Akú zvoliť ústrednú svadobnú farbu? Vyberte si podľa jej významov!

Každá svadba sa nesie v určitom duchu a jej téma sa samozrejme viaže hlavne na nevestu a ženícha, ako na pár. Nech už si želáte skromný obrad v rodinnom kruhu, alebo plánujete luxusnú svadbu s bohatou hostinou pre stovky ľudí, je potrebné zvážiť mnoho, aby atmosféra svadobného dňa vyjadrovala práve vás dvoch. Termín svadby tak v sebe často ukrýva nejakú symboliku, vyberiete si svoje obľúbené miesto a do úvahy beriete i svoje záľuby a spoločné záujmy.

Ďalší spôsob, ako môžete naladiť svadbu na tú správnu notu, je pomerne jednoduchý, predsa len veľmi efektívny. Áno, je to farba, alebo skôr jej zvolenie a štýlové zapojenie do svadobného obradu. Viac menej vybrať tú správnu farbu na svadbu, to nie je len tak. Je dobré sa pozerať na to, akú atmosféru zvolená farba vytvára. Mala by o vás ako o zamilovanom páre niečo vypovedať. Poďme sa spoločne pozrieť, čo jednotlivé odtiene vyjadrujú a aký signál svadobčanom dáte, pokiaľ si práve túto farbu vyberiete ako farbu svojho svadobného dňa.

Biela farba

Biela

Už storočia symbolizuje biela farba čistotu a nevinnosť. Biela je tiež synonymom nového začiatku, býva tak tradičnou európskou svadobnou farbu. Môže tiež znamenať túžbu po jednoduchosti a úprimnosti, čistá biela či ľahko krémová farba s nádychom zlatej potom symbolizuje vážnosť a urodzenosť.

Žltá farba

Žltá

Zvyčajne býva žltá považovaná za symbol múdrosti, šťastia a duševnej energie. Často si ju vyberajú ľudia, ktorí hľadajú sebarealizáciu a dobrodružstvo. Odvážnosti žltej farby sa väčšinou neboja ľudia zo zmyslom pre humor, muži a ženy zvedaví, uvedomelí a energickí.

Oranžová farba

Oranžová

Práve oranžová farba sa v kombinácii s bielou v posledných rokoch často objavuje v príprave slovenských svadieb. Ide o ideálnu voľbu pre spoločnosť milujúcu zábavu, radosť a optimizmus. Ľudia, ktorí majú v obľube oranžovú, sú často dobrosrdeční, populárni, niekedy môžu byť tiež hlasití a impulzívnejší. Oranžová farba okrem iného symbolizuje mladosť, silu a vitalitu.

Červená farba

Červená

Farba sily a zdravia môže byť niekedy mylne zamieňaná za symbol agresie a arogancie. Hoci v sebe skrýva vášeň, nie je sama o sebe ani pozitívnou, ani negatívnou. Použitá s mierou môže byť pre vašu svadbu oživením, ktoré dodá tradičnej bielej dávku temperamentu. Červenú majú v obľube ľudia optimistickí a energickí.

Ružová farba

Ružová

Ide o samotný symbol lásky a krásy. Ružová stelesňuje jemnejšie kvality červenej farby, ide o farbu nežnosti, môže však značiť tiež vtipnosť, nadhľad či nepredvídateľnosť osobnosti. Ľudia, ktorí tiahnu k ružovej, chcú byť hlboko milovaní a vyžadujú náklonnosť partnera. Ružová je typická tiež pre osobnosti okúzľujúce, jemné a umelecky založené.

Fialová farba

Fialová

Ľudia, ktorí milujú fialovú, sú rovnako ako farba samotná často nekonvenční a tajomní. Nie je pre nich ťažké stať sa v skupine autoritou. Fialová je totiž pôvodne farbou kráľovskej hodnosti a môže predstavovať mágiu, tajomstvo, kreativitu a silu. Nie je potrebné sa jej báť, v jemnom spojení zo svadobnou bielou môže prezrádzať, že ste ako pár citliví, umelecky založení a tolerantní.

Modrá farba

Modrá

Ako hovorí klasik, modrá je dobrá, symbolizuje totiž mladosť, spiritualitu, pokoj a pohodu. Modrú majú v obľube starostliví a súcitní ľudia, ktorí majú hlbokú úctu k duchovným veciam. Môže ale značiť tiež prílišnú opatrnosť a tradicionalizmus. Vďaka rozmanitosti svojich odtieňov vhodných ku svadobnému dňu prináša celú paletu možností, z ktorých môžete vyberať tak, aby charakterizovala budúcich novomanželov. Hoci dokáže vykúzliť príjemnú a pokojnú atmosféru, zatiaľ nepatrí ako svadobná farba medzi najrozšírenejšie.

Zelená farba

Zelená

Upokojujúca farba prírody, zelená, je farbou harmónie a rovnováhy. Zelená môže vo vašom živote tiež predstavovať novo nájdenú rovnováhu a nádej, upokojenie vnútorného ja. Ľudia, ktorí majú radi zelenú, sú uvoľnení, súcitní a lojálni, môžu mať tendenciu byť úprimní a skromní. Medzi milovníkov zelenej sa radia tiež mnohí ľudia vynaliezaví a flexibilní. Rovnako ako samotná farba sú títo ľudia zdrojom pokoja a zmierenia pre svoje okolie. Zelená svadobná farba dodá slávnostnému dňu pokoj a uvoľnenú atmosféru.

Hnedá farba

Hnedá

Netradičná svadobná farba, hnedá, je symbolom zemitosti, pevnosti a vytrvalosti. Pokiaľ milujete hnedú, ste pravdepodobne osobnosť stála, konzervatívna, spoľahlivá a láskavá. Hnedá je častejšie prijímaná ako mužská farba, reprezentuje zrelosť, stabilitu a silu osobnosti.

Šedá farba

Šedá

Dôstojná farba kompromisu a opatrnosti. Ďalšími charakteristikami sú múdrosť, bezpečnosť a pokoj. Krása šedých briez, či strieborné vlasy starších dám dávajú tušiť symboliku rozvážnosti a pokoja. V kombinácii s ďalšími farbami často slúži ako zjemňujúci prvok, bez ktorého by iné farby vyznievali agresívne.

Čierna farba

Čierna

Jednoznačne nadčasová, elegantná a sofistikovaná čierna funguje ako farba pôsobivo, bez toho aby bola okázalá. Ľudia tiahnuci k čiernej sú často tajomní, zo sklonom k sebakontrole a dominancii. V kombinácii zo svadobnou bielou však môže ísť o originálnu a odvážnu kombináciu. Uchyľujú sa k nej skôr páry výstredné, ktorým nevadí pozornosť druhých.

Zlatá farba

Zlatá

Najklasickejší symbol bohatstva v sebe skrýva tiež symboliku dobrého zdravia a radosti zo života. Podobne ako žltá môže predstavovať jas a veselosť, na rozdiel od žltej, ale tiež úzky vzťah k tradícii. Ľudia, ktorí majú radi zlatú farbu a zlato, inklinujú k tomu byť extravagantnými, múdrymi a mocnými.

Strieborná farba

Strieborná

Elegantná a moderná farba má okrem puncu bohatstva tiež upokojujúci efekt. Traduje sa, že strieborná farba a striebro všeobecne pomáhajú hovoriť na verejnosti, zvyšujú trpezlivosť a vytrvalosť. Striebro môže symbolizovať zodpovednosť, zmysel pre organizáciu a podobne ako šedá podtrhuje strieborná ostatné farby, s ktorými je často a rada kombinovaná.

Prajeme vám, aby sa vám podarilo vybrať si tú správnu farbu, ktorá dodá svadobnému dňu tú pravú atmosféru vystihujúcu vzťah ženícha a nevesty. Záleží len na vás, či pôjde o energickú žltú, tajomnú fialovú či luxusnú zlatú.
 • Ploché snubné prstene z karbónu a zlata s diamantmi Sarra
  Ploché snubné prstene z karbónu a zlata s diamantmi Sarra
 • Svadobné obrúčky z viacfarebného zlata Rery
  Svadobné obrúčky z viacfarebného zlata Rery
 • Zlaté svadobné obrúčky s gravírom a diamantmi Milne
  Zlaté svadobné obrúčky s gravírom a diamantmi Milne
 • Dámsky vintage prsteň a pánsky komfortný svadobný prsteň Petar
  Dámsky vintage prsteň a pánsky komfortný svadobný prsteň Petar
 • Dámský prsteň s dizajnom lístkov s diamantmi a pánský plochý prsteň Daria
  Dámský prsteň s dizajnom lístkov s diamantmi a pánský plochý prsteň Daria

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky