Nahliadnutie do sveta luxusných svadieb

Už od detstva ženy premýšľajú o svojom svadobnom dni. Predstavujú si chvíľu, keď sa postavia pred oltár s mužom, s ktorým túžia spojiť svoj život. Každá je jedinečná, a práve preto existuje ohromné množstvo svadobných variantov. Dnes sa spoločne pozrieme na zúbok tomu, ktorý definuje luxusnú svadbu.

Výber lokality

Pri plánovaní je kľúčové miesto konania svadby. Nevesta so ženíchom by mali zvážiť, po ktorej destinácii túžia. Nastáva čas splnenia fantázií. Lokality, ako sú luxusné hotely, kaštiele a zámky, ponúkajú svadobné balíčky. Tie často zahŕňajú všetko od spa a zaistenia obradu až po hostinu a zábavu, luxusné ubytovanie a v prípade zahraničných svadieb aj medové týždne.

Na Slovensku patria k luxusným miestam napríklad Wiegerova vila, zámocký hotel Galicia Nueva, Chateau Béla, Amade Chateau, tatranské hotely (napr. Grand Hotel Kempinski aľebo Grand Hotel Starý Smokovec), bratislavské (napr. Hotel Radisson Blu Carlton) alebo aj romantický lovecký zámoček Péchy v Hermanovciach. Pri ich včasnej rezervácii je nutné počítať s čiastkami vo výške niekoľkých tisíc eur.

Romantickú svadbu v zahraničí prežívajú páry najčastejšie v Benátkach, na Bali, Maledivách alebo Havaji. Mnohých si svojím kúzlom podmaňuje aj Maurícius a Réunion a mnoho ďalších lokalít.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Detaily, na ktorých záleží

V drobnostiach tkvie nezabudnuteľnosť a luxusná atmosféra veľkého dňa vrátane jeho hladkého priebehu. Na čo by sa teda mali snúbenci pri plánovaní zamerať?

Plánovanie

Prípravy luxusnej svadby zaberú hromadu času. Všetko musí bežať ako hodinky, od príjazdu prvých hostí až po odjazd novomanželov. Nastavenie časového rozvrhu s jasne stanovenými úlohami pre ženícha, nevestu, príbuzných aj koordinátorov celý proces uľahčí.

Voľba štýlu

Najvýznamnejšiu rolu pri plánovaní hrá štýl. Aktuálne trendy sa zameriavajú na geometrické tvary, luxusné metalické materiály a priznané štruktúry, upúšťa sa od „načančaných“ poťahov na stoličky a desiatok metrov textílií. Modernosť vždy vyrovnáva nadčasová elegancia, ktorá zaistí, že svadobné fotografie nebudú ani po rokoch vyzerať zastaralo.

Základným pravidlom pri príprave luxusnej svadby je konzistentnosť štýlu a pozornosť venovaná aj tým najmenším detailom.

Voľba svadobných farieb

Všetko sa odvíja od nastavenia farebnej schémy. Uľahčí sa tak voľba šiat pre družičky, zúži sa výber kvetov, pozvánok a dekorácií. Maximálny počet doplňujúcich sa odtieňov nesmie presiahnuť päť. Na fotografiách výborne fungujú sýte akcenty na bielom podklade. Jasnejšie farby si zaslúžia vyvážiť tlmenejšími neutrálnymi odtieňmi. Luxusne pôsobí vedľa tónov bielej, béžovej, ecru, šampanskej, krémovej a smotanovej, púdrová ružová ale aj modrá. Chýbať nemôže zlatá alebo strieborná.

Obdobie, v ktorom sa svadba odohráva, inšpiruje pri výbere farieb, textúr a ďalších detailov. Jarné a letné sobáše tradične sprevádzajú žiarivé ružové, purpurové a oranžové kvety, pričom jesenné a zimné svadby dokresľujú tmavočervené tóny bobuľových plodov.

Luxusné svadobné oznámenie

Oznámenie svadby vždy ladí s farbami a štýlom svadby. Nádych luxusu mu dodá ručne vyrábaný papier a ozdobné vytlačené písmo. Medzi obľúbenými prvkami nechýbajú kamienky, perličky, stužky alebo krajka. Kvalitná obálka s ručne napísanou adresou je nevyhnutnosťou.

Kvetinová výzdoba

Kvetinové dekorácie sa prelínajú celým dňom od kytice nevesty po kyticu družičiek a celkovú výzdobu. Decentne, no luxusne pôsobia nielen kvetinová výzdoba uličky k oltáru, oddávajúceho priestoru a stolov, ale aj kvety padajúce v girlandách zo stropu. Výber svadobných kvetín neobmedzuje rozpočet, dá sa preto zamerať na obľúbené druhy nezávisle na ročnom období.

Nevěsta a ženich
Nevěsta a ženich
Kvetinová výzdoba
Kvetinová výzdoba by mala byť v súlade s celkovým štýlom svadby

Svadobný obrad

Hoci hostina a večerná party bývajú nezabudnuteľné, snúbencom, najužšej rodine a priateľom sa často vryje do pamäte predovšetkým samotný obrad. Preto by ani táto formálnejšia časť nemala uniknúť pozornosti. Duchovne pôsobí uzavretie manželstva v kostole, svoje kúzlo majú aj sľuby prednesené v zámockej kaplnke, záhradnej besiedke, na pláži alebo v hotelovej sále. Úrady pre luxusnú svadbu spravidla neponúkajú dostatočne atraktívne prostredie.

Svadobná tabuľa

Premyslene vybraná kombinácia materiálov a textúr upúta pozornosť a podčiarkne luxusný štýl svadby, čo platí aj pre svadobnú tabuľu. Všetky použité materiály už na prvý pohľad vyžarujú kvalitu. Servítky sú z pevného plátna, rovnako tak obrusy, behúne na stôl a zdobenie stoličiek.

Podceniť sa nesmie ani výber nábytku. Škála možností zahŕňa všetko, od klasických chesterfieldských kresielok po elegantne prelamované stoličky značky Ton.

Vhodne zvolené taniere, príbory a sklo doladia nádych svadby. Pohárikom z krištáľového skla a tanierikom z krehkého porcelánu sa nič nevyrovná. Strieborné príbory vždy vyzerajú dobre, podľa farebného štýlu svadby zaujmú aj kúsky so zlatými prvkami. Hostia strávia za stolom často niekoľko hodín, preto použitý riad a dekorácie musia kvalitne nielen vyzerať.

Miesta, kde sa oslava svadby odohráva, často ponúkajú taktiež vlastný catering. Aj obľúbenú slovenskú klasiku možno podávať vyberane naaranžovanú. Ak sa nesie svadba v stredomorskom alebo ostrovnom duchu, nesmú chýbať plody mora, krevety a kaviár. Dôraz sa kladie aj na alkohol, či už ide o pravé šampanské na prípitky pri príhovoroch, alebo víno k jednotlivým chodom.

Vrchol hostiny ale predstavuje svadobná torta. Cukrári dokážu vytvoriť kreácie, ktoré odrazia osobnosť snúbencov. Kombinácia farieb, marcipánových aj živých kvetín sa snúbi s lahodnou chuťou, na ktorej sa zhodli novomanželia. Kulinársky vrchol večera obvykle dopĺňajú aj luxusné mini dezerty.

Nevěsta a ženich
Nevěsta a ženich
Mini dezerty
Nápadité mini dezerty dodajú hostine skutočný punc luxusu

Dresscode

Luxusné svadby sa spravidla odohrávajú vnútri, v zastrešených priestoroch. Nevesty sa nemusia obávať zimy či zašpinenia vysnívaných šiat. Prikláňajú sa k modelom od Very Wang, ktorej meno je synonymom luxusných svadobných šiat. Pozadu ale nezostávajú ani ďalší slávni návrhári. Rovnako tak črievičky pochádzajú väčšinou z dielní Manolo Blahnik, Jimmy Choo či Christian Louboutin a nechýba ani luxusná spodná bielizeň. Hodváb, satén, bruselské krajky a dlhé závoje sú must-have.

Ženíchov oblek musí ladiť so štýlom svadby farebne aj strihom. Mnohé páry sa preto uchyľujú k ušitiu outfitu na mieru. Kašmír, virgin vlna, egyptská bavlna a hodváb akostne zodpovedajú obleku pre novomanžela. Všetko ideálne dopĺňajú mäkké kožené poltopánky.

Snúbenci nezanedbávajú ani výber svadobných obrúčok, ktoré si zo zlata alebo platiny môžu nechať vyrobiť podľa vlastného návrhu s diamantmi, gravírovaním alebo vyrezanými ornamentmi. Nevesty podľa strihov šiat, make-upu a účesu zo salónu volia ďalšie šperky. Vyčesaným vlasom pristanú diamantové kvapky a ďalšie typy visiacich náušníc, hlbším výstrihom zase prepracované náhrdelníky. Punc dokonalosti ženíchom dodávajú luxusné manžetové gombíky.

Šaty družičiek sa farebne aj strihovo odvíjajú od typu svadby a rozhodnutia nevesty. Svedok a svedkyňa, rovnako ako rodičia snúbencov musia výberu outfitu venovať zvýšenú pozornosť. Predsa len patria medzi hostí, ktorí pri udalosti hrajú významnú rolu. Ostatní pozvaní volia oblečenie podľa destinácie a ducha, v ktorom sa svadba odohráva. Taktiež dbajú na kvalitné materiály, padnúce a striedme dizajny a vhodné doplnky.

Zábava

Zabaviť hostí počas fotenia a stretávania sa s gratulantmi môže byť náročné, hlavne ak sú ich pozvané desiatky. Nejde len o vybavenie hudby na tanec, ale o mnoho maličkostí. Páni ocenia kútik s kvalitnými cigarami a ochutnávkou whiskey. Hravosť svadby podčiarkne fotobúdka alebo priestor vyhradený na snímky s polaroidom.

Pozvaných pobaví aj ohňostroj a špeciálne kokteily. Hostia si skutočne radi zaexperimentujú a namiešajú vlastné drinky. Originalitu nezaprú ani kocky ľadu so zmrazenými kvetmi.

Pre rodičov s malými deťmi predstavuje samozrejmosť detský kútik vrátane dostatočného počtu opatrovateliek, ktoré sa o najmladších hostí postarajú.

Zaznamenanie svadby

Fotografie majú tešiť a pripomínať veľký deň aj po rokoch. Všetko závisí na starostlivej voľbe fotografa. Skutočný profesionál si so sebou prinesie jedného prípadne viacerých asistentov, ktorí mu pomáhajú s aranžmánom pri práci so svetlom. Vie zvýrazniť drobné detaily, zachytiť atmosféru zábavy a okrem digitálnych fotiek pripraviť aj luxusné fotoalbumy viazané v pevných doskách.

Milou spomienkou na deň D je aj video. Výber kameramana (alebo aj viac profesionálov, ktorí môžu zachytiť jeden okamih z rôznych uhlov) opäť vychádza z odporúčaní známych alebo svadobnej agentúry.

Outfity šité na mieru
Pre luxusnú svadbu sú charakteristické outfity šité na mieru z kvalitných materiálov
Luxusná svadba si žiada premyslenú svadobnú tabuľu
S pomocou svadobnej agentúry môžete vašu svadbu doladiť k úplnej dokonalosti

SVADOBNÁ AGENTÚRA

Najatie skúsenej svadobnej koordinátorky predstavuje vyššie výdavky, ale investícia sa 100% oplatí. Snúbenci aj ich blízki majú priestor užívať si spoločný čas a nezaťažovať sa dohadovaním s dodávateľmi a ďalšími drobnosťami.

Podľa počtu zamestnancov, ktorí sa o snúbencov starajú a ktorí zaisťujú organizáciu priamo počas svadobného dňa, rovnako tak podľa renomé koordinátoriek a moderátora sa odvíja cena služieb.

Cena

Ako si už viete domyslieť, taká svadba so sebou nesie aj zvýšené náklady. Kvalita služieb a materiálu sa prejaví na finálnom účte. Svadby preto bývajú komornejšie, aby bolo o všetkých hostí náležite postarané. Cena luxusných svadieb sa pohybuje v desiatkach tisíc eur, pričom horný limit samozrejme nie je nastavený.

Tipy

  • Na udržanie konzistencie sa do farebnej palety svadby premietajú aj odtiene svadobných šiat a luxusnej kytice.

  • Nevesta môže prísť na miesto obradu nielen luxusným autom, ale aj v kočiari ťahanom koňmi. Dobrodružné povahy si užijú prílet helikoptérou.

  • Charakter a nádych luxusu dodá nevestinej kytici detial, ktorý korešponduje s jej šatami. Krajka alebo hodvábna stužka sú tým pravým.

  • Luxusne vyzerajú menovky z ručného papiera na svadobnom stole a tabuli informujúce o zasadacom poriadku.

  • Originalitu svadbe dodávajú fľaše archívneho vína s menami snúbencov na vinete. Predstavujú neobyčajný darček pre hostí a manželia si ich môžu nechať na ďalšie výročia.

  • Náladu doladí aj zaujímavé večerné osvetlenie v podobe sviečok alebo lampiónov.

Z toľkých druhov svadieb býva zložité si vybrať. Navyše trendy prichádzajú a odchádzajú. Snúbenci by sa preto mali zamerať na štýl, ktorý ich charakterizuje ako pár, a na to, aby svadobný deň reflektoval aj ich pravé ja a nebol len o vonkajšom dojme. Na udržanie konzistencie celej udalosti sa odporúča nástenka so základnými prvkami. Zdieľanie so svadobnou agentúrou, hotelom a dodávateľmi uľahčí komunikáciu. Všetci, ktorí sa zapoja do príprav veľkého dňa, udržia vytýčený smer, ktorý vyústi do nezabudnuteľnej luxusnej svadby.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky