokov 20. storočia so svojimi spoločníkmi neúnavne kopal v pegmatitových štôlňach, vŕtal jednu dieru za druhou v starých schátraných povrchových baniach. Až na konci 80. rokov dosiahol úspech a objavil nový elektrizujúci modrý drahokam v bani Batalha.

Počas ďalších päťsto rokov bol slávny 400 metrov dlhý, 200 metrov široký a 65 metrov vysoký kopec prečesaný a miestami zrovnaný so zemou. Baňa je dnes vyčerpaná.

Paraíba turmalín a jeho účinky

Neónovo modrý drahokam vnáša ľuďom do života nadhľad, kreativitu a múdrosť. Inšpiruje, prináša šťastie a mierni strach. Svojim nositeľom zvyšuje sebadôveru a dodáva im pocit sily. Taktiež prečisťuje myseľ a patrí k predstaviteľom stability a pokoja.

Paraíba turmalín absorbuje negatívnu energiu a odráža aj tie najmenšie negatívne vibrácie z okolia. Obnovuje rovnováhu tela a mysle. Obľúbený je u kreatívcov a výskumníkov, pretože ich nabíja energiou, vitalitou a tvorivou inšpiráciou. Drahokam pomáha dosiahnuť vytýčené ciele prostredníctvom posilnenia sústredenia a odhodlania.

Drahokam sa spája s astrologickým znamením Váh. Podporuje ich pokoj, vyrovnanosť a rovnováhu.

Zaujímavé paraíba turmalíny

Najväčší paraíba turmalín „Apollo“

Najväčší paraíba turmalín s váhou 196,17 ct bol zapísaný do knihy rekordov až v roku 2022. V tejto chvíli ho vlastní nemecká brusičská dielňa Thom Munsteiner v Nemecku.

Paraíba turmalín „Modrá lagúna“

Vzácny paraíba turmalín s váhou 93,94 ct pochádza z Mozambiku a názov „Modrá lagúna“ získal podľa svojho odtieňa Karibského mora. V dražbe ho získal ženevský klenotnícky dom Adler Joailliers. Šperkári ho zasadili do lasovitého náhrdelníka. Drahokam dopĺňa 76 ct guľatých (round), markízovitých (marquise) a slzových (pear) diamantov pripomínajúcich vodopád.

Paraíba turmalín Modrá laguna

Najdrahší paraíba turmalín „Večne božská Karolína“

Najdrahší paraíba turmalín bol objavený v Mozambiku a predal sa za 125 miliónov dolárov. Vážil 191,87 ct a nesie v originále meno Ethereal Carolina Divine Paraiba Tourmaline. Do náhrdelníka ho zasadila kanadská klenotníčka Moneca Kaufmann.

Nejdražší paraíba turmalín

Zaujímavosti o paraíba turmalíne

 • Svet sa zoznámil s neónovo modrým paraíba turmalínom na každoročnej výstave drahokamov v arizonskom Tuscone na začiatku 90. rokov 20. storočia.
 • Dá sa nájsť len v Brazílii, Nigérii a Mozambiku v oblastiach bohatých na meď.
 • Objav paraíba turmalínu v Afrike ilustruje driftovanie kontinentov v dávnej minulosti. Keď posunieme obrys Južnej Ameriky na východ, zistíme, že do západného pobrežia Afriky zapadne ako dielik do skladačky. Dá sa predpokladať, že sa drahokam začal rodiť ešte pred oddelením pevniny.
 • Paraíba turmalín sa obtiažne dobýva. Ťaží sa opatrne a ručne pomocou klinov a perlíka, pretože sa nachádza len v malých žilách vnútri horniny.
 • Na každých 10 000 diamantov sa vyťaží jeden paraíba turmalín.
 • O označenie paraíba aj pre nigérijské a mozambické drahokamy prebiehal súdny spor. Gemológovia však dokázali, že kamene majú rovnaké zloženie a vlastnosti, preto môžu byť označené ako paraíba turmalíny. Niektorí predajcovia využívajú aj názov africký paraíba turmalín.
 • Paraíba turmalíny z Mozambiku mávajú menej inklúzií a bývajú väčšie než tie brazílske.
 • Cena paraíba turmalínu sa môže vyšplhať až na šesťmiestne čiastky.
 • Paraíba turmalíny sa musia čistiť jemným čistiacim prostriedkom, teplou vodou a mäkkou kefkou. Ultrazvukové alebo parné čističky ich môžu trvalo poškodiť alebo rozbiť.
 • Paraíba turmalín sa najčastejšie farebne mýli s apatitom.

Zdroje obrázkov: thejewelleryeditor.com, clubofmozambique.com, thisisyung.com, diamondbuzz.blog

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky