Zoznam svadobných hostí: etiketa a tipy

Plánujete svadbu a nadišiel čas si rozmyslieť, kto všetko prežije váš veľký deň D s vami? Rozhodovanie o svadobných hosťoch môže byť občas ťažkým orieškom. Koľko ľudí pozvať? Na koho nezabudnúť a komu dať prednosť? A čo sa vlastne patrí? Pokúsime sa vám poradiť, ako si s etiketou svadobného zoznamu hostí poradiť, na čo pri jeho plánovaní nezabudnúť aj ako si celý proces uľahčiť.

Ešte predtým, než začnete spisovať zoznam všetkých osôb, ktoré by ste na svojej svadbe radi mali, je potrebné si ujasniť, akú veľkú veselicu vlastne plánujete. Asi je vám jasné, že v prípade skromnej malej svadby nemôžete myslieť na spoločnosť s 200 ľuďmi. Pokiaľ naopak plánujete veľkú udalosť, možnosti máte samozrejme oveľa menej obmedzené. Veľkosť svadby úzko súvisí s rozpočtom, ktorý je preto vhodné stanoviť si skôr, než začnete myslieť na hostí. Je dobré vedieť, kde budete svadbu mať a aké finančné nároky aj priestorové možnosti so sebou miesto ponesie. Potom môžete začať premýšľať nad tým, kto by na vašej svadbe nemal chýbať.

svadobný stôl
Dôležitým bodom pri plánovaní svadby je rozhodnutie, kto každý bude stáť po vašom boku počas svadobného dňa

Koho pozvať na svadbu?

Skúste si na začiatok vziať papier a pero a napísať mená všetkých osôb, ktoré by ste na svojej svadbe radi videli – od úzkej rodiny cez príbuzných až po priateľov. Pokojne pár okamihov myslite vo veľkom, mená nepočítajte a na rozpočet na chvíľu zabudnite. Každý z partnerov môže napísať svoj vlastný zoznam a spoločne ich potom porovnáte.

Pokiaľ s výsledným číslom prekročíte pôvodne stanovený plán (a že ho pravdepodobne prekročíte), nastane situácia, kedy budete musieť poľaviť zo svojich nárokov. Ale ako na to? Hovoríte si, že by ste vo svoj veľký deň mali najradšej úplne všetkých po svojom boku, že? Pozrime sa spoločne na to, ako si s elimináciou hostí najlepšie poradiť.

Rodina

Na prvom mieste býva v drvivej väčšine prípadov rodina ženícha a nevesty. Rodičia, starí rodičia a súrodenci sú preto samozrejmosťou. Etiketa nám hovorí, že by sme mali pozvať aj prípadných partnerov rodičov, pokiaľ spolu už nežijú.

Čo sa týka širšieho príbuzenstva, ako sú súrodenci rodičov, ich deti či súrodenci starých rodičov, záleží pri pozvaní predovšetkým na dvoch faktoroch – ako blízke máte vzťahy a aká veľká vaša svadba bude. Určite nie je potrebné niekoho pozývať len preto, že patrí do rodiny. Pokiaľ však plánujete veľkú svadbu, obvykle je vhodné do nej širší okruh príbuzných zahrnúť.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Priatelia a kamaráti

Ďalšiu položku svadobného zoznamu predstavujú najbližší priatelia. Sme presvedčení o tom, že pokiaľ ste so svojou polovičkou dospeli do fázy zasnúbenia, veľmi pravdepodobne svojich najlepších kamarátov navzájom poznáte a na ich pozvaní sa zhodnete.

Tak ľahké to už ale nebýva v prípade širšieho okruhu priateľov. Pravdepodobne máte na svojom zozname mená osôb, ktoré by ste na svadbe radi videli, ale je ich skrátka tak trochu veľa. Skúste pri ich eliminácii vziať v úvahu to, ako často sa vídate, čo ste spolu prežili alebo či si dokážete predstaviť, že sa budete pravidelne stretávať aj ďalšie roky. Pri rozhodovaní vám môže pomôcť aj fakt, ako dobre pozná kamaráta alebo kamarátku váš partner – pokiaľ sa napríklad nikdy nestretli, je vhodné zvážiť, či ho alebo ju na svadbe naozaj chcete mať.

Spolupracovníci

Veľkým otáznikom bývajú pri pozvánkach na svadbu tí, s ktorými pracujeme. Sú to ľudia, s ktorými trávime asi najviac nášho času, možno vám preto napadá, že je predsa slušnosťou ich pozvať. Skúste sa na nich však na chvíľu pozrieť skôr ako na kamarátov než ako na osoby, s ktorými zdieľate pracovný priestor. Ako dlho sa poznáte? Ste si blízki? Trávite spolu čas aj mimo pracovnej doby? Pokiaľ áno, pozvanie na svadbu zvážte. Ak sa však vídate výhradne v práci, rozhodne to nie je nutnosťou.

A čo bývalí partneri?

Možno premýšľate nad tým, či na svadbu pozvať svojich expartnerov. Hodí sa to? Alebo je to tabu? S tým súvisí predovšetkým skutočnosť, aké máte medzi sebou v súčasnosti vzťahy. Pokiaľ sa nevídate alebo ste len v občasnom kontakte, pozvanie na svadbu nie je na mieste. Niekto však so svojím expartnerom udržiava aj po rozchode blízke priateľstvo a berie ho ako dobrého kamaráta. V takom prípade môžete pozvánku zvážiť, vždy sa však zamyslite nad tým, či bude prítomnosť toho človeka na vašej svadbe naozaj vhodná a nebude to tak trochu... divné. Vždy je tiež dôležité túto situáciu skonzultovať s partnerom a rešpektovať aj jeho názor.

Záložný zoznam hostí

Nie je od veci zostaviť si svadobný zoznam „náhradníkov“. Môže sa totiž stať, že niekto pozvanie na vašu svadbu odmietne. V takom prípade potom môžete namiesto neho pozvať osobu, ktorá na vašom prvotnom zozname hostí skončila tesne pod čiarou. Je však dôležité odoslať prvé kolo pozvánok dostatočne včas, aby ste sa nedostali do situácie, kedy budete niekoho pozývať pár týždňov pred svadbou. To by určite nepôsobilo slušne.

Svadobná pozvánka
Svadobné pozvánky vždy zasielajte dostatočne včas

Na čo pri tvorbe zoznamu hostí nezabudnúť

Myslíte si, že už máte jasno v tom, koho na svadbu pozvať? Povedzme si ešte pár dôležitých bodov, na ktoré sa rado zabúda.

Konzultácia s rodičmi

Pomerne často sa stáva, že sa na financovaní svadby podieľajú rodičia nevesty a ženícha. V niektorých prípadoch rodičia dokonca venujú svojim potomkom finančné zaistenie svadby ako svadobný dar. V takom prípade je však potrebné počítať s tým, že svadobní hostia a predovšetkým ich počet je vhodné s rodičmi skonzultovať. Netvrdíme, že rodičia musia rozhodovať o tom, koho na svadbu pozvete, minimálne by ste si však mali ujasniť finančné predstavy.

Deti svadobčanov

Majú vaši svadobní hostia nejakých potomkov? Pokiaľ áno, je dobré sa rozhodnúť, či ich pozývate aj s dieťaťom, a túto skutočnosť zmieniť tiež v pozvánke. Niektorí rodičia to totiž môžu považovať za samozrejmé a vy by ste potom mohli byť pekne prekvapení, keď sa vám na svadbe zjaví húf detí. Zároveň je dôležité si uvedomiť, že staršie dieťa sa spravidla považuje za ďalšiu osobu navyše.

Plus one

Snúbenci hosťom často dávajú možnosť priviesť si na svadbu sprievod alebo plus one. Pokiaľ sa pre túto možnosť rozhodnete, nielenže sa vám počet svadobčanov môže až zdvojnásobiť, ale je nutné počítať aj s tým, že sa na vašej svadbe môže objaviť niekto, koho vôbec nepoznáte.

Priatelia a príbuzní, ktorí žijú v zahraničí

Možno sa stane, že na svojom zozname budete mať niekoho, kto nežije v rovnakej krajine ako vy, prípadne viete, že sa do zahraničia na dlhší čas chystá. Ak máte jasno, že ho na svojej svadbe chcete, nezabudnite mu to oznámiť s veľkým časovým predstihom, aby ste mali istotu, že zvládne na veselicu doraziť.

Aj za nevestu a ženícha sa platí!

Pokiaľ svoju svadbu plánujete na mieste, kde prenájom či catering platíte tzv. „na hlavu“, nezabúdajte na seba. Aj vy ste účastníci svadby, ktorých je potrebné zahrnúť do konečného počtu osôb.

Väčšia svadba = väčšie starosti

Nielenže so sebou veľká svadba nesie vyššie finančné nároky, ale predstavuje aj ďaleko viac starostí. Čím viac ľudí pozvete, tým náročnejšia bude organizácia aj celá príprava, a aj svadba samotná, čo môže byť naozaj stresujúce. Zamyslite sa preto, či to vážne chcete podstúpiť a nedáte prednosť radšej skromnejšej veselici.

Alternatívy, ktoré vám možno nenapadli

Ak stále nie ste spokojní so svadobným zoznamom hostí a hľadáte rozumné východisko, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.

Pozvanie len na obrad...

Pri plánovaní svadby sa ponúka možnosť, že niektoré osoby pozvete len na svadobný obrad, svadobnej hostiny sa však už nezúčastnia. To vám môže prísť vhod v prípade, kedy máte obmedzený rozpočet a svadbu usporiadate na mieste, kde sa platí občerstvenie za osobu.

... alebo len na hostinu

Samozrejme pripadá do úvahy aj opačné východisko – poslať pozvánku len k svadobnému stolu. K tejto možnosti sa často prikláňajú snúbenci, ktorí si túžia povedať svoje „áno“ len v úzkom rodinnom kruhu, hostinu si však radi užijú aj s ďalšími priateľmi.

Žiadosť o ruku
Svadobný obrad môžete usporiadať v rodinnom kruhu, zatiaľ čo hostinu si užijete i s priateľmi

Doplnok v podobe svadobnej oslavy

Pokiaľ plánujete malú svadbu a je vám ľúto, že sa niektorým vašim známym, prípadne kamarátom pozvania nedostalo, zvážte možnosť dodatočnej svadobnej oslavy. Niektoré páry, ktoré majú svadbu len s najbližšou rodinou, usporiadajú v blízkej dobe ešte stretnutie pre širší okruh ľudí. Túto udalosť môžete poňať úplne podľa svojich preferencií – či už ako divokú párty, obed v dobrej reštaurácii alebo napríklad piknik v parku, kam každý donesie niečo dobré pod zub.

Odporúčania a rady na záver

Svadobných hostí vyberajte zásadne spoločne. Nespoliehajte sa na to, že vaša drahá polovička vytvorí zoznam a vy ho len schválite. Niektoré akcie, ako napríklad výber svadobných šiat, náleží čisto neveste, iných úloh sa naopak zhostí zase sám ženích. Vytvorenie svadobného zoznamu hostí je však na vás oboch.

Skúste byť s partnerom pri vyberaní svadobčanov féroví aj sami k sebe. Pokiaľ netvoria valnú väčšinu vášho svadobného zoznamu spoloční priatelia, každý z vás by mal mať zhruba rovnaký počet „svojich“ hostí.

Pozvánky na svadbu posielajte dostatočne včas a požadujte v nich aj včasné potvrdenie alebo odmietnutie účasti. Riešiť prítomnosť hostí na poslednú chvíľu by určite nebolo príjemné

Odporúčame zostaviť si prehľadný zoznam mien a kontaktov všetkých hostí, či už na papier alebo napríklad do počítača. Nestane sa vám tak, že by ste pri zasielaní pozvánok na niekoho zabudli. Existujú dokonca aj šikovné mobilné aplikácie, ktoré sú priamo určené na organizáciu zoznamu hostí.

V prípade, že usporiadate len malú a súkromnú svadbu, nebojte sa širšiemu okruhu rodiny či priateľov rozposlať svadobné oznámenie o vašom manželstve až po svadbe. Dáte im tak pekným spôsobom vedieť, že ste svoji.

Pokiaľ niekto pozval na svadbu vás, ešte to neznamená, že aj vy musíte pozvať na svoju svadbu jeho. Každý máme iné možnosti, iné predstavy a v pláne rozdielne veľkú svadbu.

Ak plánujete udalosť s vyšším počtom hostí, odporúčame vám vytvorenie zasadacieho poriadku. Svadobčania budú lepšie organizovaní a nestane sa, že by si vedľa seba sadli ľudia, ktorí si nemajú čo povedať. Úhľadné a nápadité kartičky, zladené napríklad do vašej svadobnej farby, navyše dodajú stolu šmrnc.

Otázka toho, koho na svadbu pozvete a koho nie, so sebou nesie isté výčitky svedomia. „Čo keď sa urazia, že sme ich nepozvali?“ „Nebude to brať zle, keď sme spolu strávili štyri roky na strednej škole a ja ho nepozvem na svoju svadbu?“ Uvedomte si, že je to predovšetkým vaša svadba a záleží čisto na vás, koho sa rozhodnete na nej mať. V článku sme sa vám pokúsili odovzdať niekoľko rád a tipov, ktoré vám môžu pri rozhodovaní pomôcť, vždy je však najdôležitejší váš osobný pocit. Nezabúdajte, že nie je potrebné niekoho pozývať len zo slušnosti. Je to predsa váš jedinečný deň, obklopte sa preto ľuďmi, ktorých v ňom naozaj chcete.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky