Svadba podľa miesta a štýlu

Vezmeme sa v kostole alebo skôr niekde vonku? Čo napríklad priamo na statku? Alebo radšej na úrade? Rozhodovanie o tom, v akom štýle sa ponesie vaša svadba a kde sa bude konať, predstavuje zásadný krok pri jej plánovaní. Dnešná doba nám ponúka vskutku široké možnosti a vaša vysnívaná svadba tak môže vyzerať takmer akokoľvek. Vziať sa môžete nielen na rozprávkovom zámku alebo uprostred lesa, ale napríklad aj v oblakoch.

SVADBA PODĽA MIESTA

Jedným z prvých bodov pri plánovaní svadby je nepochybne výber lokality. V prvotnej fáze je dobré si uvedomiť, či udalosť plánujeme vo vnútri, alebo dáme prednosť svadbe vonku. Pri výbere miesta je dôležité zohľadniť nielen svoje vlastné predstavy, ale aj ročné obdobie, predpokladaný počet svadobčanov a možnosti hostiny.

Svadba v kostole

Kostoly zvyčajne ponúkajú úchvatné priestory s nezameniteľnou architektúrou a históriou, ktorých jedinečnú atmosféru nahradíte len ťažko. Pre svadbu na tomto mieste sa spravidla rozhodujú snúbenci s cirkevnou vierou. Jej uskutočnenie je viazané nielen podmienkami danej cirkvi, ale často tiež právnymi predpismi. Ak nie ste veriaci, a napriek tomu by vás svadba v kostole lákala, vhodnú alternatívu predstavujú odsvätené kostoly alebo chrámy.

Dôležitá je dobre zvolená výzdoba. Do stola sú vhodné decentné svadobné dekorácie a tlmené odtiene. Kvetinovej výzdobe by mala dominovať myrta, súčasťou tiež býva košík s lupeňmi pre družičku. Nezabúdajte na vhodné svadobné šaty – pri cirkevnom obrade pred oltárom, by mala mať nevesta vždy zakryté ramená.

Svadba v kostole
Väčšina veriacich párov sa rozhoduje pre svadbu v kostole

Svadba na zámku

Rozprávkové prostredie zámku predstavuje jedno z najromantickejších miest, kde si môžete povedať svoje áno. Ak túžite po čarovnej rozprávkovej atmosfére, pri ktorej sa budete cítiť ako naozajstná princezná, je pre vás zámok ideálnou voľbou. Výzdoba na takejto svadbe býva honosná a bohatá na kvety. Neprehliadnuteľne zdobené bývajú aj šaty nevesty.

Cieľovú lokalitu vyberajte vždy starostlivo – niektoré zámky mávajú striktné pravidlá a na obrad máte len vymedzený a pomerne krátky čas. Pokiaľ ale chcete luxusnú svadbu ako z rozprávky a ste ochotní si za ňu priplatiť, na niektorých miestach môžete stráviť napríklad aj celý svoj svadobný deň.

Svadba na radnici

Túžite po jednoduchej a malej svadbe, na ktorej hlavnú úlohu hrá intímna atmosféra a nenáročné plánovanie? Nezáleží vám na honosnej slávnosti a len sa skrátka chcete vziať? Hor sa na radnicu! Na takúto svadbu si vystačíte s pár dokladmi a so svedkami. Jej nespornou výhodou je okrem jednoduchej organizácie ešte aj finančná úspora.

Radnicu si pritom nemusíte vyberať len podľa miesta svojho bydliska, ale nechať sa oddať môžete aj na iných miestach. Je však dobré si termín zarezervovať čo najskôr, aby ste mali istotu, že bude ten vami zvolený k dispozícií. Vždy záleží na konkrétnej radnici, jej vyťaženosti aj na tom, aký je váš vysnívaný dátum. Podrobnejšie informácie o svadbe na úrade si môžete prečítať v našom špeciálnom článku.

Svadba na radnici
Aj radnica sa môže stať vskutku príjemným prostredím pre vašu svadbu

Svadba v prírode

Šíre nebo, spev vtákov a nevesta v náruči zelene... Áno, nadišiel čas na svadbu v prírode. Tomuto typu svadby sa dnes dostáva stále väčšej popularity. A niet sa čomu čudovať – lúka alebo záhrada predstavujú nielen príjemný otvorený priestor, ktorý ponúka oproti interiéru úplne iné možnosti, ale aj nenahraditeľné prostredie pre svadobné fotografie.

Svadba vonku sa môže konať na rôznych miestach: na záhrade, v lese alebo napríklad na lúke. Ak máte vlastný pozemok, bod pre vás, prenajať si môžete ale aj súkromný. Svadba v prírode býva väčšinou uvoľnenejšia, vhodná pre dobrodružné povahy a nepotrpí si na vysoko elegantný dress code. Nevesta dáva prednosť jednoduchším šatám bez výrazného zdobenia a kvetinovým vencom do vlasov. Prím častokrát hrá vlastnoručná výzdoba z prírodných materiálov a svadobná kytica z lúčnych kvetov.

Svadba na vidieku

Svadba v stodole alebo na statku plnom zvierat? Aj to je možnosť, a v skutku veľmi obľúbená. Ľudia stále viac utekajú z preplneného mesta za pohodou vidieka a s radosťou tu usporadúvajú svadby. Takáto možnosť je perfektnou voľbou, ak si chcete svadobnú oslavu užiť počas celého víkendu. Okrem statku alebo stodoly si môžete prenajať tiež penzión prípadne mlyn.

Výzdoba na vidieckej svadbe sa najčastejšie nesie v rustikálnom štýle, pohostenie často chystajú samotné mamičky či babičky. Oblečenie býva ležérnejšie a menej formálne.

Svadba na vidieku
Svadbe konajúcej sa na vidieku dominujú prírodné materiály

Ešte kým sa nadchnete pre svoju vysnívanú svadobnú lokalitu, nezabúdajte, že jej voľba môže zásadne ovplyvniť váš rozpočet. Za obrad uskutočnený na radnici v meste vášho bydliska nemusíte zaplatiť vôbec nič, zatiaľ čo na zámku vás môže vyjsť aj na tisíce.

Svadba podľa štýlu

Ak je pre vás dôležité, aby bola svadba perfektná a všetko spolu dobre ladilo, mali by ste sa rozhodnúť pre jednotný štýl, v ktorom sa ponesie. Každý je v niečom odlišný, či už ide o výzdobu alebo svadobné šaty.

Klasická svadba

Ak dávate prednosť striedmym a klasickým spôsobom, potrpíte si na tradície a svadbu plánujete usporiadať predovšetkým pre svoje príbuzenstvo, je pre vás svadba v klasickom štýle tou pravou. Dôležitý je jej program a výzdoba – neoddeliteľnou súčasťou bývajú svadobné tradície a zábava, nenásilný aranžmán v decentných svadobných farbách a formálne oblečenie. Nevesta volí šaty jednoduchého strihu, ktoré neodhaľujú zbytočne veľa kože, zatiaľ čo ženích si najčastejšie oblieka klasický spoločenský oblek.

Romantická svadba

Ach, tá romantika! Hoci za romantickú sa dá samozrejme považovať takmer každá svadba, niektoré z nich sú na to priam stvorené. Takáto svadba sa najčastejšie nesie v jemných púdrových alebo krémových odtieňoch a nechýba na nej veľa kvetín a honosných dekorácií. Atmosféru môžete doplniť spoločnými fotografiami alebo citáty o manželstve. Nevestine šaty bývajú zdobené a rozprávkové. Vrcholom romantickej svadby je vypustenie holubice.

Romantická svadba
Romantická svadba pri západe slnka so sebou nesie nezabudnuteľnú atmosféru

Rustikálna svadba

Svadba odohrávajúca sa na vidieku alebo v prírode, kde dominujú drevené materiály a pohodová atmosféra. Ak si predstavíte pod týmto svoju vysnívanú svadbu, choďte do rustikálneho štýlu, ktorý bezpochyby radíme medzi trendy súčasného svadobného sveta. Výzdobu sa v tomto prípade nebojte vziať do vlastných rúk a stavte na drevo, slamu, vrecovinu a štýlové osvetlenie v podobe svetelných reťazí. Bohato naberané šaty s obručou tu nehľadajte, na rustikálnu svadbu patria skôr netradičné svadobné šaty s menej výrazným zdobením.

Vintage svadba

Láka vás kúzlo minulosti, výzdoba s historickými prvkami a krémové odtiene? V tom prípade ste podľahli vintage štýlu. Svadbe dominuje porcelánový riad, výrazné svietniky prípadne perlový aranžmán. Dôležitým ozdobným prvkom býva tiež čipka – vidieť ju nielen na šatách nevesty, ale aj v svadobných dekoráciách. Nevesta by mala mať dobový účes a make-up, ktoré podčiarknu výrazne namaľované pery. Ideálnym miestom pre svadbu vo vintage štýle bývajú zámky alebo kaplnky.

Boho svadba

Svadba v obľúbenom štýle boho sa spravidla odohráva v prírode a často na nej zbadáme nezvyčajnú a originálnu výzdobu. Prím tu hrá prirodzenosť, nespútanosť a prírodné materiály. Veľmi dôležitý je výber správneho oblečenia - svadobné šaty v boho štýle sú splývavé, vzdušné, zdobené maximálne jemnou čipkou. Ležérne oblečení bývajú aj ostatní svadobčania, vrátane ženícha, ktorý môže ťažký oblek vymeniť za ľanovú košeľu a ľahké sako.

Boho svadba
Na svadbe v boho štýle hrajú veľkú úlohu nevšedné svadobné dekorácie

Štýl, v ktorom sa svadba odohráva, môžete perfektne využiť tiež pri tvorbe svadobných pozvánok. Dostanú vaši hostia romantické svadobné oznámenie s čipkovaným povrchom a zdobeným písmom, alebo im pošlete kúsok prírody na kraftovom papieri?

Svadba podľa ročného obdobia

Dôležitú úlohu pri plánovaní svadby zohráva tiež ročné obdobie. Či už sa rozhodnete pre svadbu v teplých mesiacoch, alebo tých chladnejších, môže to ovplyvniť viacero faktorov.

Svadba na jar a v lete

Počas teplých mesiacov je svadobná sezóna v rozpuku. Svadba usporiadaná na jar alebo v lete so sebou bezpochyby nesie veľa výhod, ktorým kraľuje teplé počasie, dlhšie denné svetlo a viac možností, čo sa týka výberu lokality. Zároveň je však dobré počítať aj s tým, že ide o najvyťaženejšie svadobné obdobie. Na všetky nákupy a rezervácie, či už ide o šaty pre nevestu, miesto obradu alebo svadobného fotografa, je potrebné myslieť dostatočne včas.

Svadba v lete
Svadba v teplých letných mesiacoch ponúka voľnejšiu ruku pri výbere prírodných dekorácii

Svadba na jeseň a v zime

Radíte sa skôr medzi ľadové kráľovné, zbožňujete farby jesene alebo sneh a rovnako tak svadbu plánujete usporiadať vo vnútri? Ideálne predpoklady pre to vziať sa v priebehu jesene či zimy. Termíny sú v tomto období voľnejšie a vy si tak môžete dovoliť vziať sa aj pomerne skoro po zásnubách. Ak plánujete ale obrad usporiadať vonku, rozhodne sa môžete tešiť na nevšednú atmosféru, ktorá sa bude v záplave ostatných svadieb vynímať. Krásne sfarbené lístie alebo čerstvo napadnutý sneh vám síce nikto nesľúbi, ale rovnako tak nemôžete počítať s tým, že vám v letných mesiacoch nebude pršať.

Na svadbe v zime je dôležité aj oblečenie. Svadobné šaty aj oblek pre ženícha je vhodné vyberať zo silnejších a pevnejších materiálov. Pokiaľ nemá nevesta šaty ušité vyložene do chladného počasia, je dobré popremýšľať aspoň nad modelom s rukávmi, bolerkom alebo inou prikrývkou cez ramená.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Netradičná svadba alebo keď chcete niečo špeciálne

Ste tak trošku dobrodruhovia a premýšľate nad tým, ako zo svojej svadby urobiť nevšedný zážitok pre všetkých zúčastnených? Súčasnosť nám ponúka možnosti, o ktorých sa nám kedysi ani nesnívalo. Prečítajte si malú inšpiráciu nižšie.

Adrenalínová svadba

Viete, že v dnešnej dobe sa už môžete vziať napríklad aj v oblakoch? Adrenalínové svadby na neobvyklých miestach sú dnes stále ešte raritou, pomaly si však vydobýjajú svoju slávu. Manželstvo môžete uzavrieť napríklad pri skoku s padákom alebo v teplovzdušnom balóne. Svoje „áno“ si môžete povedať dokonca aj pod hladinou alebo na lodi. Zariadiť podobnú svadbu ale môže byť náročné, a to aj finančne.

Tematická svadba

Ste s partnerom zapálenými filmovými fanúšikmi? Zbožňujete rovnaký športový klub? Máte slabosť pre motorky alebo ste členmi hasičského klubu? Usporiadajte tematickú svadbu! Svadba v duchu vášho záujmu, ktorý sa bude odrážať v dekoráciách, zvolenom mieste aj dress code, sa stane naozaj originálnou svadbou, ktorú len tak hocikto nemá.

Svadba v zahraničí

Ak je pre vás svadba v našich končinách veľmi obyčajná alebo túžite po jedinečnej a naozaj súkromnej atmosfére, hor sa za hranice. Cudzina nám ponúka nespočetné možnosti, ktoré si u nás nemôžete dovoliť, ako je napríklad svadba na pláži, púšti alebo horách. Nezabúdajte ale, že svadba v cudzine so sebou nesie isté pravidlá a starosti navyše. Všetky podrobnosti si môžete prečítať v našom článku, kde sa svadbe v zahraničí venujeme do posledného detailu.

Je dôležité vybrať si taký štýl svadby, ktorý je vám najbližší a ktorý najlepšie odráža vašu osobnosť. Niektorí túžia po neformálnej svadbe na čistinke pri lese bez vysokých podpätkov a skladaných šiat, zatiaľ čo iní sa vidia vo vyšperkovanom zámku s luxusnou čipkovanou róbou. Nech už ste akýkoľvek typ, naplánujte si svoju svadbu tak, aby vyhovovala predovšetkým vám a vašim najbližším – jedine tak na ňu budete spomínať s láskou.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky