Vyberte ideálny šperk podľa tónu pleti, farby vlasov alebo očí či štýlu obliekania

Výber správneho šperku môže byť mätúcou, niekedy stresujúcou a častokrát až nadľudskou úlohou. Ako vedieť, čo je to pravé, keď máme k dispozícii takú škálu možností – a nezáleží, či hľadá žena niečo pre seba či kamarátku, alebo či sa dokonca do sveta lesklých kameňov snaží preniknúť muž. Pokiaľ nemáte s výberom klenotov mnoho skúseností, môžu vám odborníci pomôcť zúžiť ponuku dostupných šperkov do takej miery, že zostane ten jediný, vysnívaný, unikátny ideál. A od toho sme tu taktiež my! Teraz sa spoločne pozrieme na to, ako podľa tónu pleti, farby vlasov a očí a štýlu obliekanie vybrať klenot, ktorý podtrhne vlastnosti vyvolenej ženy a bude ju krásne doplňovať.

Magické opály

Drahokamy, čo hrajú všetkými farbami

Opálové šperky

1. Využite ako vodidlo tón pleti

Kľúčom úspechu každého looku je správne zladené oblečenie, vlasy, make-up a doplnky. Týka sa to samozrejme aj výberu šperkov. Hoci si mnoho ľudí myslí, že klenoty sú neutrálne a je ich možné bez problémov kombinovať s akýmkoľvek tónom pleti, verte, že je to práve naopak a že sa neodporúča tento kľúčový faktor pri nakupovaní prehliadať. Tón pokožky udáva, nakoľko šperk svoju nositeľku rozžiari. Rovnaký šperk môže na každom vyzerať trochu inak. Pýtate sa prečo? Jedným z najvýznamnejších dôvodov je vlastne to, že rôzne ušľachtilé kovy a drahokamy odpovedajú lepšie buď studenému, alebo teplému tónu pleti.

Pri hľadaní dokonalého šperku je teda rozumné sa najprv zamerať práve na tón pleti. Rozhodovanie samozrejme ovplyvnia aj osobné preferencie a vkus, no zistenie, či klenot bude nosiť studený alebo teplý typ, je výborným východiskovým bodom. Mnohí z nás si určite začínajú vybavovať tvár danej ženy a premýšľajú nad farbou jej kože. Nejde však o farbu, ale tón. Ženy veľmi často pre skrášlenie používajú tónovacie kozmetické prostriedky a make-up, preto sa pri určovaní tónu pleti sústreďte skôr na zápästie. Z tohto hľadiska rozlišujeme:

STUDENÝ TÓN PLETI

Existuje celá rada trikov, ako zistiť, aký typ žena je. Niektoré sú sofistikovanejšie, niektoré jednoduchšie. My sa prikloníme k šalamúnskemu riešeniu a položeniu troch základných otázok:

 • Vyzerajú vaše žily na zápästí pod prirodzeným slnečným slnkom purpurovo alebo modro?
 • Ľahko sa spálite?
 • Zle sa opaľujete?

Ak trikrát zaznie odpoveď áno, potom ide bezpochyby o studený typ, ktorý sa vyznačuje ružovkastou či ružovočervenou farbou kože, prirodzene blond, čiernymi alebo hnedými vlasmi a farbou očí od svetlomodrej po tmavohnedú. Studeným typom žien, ktorých tváre ľahko sfarbí rumenec, pristanú chladivo zafarbené kovy:

 • striebro
 • biele a ružové zlato
 • platina

Nie je to však najčastejšie ušľachtilý kov, ktorý k sebe pritiahne najviac pozornosti, ale osadený drahokam, ktorý sa na svetle oslnivo rozžiari. Sústreďte sa teda na:

 • Zlatý prívesok s akvamarínom a bielymi topásmi Paris
  Zlatý prívesok s akvamarínom a bielymi topásmi Paris
 • Zafírové srdiečka v zlatých náušniciach Talala
  Zafírové srdiečka v zlatých náušniciach Talala
 • Zlatá diamantová kolekcia Lona
  Zlatá diamantová kolekcia Lona

TEPLÝ TÓN PLETI

Teplým tónom pleti sa vyznačujú všetky ženy, ktoré odpovedia áno na nasledujúce otázky:

 • V prirodzenom slnečnom svetle sa žily na zápästí javia zelené so žltkastým/olivovým podtónom?
 • Zriedka sa na slniečku spálite?
 • Ľahko a rýchlo sa opaľujete?

Pri pohľade na tvár ženy s teplým tónom pokožky zistíte, že jej kože má jemný nádych zlatej, broskyňovej, hnedej alebo žltej farby a tvár s modrými, zelenými či orieškovými očami rámujú jahodovo či medovo blond, ryšavé alebo hnedé vlasy s červenými zábleskami. Týmto dievčatám a dámam sadnú šperky z hrejivo sfarbených kovov, ako je:

 • žlté zlato
 • ružové zlato

Samozrejme, že ideálne drahokamy sa pýšia odtieňmi, z ktorých sálajú slnečné lúče a zemitými tónmi:

 • trefou do čierneho sú hrejivé farby perál – zlatá, krémová, žltá
 • drahokamy by sa mali niesť vo variáciách hnedej, oranžovej, červenej, zlatej, tyrkysovej, žltej či žltozelenej a ďalších sýtych a odvážnych odtieňov, ktorými sa môžu pochváliť okrem iného olivíny, jantár, koraly, tyrkys, citríny, čokoládové a zelené topásy či granáty
 • Elegantný zlatý prsteň so smaragdom a diamantmi Harmony
  Elegantný zlatý prsteň so smaragdom a diamantmi Harmony
 • Romantický strieborný prívesok s citrínmi Elodi
  Romantický strieborný prívesok s citrínmi Elodi
 • Zlaté náušnice s oválnymi olivínmi Sasa
  Zlaté náušnice s oválnymi olivínmi Sasa

NEUTRÁLNY TÓN PLETI

Pokiaľ žena, ktorá bude šperk nosiť, nespadá ani do jednej z vyššie uvedených kategórií, potom sa teší z neutrálneho tónu pleti, ktorý sa nachádza napol cesty medzi studeným a teplým typom. Jej pokožka sa nevyznačuje ani výrazným olivovým, ani ružovým odtieňom, a preto si môže dovoliť širšiu škálu farieb a nemusí sa obmedzovať a zaťažovať akýmkoľvek delením. Tón pleti jej dáva šancu nezáväzne experimentovať a kombinovať studené ušľachtilé kovy s teplými farbami drahokamov a diamantov. Najlepšie na nej budú vyzerať šperky z troch druhov zlata.

2. Využite ako vodidlo farbu vlasov

Pri pátraní po ideálnom šperku sa môžeme riadiť aj farbou vlasov, pretože tá pre klenoty predstavuje nečakaného spojenca. Hoci sa odtieň vlasov často prehliada, tvorí veľkú časť celkového dojmu, na ktorého základe človeka vnímame. Pri voľbe odevu a šperkov sa teda farba vlasov nesmie podceniť – mala by koexistovať v harmónii a navzájom sa s nimi doplňovať. Nezanedbajte teda pri prezeraní ponuky náušníc a náhrdelníkov ani farbu vlasov tej, ktorá sa bude môcť klenotom pýšiť. Aj keď sú smaragdy považované sa univerzálne, je možný vybrať šperk lepšie!

Čiernovlásky

Šťastné čiernovlásky! Temný odtieň vlasov im dovoľuje užívať si tie najžiarivejšie a najodvážnejšie kamene. Sýtoružová, tmavočervená, svetlomodrá a zelená dokonale vyniknú, mäkšie zemité tóny by sa v záplave čiernej hrivy mohli utopiť. Úchvatný kontrast dokážu vytvoriť ruženíny (rose quartz), ohnivé granáty, biele topásy, čiernočierne ónyxy, fialové ametysty a červené rubíny. U čiernovlasých žien sa nebojte siahnuť po dych vyrážajúcich klenotoch, ktoré k sebe pritiahnu všetku pozornosť. Svetlé typy by vedľa výrazných šperkov zanikli, ale čiernovlásky taký klenot unikátne doplnia.

 • Zlatý prsteň s ametystovým srdcom a diamantmi Ceceley
  Zlatý prsteň s ametystovým srdcom a diamantmi Ceceley
 • Cabochon ruženíny v zlatých náušniciach Madelynn
  Cabochon ruženíny v zlatých náušniciach Madelynn

Brunetky

Oslňujúce hnedovlásky majú pred sebou širokú paletu drahých kameňov, z ktorých môžu vyberať. Okrem slušivých modrých drahokamov im je možné odporučiť aj sýtočervené a okúzľujúce fialové diamanty, ktoré dokážu zvýrazniť farebné odtiene, ktoré sa im v svite slnečných lúčov odrážajú vo vlasoch. Perfektná symbióza rozžiari a podtrhne celú osobnosť. Modrooké brunetky prirodzene siahnu po zafíroch a modrých topásoch, ktoré prehĺbia odtieň ich očí. Skvelou voľbou sú aj jesenné tóny jantáru či neprehliadnuteľný oheň rubínu. Chybou nebude ani šperk s ametystom, citrínom alebo turmalínom.

 • Strieborné elegantné náušnice s modrými zafírmi Lira
  Strieborné elegantné náušnice s modrými zafírmi Lira
 • Elegantná rubínová kolekcia šperkov zo zlata Sher
  Elegantná rubínová kolekcia šperkov zo zlata Sher
 • Nebeský topás v zlatom prsteni s diamantmi Aurella
  Nebeský topás v zlatom prsteni s diamantmi Aurella

Ryšavky

Ohnivým červenovláskam najlepšie pristanú neutrálne farby. Intenzívnu kontrastnú farbu vlasov sa hodí zjemniť tlmenými zemitými tónmi. Ryšavky vyniknú v tmavozelených, sýtomodrých a žltých drahokamoch, ako je smaragd, tanzanit, citrín, jantár, ohnivý opál a záhneda (smoky quartz). Kamene so šedým podtónom a v purpurovej, ružovej, jasne červenej a čiernej potlačia živosť červených vlasov a budú vyzerať mdlo.

 • Strieborné elegantné náušnice s modrými zafírmi Lira
  Strieborné elegantné náušnice s modrými zafírmi Lira
 • Elegantná rubínová kolekcia šperkov zo zlata Sher
  Elegantná rubínová kolekcia šperkov zo zlata Sher
 • Nebeský topás v zlatom prsteni s diamantmi Aurella
  Nebeský topás v zlatom prsteni s diamantmi Aurella

Blondínky

Pred svetlovlasými kráskami sa rozkladá nepreberné množstvo možností. Väčšina farebných kameňov s blond vlasmi ladí, pretože sú univerzálne a nie tak úplne dominantné. Niektoré kombinácie odtieňov však dokážu pôvabom až omráčiť: modré zafíry, topásy, akvamaríny a tyrkysy dych berúcim spôsobom kontrastujú s blonďavými prameňmi. V spojení so žltou sa rozohrá vnútorný oheň smaragdov a olivínov. Odvážne a sebavedomé dámy vyniknú v šperkoch s oranžovo sfarbenými kameňmi, ktoré dodajú svetlej pleti i vlasom zdravý lesk.

 • Prívesok z bieleho zlata so švajčiarskym topazom a lab-grown diamantmi Oona
  Prívesok z bieleho zlata so švajčiarskym topazom a lab-grown diamantmi Oona
 • Náušnice s perlami, zafírmi a diamantmi Xima
  Náušnice s perlami, zafírmi a diamantmi Xima
 • Zlatý akvamarínový prsteň s diamantmi Chlorys
  Zlatý akvamarínový prsteň s diamantmi Chlorys

3. Využite ako vodidlo farbu očí

Áno, aj oči hrajú pri výbere klenotu nezanedbateľnú úlohu. Správny odtieň kameňa dokáže farbu očí zvýrazniť, prehĺbiť, rozpáliť v nich iskru a z krásnych očí urobiť oči zvádzajúce, plné života a vášne. Pozrite teda hlboko do očí tej, ktorú bude šperk zdobiť, a rozhodnite, aký drahokam dokáže to, čo vedia len šťastie a radosť.

MODRÉ OČI

Ľadové trblietanie modrých očí dokáže zvýrazniť striebro, platina a biele zlato, Neutrálne odtiene ako hnedá, strieborná a šedá zdôrazňujú farbu očí a modrá má šancu naplno sa rozsvietiť. Iskru očiam dodá achát a quartz. K svetlejším očiam dobre vyzerajú akvamaríny, hlbšie modré podtrhnú zafíry. Ideálny kontrast tvoria rubíny a červené drahokamy alebo ružové zafíry a spinely, preto sa porozhliadnite po náhrdelníku alebo náušniciach, ktoré by nimi boli zdobené. Za zaujímavú a originálnu voľbu je možné označiť opály, ich hra farieb nechá očiam priestor, aby náležite vynikli.

 • Akvamarínová kolekcia šperkov zo zlata Patony
  Akvamarínová kolekcia šperkov zo zlata Patony

ZELENÉ OČI

Veľmi vzácne zelené oči uhranú svojou pozoruhodnou zvláštnosťou a tajomnosťou. Pristanú im teplé aj chladné odtiene ušľachtilých kovov, preto neurobíte chybu striebrom, platinou a ani akýmkoľvek sfarbením zlata. Zo širokej škály zelených drahokamov je možné vybrať ten, ktorý najlepšie odpovedá farbe očí: smaragd, ametyst, jadeit, olivín alebo snáď turmalín? Pôsobivú kombináciu vytvárajú zelené oči s úchvatnými tyrkysmi alebo bohatými tónmi rubínov, ktoré dramaticky kontrastujú a priťahujú tak k sebe pozornosť.

 • Zlatý prívesok v tvare srdca s ametystom a diamantmi Wyatt
  Zlatý prívesok v tvare srdca s ametystom a diamantmi Wyatt
 • Rubínové napichovačky s diamantmi Ibritzo
  Rubínové napichovačky s diamantmi Ibritzo
 • Zlatý prsteň s olivínom a diamantmi Darla
  Zlatý prsteň s olivínom a diamantmi Darla

ORIEŠKOVÉ OČI

Orieškové oči sú nepopierateľne ohromujúce. S prvkami zelenej, hnedej, a dokonca aj modrej žiaria zakaždým inak. Nezanedbajte preto výber šperkov, chcete predsa zvýrazniť záhadnú orieškovú. Nesiahajte po ponúkajúcej sa zelenej či hnedej, ale skúste ružovú a purpurovú. Tieto romantické odtiene dovolia orieškovej zažiariť v jej plnej kráse. Do ružového alebo žltého zlata zasadený ružový turmalín či ametyst by mohli byť tým pravým orechovým. Dobrou voľbou sú aj bohaté jesenné farby či jasne modrá topásov a akvamarínov a červená rubínov a granátov.

 • Zlatý prsteň s emerald turmalínom a diamantmi Davie
  Zlatý prsteň s emerald turmalínom a diamantmi Davie
 • Ametystové náušnice zo zlata Earleen
  Ametystové náušnice zo zlata Earleen
 • Strieborný prívesok matka a dieťa s rubínom a diamantom Nerea
  Strieborný prívesok matka a dieťa s rubínom a diamantom Nerea

HNEDÉ OČI

V priebehu rokov hnedé oči inšpirovali radu hudobníkov a ďalších umelcov k vytvoreniu unikátnych diel. Hnedooké dámy ocenia šperky zo žltého a bieleho zlata, striebra alebo platiny. Ak chcete hnedé oči naozaj zvýrazniť, zvoľte zelené smaragdy alebo modré zafíry. Hodia sa aj červené kamene v širokej škále odtieňov: od ohnivých rubínov a tmavých granátov po nežné turmalíny a spinely. Porozhliadnuť sa môžete aj po teplo hnedých drahokamoch, ktoré oči efektne zdôraznia.

 • Zlaté náušnice so zafírmi a diamantmi Eleany
  Zlaté náušnice so zafírmi a diamantmi Eleany
 • Zlatá kolekcia s granátmi z bieleho zlata Carissa
  Zlatá kolekcia s granátmi z bieleho zlata Carissa
 • Zlatý zásnubný prsteň so smaragdom Emena
  Zlatý zásnubný prsteň so smaragdom Emena

4. Využite ako vodidlo obsah šatníka

Už ste preskúmali tón pleti, pozreli sa na ladiacu ponuku podľa farby vlasov a očí, no aj tak váhate? Skúste nahliadnuť do šatníka vašej polovičky alebo chvíľu pozorovať, čo rada nosí a v čom sa cíti dobre. Hoci sa mnohým mužom môže zdať svet dámskej módy rovnako vzdialený ako severný pól, existuje reálna šanca, že pozornosť venovaná oblečeniu ich dovedie do zasľúbenej zeme a oni sa budú môcť blysknúť perfektne zvoleným klenotom s jedinečným drahokamom.

NEUTRÁLNY ŠTÝL

Pod pojmom neutrálny sa skrýva šatník, ktorý obsahuje decentné oblečenie prevažne v odtieňoch šedej, béžovej, hnedej, pieskovej, bielej a čiernej. Farby do neho zavítajú iba výnimočne, a to ešte skôr len vo forme doplnkov. Absenciu výrazných odtieňov prispôsobte taktiež šperku, ktorý by nemal byť príliš výrazný, aby nedominoval nad samotným štýlom zvoleného oblečenia. Perfektnú voľbu predstavujú napríklad náhrdelníky alebo náušnice s čiernymi diamantmi, ktoré sú nielen neutrálne, ale aj vysoko módne. Zamerať sa môžete aj na zaujímavé detaily šperku a striebro a zlato rôzneho typu doplniť originálnymi príveskami či prvkami, ktoré outfit len doladia a neprebijú.

 • Strieborný náhrdelník s bielou opálovou kvapkou Chika
  Strieborný náhrdelník s bielou opálovou kvapkou Chika
 • Zlaté visiace náušnice s čiernymi diamantmi Coralie
  Zlaté visiace náušnice s čiernymi diamantmi Coralie
 • Zásnubný prsteň s diamantmi Earthia
  Zásnubný prsteň s diamantmi Earthia

OBLEČENIE PLNÉ FARIEB

Pokiaľ naopak obdarovávate ženu, ktorá farby miluje a dáva to svetu svojím šatníkom najavo, nemusíte sa báť zvoliť odvážnejší a výraznejší šperk. Jej outfity hrajú sýtymi farbami a dynamickými vzormi, preto či už vyberiete šperk, ktorý je unikátny svojím tvarom, alebo svojou farbou, rozhodne neurobíte chybu, Stopercentne uspejete s neprehliadnuteľnými šperkami, ako sú statement prstene alebo náhrdelníky. Trefou do čierneho sú aj veľké žiarivé kamene.

 • Pôvabný zlatý prsteň s 5ct citrínom a diamantmi Gerda
  Pôvabný zlatý prsteň s 5ct citrínom a diamantmi Gerda
 • Strieborné náušnice s oválnymi rubínmi Dinalle
  Strieborné náušnice s oválnymi rubínmi Dinalle

ZLATÁ STREDNÁ CESTA

A v neposlednom rade tu máme ženy, ktorých preferovaný štýl obliekania je kombinácia oboch predchádzajúcich. Tieto dámy s obľubou miešajú neutrálne kúsky oblečenia s tými farebnými. Prevažná väčšina žien spadá práve do tejto kategórie. Na mieste je teda vybrať taký šperk, ktorý bude relatívne decentný a zároveň dostatočne výrazný. Zamerajte sa práve na tie odtiene, ktoré si oblieka najčastejšie, a sústreďte sa na klenoty, ktoré najlepšie splynú a zdôraznia obľúbené farby.

 • Zlatý náhrdelník s olivínom a diamantmi Olive
  Zlatý náhrdelník s olivínom a diamantmi Olive
 • Strieborné náušnice s ružovými zafírmi Panyah
  Strieborné náušnice s ružovými zafírmi Panyah
 • Zlatý prsteň s modrými diamantmi Edan
  Zlatý prsteň s modrými diamantmi Edan
Každá žena je originál a správne zvolený šperk bude jej jedinečnosť podtrhovať. Náš návod môže poslúžiť ako univerzálny radca v prípadoch, kedy nemáme absolútne žiadnu predstavu o hľadaní šperku, alebo máme len málo informácií o žene, ktorá ho dostane. Niet pochýb, že ženu pomocou krásneho šperku môžete jedine potešiť.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch