Darček k promócii

Promócia, z lat. promotio (postrčiť, podporiť), je významným akademickým obradom, pri ktorom je študentovi na vysokej škole udelený akademický titul. Promócia spravidla prichádza po zložení štátnych záverečných skúšok a absolventovi potvrdzuje vyradenie z akademickej obce vysokých škol alebo univerzity, ktorá sa mu následne stáva almou mater. Tohto významného aktu sa zúčastňujú akademickí hodnostári a promovaní absolventi. Pretože sa jedná o veľkú spoločenskú udalosť, je zvykom, že sa jej zúčastňuje rodina a priatelia, ktorí študenta celú dobu štúdia podporovali.

Odmena po probdených nociach

Štátniciam obvykle predchádzajú dni plné prebdelých nocí, hektolitrov kávy, bolesti hlavy z veľkého počtu informácií a bolesti žalúdka z nervozity. Jediná vec, ktorá drží vysokoškoláka pri živote je nádej, že to už čoskoro – samozrejme úspešne – skončí. Promócia je tak čerešničkou na torte úsilia každého študenta, preto k nej darček rozhodne patrí. Darček môže byť vtipný či praktický, ale aj drobnosť na pamiatku, či malá retro hračka, s ktorou sa novopečený bakalár, inžinier alebo magister hrával v časoch, keď bol ešte malý špunt. Darček k promócií by mal byť symbolický, rozhodne naň nezabudnite, novopečenému absolventovi určite urobí ohromnú radosť.

Túžite svojmu čerstvo titulovanému potomkovi venovať niečo, u čoho si vždy spomenie na slávnostný akt a na pocit hrdosti a zadosťučinenia, že náročné závarečné skúšky zvládol a prekonal všetky záludné otázky skúšajúcich, skúste sa porozhliadnuť v klenotníctve. Šperk je svojim spôsobom večný – pokiaľ ho samozrejme nestratíte – a urobí veľa radosti. Obdarovať ním môžete mladé dámy aj pánov, stačí iba zvoliť ten správny. A kto iný pozná vášho vysokoškoláka lepšie než rodič, priateľ alebo kamarát? To by bol v tom čert, aby ste nevybrali to pravé orechové.

Ideálny šperk pre absolventa

Správne vybraný klenot je praktickým darčekom, ktorý absolvent vo svojom živote hojne využije, a naviac sa môže stať aj cenným rodinným pokladom predávaným z generácie na generáciu. Teraz už „len“ stačí zvoliť taký šperk, ktorý bude zodpovedať vkusu oslávenca a stane sa tak nielen krásnou spomienkou na úspech, ale zároveň aj obľúbeným módnym doplnkom.

Výber šperku ako darčeka k štátniciam pre ženu môže byť pomerne náročnou úlohou. Aby ste nespravili krok vedľa, zamyslite sa nad tým, čo mladá slečna pravidelne nosí. Sú jej štíhle prsty ozdobené množstvom elegantných prstienkov? Ohromuje pri každej príležitosti vkusne zvolenými náušnicami? Alebo má najradšej jednoduché náramky? Keď si odpoviete na túto otázku, môžete sa pustiť do ďalšieho výberu. A tí z vás, ktorí stoja pred voľbou darčeka pre mladého gentlemana, určite tiež medzi kravatovými sponami, manžetovými gombíkmi či hodinkami vyberú to pravé.

Darčekový sprievodca

Prsteň, symbol dokonalosti

Prstene boli už odnepamäti považované za symbol dokonalosti a spoločenského statusu. Navyše majú tú výhodu, že môžu byť nosené denne ako univerzálny módny doplnok, ktorý dodá šmrnc každému outfitu. Vyberať môžete zo všetkých klasických kovov, od najdrahšej a zároveň najkvalitnejšej platiny, cez zlato, až po elegantné a cenovo dostupné striebro. V ponuke sú jednoduché tvary s menej výraznými kamienkami pre tých, ktorí uprednostňujú nenápadnú eleganciu, ale aj masívnejšie prstene pre mladé dámy, ktoré chcú šperkom zapôsobiť na prvý pohľad. Kúsky ozdobené perlami ocenia milovníčky klasiky, prstene s farebnými drahokamami tie kreatívne bytosti milujúce šarm a originalitu. Pokiaľ chcete, aby sa darček k promócii stal zároveň rodinným pokladom a investíciou do budúcna, odporúčame prstene s diamantmi. Nezabúdajte tiež, že pred kúpou prsteňa je dôležité zistiť správnu veľkosť.

 • Minimalistický prsteň s lab-grown diamantmi Kunar
  Minimalistický prsteň s lab-grown diamantmi Kunar
 • Vykrojený eternity prsteň s diamantmi Norene
  Vykrojený eternity prsteň s diamantmi Norene
 • Duo prsteň s drahokamami podľa vášho výberu Penn
  Duo prsteň s drahokamami podľa vášho výberu Penn
 • Minimalistický vykrojený prsteň Heldai
  Minimalistický vykrojený prsteň Heldai

Prstene

Obľúbené náušnice

K jedným z najčastejšie darovaných šperkov patria jednoznačne náušnice. Dokážu krásne podčiarknúť lesk v očiach a zdôrazniť ich farbu, predĺžiť krk či upozorniť na ďalšie prednosti dámskej krásy. Náušnie zoženiete v nespočetnom množstve farieb a dizajnov. Ako vkusný doplnok na pohovory či do divadla isto mladé dámy ocenia náušnice s perlami alebo čírymi diamanty. Na denné nosenie sa potom hodí vkusné farebné drahokamy – obľúbenou voľbou bývajú náušnice so smaragdmi alebo zafírmi.

 • Originálne náušnice s diamantovými hviezdami Yuli
  Originálne náušnice s diamantovými hviezdami Yuli
 • Zlaté náušnice so zafírmi a diamantmi Eleany
  Zlaté náušnice so zafírmi a diamantmi Eleany
 • Kruhové diamantové náušnice plné elegancie Carolin
  Kruhové diamantové náušnice plné elegancie Carolin
 • Strieborné náušnice so smaragdmi s výberom veľkosti Dalia
  Strieborné náušnice so smaragdmi s výberom veľkosti Dalia
 • Strieborné hviezdy so zirkónmi Tabby
  Strieborné hviezdy so zirkónmi Tabby

Náušnice

Pôsobivý prívesok či náhrdelník

Medzi ďalšie obľúbené darčeky k promócii patria tiež prívesky na krk, ktorými určite potešíte každú čerstvú absolventku. Jednou z najväčších klasík je klenot v tvare srdiečka, ktorý môže byť jednoducho celokovový, či ozdobený drobným drahokamom. Mladé dievčatá, ktoré uprednostňujú jednoduchosť, môžete potešiť zlatým príveskom so znamením horoskopu či pravou sladkovodnou perlou vloženou do strieborného osadenia. Kapitolu samú o sebe tvoria medailóniky, romantické šperky s atmosférou starých čias, do ktorých si hrdinky historických filmov vždy ukrývali prameň vlasov či fotografiu svojho milého. Ako originálny darček k promócii pre ženu môžete zvoliť napríklad srdiečkové medailóny vykladané kvetmi či symbolom stromu života.

 • Modrý keramický náhrdelník s diamantmi Blazie
  Modrý keramický náhrdelník s diamantmi Blazie
 • Strieborný vykrojený prívesok so slonem Malý princ
  Strieborný vykrojený prívesok so slonem Malý princ
 • Strieborný minimalistický náhrdelník s tsavorit granátom Vieny
  Strieborný minimalistický náhrdelník s tsavorit granátom Vieny
 • Srdiečkový otvárací medailón s diamantom zo striebra Lalit
  Srdiečkový otvárací medailón s diamantom zo striebra Lalit
 • Strieborný náhrdelník s perlami Marcye
  Strieborný náhrdelník s perlami Marcye

Prívesky a náhrdelníky

Náramok na každú príležitosť

Náramky boli, rovnako ako väčšina ostatných typov šperkov, používané starovekými civilizáciami k náboženským účelom a silno sa verilo v ich mystické schopnosti. Svoju veľkú obľubu si ponechali až do súčasnosti. Ide o šperk, ktorý dokonale zvýrazní štíhle zápästie mladej ženy a poslúži ako vhodný módny doplnok do práce i na slávnostné príležitosti. Zatiaľ čo jednoduché modely zo striebra či zlata unosí mladá dáma aj k obyčajným džínsom a tričku, tie mohutnejšie zdobené farebnými drahokamami si môžete nechať ako zlatý kliniec outfitu na party či plesy.

 • Strieborný náramok s perlami Giuletta
  Strieborný náramok s perlami Giuletta
 • Keramický náramok s lab-grown diamantmi Kadie
  Keramický náramok s lab-grown diamantmi Kadie
 • Strieborný náramok s hviezdami Malý princ
  Strieborný náramok s hviezdami Malý princ
 • Strieborný perlový náramok so zirkónmi Sissy
  Strieborný perlový náramok so zirkónmi Sissy
 • Elegantný náramok s lab-grown diamantmi Elora
  Elegantný náramok s lab-grown diamantmi Elora

Náramky

Kolekcie pre náročných

Pokiaľ chcete k promócii darovať šperkov viacero, ideálnou voľbou sú práve šperkárske sady. Šikovní dizajnéri starostlivo navrhli jednotlivé kúsky tak, aby sa perfektne dopĺňali. Nech už teda siahnete po jednoduchej striebornej elegancii s príveskom a náušnicami s farebnými drahokamami či honosnejšom dizajne v zlate, máte vždy istotu, že pôjde o jedinečný výtvor, ktorý si vaša dcéra, priateľka či vnučka naozaj zamiluje.

 • Cluster kolekcia šperkov so zelenými diamantmi a drahokamami Ari
  Cluster kolekcia šperkov so zelenými diamantmi a drahokamami Ari
 • Minimalistická zlatá kolekcia šperkov s lab-grown diamantmi Yanis
  Minimalistická zlatá kolekcia šperkov s lab-grown diamantmi Yanis
 • Kolekcia šperkov so salt and pepper diamantmi Jeane
  Kolekcia šperkov so salt and pepper diamantmi Jeane
 • Kolekcia šperkov s prívesoky Malý princ
  Kolekcia šperkov s prívesoky Malý princ
 • Strieborná kolekcia šperkov s čiernymi perlami Kyrie
  Strieborná kolekcia šperkov s čiernymi perlami Kyrie

Sety šperkov

Šperky pre mužov

Ponuka klenotov pre muža síce nie je až taká široká, no aj tak veríme, že aj z nej si vyberiete ten pravý. Napríklad manžetové gombíky by určite nemali chýbať v žiadnej výbave mladého gentlemana, pretože každému spoločenskému outfitu dodávajú náležitý šarm. Z manžetových gombíkov môžete zvoliť okrúhle, oválne či štvorcové s drobným diamantom či farebnými drahokamami, vybrať môžete aj model s vyrytými iniciálkami. Tiež strieborné kravatové spony či pečatné prstene s gravírovaním sa stanú milým darčekom k tejto významnej životnej udalosti.

 • Strieborný pánsky prsteň s gravírom vlastnej voľby Wesso
  Strieborný pánsky prsteň s gravírom vlastnej voľby Wesso
 • Panzer retiazka 50 cm zo striebra
  Panzer retiazka 50 cm zo striebra
 • Hodinky s automatickým švajčiarskym strojčekom Doctor
  Hodinky s automatickým švajčiarskym strojčekom Doctor
 • Manžetové gombíky zo zlata s modrými diamantmi Baine
  Manžetové gombíky zo zlata s modrými diamantmi Baine
 • Strieborná kravatová spona s gravírom vlastnej voľby Midas
  Strieborná kravatová spona s gravírom vlastnej voľby Midas

Pánske šperky

Jedinečné personalizované šperky

Pokiaľ ste radi nápadití, prstene, manžetové gombíky, náramky i ďalšie klenoty môžete premeniť v personalizované šperky a nechať na ne vygravírovať ľubovolný nápis. Zaistíte tak, že darček za promóciu bude originálny a na mieru ušitý vášmu absolventovi. Vhodným motívom gravíru je napríklad logo absolvovanej školy, iniciálky či životné motto.

 • Prsteň so skrytým slonom Malý princ
  Prsteň so skrytým slonom Malý princ
 • Zlatý prívesok s obojstranným gravírom Jannym
  Zlatý prívesok s obojstranným gravírom Jannym
 • Povrázkový náramok s gravírom Barr
  Povrázkový náramok s gravírom Barr
 • Zlatý prsteň s gravírom písmena Madya
  Zlatý prsteň s gravírom písmena Madya
 • Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul
  Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul

Personalizované šperky

Snáď sme vám trochu uľahčili orientáciu v nekonečnom lesku sveta trblietavých diamantov a drahokamov. Chápeme, že ich žiara až oslepuje oči, a preto kvalitné šperky považujeme za hodnotný a vhodný darček k dôležitému a vymedzujúcemu momentu, akým práve promócie sú. Pri výbere nikdy nezabudnite na vkus svojho dieťaťa, priateľky či kamaráta a zohladnite veci jemu blízke. Populárne sú šperky s kameňmi podľa znamenia zverokruhu, podľa mesiaca narodenia či podľa významu, ktorý v sebe nosia. Každý klenot je rovnako ako každý promujúci unikát, preto tieto dve veličiny patria neodmysliteľne k sebe. Každý klenot je stejně jako každý promující unikát, proto tyto dvě veličiny patří neodmyslitelně k sobě.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky