Svadobné družičky

Viete, že na svadbe by so sebou nevesta mala mať niečo staré, nové, modré a niečo požičané? Tento svadobný zvyk, rovnako ako niektoré ďalšie tradície, sa dodržujú už od dôb dávno minulých nezávisle od toho, či sa vydávate v zime alebo v lete a kde sa váš obrad odohráva. Jednou z hlavných svadobných tradícií sú aj svadobné družičky a mládenci, ktorí okrem svedkov stále hrajú jednu z najdôležitejších svadobných rolí. V nasledujúcom článku sme pre vás spísali všetko, čo o tomto svadobnom zvyku potrebujete vedieť – od jeho histórie cez výber družičiek až po tipy na vhodné oblečenie a účesy pre ne.

História tradície družičiek

Plánujete svadbu a uvažujete o tom, že na nej chcete mať družičky? Možno vám pri rozhodovaní pomôže znalosť historického kontextu a dôvody, prečo táto tradícia vlastne vznikla...

Družičky tvorili neoddeliteľnú súčasť svadieb už v starovekom Ríme. Vtedy sa obliekali rovnako ako nevesta, aby zmiatli pomstychtivých duchov, ktorí by chceli novomanželom ublížiť. Ďalšia zmienka o družičkách pramení z Biblie: Keď sa Jakub ženil s Leou a neskôr aj s Ráchel, obe ženy si na svadbu priviedli svoju vlastnú „slúžku“, dnešnými slovami družičku. Tá však vtedy fungovala naozaj skôr ako slúžka a nie ako dievča, ktoré vám pomáha vyberať svadobnú výzdobu a pózuje s vami na fotografiách.

Až vo viktoriánskej ére sa tradícia družičiek začala viac podobať tej dnešnej. Počas svadby vtedy mladé dievčatá aranžovali kvety a nevestu sprevádzali uličkou k oltáru. Stále tu však existovala súvislosť s históriou: Uličkou k oltáru niesli družičky bylinky, obilie a cesnak, aby od nevesty odohnali zlých duchov. Možno aj to je dôvod, prečo dnes družičky nosia aspoň kyticu kvetov.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Svadobné úlohy družičiek

Dnes sú družičky na svadbách z rôznych dôvodov. Pre niektorých snúbencov je to spôsob, ako zahrnúť príbuzných priamo do obradu. Pre iných možnosť, ako ukázať priateľom, čo pre nich skutočne znamenajú. A niekedy sa aj v súčasnosti môžu družičky stať súčasťou svadobného dňa z kultúrnych či náboženských dôvodov.

Aj napriek tomu však platí dobrý zvyk, že družičky majú pred aj počas svadby svoje úlohy, ktorých by sa mali ujať. Ich práca začína už behom svadobných príprav. Pomáhajú neveste s výberom svadobných šiat, tvorením zoznamu hostí, zasadacieho poriadku, svadobnou výzdobou podľa typu svadby a niekedy aj s odosielaním či roznášaním pozvánok. Takisto väčšinou usporadúvajú rozlúčku so slobodou, ak sa teda tejto úlohy nezhostí svedkyňa, ktorá často býva aj hlavnou družičkou.

V deň D prichádzajú všetky družičky s dostatočným predstihom do domu nevesty, kde sa spolu s ňou obliekajú, prípadne sú k dispozícii nevestinej kaderníčke a kozmetičke. Ich úlohou je nevestu upokojovať a kontrolovať, že všetky prípravy postupujú podľa plánu. Aspoň jedna z nich by so sebou mala mať aj akúsi kabelku poslednej záchrany s vreckovkami, krémom, leskom či rúžom na pery, liekmi proti bolesti, náplasťami a malým šitím pre prípad, že by sa stala nehoda so šatami.

Miesto u svadobného stola
Družičky pomáhajú s organizáciou zasadacieho poriadku...
Nevesta a družičky
...a vo svadobný deň sú neveste stále nablízku.

Pred samotným obradom je na hlavnej družičke, aby sa uistila, že sú všetci hostia na svojich miestach. Potom sa všetky dospelé družičky zoradia pred nevestu, aby boli pripravené na vstup do sobášnej miestnosti či kostola. Ak sú na obrade ako družičky či družbovia aj deti, ich úlohou je niesť nevestin závoj a pri odchode hádzať pred novomanželov lupene kvetov z košíčka ako symbol plodnosti.

Počas zvyšku svadobného dňa sú dospelé družičky neveste stále nablízku a pomáhajú jej riešiť prípadné organizačné problémy, rovnako tak napríklad zvolať svadobčanov na spoločné fotografovanie či pomôcť rozdať darčeky im určené.

V prípade, že máte dospelé družičky a zároveň túžite aj po svedkyni, záleží len na vás, či za svedkyňu zvolíte jednu z družičiek alebo samostatnú dámu. V každom prípade je ale dôležité, aby ste ešte pred svadbou s dostatočným predstihom všetky zúčastnené ženy informovali o tom, čo od nich pred a aj počas celého svadobného dňa očakávate.

Výber družičiek

Hoci v minulosti bolo družičkou vždy slobodné dievča, ktoré pochádzalo z jej príbuzenstva, moderné nevesty si už na tieto podmienky nepotrpia a pokojne si za družičky okrem sestier a sesterníc vyberajú aj blízke priateľky.

Tradičná slovenská svadba, teda pokiaľ nie je tajná a len za prítomnosti svedkov, máva jednu až šesť družičiek. Ani v tomto smere sa však žiadne obmedzenia nekladú. Väčšinou ale platí pravidlo, že čím menšia svadba, tým menej družičiek. Výhodou je určite párny počet, vďaka ktorému budú svadobné fotografie pôsobiť súmerne. Láka vás predstava malých roztomilých detí – družičiek rozhadzujúcich lupene ruží, ale zároveň nechcete prísť o dospelé sprievodkyne? Zloženie môžete pokojne vekovo pomiešať. Takisto nezabudnite na výber správneho družbu pre vášho nastávajúceho, ten mu môže pomôcť napríklad aj s výberom svadobného obleku.

Svadobné družičky
Párny počet družičiek pôsobí na fotografiách súmerne.
Mládenci v oblekoch
Ženíchovi pomáhajú mládenci čiže družbovia - napríklad s výberom svadobného obleku.

Šaty, topánky a účes pre družičky

Tradične sa družičky obliekali do bielej farby, aby boli čo najviac podobné neveste. V dnešnej dobe bývajú šaty pre veľké i malé družičky väčšinou v pastelových tónoch ladiacich k farbám svadby, ako napríklad fialové, bledozelené či modré, banánové alebo ružové. Ak to postava družičiek umožňuje, ideálne je vybrať pre všetky dámy šaty nielen rovnakej farby, ale aj strihu.

Ak budú mať vaše družičky krátke sukne, nezabudnite sa s nimi dohodnúť na farbe topánok, ideálne sú väčšinou čierne, biele či telové. Čo sa účesov pre družičky týka, obľúbené sú hlavne rozpustené vlnité vlasy s kvetinovými vencami či voľné romantické drdoly. Veľmi pekne vyzerá, keď si každá z družičiek pridá do vlasov niekoľko kvetov ladiacich so svadobnou kyticou. Mimochodom, v prípade, že ste zvolili družičky dospelé, všetky dámy by mali mať zmenšenú podobu vašej kytice a počas svadobného sprievodu ju pred sebou držať oboma rukami.

Ak máte o šatách a doplnkoch družičiek svoje vlastné predstavy a pýtate sa, kto by za ne mal platiť, ani v tomto prípade neexistujú žiadne pevne dané pravidlá. Neostáva teda nič iné, než sa s vašimi príbuznými a priateľkami dohodnúť, či si oblečenie a topánky kúpia na vlastné náklady alebo od vás príjmu určitý finančný príspevok na ich zaobstaranie.

Darčeky pre družičky

Na záver vám prinášame ešte zoznam niekoľkých tipov na darčeky pre družičky. Tie im môžete dať ešte pred svadbou spolu s pozvánkou či kedykoľvek počas samotného svadobného dňa spolu s darčekmi pre ostatných svadobčanov.

 • Náramok či venček – ideálne by mal byť zladený s vašou kyticou a hodiaci sa k šatám pre družičky. Darujte im ho s predstihom, aby si ho mohli nasadiť už počas svadby a neskôr nechať na pamiatku.
 • Spoločný zážitok – pozvite svoje najmilšie priateľky po svadbe ešte na spoločnú večeru, masáž či wellness víkend.
 • Personalizovaný šperk – bude vašim družičkám už navždy pripomínať váš svadobný deň.
 • Kozmetika – s výberom rúžu, očných tieňov či laku na nechty to môže byť trochu ošemetné, preto radšej zvoľte neutrálnejšie darčeky, napríklad balzamy na pery či krémy na ruky.
 • Vlastná tvorba – často najviac potešia práve ručne vyrobené darčeky. Ak si teda v zhone pred svadbou nájdete čas, môžete pre každú z dám zarámovať vašu spoločnú fotografiu a rámček potom ľubovoľne ozdobiť. Alebo im darujte jednoduché tričko, ktoré vylepšíte vtipným nápisom.
 • Iné – ak váš žiaden z vyššie uvedených nápadov neoslovil, neklesajte na duchu. Stále máte hromadu možností, ako svojim družičkám urobiť radosť. Vyskúšať môžete napríklad bylinkové vankúšiky, teplé huňaté ponožky, hrnčeky, sviečky, perá, zápisníky či malé fľaše s vínom a ďalšie drobnosti.

 • Náhrdelník s písmenom vašej voľby Iver
  Náhrdelník s písmenom vašej voľby Iver
 • Zlatý náramok s diamantom a gravírovaním podľa vašej voľby Okira
  Zlatý náramok s diamantom a gravírovaním podľa vašej voľby Okira
 • Strieborný prívesok v tvare srdca s diamantom a gravírom Albina
  Strieborný prívesok v tvare srdca s diamantom a gravírom Albina
 • Zlatý prsteň s gravírom písmena Madya
  Zlatý prsteň s gravírom písmena Madya

Družičky sú väčšinou ženy alebo dievčatá, ktoré tvoria dôležitú súčasť nevestinho života. Nech už teda vyberiete akýkoľvek darček, nezabudnite k nemu pridať aj kúsok seba, napríklad v podobe krátkeho listu o tom, prečo je pre vás vaša priateľka tak dôležitá, za čo jej ďakujete a prečo ste si za družičku vybrali práve ju. Verte, že práve toto bude možno to najkrajšie gesto vďačnosti, ktoré jej za jej priateľstvo a pomoc behom svadobných príprav môžete prejaviť.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky