Kto platí svadbu?

Tešíte sa, až spolu budete stáť pred oltárom a poviete si svoje áno? A potom to s rodinou a priateľmi patrične oslávite? Pred významným okamihom vás ale ešte čaká veľa vybavovania, plánovania a počítania. Pozrime sa dnes na zúbok financovaniu svadby a zistime, čo kto platí.

Určite odporúčame stanoviť si pevný rozpočet a výdavky pravidelne kontrolovať. Pamätajte si, že najväčšie náklady pripadnú na obrad a následnú hostinu, často spojenú s ubytovaním prítomných.

Keď plánujete svadbu, verte, že nastavenie financovania bude dôležitou súčasťou toho, aby všetko prebehlo bez stresu a šťastne. To, ako diskusiu zvládnete (snáď aj viac než pôvod peňazí), môže vytvárať vzťahy v rodine ešte dlhé roky po obrade. A drahá svadba môže ovplyvňovať rozpočet aj počas prvých rokov manželstva.

Svadba

V kocke

  • Svadbu podľa tradície platí rodina nevesty, ale od tohto zvyku sa v posledných rokoch upúšťa.
  • Páry si stále častejšie financujú aspoň polovicu nákladov.
  • Včasné plánovanie a písomné rozvrhnutie rozpočtu pomôže vyvarovať sa nedorozumeniam ohľadom toho, kto financuje svadbu.
  • Vytvorenie spoločného svadobného účtu predstavuje dobrý a rozumný krok.
  • Pamätajte, že neexistuje žiadne nariadenie, kto má aké výdavky hradiť.

Svadobná etiketa podľa tradície

Štandardná predstava o tom, že svadbu platí nevestina rodina, vychádza z tradície vena. Otec novomanželky po svadbe prevádzal majetok alebo peniaze na manžela, alebo jeho rodinu.

Zásnubný večierok

Náklady zásnubnej párty sú spravidla na účet nevestinej rodiny. Večierok sa zväčša usporadúva v jej dome, ako spôsob spojiť a zoznámiť dve rodiny. Nejde ale o pravidlo, snúbenci môžu vybrať akékoľvek prostredie.

Obrad

Strana nevesty obvykle platí za kostol, synagógu, jednoducho priestor, kde sa svadba odohrá. Do jej rozpočtu spadá aj hostina, hudba, pozornosti pre hostí a vybavenie ubytovania. Ženích s rodinou zase hradí oficiálne poplatky za obrad.

Svadobné oblečenie

Šaty, závoj, doplnky, účes a líčenie pre nevestu platia jej blízki. Odev pre ženícha zase tí jeho. Make-up a úpravu vlasov svedkyni alebo družičkám často zariaďuje nevesta, ich šaty sa hradia nevestinou rodinou, prípadne si ich dievčatá kupujú samy. Podstatné je sa dohodnúť.

Darčeky pre najbližších

Ako malé poďakovanie dávajú nevesta a ženích darčeky tým, ktorí ich najviac podporili. Spravila ide o drobnosti, ktoré si obdarovaní môžu vziať na seba počas svadby. Bývajú to šperky a kravaty.

Svadba

Kvety

Kvetinovú výzdobu (vrátane chupy, ak ide o židovskú svadbu) na obrad a recepciu platí nevestina rodina, rovnako ako kytice a kvetinové výzdoby pre družičky. Na ženíchovu rodinu zostáva kytica pre nevestu, kvety na živôtik pre mamičky a babičky a ďalších svadobných hostí.

Ženíchova rodina

V priebehu stáročí sa výdavky na skúšobnú večeru, svadobnú cestu alebo alkohol na svadobnej hostine presunuli na účet ženíchovej rodiny. Spadajú sem aj náklady na svadobný dar pre novomanželov.

Sám ženích následne hradí nasledujúce položky:

 • Zásnubný prsteň a svadobné obrúčky
 • Oddávajúceho
 • Darčeky pre svedka a mládencov
 • Darček k svadobnému dňu pre nevestu
 • Kvety do klopy pre svadobčanov a svadobnú kyticu pre nevestu

Uvedený model sa ale postupne mení. Snúbenci si plánovanie svadieb prispôsobujú, berú sa až po rozbehnutí kariéry, kedy sú finančne nezávislí. Celú svadbu alebo väčšinu nákladov si preto platia sami.

 • Eternity prsteň s moissanitmi a pánsky komfortný prsteň Siem
  Eternity prsteň s moissanitmi a pánsky komfortný prsteň Siem
 • Zlaté svadobné obrúčky s diamantom Monto
  Zlaté svadobné obrúčky s diamantom Monto
 • Dámska vintage obrúčka s diamantmi a pánsky komfortný prsteň Jelani
  Dámska vintage obrúčka s diamantmi a pánsky komfortný prsteň Jelani
 • Eternity prsteň s diamantmi a pánsky komfortný svadobný prsteň Alia
  Eternity prsteň s diamantmi a pánsky komfortný svadobný prsteň Alia
 • Netradičné zlaté svadobné obrúčky s diamantmi Gera
  Netradičné zlaté svadobné obrúčky s diamantmi Gera

Ako si rozdeliť svadobné výdavky

Čím skôr túto otázku preberiete, tým lepšie. Šetrenie na svadobné výdavky často vyžaduje určitú finančnú stratégiu.

 • Začnite so svojím rozpočtom

Bez ohľadu na to, kto čo bude platiť si najskôr musíte pripraviť rozpočet. Niekedy budete musieť uprednostniť nejaké výdavky pred inými. Dávajte vždy pozor, nech sú celkové náklady realistické. Výskumy ukazujú, že páry minú za svadbu takmer o tretinu viac než pôvodne plánovali. Dajte si na to pozor a pripravte si rezervu.

 • Kompromisy

Pokiaľ trváte na konkrétnom mieste na obrad alebo hostinu a ide o drahšie priestory, budete musieť ušetriť inde. Začnite pri plánovaní tým, čo si môžete dovoliť. Potom sa obráťte na svojich blízkych, či by vám s niektorými nákladmi nepomohli. V prípade neobmedzených výdavkov a túžbe po luxusnej svadbe sa riaďte len svojimi predstavami.

 • Určite si, koľko si môžete dovoliť zaplatiť

Dohodnite si podiel na nákladoch. Do úvah zahrňte finančné možnosti svojej rodiny, aby ste sa nikde zbytočne nezadlžili. Perfektným nápadom je založiť si spoločný svadobný účet, z ktorého budete všetko platiť. Podstatné je sa dohodnúť tak, aby všetky strany boli spokojné.

Svadba

Tradičné rozdelenie nákladov

Skúste sa pozrieť do našej ťahákovej tabuľky, aby ste videli, aké náklady môžete pri svadobnom plánovaní do svojho rozpočtu zahrnúť. Položky sme rozdelili podľa toho, či ich štandardne platila skôr nevestina alebo ženíchova rodina. Ale ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, rozloženie nákladov záleží len na vašej dohode.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Nevestina rodinaŽeníchova rodina
Svadobné šaty vrátane doplnkov, šaty a doplnky pre družičky, oblečenie pre nevestu na cestu na svadobnú cestu, kadernícke a kozmetické služby, doprava na svadobný obrad a hostinu, doprava nevesty a ženícha z obradu na hostinu, fotografovanie a nakrúcanie svadby, kvety, prenájom miesta a dekorácia, svadobná torta, catering, pozornosti, nápoje, zábava, zásnubný večierok, svadobné poistenie, nocľah pre blízku rodinu, darčeky pre ženíchovu rodinuOblečenie pre ženícha, jeho svedka a mládencov, doprava na obrad ženícha a jeho sprievod, doprava pre nevestu a ženícha z hostiny, kvety pre dámy a hostí, poplatky za obrad, za registráciu miesta na svadbu, svadobná cesta vrátane poistenia, vreckové na svadobnú cestu, darčeky pre družičky a svedka, darčeky pre nevestiných rodičov, svadobné oznámenie, svadobná noc v hoteli

Spočítané a podčiarknuté

Rozhodovanie o tom, čo kto zaplatí na svadbe by nemalo byť zdrojom stresu. Spolupráca snúbencov na príprave rozpočtu a prediskutovanie nákladov s rodinami pomôže nájsť usporiadanie, ktoré bude vyhovovať všetkým. A na konci dňa pamätajte na to, že vaše rozhodnutie má odzrkadľovať vaše osobné hodnoty a finančné možnosti.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky