Darčeky k narodeninám

Narodeniny patria k pôvodným, osobitým a pozoruhodným tradíciám. Niektorí na nich radi spomínajú, iní uprednostňujú menšie oslavy, ďalší si nedokážu predstaviť svoj deň bez obrovskej party s balónikmi, desiatkami hostí a ohňostrojov. Deň našich narodenín oslavujeme každý rok a zdá sa, že tento zvyk pretrváva dodnes už od najstarších dôb. Veď aj prvé kalendáre vznikali preto, aby prehľadne zaznamenali zmeny ročných období a označili významné dni. Na základe takéhoto počítania času sa ustálili narodeniny a ostatné dôležité výročia na svojom presnom mieste v kalendári.

Historický exkurz: prečo oslavujeme narodeniny?

Pôvod osláv narodenín je potrebné hľadať v ochranných rituáloch. Ľudia verili, že zlí duchovia majú nad človekom najväčšiu moc práve v dobe, kedy v jeho živote dochádza k prelomu či zmene - teda, že človek je najzraniteľnejší aj v deň, kedy o rok zostane. Aby ho rodina a priatelia ochránili pred negatívnymi vplyvmi, zhromažďovali sa na narodeninách okolo oslávenca a priali mu veľa šťastia, zdravia a lásky. Úlohou drobných darčekovbolo zaháňanie nepriateľských entít. Horiace sviečky na torte zas mali vysielať signál k bohom na nebesiach, rovnako tak ako ich sfúknutie a vyslovenie priania malo apelovať na ich dobrotu a priazeň.

Už od najstarších dôb si ľudia uvedomovali, že starnú. Ale až vo chvíli, kedy začali brať na vedomie meniaci sa cyklus mesiaca a zmenu ročných období a objavili opakujúci sa vzor, vypozorovali zmenu času. A tu vraj narodeniny berú svoj počiatok. Pramene zmieňujú narodeninové oslavy kráľov, šľachty a ďalších významných štátnikov, ktorí mali dostatok majetku na to, aby si oslavu mohli dovoliť. Meniaca sa spoločnosť postupne dospela k sláveniu narodenín aj u obyčajných ľudí a detí.

Prečo darovať k narodeninám šperk a aký vybrať?

Šperky patria k univerzálnym darčekom ku všetkým príležitostiam. Hodia sa rovnako dobre k výročiu svadby, ako k narodeninám alebo sviatku. Ktorú ženu by nepotešil nádherný klenot? Šperkom sa nedá skutočne nič skaziť, dokonca si to u ženy vyžehlíte aj vtedy, keď ste na jej narodeniny zabudli a s darčekom sa oneskoríte. Šperky sú taktiež vynikajúcimi darmi, pretože existuje more možností, z ktorých si môžete vybrať. Nemusíte sa však obrovskej ponuky na trhu obávať, pretože vám vieme pri výbere jednoducho pomôcť na základe toho, aká oslávenkyňa je, čo má rada alebo čo rada nosí. Pôsobivou je napríklad aj voľba darčekov podľa znamení zverokruhu či mesiaca narodenia.

S našou pomocou zvolíte dokonalý narodeninový darček! Nič proti ničomu nie je klenot v jednoduchom a klasickom štýle, ktorý je možné nosiť každý deň a ktorý tak bude oslávencovi či oslávenkyni bez prestania pripomínať ten najkrajší narodeninový dar. Pripravili sme pre vás pár tipov na darček pre dievčatá a ženy, ktoré sme rozdelili na základe toho, v akej životnej etape sa práve oslávenkyňa nachádza. Okrem toho tu nájdete aj tipy na darček pre pánov.

Darčekový sprievodca

Pokiaľ ani po prečítaní nasledujúcich riadkov nebudete vedieť, čo vybrať, neváhajte nás kontaktovať a výber šperku s nami skonzultovať. Radi vám na základe skúseností poradíme a odporučíme klenot, s ktorým určite oslníte.

Univerzálny darček naprieč všetkými vekovými kategóriami

Ak sa nechcete pri výbere darčeka riadiť vekom alebo máte chuť venovať šperk, ktorý bude môcť obdarovaná osoba nosiť kedykoľvek a k čomukoľvek, mohla by vás zaujať ponuka personalizovaných šperkov. V tejto kategórii nájdete kúsky, ktoré predstavujú univerzálny dar v každom veku a rozhodne nikoho neurazia. Pre ženy sa skvele hodí napríklad náhrdelník s gravírom ich mena. Ak by ste túžili po niečom ešte špeciálnejšom, svoje prianie môžete spečatiť aj krátkym vyrytým textom. Veď kto by nebol nadšený zo skutočnosti, že darovaný šperk bol vytvorený priamo pre neho/ňu? Milovníčky šperkov ocenia náramok s gravírom, pre pánov sú skvelou voľbou manžetové gombíky s vyrytými iniciálami, ktoré môžete vyberať z niekoľkých druhov kovov.

 • Zlatý prsteň s diamantom a gravírom písmena Amisch
  Zlatý prsteň s diamantom a gravírom písmena Amisch
 • Strieborný náramok s písmenom podľa vašej voľby Ainslee
  Strieborný náramok s písmenom podľa vašej voľby Ainslee
 • Strieborný náhrdelník s 2 písmenami vašej voľby Iver
  Strieborný náhrdelník s 2 písmenami vašej voľby Iver
 • Prívesok Malý princ so slonom a gravírom
  Prívesok Malý princ so slonom a gravírom
 • Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul
  Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul

Personalizované šperky

Od základky po vysokú: 10-25 rokov

K mladým dámam školou povinným najlepšie pasujú lacnejšie šperky. Veď určite dobre viete a chápete, že pred maturitou a promóciami sa dievčatám vkus len začína utvárať, že rady experimentujú, striedajú oblečenie aj klenoty a že zbožňujú zmeny. Jeden deň pred sebou vidíte Jackie Kennedy a nasledujúci deň vás s načierno pomaľovanými očami pozoruje Avril Lavigne v jej najdivokejšom období. Mladí so sebou navyše prinášajú aj rýchlosť a spontánnosť, ktorá občas končí stratou šperku alebo jeho nepremyslenou výmenou a premenou.

Ak neznie vaše priezvisko Rotschild, zamerajte sa na šperky zo striebra, ktoré sa najčastejšie poťahujú rhodiom, ktorý zlepšuje jeho vlastnosti a pomáha udržať náušnice, náramky, prstienky a náhrdelníky dlho ako nové. Hypoalergénny kov navyše chráni pred alergickými reakciami, takže sa nemusíte obávať, že by sa obdarovávaná za pár dní sťažovala na nepríjemnú vyrážku. Ak vám príde striebro príliš obyčajné, skúste sa pozrieť na klenoty upravené tenkou vrstvou zlata. Potom už záleží iba na vašich preferenciách, či sa prikloníte k tradičnej žltej, alebo super modernej ružovej variácii.

Šedobiely lesk striebra ladí so všetkými outfitmi a farbami, pre ktoré sa študentka rozhodne. Šperkári sa neboja tento kov tvarovať do nevídaných umeleckých kreácií, drahokamami osádzaných krížikov a kvietkov, rovnako tak ako do krehkých srdiečok a jemných geometrických tvarov. Striebru rovnako pristanú všetky drahé kamene, či už ide o sladko ružové vytvorené zafíry, alebo nebesky či polnočne modré topásy. Drahokamy vyberajte podľa preferencie tej, ktorú sa chystáte obdarovať: zásahom do čierneho sú určite kamene podľa znamenia zverokruhu, pretože dievčatá ich mysticizmus fascinuje, nech už si to priznajú, alebo nie. Uvidíte, ako si vaša slečna zamiluje temne červené granáty, fialkové či šedozelené ametysty, rozmanité turmalíny, blýskajúce sa opály, medové jantáre alebo ako diamanty sa trblietajúce biele topásy.

Najvďačnejším typom šperku sú pre študentky náušnice. U milovníkoch prírodných a exaktných vied sa rozhliadnite predovšetkým po decentných peckových náušniciach, najlepšie v podobe kamienkov alebo perličiek v originálnom osadení. Priaznivcom humanitných štúdií rozžiaria oči visiace kúsky v zaujímavom dizajne. Inšpirovať sa taktiež môžete najobľúbenejšími striebornými šperkmi z našej ponuky, ktorých dizajn i kvalita okúzlili už značné množstvo zákazníkov.

Horúci tip k 18. narodeninám

18. narodeniny tvoria významný predel v živote každého človeka. K tomuto jedinečnému výročiu by preto mal patriť aj výnimočný a nezabudnuteľný darček. Mladá žena môže dostať svoje prvé perly (a je jedno, či náušnice, alebo náhrdelník) alebo diamanty (najlepšie v podobe peckových náušníc alebo minimalistického prsteňa). Myslite na to, že šperk k oficiálne uznávanému dosiahnutiu plnoletosti sa stáva milou spomienkou, ktorá si v šperkovnici nájde čestné miesto.

 • Prívesok s perlou a písmenom Nava
  Prívesok s perlou a písmenom Nava
 • Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Dacey
  Perlové napichovacie náušnice zo 14k žltého zlata Dacey

Perlové šperky

Na prahu kariéry: 26-35 rokov

Sladké a naivné dievča sa premenilo v ženu. Nachádza si prvú stálu prácu a začína budovať svoju kariéru. Pomaly sa jej ustálil vkus a dokáže so svojim outfitom prispôsobiť situáciu: už rebelsky nenosí otrhanú džínsy do lóže Národného divadla. Šnurovacie čižmy si necháva skôr na voľný čas, klasicky smeruje k lodičkám a balerínkam.

Nastáva ten pravý čas na výmenu striebra za nesmrteľné zlato. Mladá dáma už toľko nehľadí na množstvo, ale na kvalitu a dizajn. Adekvátnou voľbou sú rozhodne decentné a elegantné šperky, ktoré výborne doplnia kancelársky outfit tvrdej biznismenky, ale aj zvodné koktejlky ženy, ktorá vie, čo od života chce. Stopercentne zapôsobíte modernými typmi náušníc 2v1, kedy sa výraznejší klenot ako mávnutím kúzelného prútika premení v šperk vhodný na obchodné jednanie.

Biele zlato si veľmi dobre rozumie so studenými odtieňmi pleti a iskrivými modrými akvamarínmi, topásmi, zafírmi a tanzanitmi, prípadne ružovými zafírmi či jemnými morganitmi. Teplé typy si zaslúžia žlté zlato, v ktorom vynikne hlboká zmyselná zeleň smaragdov, vášnivá červená rubínov či dych berúci žltooranžový odtieň zapadajúceho slnka, ktorým sa pýšia citríny. Tabu samozrejme nepredstavujú ani ohnivé opály, rôznofarebné turmalíny a tajomné onyxy vo farbe najhlbšej noci. Populárne ružové zlato si sadne s bledo ružovými morganitmi, fialkovými ametystami a čírymi diamantmi či sýto zelenými granátmi. Potešíte voľbou kameňa podľa znamenia zverokruhu, ale aj podľa obľúbeného odtieňu obdarovávanej. Venujte preto výberu náležitú pozornosť a vyčleňte si v nabitom rozvrhu aspoň pár dní na úvahy o tom, aký šperk urobí najväčšiu radosť. Perfektným darčekom sú samozrejme aj perly. Ich chladivá hladkosť a oblosť si ženy podmaňuje už celé storočia a je iba na vás, či zvolíte sladko ružovkastú akoyu, belostné či krémové juhomorské alebo vzácne a magické tahitské.

Ženy pohybujúce sa okolo tridsiatky idú vytýčenou cestou a ocenia decentné drahokamové pecičky alebo slzičky. Páčiť sa im budú aj vkusné visiace náušnice a na večierky si zamilujú neprehliadnuteľné lustrové kúsky. Ideálny darček predstavujú aj romantické prívesky v tvare srdca a originálne náhrdelníky s kvetinami. Zaslúžené poďakovanie rovnako získate, keď venujete tenisový náramok – vedľa seba posadené starostlivo vybrúsené kamienky svojím vzhľadom pripomínajúce večné eternity prstene.

Horúci tip k 30. narodeninám

Pre mnoho žien predstavuje 30 významný míľnik ich života. Veľa z nich po jeho preklenutí odmieta oslavovať ďalšie narodeniny, alebo neprestáva sláviť 30. Aby ste si teda oslavu čo najviac spríjemnili a aby na ňu vaša dcéra, žena, priateľka alebo kamarátka mala iba tie najlepšie spomienky, vytiahnite čierneho koňa medzi šperkami: diamant. Nezničiteľná tvrdosť, nesmrteľná tradícia a nadčasová krása čistého uhlíka sú tým pravým orechovým pre vstup do ďalšej dekády.

 • Kruhové náušnice s lab-grown diamantmi Vesell
  Kruhové náušnice s lab-grown diamantmi Vesell
 • Strieborný vykrojený prsteň s tremi diamantmi Moore
  Strieborný vykrojený prsteň s tremi diamantmi Moore
 • Platinový minimalistický náramok s diamantom Lepio
  Platinový minimalistický náramok s diamantom Lepio
 • Zásnubný prsteň v halo štýle s cushion diamantom Eliann
  Zásnubný prsteň v halo štýle s cushion diamantom Eliann
 • Halo zásnubný prsteň s diamantovým kvetom Alonna
  Halo zásnubný prsteň s diamantovým kvetom Alonna

Diamantové šperky

Rodinný život a materstvo: 36-45 rokov

Keď sa žena stane matkou, jej život získa celkom nový rozmer. Naraz jej na bedrách leží zodpovednosť za nový život, za toho malého tvora, ktorý je na nej veľa rokov úplne závislý. Trávi s ním väčšinu svojho času, prebdie pri ňom mnoho bezsenných nocí, venuje mu to najlepšie zo seba, formuje ho v dobrého človeka. Menia sa jej priority – už netúži po povýšení a najnovšom modeli z dielne haute couture návrhára, za to sa v nej rozoznievajú struny sentimentu a nostalgie.

Matky milujú praktické šperky. Hľadajte preto kúsky, ktoré sa dajú bežne nosiť, nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, sú hypoalergénne a ľahko sa s nimi manipuluje. Zamerajte sa na trvanlivé zlato, a to ako v tradičnom žltom sfarbení, tak aj na toľko obľúbené zlato biele alebo stále viac pozornosti si vyžadujúce ružové. Pravú symboliku pre túto cieľovú skupinu v sebe potom skrývajú prívesky k narodeniu dieťaťa – jemné šperky odkazujúce k materskej láske.

Predstavte si pri výbere darčeka priamo danú ženu. Áno, množstvo z nich je neodmysliteľnou súčasťou svojich detí, ktoré ju aj definujú, venuje im veľa času a energie. Ale jej narodeniny sú jej dňom, a na to by ste sa mali zamerať. Vyberte jednoduchý šperk vylepšený drahokamom vo farbe očí vaše ženy, dcéry, priateľky alebo kamarátky. Zelené olivínové náušnice, prívesky s jemnými ružovými morganitmi alebofascinujúcimi melónovými turmalínmi, náramky s ametrínmi alebo neutrálne náušnice s akvamarínmi nádherne vyniknú v žltom aj bielom zlate. Výnimočnými tanzanitmi dáte najavo, ako veľmi si vážite váš vzťah a priateľstvo. Nežnými perlami podtrhnete jej ženskosť a zbavíte ju jej neistôt vyplývajúcich z materstva a starnutia.

Vyhliadnite si v klenotníctve medailón. Ten poteší čerstvé maminky a prvorodičky najviac. Roztvárací šperk, do ktorého je možné vložiť fotografiu rodiny alebo kader vlasov milovaného človeka, zasiahne priamo srdce. Vhodným darčekom je rovnako zlatý eternity prsteň, ktorý naznačuje nekonečnosť vesmíru. Praktickou voľbou sú samozrejme peckové náušnice, či už zdobené kamienkom, alebo len zaujímavo tvarované, a prstienky s malým diamantom v lunetovom osadení. Krokom vedľa nebudú ani zladené kolekcie šperkov.

Horúci tip k 40. narodeninám

V tomto veku sú ženy často zaslúžilými matkami, superženami, ktoré zvládajú domácnosť aj kariéru. Všetku pozornosť venujú všetkým okolo seba a seba samotné tak trochu zanedbávajú. Začínajú sa ohliadať a obávať, či im neušiel povestný vlak. Dajte im najavo, že v 40 život ešte len začína, že maratón menenia plienok a kojenia je za horami dolami, že sa im otvára svet plný možností. Najlepšie sa vyjadríte platinovým šperkom s kvalitným čírym diamantom.

 • Platinový náramok s olivínom Rollie
  Platinový náramok s olivínom Rollie
 • Platinový prívesok so súhvezdím a diamantom Meri
  Platinový prívesok so súhvezdím a diamantom Meri
 • Platinový eternity prsteň s 1.25mm diamantmi Ogyn
  Platinový eternity prsteň s 1.25mm diamantmi Ogyn
 • Platinový karma náhrdelník Karma
  Platinový karma náhrdelník Karma
 • Jemný platinový náhrdelník s diamantom Charena
  Jemný platinový náhrdelník s diamantom Charena

Platinové šperky

V najlepšom veku: 46-60 rokov

Deti sú veľké, a buď už plánujú vlastné rodiny, alebo dokončujú štúdium na univerzitách. Ženy sa tak môžu sústrediť na to, čo ich baví. Venujú sa kariére, partnerovi a svojim koníčkom. Cestujú, poznávajú svet a nové kultúry a prostredníctvom zážitkov si rozširujú a triedia názory. Už to nie sú naivné dievčatá, ktoré na všetko skočia. Sú skúsené, rozpoznávajú kvalitu a rady si za ňu priplatia.

Dámy od zhruba 45 rokov oslovíte prepracovaným šperkom v klasickom dizajne zo zlata alebo platiny. Ušľachtilé biele a žlté zlato alebo kov kráľov - platina - vynikajú svojim klasickým sfarbením, ktoré sa dobre kombinuje. Šikovne navrhnuté prstene s drahokamami rozhodne zaujmú svojou unikátnosťou, a preto ako darček potešia ako tradičnosťou, tak modernosťou. Platinové klenoty podtrhnú zásadovosť, odolnosť a sebadôveru vašej ženy, matky, priateľky či kamarátky.

K elegantným kovom sa hodia pravé drahokamy a diamanty. Ich vzácnosť a popularita, rovnako ako hutnosť a sýtosť farieb perfektne doladí elegancia a vkus obdarovávanej. Masívnejšie zlaté šperky doplnené oslnivými smaragdami, spaľujúcimi rubínmi a kráľovskými zafírmi sú tým pravým orechovým. Perfektnou voľbou samozrejme býva aj perlový náhrdelník, tentokrát nie len jednoradový, ale skôr viacradový so zdobenou sponou. Dobrodružnejšie povahy určite ocenia aj žlté citríny a ružové turmalíny zasadené do žltého zlata. Zamerajte sa na klasické brusy kameňov: brilianty, ovály, vankúšiky, princezné a slzy.

Vzdelanú a úspešnú dámu oslovíte prsteňom s osobitým centrálnym diamantom alebo drahokamom, ktorý prípadne môžu doplňovať menšie kamienky alebo diamanty v bagetovom bruse. Vhodným darčekom sa stávajú aj náušnice - od platinových pecičiek s diamantmi po elegantné lustrové kúsky, ktoré vyniknú na spoločenských udalostiach. Vašej pozornosti by nemali ujsť zdobené náušnice inšpirované prírodou. Nepochybíte ani pri výbere kolekcie šperkov.

Horúci tip k 50. narodeninám

Prekročenie magickej hranice 50 rokov sa pre mnoho žien stáva prelomovým bodom mladosti a staroby. Ide však iba o pocit podporovaný mediálnym svetom ikonizujúcim mladosť. Áno, žena v 50 už má niečo odžité, získala množstvo skúseností, ale na základe vedeckých výskumov ju čaká ešte aspoň 20-30 rokov plnohodnotného života. Zbavte ženu vrások zo starostí s vekom, veď je to len číslo. Potešte ju sadou šperkov z bieleho zlata s ružovými zafírmi vybrúsenými do elegantnej slzy, alebo prsteňom a náhrdelníkom zo žltého zlata ozdobenými unikátnymi sýto zelenými tsavorit granátmi.

 • Zlatý prívesok so srdiečkom a diamantom Bree
  Zlatý prívesok so srdiečkom a diamantom Bree
 • Guličkové náušnice zo 14k žltého zlata Kale
  Guličkové náušnice zo 14k žltého zlata Kale
 • Halo prsteň s diamantmi Hetr
  Halo prsteň s diamantmi Hetr
 • Zlaté kruhové náušnice Devine
  Zlaté kruhové náušnice Devine
 • Zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi v tvare kvetiny Merthin
  Zásnubný prsteň s lab-grown diamantmi v tvare kvetiny Merthin

Zlaté šperky

Jeseň života: 61-100 rokov

Pred ženami, ktoré sa blížia k hranici dôchodcovského veku alebo ktoré ju prekročili, sa otvára svet nepreberaných možností. Môžu sa venovať rodine, cestovaniu a svojim koníčkom. Môžu sa sústrediť na napísanie veľkého amerického románu, začať študovať jadrovú fyziku alebo egyptológiu na univerzite tretieho veku. Môžu začať maľovať alebo navrhovať šperky.

V tomto veku dámy oceňujú decentnosť, kvalitu a klasiku. Zamerajte sa preto na žlté zlato, nič klasickejšieho snáď ani na trhu nie je. Vyberajte šperky prepracované, žiadne divoké geometrické a abstraktné dizajny. Neoľutujete, ani keď sa porozhliadnete po platinovom klenote, ktorý krásne vynikne na modrookých ženách s belostnými vlasmi.

Drahokamy voľte podľa znamenia zverokruhu alebo mesiaca narodenia oslávenkyne, prípadne podľa jej farebných preferencií. Babičky, manželky, matky, partnerky a kamarátky nad 60 rokov si zamilujú modré zafíry, nesmrteľné zelené smaragdya obľúbené červené rubíny. Zaujímavé spestrenie predstavujú náhrdelníky s temne fialovými ametystmi a meniace sa modré, biele a zelené opály ukryté v príveskoch. Vyvarujte sa šokujúcim trendom dizajnérov, ktoré by staršej žene nemuseli úplne sadnúť. Nezabudnite však, že vy tú, ktorú sa chystáte obdarovať, poznáte najlepšie, a preto dokážete odhadnúť (minimálne na základe preskúmania jej šperkovnice), čo sa jej bude páčiť.

Dámy nad 60 zbožňujú prstene, preto sa vrhnite do skúmania klenotov s ústredným guľatým alebo oválnym kameňom. Úspech zaručujú aj drahokamové prívesky na tenkých zlatých retiazkach a otváracia medailóniky, do ktorých je možné vložiť fotografie milovaných osôb. U náušníc sa sústreďte na klasický dizajn a jednoduché zapínanie, ako je dámsky patent, ruský patent alebo klipsňa. S pribúdajúcimi rokmi sa predsa len jemná motorika zhoršuje a vy predsa chcete, aby vaša babička darček od vás nosila a nechodila sa naň iba kochať do šperkovnice. Vhodné sú tiež basic náušnice, ktoré žena využije na akúkoľvek príležitosť.

Horúci tip k 75. narodeninám

Tri štvrte storočia na tomto svete si žiada o náležitú oslavu, na ktorej rodina odovzdá darček, na ktorý sa môže spoločne zložiť. Ideálnou voľbou zostávajú kolekcie šperkov: najlepšie prsteň a náhrdelník, poprípade prsteň a náušnice. Svojou nádherou vženie slzy do očí set zo zlatých juhomorských periel alebo zafírová súprava z bieleho zlata.

 • Strieborná cluster kolekcia šperkov so salt and pepper diamantmi Ari
  Strieborná cluster kolekcia šperkov so salt and pepper diamantmi Ari
 • Zlatá kolekcia šperkov s lab-grown diamantmi Franky
  Zlatá kolekcia šperkov s lab-grown diamantmi Franky
 • Kolekcia šperkov so salt and pepper diamantmi Jeane
  Kolekcia šperkov so salt and pepper diamantmi Jeane
 • Cestovné puzdro na šperky ružové Tokyo
  Cestovné puzdro na šperky ružové Tokyo
 • Cestovné puzdro na šperky ružové Rio
  Cestovné puzdro na šperky ružové Rio

Sety šperkov

Pánsky kútik

Svet šperkov sa môže zdať byť mužom neprajné. Opak je však pravdou – pánske šperky si našli svoje nezameniteľné miesto. I muži môžu nosiť náušnice, prívesky, náramky a prstene rovnako ako ženy. Väčšina z nich sa však sústredí iba na prstene – snubné a v niektorých prípadoch aj pečatné či univerzitné, hodinky a manžetové gombíky. Práve na poslednú kategóriu by sa mali zamerať ženy, ktoré chcú svojho partnera či príbuzného potešiť klenotom. Manžetové gombíky môžu nosiť chlapci starší ako 18 rokov, rovnako tak muži vo vrcholovej kondícii a najlepšom veku.

Mladíkom najlepšie padne šperk zo striebra, ktorý podľa ich vkusu necháte hladký alebo zdobený kamienkami či vyrytými iniciálami. Strieborné manžetové gombíky lemované malými čírymi alebo čiernymi diamantmi je možné pokladať za hodnotný a vkusný darček pre mladého muža k 18. narodeninám. Podobne také gombíky ocenia muži, ktorí zas toľko príležitostí k ich noseniu nemajú.

Páni, ktorí začínajú svoju kariéru, prípadne sú stálymi účastníkmi obchodných a ďalších jednaní, si zamilujú gombíky zo zlata, a je iba na ich odvahe a prístupe darujúceho, či sa priklonia k žltej klasike, nadčasovému bielemu zlatu alebo neobvyklému a pozornosť budiacemu zlatu ružovému. Luxusné platinové manžetové gombíky sú ideálnou voľbou k 40. a 50. narodeninám. Tieto významné výročia u mužov na vrchole síl si zaslúžia niečo naozaj špeciálneho. Zdobenie a dizajn šperkov by mal odpovedať osobnému naturelu manžela, priateľa, otca či deduška a príležitosti, ku ktorej ho bude oslávenec nosiť.

 • Hodinky s automatickým švajčiarskym strojčekom Detective
  Hodinky s automatickým švajčiarskym strojčekom Detective
 • Strieborná kravatová spona s diamantom a gravírom vlastnej voľby Midas
  Strieborná kravatová spona s diamantom a gravírom vlastnej voľby Midas
 • Manžetové gombíky zo zlata s čiernymi diamantmi Adiel
  Manžetové gombíky zo zlata s čiernymi diamantmi Adiel
 • Pánsky prsteň s laserovým gravírom vlastnej voľby Nosha
  Pánsky prsteň s laserovým gravírom vlastnej voľby Nosha
 • Strieborné manžetové gombíky s diamantmi Adiel
  Strieborné manžetové gombíky s diamantmi Adiel

Pánske šperky

PÁR PRVENSTIEV

 1. Ako prví začali sláviť narodeniny egyptskí faraóni. Vedci sa domnievajú, že však nešlo o oslavu narodenín v tradičnom slova zmysle, ale o dátum korunovácie, kedy sa faraóni stavali bohovia.
 2. Starí Gréci obetovali bohyni Artemis tortu v tvare mesiaca, na ktorej ako prví zapálili sviečky, aby podobne ako mesiac žiarila jemným svetlom. Ideu oslavy narodenín prevzali Rimania od Egypťanov, akurát slávili významné dni svojho pantheonu.
 3. Starí Rimania boli prví, ktorí slávili narodeniny obyčajných mužov. K 50. narodeninám dostávali politicky významné osobnosti tortu z múky, olivového oleja, medu a strúhaného syra. Narodeniny žien sa začali sláviť až v 12. storočí.
 4. Kresťania pôvodne narodeniny považovali za oslavu prvotného hriechu a ako také ich ako pohanský rituál odmietali. V 4. storočí to však celkom zmenili a začali oslavovať deň narodenia Ježiša Krista.
 5. Dnešné narodeninové torty vynašli Nemci na konci 18. storočia, kedy oslavovali tortou so sviečkami narodeniny svojich detí. Každá sviečka predstavovala jeden rok veku a ich sfúknutie spolu s prianím sa stalo neoddeliteľnou súčasťou oslavy.
 6. Rozšíreniu sladkých toriet medzi širokú verejnosť napomohla premyslená revolúcia. Na trhu sa objavili aj predpečené sladkosti za nižšiu cenu, ktorú si mohlo dovoliť viac ľudí.
 7. Na konci 19. storočia napísali Patty Hill a Midred J. Hill chytľavú pesničku Good Morning To All, ktorú v roku 1924 opatril nesmrteľnými slovami Happy Birthday To You Robert Coleman.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky