Darček za úspešné zvládnutie maturity

Maturita. Samotný výraz pochádza z latinského maturitas, ktorý označuje zrelosť a koreň slova je obsiahnutý vo väčšine cudzojazyčných slov, ktoré sa používajú pre túto významnú udalosť.

Maturita. Slovo, s ktorým sa celú strednú stretávame, dúfame, že príde čo najskôr, ale zároveň sa jej trochu obávame. Pretože táto klišé opradená „skúška dospelosti“ nás núti robiť ozajstné dospelé rozhodnutia. Unáša nás do kolobehu veľkého sveta vysokých škôl a prvých zamestnaní, veľa z nás stavia pred ťažké voľby. Od prvého ročníka sa na túto skúšku pripravujeme, hľadáme a objavujeme svoje záujmy, premýšlame kam ďalej.

Posledný týždeň pred maturitou zisťujeme, čo všetko nevieme, čo všetko sme už zabudli, robíme si zoznam otázok, na ktoré sa nás nesmú opýtať. Sme nervózni, pretože sa nedokážeme odosobniť od mystična, ktorou je celá táto skúška opradená už desaťročia. Aj keď predstierame, že sa nič nedeje, predsa sa v nás skrýva malá rozklepaná dušička: Čo keď neobstojím? Znamená to, že nie som dospelý? Zrelý? Avšak v momente, keď si vypočujeme ortieľ - prospel, prospel s vyznamenaním - nás zaplaví obrovská vlna eufórie a my máme pocit, že nám celý svet leží pri nohách a čaká, kým mu milostivo povieme, že sme pripravení!

Darček: áno či nie?

Plnú hlavu nadchádzajúcich maturít však zďaleka nemajú len študenti. Tiež rodičia, príbuzní a známi sú plní obáv, či ich potomok skúšku dospelosti zvládne a premýšľajú, aký darček, a či vôbec dáky, by mu za ňu mali vybrať. My sme určite za kúpu niečoho pekného – drobnosť na pamiatku urobí vždy radosť. Navyše nezávisle od toho, aká dlhá doba uplynie, kedykoľvek sa človek na darček za maturitu pozrie znovu pocíti ten nával energie a šťastia, ktoré so sebou práve urobená skúška priniesla. Nemusíme svojmu maturantovi hneď kupovať nový model Porsche, svoju úlohu splní aj lacnejšia vec darovaná od srdca.

Obľúbeným darčekom k maturite sú veselé priania, drahšie perá a hodinky s vyrytým menom a dátumom skúšky, poukazy na rôzne druhy tovaru, ktoré má obdarovaný rád, zážitkové pobyty alebo výlety do zahraničia, hry, knihy s venovaním, drobná technika, fľaša dobrého alkoholu, alebo niečo pod zub; svojím spôsobom čokoľvek, načo si len môžete spomenúť a čím urobíte radosť. Avšak nie všetko z uvedeného je to, pričom si zaspomína váš potomok aj za desať alebo dvadsať rokov.

Myslíme si, že jeden z najvďačnejších darčekov k maturite je šperk. Pre dievčatá býva stopercentnou trefou do čierneho, pre mladých mužov určite tiež dokážete vybrať niečo, čo ocenia. Šperk kombinuje všetko, čo od predmetu na pamiatku očakávate a vyžadujete.

 • trvanlivosť – drobnosť z drahého kovu vydrží pri správnej starostlivosti roky a môžete si ju predávať z generácie na generáciu,
 • univerzálnosť – klenot môže váš potomok stále nosiť, teda nezostane ležať ľadom na výstavke v šuplíku,
 • výber – páči sa vám zlato, striebro, platina? Náušnice, náramok, náhrdelník, prsteň, manžetové gombíky? Diamant, drahý kameň alebo originálny design?

Je na vás, koľko chcete do takéhoto darčeka k maturite investovať. Môžete začať na pár desiatkach eur a skončiť pri tisícoch. V prípade prsteňov by sme vám poradili, nechať vyryť na vnútornú stranu prsteňa dátum, ktorý by pripomínal, ku ktorej príležitosti dostala dcéra tento klenot.

Šperk. Ale ktorý vybrať?

Keď sa rozhodnete obdarovať svojho potomka šperkom, ktorý by mu pripomínal jeden z jeho medzníkov života, môžete si vybrať zo širokej ponuky kovov, zdobení, prevedení, farieb a typov. Pre tých, ktorí dobre poznajú vkus mladého maturanta, bude tiež hračkou zvoliť z takto pestrej ponuky to pravé orechové. Pokiaľ ale medzi týchto šťastlivcov nepatríte a obávate sa, že pri výbere darčeka za maturitu šliapnete vedľa, nechajte sa inšpirovať našou radou a siahnite po klenote so zafírom. Prečo? Tento prekrásny drahokam je symbolom múdrosti, spirituality a šťasteny, čiže sa pre túto príležitosť perfektne hodí. V našej ponuke je navyše k dispozícii nespočetné množstvo prekrásnych šperkov s týmto drahokamom, a to nielen v jeho typicky modrej, ale napríklad aj v romantickej ružovej farbe.

 • Strieborný náhrdelník so zeleným zafírom Hellen
  Strieborný náhrdelník so zeleným zafírom Hellen
 • Zlaté visiace náušnice s modrými zafírmi Christy
  Zlaté visiace náušnice s modrými zafírmi Christy
 • Zafírový prsteň v minimalistickom dizajne Kumar
  Zafírový prsteň v minimalistickom dizajne Kumar
 • Manžetové gombíky zo zlata s gravírom a zafírmi Galaxy
  Manžetové gombíky zo zlata s gravírom a zafírmi Galaxy
 • Eternity prsteň s modrými zafírmi a diamantmi Alexis
  Eternity prsteň s modrými zafírmi a diamantmi Alexis

Zafírové šperky

Výber šperku podľa cenového rozpätia

Aby sme vám voľbou šperku ako darčeku pre maturantku či maturanta ešte viac uľahčili, pripravili sme krátky prehľad podľa cenových kategórií. Veríme, že sa vďaka nemu v ponuke rýchlejšie zorientujete a proces výberu tak pre vás bude oveľa jednoduchší.

Jednoduché a krásne – šperky do 80 €

O tom, že krásne veci môžu byť celkovo dostupné, sa presvedčíte v kategórii strieborných šperkov. Tie sú elegantné, nadčasové a na prvý pohľad takmer nerozoznateľné od klenotov z bieleho zlata. Čerstvá maturantka ešte ocení jednoduché náramky aj prívesky s motívmi zvierat. Zaujímavé sú tiež jemné náušnice s farebnými kameňmi. Vyberať môžete napríklad medzi zlatavými jantármi, žiarivými citrínmi, červenými granátmi, či rôznofarebnými opálmi. Ak túžite po niečom naozaj elegantnom, zvoľte napríklad perlové náušnice, alebo striebornú kolekciu náhrdelníkov a náušníc s vyššie vymenovanými zafírmi.

 • Strieborný diamantový prsteň Miriam
  Strieborný diamantový prsteň Miriam
 • Strieborný prívesok s citrínom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
  Strieborný prívesok s citrínom a zirkónmi v tvare hviezdy Korey
 • Kruhové náušnice zo zlata Caprice
  Kruhové náušnice zo zlata Caprice
 • Strieborný fashion náramok so srdiečkom Shirl
  Strieborný fashion náramok so srdiečkom Shirl
 • Strieborný pánský náramok Hevel
  Strieborný pánský náramok Hevel

Darčeky do 80 eur

Zlatá stredná cesta – šperky do 200 €

Keď si trochu priplatíte, môžete vyberať aj zo širokého spektra zlatých šperkov, predovšetkým v podobe rozkošných náušničiek s opálmi a minimalistickými náramkami. Ak uprednostňujete výraznejšie klenoty, nahliadnite do striebornej kategórie, kde nájdete náušnice, prívesky aj masívnejšie prstene v okúzľujúcom dizajne s peknými farebnými kameňmi – ametysty, olivíny, granáty, zafíry a ďalšie. Pokiaľ nemáte radi umelé kamene, v tejto kategórii už zoženiete aj šperky s tými prírodnými. Maturantky, ktoré milujú nadčasovú eleganciu, tak môžete potešiť napríklad striebornou kolekciou s pravými perlami v nezvyčajnej šedej farbe.

 • Zlaté kruhové náušnice Aliesha
  Zlaté kruhové náušnice Aliesha
 • Strieborný rhodolitový prívesok v tvare stromu života Hurley
  Strieborný rhodolitový prívesok v tvare stromu života Hurley
 • Strieborné náušnice s prírodnými opálmi Zodico
  Strieborné náušnice s prírodnými opálmi Zodico
 • Strieborný pánský prívesok s ónyxom Arlene
  Strieborný pánský prívesok s ónyxom Arlene
 • Romantické zlaté náušnice s perlami Fabiana
  Romantické zlaté náušnice s perlami Fabiana

Darčeky do 200 eur

Zaslúžený luxus – šperky do 400 €

V živote sú chvíle, kedy sa vyplatí siahnuť hlbšie do vrecka. A maturita k nim jednoznačne patrí. V tejto cenovej kategórii nájdete pestrý výber nádherných šperkov zo striebra alebo žltého, bieleho aj ružového zlata, z ktorých niektoré sú ozdobené pravými drahými kameňmi všetkých farieb a tvarov, či dokonca diamantmi. Pokiaľ sa rozhodnete do darčeka k maturite investovať viac, svojmu potomkovi dáte týmto veľkorysým gestom najavo, ako moc si jeho dlhoročnú snahu vážite. Navyše mu darujete šperk, ktorý bude nielen krásnou pripomienkou významnej životnej udalosti, ale tiež hodnotným dedičstvom, ktoré sa vo vašej rodine môže predávať z generácie na generáciu.

 • Decentné zlaté náušnice s iskrivými diamantmi Shema
  Decentné zlaté náušnice s iskrivými diamantmi Shema
 • Zlatý prsteň s čiernymi diamantmi Gerdina
  Zlatý prsteň s čiernymi diamantmi Gerdina
 • Náušnice s výberom karátovej váhy lab-grown diamantov Marget
  Náušnice s výberom karátovej váhy lab-grown diamantov Marget
 • Strieborná karma kolekcia s diamantmi Shona
  Strieborná karma kolekcia s diamantmi Shona
 • Elegantné perlové náušnice Florel
  Elegantné perlové náušnice Florel

Darčeky do 400 eur

Pre mladých pánov

Vybrať klenot ako darček pre maturanta nepatrí k najľahším úlohám. Vedľa strieborných retiazok, kožených ocvočkovaných náramkov aj korálok, či občasných náušníc totiž mladí muži šperkom príliš neholdujú. Existujú však aj klenoty, ktoré v budúcnosti naopak veľmi využijú a ocenia: manžetové gombíky a kravatové spony. Ich cena sa primárne odvíja od toho, z akého kovu boli vyrobené – za najlacnejšie strieborné manžetové gombíky dáte u nás približne 250 €. Pri týchto klenotoch máte na výber zo štyroch rôznych tvarov, ku ktorým je možné doplniť drahokamy alebo diamanty, a to presne podľa vášho priania. Nadčasový a jednoduchý dizajn je tou najlepšou voľbou, keďže taký doplnok ocení každý mladý džentlmen aj za desať rokov. Čo sa týka kravatových spôn, v našej ponuke sú elegantné strieborné, ktoré zoženiete do 175 €. A rovnako ako manžetové gombíky ich môžete doplniť lesklým drahým kameňom.

 • Strieborná kravatová spona s čiernym diamantom a gravírom vlastnej voľby Midas
  Strieborná kravatová spona s čiernym diamantom a gravírom vlastnej voľby Midas
 • Prívesok s mapou sveta Globe
  Prívesok s mapou sveta Globe
 • Hodinky s automatickým švajčiarskym strojčekom Doctor
  Hodinky s automatickým švajčiarskym strojčekom Doctor
 • Pánská retiazka zo striebra Ovidius
  Pánská retiazka zo striebra Ovidius
 • Zlatý minimalistický náramok s čiernym diamantom Lepio
  Zlatý minimalistický náramok s čiernym diamantom Lepio

Darčeky pre mužov

Šperky s gravírovaním

Personalizované šperky sú v súčasnosti veľkým hitom. A nie je sa ani čomu diviť. Každý mladý človek má rád pocit výnimočnosti, a preto môžete nechať na darček pre maturanta či maturantku vygravírovať napríklad jeho iniciály, logo ukončenej školy alebo krátke motto do budúceho života. Fantázii sa medze nekladú a uvidíte, že mladý muž či žena vašu nápaditosť ocenia a nový klenot si budú o to viac ceniť.

 • Prívesok Malý princ so slonom a gravírom
  Prívesok Malý princ so slonom a gravírom
 • Lab-grown diamantové náušnice s voľbou písmena Caspar
  Lab-grown diamantové náušnice s voľbou písmena Caspar
 • Strieborný náhrdelník s krabicou Malý princ
  Strieborný náhrdelník s krabicou Malý princ
 • Zlatý náhrdelník s menom a drahokamom Julieta
  Zlatý náhrdelník s menom a drahokamom Julieta
 • Manžetové gombíky zo striebra s gravírom a diamanty Aart
  Manžetové gombíky zo striebra s gravírom a diamanty Aart

Personalizované šperky

Nakoniec by sme radi popriali pri skladaní maturity všetkým pevné nervy, predovšetkým nervóznym študentom a ich ešte nervóznejším rodičom.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky