Inšpirujte sa tipmi na svadobné dary a naučte sa ich vyberať

Všetci svadby milujeme. Dojímame sa pri nich, spomíname na tie vlastné, alebo partnerom jemne naznačujeme, akým smerom by sa naše vzťahy mohli vyvíjať. Alebo sa len prídeme pobaviť s príbuznými a priateľmi nad chutným občerstvením a niekoľkými pohárikmi dobrého moku. Nevesty a ženísi nevedia, kde im hlavy stoja, lebo chcú mať všetko dokonalé. A my sa tešíme na obrad a oslavu. Lenže viete, že povinnosťou každého riadne pozvaného hosťa je doniesť svadobný dar? To potom človeku hneď tá radosť zo skvelej party trochu strpkne na jazyku. Ale nebojte, dnes sa pozrieme, ako sa v ponuke vhodných pozorností zorientovať a nespôsobiť faux pas.

Trochu etikety

Rovnako ako všetky jednotlivé kroky svadobnej snahy majú svoj poriadok, tak aj pri venovaní svadobného daru je nutné venovať pozornosť jasne stanoveným pravidlám. Síce sa to môže zdať ako nuda alebo hlúposť, ale verte, že dodržanie pár jednotlivých zvyklostí sa podpíše na hladkom priebehu celého obradu aj nasledujúcich chvíľ zábavy.

Prílišná kreativity zabila účel

Chcete, aby bol váš darček nezabudnuteľný? Aby sa o ňom všetci pozvaní rozprávali ešte dlhé roky po svadbe? Dobre, ale nezabudnite vo svojej honbe za originalitou na povahu a preferencie snúbencov. Tí uvedomelí, ktorí presne vedia, čo chcú, neváhajú na svojich svadobných internetových stránkach vytvoriť zoznam toho, po čom túžia a čo by sa im prípadne hodilo do spoločnej domácnosti. Vyvarujú sa tak trom žehličkám a piatim šachom na dlhé zimné večery. Svadobní hostia si z predostretej ponuky zvolia, čo je ich srdcu najbližšie, a k danej položke pripíšu svoje meno.

Zložitá otázka: koľko peňazí za dar utratiť?

Rozhodne sa vyvarujte svojho kalkulujúceho ja, ktoré by si pekne spočítalo, koľko toho zje, či bude prespávať a na koľko vyjde prenájom priestoru. Predsa by ste nedali svojej najlepšej kamarátke či kamarátovi darček len preto, že namiesto oslavy v zámockej sále usporiadali hostinu pri grile na vlastnej záhrade, že? Utraťte čiastku, ktorá vám príde vhodná v závislosti na vašom vzťahu s párom a na prostredie, v ktorom sa pohybujete a žijete. Skúste sa odpichnúť od nižšie uvedených odhadov.

 • Kolega z práce / vzdialený príbuzný či rodinný priateľ: 20 - 40 EUR
 • Príbuzný / kamarát: 40 - 50 EUR
 • Blízky príbuzný / kamarát: 50 EUR a viac
 • Najhodnotnejšie darčeky novomanželom dávajú spravidla rodičia, ktorých nasledujú svedkovia, súrodenci a najlepší priatelia.
Tip: Pomerne rozumné je aj dohodnúť sa s ostatnými hosťami a zložiť sa na finančne náročný darček, ktorý by jednotlivec sám nikdy nekúpil. Uvidíte, ako veľmi čerstvo oddaný pár potešíte.
 • Strieborné manžetové gombíky s gravírom a černými diamantmi Laney
  Strieborné manžetové gombíky s gravírom a černými diamantmi Laney
 • Zlatý vintage prsteň s diamantmi a zlatý komfortný svadobný prsteň Etokles
  Zlatý vintage prsteň s diamantmi a zlatý komfortný svadobný prsteň Etokles
 • Zlaté svadobné prstene s reliéfom Micha
  Zlaté svadobné prstene s reliéfom Micha
 • Set prsteňov so salt and pepper diamantom Aghate
  Set prsteňov so salt and pepper diamantom Aghate
 • Platinové snubné prstene s ručnou rytinou hviezd a diamantmi Devin
  Platinové snubné prstene s ručnou rytinou hviezd a diamantmi Devin

Kedy a kam svadobný dar doručiť: na hostinu či rovno domov?

Odpoveď na otázku, kam a kedy starostlivo vybraný darček doviezť či doniesť, spočíva na dohode a tradícii. Prvou vhodnou príležitosťou je zhromažďovanie hostí v nevestinom domove. V takom prípade stačí úhľadne zabalený balíček predať rodičom snúbencov, ktorí sa už o ostatné postarajú. Viac obľúbené je však doručenie darov priamo na hostinu, kde sa darčekové balenie spolu s menovkami darcov a populárnymi prianiami ukladajú na vyhradenom mieste. Novomanželia potom v rámci svadobného programu môžu dary rozbaliť. Zahraničný trend dodať všetko deň pred do domu nevesty, poprípade do dvoch mesiacov po obrade do našich končín ešte neprenikol.

Svatba dary
Na svadbe býva jedno vyznačené miesto, na ktorom sa zhromaždia dary a priania od svadobčanov

Poďakovanie

Tradícia velí, aby novomanželia do dvoch týždňov od sobáša všetkým, ktorí im do začiatku spoločného života prispeli drobnou pozornosťou, poďakovali. Najlepšie písomne :)

Inšpirujte sa klasickými aj menej tradičnými nápadmi

Do kuchyne, spálne a kúpeľne

Na rozdiel od rokov minulých dnešné páry netúžia po tradičných daroch, hoci sa na ich zoznamoch objavujú návrhy na doplnky do kuchýň, kúpeľní a spální. Pri hľadaní sa nechajte inšpirovať elegantnými kúpeľnými hotelmi a zamerajte sa na luxusnú posteľnú bielizeň a kúpeľňové drobnosti. Zvážte tematické trio mäkučkých vankúšov, prikrývok z prachového peria a hebkých uterákov s vysokým vláknom. Za dobrý tip na svadobný dar je možné považovať aj sadu porcelánu či viacúčelový riad, ktorý nerobí hanbu ani pri slávnostnej večeri. A pretože dnešná obľuba kulinárskych relácií tiahne k rozvoju gurmánstva, nič nepokazíte ani pri kúpe moderných kuchynských pomocníkov. A rozhodne nezabudnite napríklad na knihu receptov od vyhláseného kuchára, či na manuál pre kuchárskych začiatočníkov. Vnesiete novomanželom do spoločnej domácnosti naozaj pevný základ.

Peniaze – ale neurazíte?

Hotovosť je ako jednoduchým, tak aj diplomatickým riešením. Ale myslíte, že biela obálka sa naozaj k takej príležitosti hodí? Darčekový poukaz áno, ale bankovky a mince? Skúste popustiť uzdu fantázie (alebo googlu) a nechajte peniaze zarámovať – verte, že taký obraz len tak niekde nekúpite. K zaujímavým nápadom sa radia aj kvetinové dekorácie ozdobené bankovkami prichytenými drôtikmi (tu však pozor na vlhkosť). Priateľov či príbuzných pobavíte aj vačkami alebo truhličkami naplnenými po okraj mincami – najlepšie vyzerajú dvadsaťkorunáčky, lebo pripomínajú zlaté mince. Radosť urobia bankovky zrolované do roliek s visačkami, k akému účelu môže pár prostriedky využiť. Nápaditosti sa rozhodne medze nekladú.

Peniaze ako svadobný dar
Nebojte sa novomanželom venovať peniaze – dnes už patrí k bežným a často najpraktickejším darom

Tipy na kreatívne svadobné dary

Ak poznáte pár skutočne dobre, potom odhliadnite od zoznamu, ktorý vyvesili na internet, a zapojte svoju kreativitu. Podmienkou však zostáva nutnosť vedieť o novomanželoch naozaj veľa, aby ste sa trafili do ich štýlu a vkusu. Nie každý rád vyrazí na honbu za pokladom, či má v byte priestor pre glóbus vyrobený z korku, do ktorého si je možné zapichovať špendlíky podľa toho, kam kto túži ísť, či ktoré miesta navštívil. Vášmu záujmu by nemali uniknúť darčekové koše s luxusnými potravinami a surovinami, rovnaké župany z kvalitného materiálu pre každého z dvojice alebo unikátna starožitnosť do zbierky. Ako svadobný dar sa v neposlednom rade hodí aj kvalitný a dobre vybraný šperk. Nahliadnite do našej špeciálnej kategórie, v ktorej nájdete tie najvhodnejšie klenoty pre túto príležitosť.

Osobitá inšpirácia

Venujte niečo osobné – napríklad ručne vyrobenú drevenú krabičku na drobnosti, ktorú ozvláštňuje na viečku fotografia alebo nápis, ktorý má pre obdarovaného vlastný význam. Tieto darčeky by mali ísť zo srdca a ukázať vašu blízkosť a náklonnosť. Pre cestovateľov sa hodia štítky na batožinu s vyrytými menami a dátumom svadby, pre milovníkov syrov zas set náčinia na servírovanie tejto pochúťky vrátane lopárika doplneného menami manželov a prípadne aj odkazom či citátom, ktorý ich vystihuje. Vinárov oslovia poháriky na lahodný mok s vypieskovaným motívom. Pri hľadaní inšpirácie k takému svadobnému daru leží ťarcha voľby plne na vašich pleciach.

Víno ako svadobný dar
Kvalitný sekt doplnený o originálne poháre poteší milovníkov dobrého pitia

Niečo naozaj netradičné

Myslíte si, že kľudný wellness pobyt by novomanželov nebavil? Potom určite darujte poukaz na zážitok. Hravé páry pobavia spoločenské hry – od vtipných svadobných kusov po náročné stratégie, ktoré zabavia počas nudných nedeľných popoludní. Zaujímavú možnosť predstavuje aj set na pétanque či bedminton, kedy sa pár pobaví na čerstvom vzduchu. Originalita nechýba ani vyhliadkovému letu balónom či malým lietadlom, párovému bungee jumpingu alebo tandemovému zoskoku padákom. Obdivovateľov umeleckých kuchárskych výtvorov vyšlite na kulinársky kurz prípravy čokoládových praliniek alebo domácich cestovín.

Dary vlastnej výroby

Nezvyčajné, no napriek tomu dojemné a milé bývajú darčeky priamo vytvorené darcom. Môže ísť o špeciálnu kúpeľňovú soľ pripravenú do malých fľašiek v rámci kúpeľňového balíčka na svadobnú cestu, alebo napríklad o portrét manželskej dvojice, ak vo vás drieme druhý Da Vinci. Vyšívané obrusy a vankúše síce patria už skôr do repertoáru našich babičiek, ale vy môžete vyrobiť ekologické tácky pod poháre a hrnčeky s prírodnými motívmi. Elegantne budú pôsobiť aj obyčajné poháre ručne zdobené modernými geometrickými či nadčasovými kvetinovými motívmi. Internet podrobnými návodmi na výrobu rôznych drobností kvitne, nechajte sa preto inšpirovať, aby ste potešili svojich blízkych, ktorí stoja pred život meniacim krokom.

Dar vlastnej výroby
Darovať môžete aj niečo vlastnoručne vyrobené, predovšetkým, ak poznáte novomanželov naozaj dobre

Snáď sme vás upokojili, keď sme vám ukázali, že sa výber svadobných darov riadi niekoľkými základnými pravidlami. V našom článku ste určite objavili aj pár inšpiratívnych tipov, ktoré vám uľahčia hľadanie drobností, ktoré novomanželov potešia a spríjemnia im vstup do spoločného života. Nech si už vyberiete akýkoľvek darček, nezabudnite ho doplniť o blahoželanie s niekoľkými milými slovami. Pripojiť môžete aj zaujímavý citát, ktorý novomanželskému páru určite vyčaruje úsmev na tvári.

 • Zlatý prívesok s akvamarínom a diamantmi Tamasyna
  Zlatý prívesok s akvamarínom a diamantmi Tamasyna
 • Set prsteňov s achátom Celeste
  Set prsteňov s achátom Celeste
 • Prívesok s výberom karátovej váhy lab-grown diamantu Briocke
  Prívesok s výberom karátovej váhy lab-grown diamantu Briocke
 • Náušnice 2v1 s lab-grown diamantmi Marisa
  Náušnice 2v1 s lab-grown diamantmi Marisa
 • Titanové snubné prstene s diamantmi Otto
  Titanové snubné prstene s diamantmi Otto

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky