Kedy nosiť manžetové gombíky

Manžetové gombíky sú neoddeliteľnou súčasťou pánskej módy už stovky rokov. V priebehu storočia ich obľuba podliehala rôznym trendom, dnes sa avšak opäť vyhrievajú na výslní a nemali by teda uniknúť ani vašej pozornosti. Pozrite sa na našu ponuku a podľahnite kúzlu decentného pánskeho šperku. Manžetové gombíky svojou nenápadnou eleganciou podtrhnú váš outfit i osobnosť. Nebojte sa ich.

Neodolali ste a podľahli ste vábeniu manžetových gombíkov? Máte ich doma v šuplíku a premýšľate, kam v nich vyraziť? Predstavíme vám pár tipov, kde je vhodné miesto košele s klasickými manžetami na gombík prevetrať košeľu s francúzskymi manžetami.

Svadby, promócie, večierky a „black tie“

Formálnejšie a spoločenské udalosti od mužov vyžadujú špeciálne oblečenie. Plesy, bály, galavečere, premiéry, svadby (najmä ak ste v úlohe ženícha), promócie, recepcie alebo popoludňajšie čaje o piatej s britskou kráľovnou dozaista patria k momentom, kedy by ste okrem padnúceho smokingu či tmavého obleku (záleží, aký dress code je na pozvánke predpísaný) mohli oprášiť obľúbené manžetové gombíky. Nezabudnite len zvoliť lesklú a slávnostnú klasiku, najlepšie zdobenú drahými kameňmi. Manžetové gombíky s motívom Star Wars si nechajte na stretnutie filmových fanúšikov.

Manžety s gombíkmi by mali zo saka alebo fraku vykúkať, dbajte preto na správnou dĺžku rukávu ako košele, tak aj zvrchníka. Úlohou manžetových gombíkov je oblek doplniť a podtrhnúť, rozhodne sa teda nehodí, aby na sebe pútali pozornosť na vzdialenosť desiatich metrov, preto pamätajte, že menej je často viac.

Vhodne zvolené a skombinované gombíky dokážu premeniť klasický a obyčajný outfit v moderný a štýlový model, ktorý v mužoch vzbudí závisť a v ženách záujem. Pokiaľ radi premýšľate o tom, čo si na seba oblečiete, a nechcete splynúť s davom, zamerajte sa práve na drobné detaily, ktoré dokážu zázraky.

Manžetové gombíky

Menej formálne príležitosti

Nemusíte nosiť manžetové gombíky do práce každý deň, väčšinou si vystačíte s klasickou košeľou. Neúmerné nosenie tohto šperku pre mužov by dokonca mohlo viesť i k vyčleneniu z kolektívu – ostatní páni by na vás mohli pozerať ako na prehnane vyparádeného a nafúkaného fičúra.

Kedy teda vyraziť do práce s manžetovými gombíkmi a nebyť za blázna? Keď vás čaká rokovanie s dôležitým klientom, na ktorého chcete zapôsobiť. Keď sa chystáte na konferenciu, alebo máte svoju firmu reprezentovať niekde na verejnosti a prajete si zanechať dobrý a solídny dojem. Keď zastávate vedúcu pozíciu senior manažéra, obchodného alebo finančného riaditeľa, pretože na takom mieste sa od bežných zamestnancov odlíšiť chcete, a práve manžetové gombíky vám pomôžu ukázať, kto je tu šéfom. Len nezabudnite na klasický oblek a kravatu.

Bez kravaty = bez manžetových gombíkov?

Dlhé roky sa tradovalo, že manžetové gombíky sa nosia výhradne k saku a kravate, prípadne k motýliku. Dnes už si môžeme túto poučku zaradiť medzi prežitky, pretože košele na manžetové gombíky si môžete obliecť k džínsom a k svetru alebo blejzru, teda saku športového strihu. Dobre vyzerať bude i v kombinácii s oblekom, keď kravatu necháte doma.

Kedy skutočne nie

Pri pohľade na výpočet udalosti vyššie si určite hovoríte, či existuje chvíľa a typ oblečenia, ku ktorému sa tento doplnok ale skutočne nehodí. Samozrejme. Boli by ste tak trochu za bláznov, keby ste si ku košeli s manžetovými gombíkmi vzali šortky alebo bermudy. Ale kto vie, kam sa vydajú kreatívne mozgy módnych dizajnérov a čo prinesú v kolekciách na budúcu jar a leto?

Preto nikdy nehovoríme nikdy.

 • Platinové manžetové gombíky s modrými diamantmi Baine
  Platinové manžetové gombíky s modrými diamantmi Baine
 • Strieborné manžetové gombíky s gravírom a čiernymi diamantmi Grus
  Strieborné manžetové gombíky s gravírom a čiernymi diamantmi Grus
 • Oválne manžetové gombíky zo zlata s diamantmi Adiel
  Oválne manžetové gombíky zo zlata s diamantmi Adiel
 • Manžetové gombíky v štýle Jamesa Bonda z 18K bieleho zlata Medal
  Manžetové gombíky v štýle Jamesa Bonda z 18K bieleho zlata Medal
 • Manžetové gombíky zo zlata s čiernymi diamantmi Adiel
  Manžetové gombíky zo zlata s čiernymi diamantmi Adiel

Pár pravidiel, na ktoré by ste nemali zabudnúť

Ako vyplýva z textu vyššie, po celú dobu svojho masového rozšírenia sa manžetové gombíky považujú za neoddeliteľnú súčasť formálneho štýlu. Avšak dnes už zďaleka neplatí, že by ste ich nemohli skombinovať s voľnočasovým oblečením. Skvelo totiž vylepšia aj práve džínsy. Existuje však pár pravidiel, ktoré vám pri výbere a rozhodovaniu, či si tento doplnok obliecť, či nie, uľahčia život:

 • manžetové gombíky môžu rovnako ako akýkoľvek iný pánsky šperk pútať pozornosť, preto lesklé a výrazné voľte na spoločenské oslavy, matné a decentné zase na pracovné schôdzky;
 • snažte sa dodržať jednu farbu kovu – svadobného prsteňa, spony do kravaty, pracky opasku, hodiniek a zapínania aktovky;
 • farebné manžetové gombíky by mali so zvyškom outfitu ladiť či kontrastovať;
 • pokiaľ už máte viazanku i vreckovku, dolaďte manžetové gombíky iba náznakom – stačí podobná farba alebo vzor;
 • drevené manžetové gombíky sa hodia k voľnočasovému oblečeniu.

Dúfame, že sme vám pomohli preniknúť do tajov manžetových gombíkov, a pokiaľ ich ešte nemáte, že ich čoskoro zaradíte do svojho šatníka. Je to skutočne krásny a klasický šperk, ktorý si v rodine môžete odovzdávať z generácie na generáciu.

Zdroj: artofstyle.hucklebury.com, theidleman.com, attireclub.org

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky