Význam svadobných tradícií a zvykov

Nech už sa považujete za pár moderný alebo naopak klasický, poverčivý či nepoverčivý, svadobné tradície a zvyky si nájdu cestu na každú svadbu. Podľa štýlu svadby ich môže byť pomenej alebo naopak jedna tradícia prechádza plynule do druhej, přičom do určitej miery sú svadobné zvyky aj vďaka štýlu vašej svadby trochu upravené. V skorších dobách si pomocou týchto tradícií novomanželia privolávali a poisťovali lásku, šťastie alebo plodnosť, a zároveň sa snažili chrániť proti zlým duchom a ich pôsobeniu. Dnes je rad zvykov neodmysliteľnou súčasťou svadobného dňa, ktorý sa neskôr mení na milú a úsmevnú spomienku. Dokázali by ste si predstaviť svadbu bez jedinej zvyklosti? Trúfneme si tvrdiť, že v slovenskom prostredí de facto neexistuje svadba, na ktorej by ste žiadnu svadobnú tradíciu nenašli. Veď hlavný symbol, svadobné obrúčky, sú tradíciou, ktorá novomanželov sprevádza už od dôb starovekého Egypta.

Predsvadobné tradície

Zásnuby

Prvým predpokladom pre rozhodovanie, ktorú svadobnú tradíciu do svadby zaradíte, sú zásnuby. Dnešní muži sú omnoho priamejší a namiesto kvetov pre budúcu svokru a súhlasu otca nevesty pokľaknú rovno pred svoju nastávajúcu, dúfajúc v kladnú odpoveď.

Pečenie svadobných koláčov

Pokiaľ je pravdepodobnosť potenciálneho nevestinho odmietnutia zažehnaná, je čas začať s prvými prípravami. K svadbe neodmysliteľne patria svadobné koláče. Tie by si v žiadnom prípade nemala piecť nevesta sama. Okrem toho, že už má veľa ďalších starostí, mohla by si tým privolať nedostatok financií v manželstve alebo by mohla mať uplakané deti. V každom prípade túto milú povinnosť určite rada prevezme mama nevesty aj s babičkami a kamarátkami, ktoré sa tak môžu stretnúť a veselo zaspomínať na vlastnú svadbu. S orechovými, makovými a tvarohovými koláčikmi potom snúbenci alebo ich rodičia chodia po domácnostiach a pozývajú svojich blízkych na hostinu, inde zase tieto koláčiky schovávajú až do výslužky.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Rozlúčka so slobodou

Veľmi obľúbenou tradíciou u niektorých snúbencov je lúčenie so slobodou. V minulosti sa nastávajúci pár schádzal noc pred svadbou s priateľmi, ktorí im pomohli so zdobením sály. Keď bolo všetko hotové, nastal čas na predsvadobnú zábavu. Dnes sa väčšinou každý z páru lúči so svojím starým životom zvlášť. Niektorí mladomanželia navyše aj dnes dodržujú tzv. noc odlúčenia – noc pred svadbou spia oddelene.

Výber svadobných šiat

Samotné nevestine svadobné šaty sú veľkým zborníkom svadobných zvykov. Rozhodne by si ich nemala šiť nevesta sama, aby si nezašila cestu ku šťastiu. Ďalej by mala pamätať na ich farbu. Tradičná biela značí čistotu snúbenice a jej vyriešenú minulosť. Naopak modrá, zelená alebo fialová môžu byť predzvesťou modrín v manželstve.

Súčasťou svadobných šiat je potom niečo nové (ako symbol nového začiatku), niečo staré (čo odkazuje na zachovanie rodinných tradícií), niečo požičané (pre šťastie) a niečo modré (ako symbol vernosti v manželstve). Taký podväzok je pomerne šalamúnskym doplnkom, ktorý môže reprezentovať hneď niekoľko spomenutých požiadaviek. Okrem toho má tento kúsok spodnej bielizne ďalšiu symboliku – má vniesť do manželstva lásku, šťastie aj bohatstvo. Viac o tradícii niečo nové, staré, modré a požičané si môžete prečítať v našom špeciálnom článku.

Neodmysliteľnou súčasťou nevesty je určite svadobný závoj. V minulosti sa ním nevesta zakrývala nielen pred svojím nastávajúcim, aby mohol jej krásu uvidieť až pred oltárom, ale taktiež pred zlými duchmi. Tým, že nevesta bola tak trochu inkognito, nemohlo dôjsť k jej únosu.

Ak ste nastávajúcou nevestou a nerada by ste v manželstve treli biedu s núdzou, nezabudnite si do ľavej topánky vložiť mincu. Prípadne štvorlístok, pokiaľ je pre vás šťastné manželstvo prednejšie.

Svadobný závoj
Svadobný závoj má nevestu skryť pred zrakom ženícha a ochrániť ju pred zlými duchmi

Výber svadobného obleku

Taktiež ženíchov oblek podlieha symbolickej módnej polícii. Aj keď je dnes takmer bežnou súčasťou mužovho svadobného obleku motýlik, v dobách minulých bol úplným tabu. Nevesty si svojho milého takto poisťovali, aby im na poslednú chvíľu neuletel.

Prvý pohľad na nevestu

Šťastné manželstvo sa podľa tradícií dá poistiť tým, že nevesta zostáva ženíchovi skrytá do poslednej chvíle. Až ten správny čas nastane, mala by najprv vidieť nevesta ženícha a až potom ženích ju. Práve v týchto okamihoch vznikajú tie najkrajšie a najdojemnejšie fotografie prekvapených snúbencov.

Kvetinová výzdoba

V túto chvíľu prichádzajú na rad svadobné kvety. Niekedy videla nevesta svoju svadobnú kyticu po prvýkrát až vtedy, keď jej ju ženích v deň sobáša priniesol. Dnes si kytice nevesty vyberajú prevažne samy, ale ich nastávajúci ich aspoň vyzdvihujú v kvetinárstve. Po tom, čo nevesta dostane svoj kvetinový doplnok, pripne ženíchovi na chlopňu saka tzv. pierko, ktoré je väčšinou z myrty alebo rozmarínu. Takéto pierko dostanú aj všetci slobodní svadobčania. Môžu sa tak vzájomne ľahšie rozpoznať a prípadne zoznámiť. Klasické pierka v dnešnej dobe nahrádzajú rôzne mašličky, placky prípadne kvetinové náramky.

V rovnakom duchu ako kvetinová výzdoba celej svadby sa môže niesť aj výzdoba svadobnej brány, ktorá sa stavia pred nevestiným domom. Tou prechádza nevesta a je symbolom vstupu do nového, neznámeho života. Čím viac a farebnejšie zdobená brána, tým veselší vstup. V niektorých regiónoch východného Slovenska sa svadobná brána symbolicky vytvára z dvoch mladých brezových stromčekov, tiež bohato zdobených, najčastejšie farebnými stuhami.

Zvyky sprevádzajúce svadobný obrad

Svadobná kolóna

Odjazd do kostola alebo obradnej siene je sprevádzaný veľkým rámusom. Je to opäť z toho dôvodu, aby sa zahnali negatívne nadpozemské sily. Zatiaľ čo sa niekedy práskalo bičom, dnes ako náhodní okoloidúci žasneme nad trúbiacou kolónou áut a dúfame, že zahliadneme aj samotnú nevestu.

Okvetné lístky

Každá nastávajúca nevesta sa nemôže dočkať chvíle, keď sa všetky pohľady uprú len na ňu a ona sa ako víla bude vznášať uličkou po okvetných lístkoch, ktoré sú symbolom plodnosti. Zvykom je, že ich rozhadzujú družičky, čo by mali byť hlavne slobodné dievčatá, navyše odeté v podobných šatách ako nevesta. Nielen že to na fotkách pekne vyzerá, ale traduje sa, že týmto sa nevesta opäť chráni pred zlými duchmi, ktorí sa takto mätú, aby pravú nevestu nespoznali.

Horiace sviece

Ak budete mať svadbu v kostole alebo vám pri obrade bude horieť sviečka, dobre pozorujte jej plameň. Vraví sa, že čím búrlivejšie sa mihotá, tým búrlivejší bude váš spoločný manželský život.

Svadobné obrúčky

Zvyk, ktorý vám bude vašu svadbu pripomínať každý deň. Svadobný prsteň ako symbol kruhu, najdokonalejšieho tvaru, predstavuje nerozlučnú lásku, sľub vernosti bez začiatku a konca. Zatiaľ čo dnes je hľadanie týchto pamätných šperkov spoločnou záležitosťou, v minulosti bol výber prstienkov výhradne ženíchovou úlohou.

Hádzanie ryže

Po tom, čo sa stanete manželským párom, vás po ceste z kostola alebo obradnej siene neminie ryžová spŕška (prípadne konfety či bublinky, ak ste ekologicky zmýšľajúci alebo to miesto obradu nedovoľuje) a hŕba blahoželaní aj kvetov od všetkých prítomných.

Svadobné prstene
Obrad bez svadobných obrúčiek si dnes vieme len ťažko predstaviť

Vypúšťanie holubíc

Symbolom vykročenia na spoločnú životnú cestu je aj vypúšťanie bielych holubíc. Smer ich letu by mal napovedať, či budete ako manželia kráčať bok po boku alebo sa vaše cesty rozídu.

Tradície počas hostiny

Prípitok

Predtým, než vkročíte na miesto konania hostiny, vás pravdepodobne príde privítať personál a s prianím všetkého dobrého vám ponúkne prípitok (v niektorých regiónoch dokonca aj chlieb a soľ).

Zametanie črepov

Po prípitku budú rinčať črepy. To personálu „náhodou“ spadne tanier na zem. Novomanželom sa podá metla a smetník a na znak toho, že aj v živote budú musieť problémy prekonávať spoločne, črepiny pozametajú. Nie vždy je to ale jednoduché. Niektorí svadobčania sa im snažia črepy nohou rozhŕňať alebo im na ich vysypanie zo smetníka podajú deravé vrecko či nádobu. Prácu to novomanželom predĺži, no svadobčanov zaručene pobaví. A pretože črepy prinášajú šťastie, nezabudnite si pár kúskov schovať!

Spoločné jedenie polievky

Svadobná hostina je potom otvorená prípitkom a príhovorom, ktorý prednáša väčšinou otec nevesty, prípadne niektorý zo svedkov. A tak už tradícia káže, dať novomanželskému páru spoločný podbradník a postaviť pred nich jeden tanier polievky s jednou deravou lyžicou. Vzájomné kŕmenie symbolizuje opäť manželskú spoluprácu a rovnomerné delenie.

zametanie črepín
Črepiny by mali do vášho manželstva priniesť šťastie.
Svadobná polievka
Ak si potrpíte na tradície, rozhodne nevynechajte spoločné jedenie polievky.

Krájanie torty

Dezertom na svadobných hostinách často býva svadobná torta, ktorú ako prví nakroja mladomanželia. Podľa toho, kto sa noža chopí neskôr a má tak svoju ruku hore, sa údajne zistí, kto bude mať v živote navrch. Inde je však zvykom, aby ako prvá uchopila nôž nevesta a až potom ženích, na znamenie jeho opory. Nech už je to tak či onak, svadobná torta by sa mala dostať ku každému svadobčanovi, inak sú novomanželia ochudobnení o šťastie.

Prvý tanec

Ženský sen, no pre niektorých mužov v úlohe ženícha nočná mora. V rámci prvého tanca by mal totiž ženích okrem svojej manželky vytancovať aj svoju mamičku a svokru (rovnako ako nevesta svojho ocka a ocka svojho manžela). A to všetko pod uprenými pohľadmi svadobčanov, ktorí v tejto dojemnej chvíli netancujú. Po jednej či dvoch skladbách sa však pridajú aj oni a ženích si môže konečne vydýchnuť.

Hádzanie svadobnej kytice a podväzku

Nasleduje dlho očakávaná chvíľa pre nezadaných svadobčanov. Najprv sa za nevestou zhromaždí hlúčik slobodných dievčat, aby mohli uloviť hodenú svadobnú kyticu a mali tak nádej, že sa do roka vydajú. To isté sa deje aj s nevestiným podväzkom. Ten najprv dá ženích neveste dole, samozrejme ale bez pomoci rúk, a následne ho vystreľuje medzi slobodných pánov. Niektoré zvyky naopak vravia, že hodený podväzok, teda kus nevestinho odevu, predstavuje pre všetkých svadobných hostí šťastie.

Čepčenie nevesty

Polnoc je zase spojená s tzv. čepčením nevesty. Podoba tejto tradície je premenlivá, úzko spojená s konkrétnym miestom, kde sa svadba odohráva, prípadne odkiaľ manželia pochádzajú. Poukazuje na to, že sa z dievčaťa stala žena a z chlapca muž. Slobodné dievčatá prichádzajú za svetla sviečok k neveste, spievajú tradičné clivé ľudové piesne a vydaté ženy jej počas toho nasadzujú čepiec alebo šatku. Ženíchovi je zase nasadený klobúk.

krájanie svadobné torty
Svadobnú tortu by mali ako prví zakrojiť novomanželia.
Čepčenie nevesty
Čepčenie nevesty symbolizuje premenu dievčaťa na ženu.

Len pre novomanželov

Svadobná noc

A konečne tradícia určená len pre oči samotných novomanželov. :) Svadobná noc by mala začať prenesením nevesty cez prah, údajne preto, aby sa týmto zmiatli domáci duchovia, ktorí by nevestu, pre nich cudzinku, vyhnali. Samotný dej svadobnej noci potom vychádza z kresťanstva, pre ktoré až prvé oddanie sa sebe navzájom robí manželstvo právoplatným.

Povery súvisiace s počasím

Ak máte problém s rezerváciou vášho vysnívaného svadobného miesta z dôvodu veľkého dopytu, skúste si ho zarezervovať na máj. Ak teda nie ste poverčiví. Staré príslovie, ktoré z mája robí pre svadbu nepriateľský mesiac, totiž hovorí: „Svadba v máji, nevesta na máry“. Vychádzalo zo skutočnosti, že ženy, ktoré sa v máji vydali, hneď po svadbe otehotneli a vo februári porodili, vzhľadom na kruté zimy a slabé zásoby špajze častokrát v šestonedelí ony alebo bábätká zomreli. Posúďte sami, či pre vás táto povera predstavuje aj dnes nejaké ohrozenie...

Ďalšie legendy o počasí vo svadobný deň vravia:

 • ak bude slnečno, rovnako jasné bude aj vaše manželstvo
 • ak bude pršať, možno zmoknete, ale prší vám šťastie
 • ak budú oblohu pretínať blesky, očakávajte búrky aj v manželstve
 • ak bude snežiť, môžete sa tešiť na bohatstvo a požehnanie.

Vtipné svadobné zvyklosti

Falošná nevesta

Ak ste s kamarátmi veselá kopa, pravdepodobne sa môžete tešiť aj na ďalšie tradičné zábavné prekvapenia, ktoré sú často v ich réžii. Ešte pred obradom sa pri odobierke robí akási skúška ženícha, kedy mu je dovedená falošná nevesta, obvykle preoblečený kamarát alebo rodinný príslušník, ktorý testuje, aký pevný vzťah spolu snúbenci majú.

Únos nevesty

Ďalší obľúbený, ale trochu sporný zvyk je únos nevesty. Partia kamarátov v nestráženom okamihu zbalí nevestu a odídu s ňou do blízkej reštaurácie prípadne baru. Ženích ju musí najprv nájsť a následne ju vykúpiť späť. Háčik je práve v tom, že svadobní hostia, ktorí na oslavu dorazili práve kvôli mladomanželom, zostanú odrazu sami (obzvlášť keď ide o malú svadbu) a môžu sa nudiť.

Príspevok do rodinného rozpočtu

Takisto existuje tradícia, ktorej účelom je vybrať na svadbe nejaké peniaze navyše, a tým finančne podporiť novovzniknutú rodinu. Tancachtiví svadobčania musia počas tzv. redového tanca prispieť do košíčka za tanec s nevestou. Ako poďakovanie však dostanú nejaký milý darček na pamiatku od novomanželov alebo za pohárik z pálenky, ktorá sa inak na svadbe nepodáva. Tento zvyk má korene v dobách minulých, kedy obaja snúbenci žili oddelene až do svadby a až po sobáši sa nasťahovali k sebe a zariaďovali si spoločnú domácnosť. Dnes má väčšina párov svoju bytovú otázku vyriešenú dávno pred svadbou, ale získané peniaze z tejto tradície prípadne svadobných darov môžu použiť na zaplatenie svadobných účtov.

Nie všetkým sú svadobné tradície a zvyky príjemné. Ak sú vám proti srsti, taktne to kamarátom pred svadbou naznačte. Nebudete tak vo svoj veľký deň nepríjemne zaskočení.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky