Typy klasických i netradičných svadobných prsteňov

Voľba svadobného prsteňa sa podobá výberu životného partnera – veď aj tento krúžok vás bude sprevádzať až do konca vašich dní. Obrúčka symbolizuje záväzok a to, že jej nositeľka ani nositeľ už nie sú voľní, zostáva preto na prstenníku ľavej ruky neustále až na drobné výnimky (ako je upratovanie, šport a aplikácia kozmetických produktov). Preto má zmysel zvoliť prstienok, ktorý už na prvý pohľad pôsobí komfortne, ktorý je možné bez problémov nosiť každý deň a ktorý zodpovedá vašim nárokom a životnému štýlu. K dôležitým prvkom pri rozhodovaní patrí okrem textúry a typu kovu či správnej šírky aj vhodný profil krúžku. V tomto článku sa preto zameriame na výhody najčastejšie používaných prierezov svadobných prsteňov, ktoré nájdete aj v našej ponuke zlatých, platinových, karbónových a titánových svadobných prsteňov.

Aký vybrať typ: porovnanie jednotlivých modelov

Zlaté a platinové prstene si môžete vyberať zo štyroch základných typov: komfortný, plochý, guľatý a pologuľatý. Karbónové svadobné obrúčky ponúkajú ďalšie dva typy: mierne zaoblený a plochý so skosenými hranami. Jednotlivé typy sa líšia tvarom vnútornej a vonkajšej plôšky, ktoré sú buď rovné alebo vypuklé, čo v rôznych kombináciách vytvára výsledný profil obrúčky a s tým spojený vizuálny dojem. Zároveň je pri výbere prsteňa potrebné vziať do úvahy aj praktické hľadisko, lebo tvar obrúčky ovplyvňuje to, ako pohodlne sa prsteň navlieka a zvlieka, čo je pri každodennom nosení obzvlášť dôležité.

Typy svadobných prsteňov

Vizuálne hľadisko

V zásade je možné povedať, že jednotlivé modely sú si veľmi podobné a rozdiely medzi nimi sú iba drobné. Na prvý pohľad nemusia byť ani zrejmé, záleží na tom, ako je vaše oko cvičené a aký veľký zmysel pre detail máte :) Ak by ste medzi seba postavili všetky tri typy rovnakej veľkosti a šírky, opticky najužšie vyzerá pologuľatý profil, ktorého vonkajšia plôška je výraznejšie zaoblená. O niečo širší sa zdá komfortný typ a ako opticky najširší pôsobí plochý typ, ktorého vonkajšia plôška je rovná.

Praktické hľadisko

Tvar vnútornej plôšky má vplyv na to, ako pohodlne sa prsteň nasadzuje a zvlieka. Ak je vnútrajšok zaoblený, obrúčka na prst vkĺzne hladko. V tom spočíva najväčšia výhoda komfortného a plochého typu v porovnaní s pologuľatým, ktorý má vnútornú plôšku rovnú. Pohodlnosť týchto modelov oceníte nie len pri každodennom nosení a častom nasadzovaní a skladaní, ale aj v prípade, že máte širšie kĺby na prstoch, ktoré môžu pri nasadzovaní a skladaní prsteňa spôsobiť problémy. Zároveň je možné povedať, že čím je obrúčka užšia, tým je manipulácia s ňou po prste príjemnejšia.

Cenové hľadisko

Cena svadobných prsteňov sa líši podľa množstva použitého materiálu. Medzi jednotlivými modelmi (komfortný, plochý alebo pologuľatý) rozdiel nie je. Platí však, že čím väčšiu veľkosť a širšiu obrúčku rovnakého typu zvolíte, tým viac kovu sa pri výrobe spotrebuje. Cenové rozdiely pre rôzne veľkosti sú iba minimálne, výslednú cenu ovplyvní zvolená šírka. Farebné prevedenie a to, či zvolíte žltý, biely alebo ružový kov, na konečnú cenu žiadny vplyv nemá. Výnimkou sú karbónové a titánové prstene, ktoré okrem toho, že sú hypoalergénne, patria medzi cenovo dostupnejšie materiály.

Komfortný typ (court)

Komfortný profil svadobné obrúčky sa bez pochýb radí k stáliciam svadobného neba. Dôvodom jeho popularity môže byť okrem iného aj to, že sa veľmi príjemne nosí, lebo jeho vonkajšia aj vnútorná plôška sú ľahko zakrivené. Priemer prsteňa meraný uprostred je nižší než priemer získaný medzi okrajmi a z profilu obrúčka pripomína zrnko šošovky.

Tento typ je veľmi pohodlný na nosenie. Páni ocenia elegantné vnútorné zakrivenie prsteňa, pretože sa im šperk bude ľahko preťahovať cez kĺb prstenníka. Profil komfortného typu obrúčky sa nezarezáva, a preto vyniká pohodlím. V obvyklej šírke 2 – 5 mm nositeľa netlačia žiadne ostré hrany.

Za možnú nevýhodu je možné považovať snáď len to, že prstienok leží vyššie na prste a môžu sa pod ním ľahko usadzovať drobné nečistoty. Pri správnej starostlivosti a dodržiavaní základných odporúčaní (skladanie prsteňa pri upratovaní, športe, varení a ďalších činnostiach) to však nie je vôbec problém.

Komfortný typ
Komfortný typ je najpopulárnejším typom svadobných prsteňov.

Plochý typ (flat court)

Obrúčka moderného vzhľadu sa vyznačuje vonkajšou plôškou rovnou a vnútornou jemne zaoblenou. Ľahko zakrivená skrytá časť prsteňa ponúka dostatočné pohodlie ako pri navliekaní, tak pri skladaní z prstu. Pri pohľade na prierez krúžku je možní vidieť zrkadlovo obrátené písmeno D.

Tento typ profilu padne do oka všetkým milovníkom súčasných trendov, ktorí sa nechcú pripraviť o komfort a príjemne sa nosiaci svadobný šperk. Pri pohľade zvrchu sa zdá, že má prstienok moderné ostré a jasné hrany, napriek tomu vzhľadom na zakrivený vnútorný dizajn na prste pekne sedí a nezarezáva sa do kože. Jeho štruktúrovaný vzhľad priťahuje všetkých, ktorým sa páči minimalizmus.

Plochý typ
Plochý typ svadobné obrúčky vyzerá moderne a napriek tomu sa dobre nosí.

Pologuľatý profil (D shape)

Tento typ presne zodpovedá svojmu názvu: vnútornú plôšku má plochú, zatiaľ čo tá vonkajšia svojím vystúpeným tvarom pripomína písmeno D. Vnútorný priemer prsteňa meraný v akomkoľvek mieste sa nelíši. Tradičný dizajn preverili stáročia, počas ktorých si ho snúbenci pred oddávajúcim vymieňali.

Prstienok tohto tvaru si zamilujú tí, ktorí dbajú na obyčaje a žijú aktívnym životom. Rovná vnútorná plôška totiž ľahko priľne k prstu a chráni ho pred náhodným zachytením a prípadným skĺznutím. Ženy ocenia, ako ľahko padne k zásnubnému prsteňu.

Avšak u širších krúžkov (nad 6 mm) sa rovná vnútorná plôška premieňa v nevýhodu: prsteň priľne k prstu a horšia sa sťahuje, rovnako sa pod ním prst potí a hrozí podráždenie citlivej pokožky.

Pologuľatý profil
Pologuľatý typ dobre priľne k prstu, ide o tradičný dizajn svadobného prsteňa.

Guľatý typ

Posledný profil svadobných obrúčok je, už ako napovedá jeho názov, ten najguľatejší. Tento typ však v našej ponuke objavíte len u minimalistických obrúčok, ktoré sa vyznačujú veľmi úzkym prevedením so šírkou 1,5 či 2 mm. Pri širších svadobných prsteňoch už by podobné spracovanie nepôsobilo pekne.

Guľatý typ
Guľatý typ svadobné obrúčky pristane len úzkym prsteňom.

Špeciálne typy karbónových obrúčok

Teraz sú na rade dva špeciálne typy, ktoré u nás nájdete len pri karbónových svadobných obrúčkach, ktorých obľuba je stále na vzostupe. Karbón totiž predstavuje luxusný materiál budúcnosti, ktorý je zároveň cenovo dostupný, hypoalergénny a udržateľný. Je však dôležité spomenúť, že pri karbónových prsteňoch sa nedá upravovať veľkosť ako pri zlatých alebo platinových. Ak o ne máte záujem, odporúčame navštíviť náš showroom, kde vám pomôžeme určiť presný rozmer a vybrať ten pravý typ obrúčok.

Typy karbónových obrúčok
Okrem týchto dvoch špecifických typov vyrábame aj karbónové krúžky so štandardnými typmi rámčekov – plochými a pologuľatými, ktoré sme opísali vyššie.

Plochý typ so skosenými hranami

Hoci názov obrúčky vychádza z klasického plochého typu, viac spoločného má s tým polguľatým (D shape). Spája ich plochá vnútorná plôška, ale zvonku sa líšia. Ako už názov napovedá, tento typ obrúčky má skosené vonkajšie hrany, takže vám jeho profil môže pripomínať hranaté písmenko D.

Ide o moderný typ prstienka, ktorý zaujme precíznym geometrickým tvarom s ostro rezanými hranami. Ocení ho každý, kto túži po jednoduchom a čistom tvare „bez kudrliniek“. Zároveň bude sedieť všetkým aktívnym jedincom, pre ktorých je pohyb každodennou súčasťou života. Vďaka rovnej vnútornej ploche totiž perfektne priľne ku koži na prste, takže sa vám ani nezošmykne, ani sa o nič nezachytí.

Ploché karbonové snubné prstene
Ploché karbonové snubné prstene

Mierne zaoblený typ

Tento elegantný tvar prsteňa je mierne zaoblený a jeho vnútorná strana je plochá. Preto by sa dal charakterizovať ako určitý kompromis medzi komfortným a polguľatým profilom, ktorý prináša výhody oboch typov.

Plochá vnútorná strana zabezpečuje, že prsteň dobre priľne k prstu a nehrozí, že by sa vám zošmykol, alebo sa o niečo zachytil. Absencia ostrých hrán zase poskytuje maximálne pohodlie - prstienok nikde netlačí a skvelo sa nasadzuje aj odkladá. Navyše ide o veľmi slušivý dizajn, ktorý sa hodí k akémukoľvek štýlu oblečenia, takže ho pokojne môžete nosiť celý život.

Karbonové snubné prstene
Karbonové snubné prstene

Svadobné obrúčky z karbónu

Akú zvoliť šírku?

Každý model (okrem guľatého, karbónového a titánového) si môžete vybrať v rôznych šírkach (2–8 mm) podľa svojich preferencií. Šírka má vplyv na jednej strane na celkový vizuálny dojem, takže všetko záleží do veľkej miery na tom, čo sa vám najviac páči. Zároveň ale šírka hrá svoju rolu, ak uvažujeme o pohodlnosti nosenia a navliekaní/zvliekaní prsteňa, pričom platí, že užšie krúžky sú celkovo pohodlnejšie.

Porovnanie šírky svadobných prsteňov

Ak preferujete naozaj úzke prstene, zamerajte sa na minimalistické svadobné obrúčky. Tieto hladké decentné modely si môžete zvoliť i v šírke 1,5 mm. Sú tak veľmi elegantné, a zároveň sú jemnou voľbou.

Pri voľbe šírky samozrejme hrá rolu aj to, či ide o dámsky alebo pánsky prsteň, respektíve to, aká je jeho veľkosť – dámy potrebujú prstene menšie a celkovo dávajú prednosť užším obrúčkam, ktoré na menších prstoch a v menšom prevedení vyzerajú lepšie, zatiaľ čo páni volia prstene širšie, ktoré aj lepšie korešpondujú s celkovou veľkosťou obrúčky. Užší dámsky prsteň je praktický aj v prípade, že sa budúca nevesta rozhodne po svadbe nosiť svadobný prsteň na jednom prste spoločne s tým zásnubným.

Akú zvoliť veľkosť?

Ak neviete, akú veľkosť budete potrebovať, radi vám s jej výberom pomôžeme. Najlepšie bude, pokiaľ si s nami dohodnete schôdzku a stretnete sa s nami osobne. Prsty vám premeriame a odporučíme vhodnú veľkosť. Zároveň máme k dispozícii makety prsteňov v rôznych veľkostiach a šírkach, aby ste si všetko mohli pohodlne vyskúšať a mali ste istotu, že zvolíte správne. Veríme, že výber svadobných prsteňov si zaslúži vašu pozornosť a vyplatí sa mu venovať dostatok času.

Ak k nám z akéhokoľvek dôvodu nemôžete alebo nechcete doraziť osobne, mohol by vám prísť vhod náš článok, v ktorom nájdete niekoľko rád a tipov, ako veľkosť prsta zistiť. Ak chcete mať istotu, že ste veľkosť určili správne, odporúčame navštíviť také miestne zlatníctvo, kde vám prsty premerajú. Myslite však na to, že veľkosť sa môže meniť aj podľa zvolenej šírky. Užšie prstene budú sedieť dobre, ale pre tie širšie budete musieť zvoliť trochu väčšiu veľkosť, čo najlepšie zistíte práve pomocou vyskúšania na vlastnom prste a koži.

Personalizácia prsteňov: gravírovanie a iné zdobenie

Väčšina párov si necháva do vnútornej plôšky svadobných obrúčok vyryť dátum, iniciály alebo mená či iné osobné odkazy. Základné gravírovanie od nás máte zdarma, stačí len zvoliť, čo presne by ste si na svojich obrúčkach priali.

Dámska svadobná obrúčka
Dámska svadobná obrúčka býva bohatšie ozdobená, napríklad ako táto s gravírom a diamantami.

Stále populárnejšími sa v súčasnosti stávajú netradičné svadobné obrúčky, ktorých charakteristickým znakom je neobvyklosť, originalita, zdobenie, rôznorodosť motívov či spracovanie. Ak by ste mali záujem o nejaký atypický prvok, či už v podobe gravírovania alebo iného zdobenia, ktorý ste v našej ponuke nenašli, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám šperk upravíme na mieru presne podľa vašich predstáv. Stačí nám napísať na e-mail otazky@eppi.sk alebo zavolať na číslo 0902 930 879.

Pre inšpiráciu nahliadnite do našej galérie šperkov na mieru. Nahradiť lesklý povrch matným alebo osadiť obrúčku drobnými drahokamami či diamantmi je to najmenej.

 • Svadobné obrúčky s gravírom hviezd a mesiaca Grove
  Svadobné obrúčky s gravírom hviezd a mesiaca Grove
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou hviezd Kirby
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou hviezd Kirby
 • Svadobné obrúčky zo zlata s vygravírovanou zemeguľou a diamantom Yoshi
  Svadobné obrúčky zo zlata s vygravírovanou zemeguľou a diamantom Yoshi
 • Svadobné obrúčky s ručnou rytinou slnka Ozzy
  Svadobné obrúčky s ručnou rytinou slnka Ozzy
 • Svadobné jednoduché platinové obrúčky s čiernym diamantom Ralean
  Svadobné jednoduché platinové obrúčky s čiernym diamantom Ralean
 • Elegantné svadobné obrúčky zo zlata Lazane
  Elegantné svadobné obrúčky zo zlata Lazane

Svadobné obrúčky

Rada na záver

Pri hľadaní svadobných prsteňov sa sústreďte aj na to, čo od ich nosenia očakávate a akým štýlom žijete. Ste neustále v pohybe a bojíte sa, že obrúčku stratíte? Zamerajte sa na pologuľatý profil. Ak si svadobný krúžok musíte často sťahovať, či už kvôli práci, či z iných dôvodov, mali by ste sa porozhliadnuť po komfortnom type. A ak vám v žilách koluje láska k súčasných trendom, potom si nenechajte ujsť čierne karbónové modely. Snáď sme vám poskytli dostatočný náhľad do tajov svadobných obrúčok a uľahčili vám neľahkú úlohu: nájsť šperk, s ktorým strávite zvyšok svojho manželského života.

V každom prípade vám odporúčame dohodnúť si s nami osobné stretnutie. Radi vám s výberom poradíme, jednotlivé modely predvedieme a vďaka ich vyskúšaniu budete mať istotu, že vyberiete správne.
P.S. Pri plánovaní svadby vám pomôže náš svadobný plánovač, vďaka ktorému budete mať všetko pod kontrolou a na nič dôležité nezabudnete.
Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky