Darček k meninám

„Nekráčaj predo mnou, možno za tebou nepôjdem. Nekráčaj za mnou, možno ťa nedokážem viesť. Kráčaj vedľa mňa a buď môj priateľ.“ Albert Camus

Meniny oslavujeme raz do roka ako pripomenutie toho, aké meno nám rodičia pri našom narodení vybrali. Podľa ezoterických smerov nebol výber nášho mena náhodný, ale predurčil nám osud, ktorý tiež určuje, ako nás meno ovplyvňuje v každodennom živote. Mená majú pôvod v rôznych krajinách sveta a symbolizujú rôzne mravy a neresti, ktoré o nás častokrát kadečo vypovedajú. Podľa rôznych štúdií môže naše meno do istej miery predurčiť naše vlastnosti a možno aj to, aké zamestnanie si zvolíme.

Meniny

Oslavovanie mením má svoje korene v kresťanskej, konkrétne v katolíckej tradícii. Už v dávnej minulosti boli jednotlivým dňom priradené pripomenutia významných svätcov a mučeníkov, a takto postupne vznikol cirkevný kalendár mien. V daný deň sa preto oslavovali nielen činy a život konkrétneho svätca, ale aj jeho žijúci menovci.

Dnes vnímame meniny ako oslavu nášho mena a kresťanský symbol už nemá taký význam. Pre určenie dňa našich menín sa používa tzv. občiansky kalendár, ktorý sa od toho cirkevného značne líši. V posledných rokoch je občiansky kalendár tiež pravidelne rozširovaný o nové moderné mená, ktoré sa v minulosti tak často nepoužívali.

Sviatok menín sa oslavuje predovšetkým v Európe a v Latinskej Amerike, pričom v silne katolíckych krajinách, ako je napríklad Poľsko, majú častokrát meniny väčší význam ako narodeniny. Odlišuje sa aj spôsob oslavy menín. Zatiaľ čo v niektorých krajinách je zvykom len blahoželanie a malý darček, v iných krajinách sú oslavy búrlivejšie ako v kruhu rodinnom, tak aj v spoločnosti.

Aký darček k meninám?

Darčeky k meninám sú skôr drobnejšie, medzi priateľmi stačí častokrát iba blahoželanie. Pokiaľ však chcete kamarátke, mamke, alebo priateľke prichystať väčšie prekvapenie, máte hneď niekoľko možností.

Kvet s bonboniérou

Tradičným darčekom je obľúbený jemne ozdobený kvet, ku ktorému môžete pripojiť aj pohľadnicu s prianím. Pokiaľ si oslávenec rád pochutná na sladkom, môžete prekvapiť tiež obľúbenou bonboniérou, alebo čokoládou. Darčeky v podobe sladkostí nie je potrebné baliť, stačí len ozdobná stuha, alebo mašlička.

Šperk

Chcete oslávenca prekvapiť menej tradičným darčekom, ako je čokoláda a kvet, šperky sú tou pravou voľbou. Každá žena sa rada parádi a klenoty sú skvelým doplnkom k oblečeniu, ako do spoločnosti, tak aj do práce, alebo len tak na prechádzku. Ideálnym darčekom sú náušnice a náhrdelníky, pri ktorých nemusíte riešiť ich veľkosť.

 • Jemné strieborné zafírové náušnice Kristya
  Jemné strieborné zafírové náušnice Kristya
 • Strieborné náušnice v tvare srdca s topásmi Tya
  Strieborné náušnice v tvare srdca s topásmi Tya
 • Strieborné náušnice kôstky Infinity
  Strieborné náušnice kôstky Infinity
 • Srdiečkový eternity prsteň s lab-grown diamantmi Dario
  Srdiečkový eternity prsteň s lab-grown diamantmi Dario
 • Minimalistické strieborné náušnice s akvamarínmi Sistine
  Minimalistické strieborné náušnice s akvamarínmi Sistine

Náušnice

Pretože k meninám sú vhodné skôr menšie darčeky, bude pri výbere náušníc rozhodujúca predovšetkým cena. Obľúbeným riešením sú strieborné náušnice, ktoré toľko nestoja a zaujmú krásnym metalickým dizajnom. Pri takej príležitosti, kedy sú vhodnejšie skôr menšie darčeky, môžete u nás vyberať medzi šperkami v cenovej kategórii do 70€.

Náušnice môžete voliť tiež podľa tvaru tak, aby sa hodili k rysom tváre oslávenkyne. K ostrejším rysom tváre sa hodia skôr oválne, alebo napichovacie náušnice, naopak k okrúhlej tvári zvoľte visiace náušnice, ktoré pekne predĺžia tvár.

Dôležitý je tiež štýl náušníc. Pokiaľ sú náušnice darčekom pre mladú slečnu, môžete si dovoliť odvážnejšie kúsky a tvary. Zvoľte napríklad náušnice v tvare srdiečok alebo modely s farebnými drahokamami – obľúbené sú napríklad náušnice s opálom či zafírom. Zrelšie dámy ocenia skôr elegantné kúsky, napríklad perlové.

 • Strieborný prívesok so stromom života Terrence
  Strieborný prívesok so stromom života Terrence
 • Povrázkový náramok s motívom hôr Montagne
  Povrázkový náramok s motívom hôr Montagne
 • Jantárový strieborný náramok so stromom života Milly
  Jantárový strieborný náramok so stromom života Milly
 • Jantárový krížik v striebornom prívesku Croix
  Jantárový krížik v striebornom prívesku Croix
 • Strieborný disk s diamantom a mapou podľa vášho výberu Florian
  Strieborný disk s diamantom a mapou podľa vášho výberu Florian

Náhrdelník

Rovnako, ako pri náušniciach je pri výbere náhrdelníka dôležité odhadnúť štýl oslávenkyne. Pre mladšie ženy môžete s výberom šperku viac experimentovať, a to nie len s voľbou tvaru a farieb, ale aj s netradičným designom. Zvážte treba prívesky s motívmi zvierat alebo náhrdelníky s fascinujúcimi symbolmi. Naopak, pri starších oslávenkyniach sa držte skôr elegantnejších kúskov, ako sú napríklad prívesky s jedným drahokamom.

Originálny darček bezpochyby predstavujú aj medailóniky na tenkej retiazke. Ich jemný dizajn a decentné zdobenie osloví dievčatá aj dospelé ženy. Do oválneho alebo srdiečkového roztváracieho šperku je možné ľahko vložiť fotografiu toho, kto je človeku najbližší. Krehkosť a sentimentalita medailónu poteší ako romantické duše, tak aj milovníčky viktoriánskej éry, ktorá sa preslávila práve nosením tohto typu klenotu.

A akú dĺžku náhrdelníka či typu retiazky zvoliť? Nie len tieto odporúčania nájdete v článku, ktorý sa venuje náhrdelníkom do posledného detailu. Dopodrobna vás prevedie výberom toho pravého šperku a predstaví vám všetky možnosti, ktoré náhrdelníky ponúkajú.

 • Strieborný prívesok so stromom života Terrence
  Strieborný prívesok so stromom života Terrence
 • Strieborný prívesok lopta s gravírom vašej voľby Bowling
  Strieborný prívesok lopta s gravírom vašej voľby Bowling
 • Povrázkový náramok so slnkom Soleil
  Povrázkový náramok so slnkom Soleil
 • Prívesok lopta s gravírom vašej voľby Tennis
  Prívesok lopta s gravírom vašej voľby Tennis
 • Set strieborného prívesku a náhrdelníka pre dvoch Aubrey
  Set strieborného prívesku a náhrdelníka pre dvoch Aubrey

Šperk s iniciálami

Stále väčšiu obľubu si získavajú originálne šperky zdobené iniciálami mena oslávenkyne. Mladšie ročníky zaujmú retiazkami s príveskami v tvare začiatočného písmena ich mena, zatiaľ čo ženy, ktoré prekročili tridsiatku ocenia skôr decentný ovál s diamantom či iným drahým kameňom a gravírovanou iniciálou.

Šperk zdobený rytím nie je iba výsadou dám. Podobne jedinečným darčekom k sviatku môžete urobiť radosť aj mužom. Stačí sa zamerať na manžetové gombíky z ušľachtilého kovu, ktoré následne klenotník vylepší presne podľa vašich prianí. Tradične sa uvádza celý monogram, ale sviatočné gombíčky sa môžu pýšiť iba jedným prsteňom.

 • Náhrdelník s písmenom vašej voľby Iver
  Náhrdelník s písmenom vašej voľby Iver
 • Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul
  Zlatý náramok s diamantom a vygravírovaným písmenom Berul
 • Zlatý prívesok v tvare srdca s diamantom a gravírom Finke
  Zlatý prívesok v tvare srdca s diamantom a gravírom Finke
 • Strieborné manžetové gombíky s iniciálmi Stiggur
  Strieborné manžetové gombíky s iniciálmi Stiggur
 • Zlatý prívesok s čiernym diamantom a gravírom vašej voľby Lorenzo
  Zlatý prívesok s čiernym diamantom a gravírom vašej voľby Lorenzo

Symbolika drahokamov podľa mesiaca sviatku

Pokiaľ by ste chceli oslávenkyni urobiť radosť šperkom s farebným drahokamom, nemusíte sa riadiť len farbou. Drahokam môžete vybrať aj podľa mesiaca, v ktorom oslavuje obdarovávaná osoba svoje meniny. Každý mesiac má totiž svoj oficiálny drahokam. Viac o drahokamoch podľa mesiaca si môžete prečítať v našom samostatnom článku.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky