Tipy na dokonalú malú svadbu

Doby, kedy svadba zákonite predstavovala veľkolepú udalosť pre celé príbuzenstvo a všetkých známych, sú preč. Stále častejšie dávajú snúbenci prednosť komornejšej atmosfére, kedy sa obradu a následne hostiny zúčastní iba najužšia rodina a najlepší priatelia.

Prečo sa rozhodnúť pre malú svadbu?

Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade si túžite svadbu jednoducho užiť a nechcete brať ohľad na povrchné zdvorilosti. Je to predovšetkým predsa len deň dvoch zamilovaných ľudí, ktorí sa rozhodli spečatiť vzájomný prísľub lásky. K tomu nepotrebujete dohľad desiatok či snáď stoviek ľudí. Stačia len tí, s ktorými sa chcete o svoju radosť podeliť a ktorým na vašom spoločnom šťastí skutočne záleží.

Ďalším dôvodom je rozpočet. Zvlášť mladí ľudia radšej investujú do svadobné cesty, zveľaďovania spoločného bývania a prípadne do samotnej spoločnej budúcnosti, než do príprav svadby monštruóznych rozmerov, ktorá si žiada vysoké čiastky za organizáciu, pohostenie, ubytovanie mnohých hostí a výzdobu. Mnohým snúbencom nie je príjemná ani obmedzená sloboda pri veľkých svadbách. Pokiaľ si na svadbu pozvete svojho nadriadeného, pravdepodobne sa budete cítiť trochu viazaní etiketou a neužijete si zábavu tak, ako je to možné iba za prítomnosti vašich najlepších priateľov.

Rozhodujúcim faktorom sa môže stať aj výber lokality. Prepravovať do zámoria stovky svadobčanov na vlastné náklady budete asi len veľmi ťažko. Také množstvo ľudí ani nezmestíte do malej kaplnky na horách, do ktorej ste sa dávno zamilovali a rozhodli ste sa, že práve tu si poviete svoje „áno“.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Ako naplánovať malú svadbu

V prvom rade je potrebné si stanoviť rozpočet. Ideálne si premyslite, aký finančný obnos ste ochotní do príprav a do samotnej svadby investovať. Následne si urobte predbežný zoznam položiek a ich ceny. Pokiaľ vaša predbežná kalkulácia presiahne stanovenú hodnotu, skúste sa zamyslieť, na čom by sa dalo ušetriť.

Na čom môžete ušetriť

Svadobné šaty

Prvou položkou, na ktorej sa dajú náklady výrazne znížiť, sú svadobné šaty. Pokiaľ vyložene netrváte na tom, že budete mať nové šaty zo salónov či ušité návrhárom, skúste si prejsť cenovo dostupné obchody v obchodných centrách alebo stavte na začínajúcich lokálnych dizajnérov, od ktorých môžete získať jedinečné kúsky za rozumné ceny. Rovnako tak môžete skúsiť prešiť šaty po svojej mame či babičke a vytvoriť z nich horúcu módnu záležitosť. To by nemalo byť vôbec ťažké, pretože trendy sa vracajú a romantika nevyšla z módy ešte nikdy. Variantou môže byť požičanie šiat z požičovne. Tento spôsob má veľkú výhodu v tom, že vám na šaty nebude celé roky sadať prach a nemusíte sa trápiť s ich uskladnením, ktoré zvlášť v prípade skutočných svadobných rób predstavuje veľký problém. Pre požičanie sa môžete rozhodnúť aj v prípade obleku pre ženícha.

Svadobné fotografie a video

Nemalé čiastky môžete ušetriť aj na spôsobe, akým necháte zvečniť svoju svadbu. Moderná doba a všeobecná záľuba v technológiách vám totiž dáva možnosť naložiť fotenie a natáčanie videa na bedrá niekoho iného, než profesionálneho kameramana či fotografa. Skúste sa namiesto toho dohodnúť so šikovnými priateľmi alebo príslušníkmi rodiny, ktorí vlastnia kvalitný fotoaparát. Určite takého nadšenca pre umenie fotografie nájdete. Vďaka jeho osobnému vzťahu k vám sa naviac môžete tešiť na fotografie plné emócií a skrytých príbehov. Nepochybne sa vo vašom okolí nachádza aj niekto s dronom. Zábery z výšky sú taktiež jedinečný pohľad a vďaka nim si môžete prezrieť všetkých vašich hostí počas svadby, alebo sa kochať výzdobou, ktorú takto komplexne len tak neuvidíte. Pokiaľ však túžite aj po nejakých skutočne profesionálnych fotografiách, môžete si odborníka najať napríklad iba na spoločné fotenie obradu.

Fotografovanie sa ale môže stať aj súčasťou zábavy počas svadby. Požičajte si niekoľko fotoaparátov na princípe polaroidu a nechajte svojich hostí, nech sa činia. Vznikne tak veľa zábavných momentiek a autentických záberov, ktoré vás budú hriať pri srdci ešte dlhé roky.

Aby ste neprišli ani o jedinú momentku zo svadby, založte si zdieľaný album na jednej zo sociálnych sietí, kam povolíte prístup všetkým svadobčanom. Tí môžu fotky do albumu nahrávať v reálnom čase, ale predovšetkým vám uľahčia prácu pri pátraní po snímkach. Takto ich nájdete všetky na jednom mieste. Technické zaistenie svadby je presne na mieru šitá úloha pre ženícha.

Svadobná fotografia
Rozdajte medzi hostí fotoaparát typu polaroid a o chvíľu máte album plný veselých momentiek

Pohostenie a výzdoba

Catering a svadobná výzdoba sú prvky, ktoré od profesionálov stoja pravdepodobne najviac, a tak sa na nich dá najefektívnejšie ušetriť. Zapojte svojich hostí a dohodnite sa, že namiesto drahých darov pripoja ruku k dielu a spoločne pripravíte hostinu. Určite sa nájdu aj takí, ktorí vládnu kuchárskemu umeniu a dokážu pripraviť skvelé pohostenie.

Tvorivé duše sa, naopak, realizujú pri výrobe dekorácií. Ak nechcete minúť príliš veľa za svadobné kvety, stavte na lúčne kvetiny alebo z vašej záhradky. Výzdobu môžete doplniť drevom, papierovými dekoráciami alebo obyčajnými balóniky. Pokiaľ túžite po niečom ojedinelom, vydajte sa na lov medzi regály starožitníctva či na svadobné veľtrhy, kde sa dá výzdoba zakúpiť veľmi lacno. Samotná hostina sa môže konať na vašej záhrade alebo na záhrade niektorého z vašich priateľov, kam si môžete priniesť vlastný záhradný nábytok. To platí aj o veselici v interiéri, stačí len nájsť vhodný a adekvátne veľký priestor.

Svadobné dekorácie
Ak máte okolo šikovných pomocníkov, môžete si svadobnú výzdobu vyrobiť sami z vlastnoručne natrhaných kvetov

Ubytovanie pre svadobčanov

Výhodou intímnejšej svadby je možnosť využiť ubytovanie svojpomoci, teda buď u seba doma, alebo v príbytkoch ostatných svadobčanov, ktorí žijú blízko miesta konania. Táto možnosť vám náklady na ubytovanie vymaže z účtenky úplne, naviac vás nepochybne obohatí o niekoľko bonusových zážitkov a, samozrejme, upevní svadobnú partiu.

Ďalšou finančne dostupnou možnosťou je prenájom chaty, kam sa všetci zmestia, a nebude teda problém, pokiaľ sa večerná zábava pretiahne až do ranných hodín. Ak ale patríte k dobrodruhom, pripravte si spacáky a stany, alebo spite rovno pod šírym nebom. Dokážete si snáď predstaviť romantickejší zážitok, než zaspávať pod tou kopou hviezd?

Hudobný sprievod

Najímať si kapelu alebo DJ-a vás bude stáť veľa peňazí, času a naviac, pokiaľ na umelca nemáte riadne vyčlenený rozpočet, podpíše sa to aj na jeho kvalite. Vyhnite sa pohrome v podobe nezmyselného hudobného výberu či falošných tónin samozvaných spevákov, a opäť sa obráťte do radov svadobčanov. Hudbu svojim spôsobom miluje každý, takže by bolo veľkým prekvapením, ak by sa medzi vašimi priateľmi nenašiel dostatočne zapálený nadšenec, ktorý sa vám postará o hudobný podmaz hostiny. Stačí zohnať slušné reproduktory (opäť si ich môžete požičať), potom vám už postačí len smartphone a nejaká aplikácia na hudbu. Na svadbe si môžete nechať zaspievať aj od vašich talentovaných blízkych. A ktovie, možno sa dočkáte aj piesne zloženej len na počesť vašej lásky.

Na čom nešetriť

Ako je vidieť, ušetriť sa dá takmer na všetkom, nevypláca sa to ale v prípade výberu svadobných prsteňov. Obrúčky predstavujú pomyselnú pečať, ktorá by s vami mala stráviť zvyšok života, rovnako ako váš partner, a tak by ste mali dávať pozor na kvalitu pri výbere a radšej si za ňu trochu priplatiť, než neskôr ľutovať. Nekvalitné prstene vám môžu napríklad skorodovať alebo sa dokonca rozlomiť, čo by vás u tak významného symbolu určite mrzelo. Dá sa však ušetriť na veľkej ozdobnosti a zvoliť jednoduchý dizajn v podobe prostých zlatých krúžkov s gravírovaním. Pretože značnou mierou ovplyvňuje cenu svadobných obrúčok aj ich hrúbka, vybrať si môžete i úzke a minimalistické svadobné prstienky, ktoré sú nielen ústretové k vášmu rozpočtu, ale zároveň na všetkých zapôsobia svojou krásou. V každom prípade by ste mali v prvom rade dbať na individuálne potreby – najdôležitejšie predsa je, aby vám prsteň dokonale padol.

Svadobné prstene
Svadobné prstene vyberajte starostlivo, ak ich plánujete nosiť každý deň

Ako vybrať hostí

Ešte kým sa pustíte do výpočtu tých, ktorých by ste na svadbe mali radi, určite si nejaký približný limit. Následne sa však riaďte srdcom. Pozvite iba tých ľudí, ktorých skutočne milujete a chcete ich mať po svojom boku v tento veľký deň. Nedbajte na predpoklady spoločnosti alebo číru slušnosť. To, že niekto pozval na svadbu vás ešte nutne neznamená, že dotyční musia byť prítomní aj na tej vašej. Základným meradlom je teda vaše srdce a vaša vnútorná spokojnosť. Pokiaľ má človek vo vašom živote dôležité miesto, patrí aj na zoznam svadobčanov. Viac o tom, koho na svadbu pozvať si prečítajte v našom špeciálnom článku.

Z intímnej svadby nezabudnuteľný zážitok

Vzbuďte zvedavosť už od samého začiatku

Skutočnosť, že vám na účasti danej osoby skutočne záleží, vyjadrite najlepšie personalizovanou pozvánkou. Môžete ju buď ručne vyrobiť alebo aspoň ručne podpísať a pripojiť nejaký váš súkromný žartík, vtip, alebo rovno celý list. Pokiaľ bude každá pozvánka iná, je zaručené, že neskončí na dne žiadneho koša. Naviac v tomto prípade výrazne ušetríte aj vašu peňaženku.

Spojte zábavné s užitočným

Ako už bolo povedané, osobnejšiu rovinu dosiahnete napríklad tým, že necháte hostí fotografovať polaroidmi či jednorazovými fotoaparátmi. Vďaka tomu dáte svadobčanom príležitosť si zo svadby odniesť unikátny suvenír, aký nemá nikto iný. Zároveň môžete vyhlásiť súťaž o najromantickejšiu či najvtipnejšiu fotku dňa.

Poďakovanie, ktoré urobí dojem

Výslužky sa nemusia končiť iba pri krabici so sladkosťami. Tie síce málokoho urazia, predsa však nie je od veci prísť s niečím novým. Dovoľte hosťom, aby si napríklad zo svadby odniesli niektorú z vyrobených dekorácií. Alebo zvážte kvetinu pre každú ženu. Veľmi sofistikovanou pozornosťou budú aj vyšívané vreckovky s monogramami novomanželov, ktorými môžete najskôr ozdobiť slávnostnú tabuľu a neskôr ich rozdať ako spomienkový predmet spolu s poďakovaním. Viac tipov na svadobnú výslužku si prečítajte v našom článku.

Nezabudnite svoj deň hlavne prežiť!

Nech sa už rozhodnete poňať svoj deň D akokoľvek, majte na pamäti, že ide len o vás a vášho partnera. Zákonite sa vždy nájde nejaký detail, ktorý nevyjde úplne na jednotku, to ale nie je dôvod ku strate úsmevu a optimizmu. Najdôležitejší je váš zážitok, krásne spomienky a hrejivý pocit pri srdci, že ste túto udalosť strávili po svojom a prežili ju skutočne naplno.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky