Plánovanie svadby s pomocou profesionálov

Svadobné prípravy sú pre nastávajúcich manželov tak trochu krst ohňom. V relatívne krátkom čase je potrebné urobiť niekoľko dôležitých rozhodnutí a celý rad kompromisov, do toho je nevyhnutné obrniť sa trpezlivosťou pri rokovaniach s dodávateľmi. Ak máte obavy o svoje potenciálne manželstvo, môžete starosti nechať na iných. Týmto záchrancom manželského zväzku sa hovorí svadobní koordinátori. Prečítajte si, čo všetko vezmú na svoje plecia.

Svadobný koordinátor alebo svadobná agentúra?

Dajme tomu, že sa rozhodnete ušetriť svoje nervy a necháte to na profesionáloch. Otvoríte internet a vyskočia na vás termíny svadobný koordinátor a svadobná agentúra. Aký je medzi nimi rozdiel? De facto žiadny. Svadobný koordinátor je zamestnancom agentúry, prípadne, ak pracuje sám na seba, je táto osoba celou spoločnosťou.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Čo všetko je možné nechať na profesionálov?

Svadba na kľúč

V podstate môžete do rúk agentúry zveriť úplne všetko. Koordinátorovi oznámite svoju predstavu, rozpočet a môžete si pokojne vyložiť nohy na stôl. Svadba nakľúč spočíva v tom, že vy iba vyberáte z návrhov, ktoré vám agentúra predloží. Či už je to miesto na svadbu, jednotliví dodávatelia alebo svadobné dekorácie. Premýšľate nad svadobným webom, ale nie ste zbehlí vo svete jednotiek a núl? Pokojne túto prácu prenechajte profíkom. Takisto nemusíte zháňať požičovňu šiat, áut, fotografa či kaderníčku. Toto všetko majú koordinátori dokonale pod palcom. V závere si už len odsúhlasíte harmonogram svojho veľkého dňa. Tým to však nekončí. Ani v deň D nemusíte pohnúť prstom. Môžete sa spoľahnúť, že tak, ako ste si vašu veselicu naplánovali, tak aj bude vyzerať.

Kombinácia svadobného koordinátora + urob si sám

Možno máte svoju svadbu naplánovanú do posledného detailu už nejaký ten piatok. Presne viete, kde sa chcete brať, čo si vezmete na seba a kto vám upečie svadobnú tortu. Ak ste navyše obklopení skvelými kamarátmi a kamarátkami – družbami a družičkami, ktorí vám s prípravami pomôžu, máte vyhrané. Radi by ste im ale dopriali, aby si ten slávnostný okamih užili spolu s vami na maximum? V tom prípade môžete zvoliť model, kedy koordinátorovi zveríte do rúk práve svadobný deň. To, čo inokedy padá na hlavu svadobčanom, ktorí majú akurát voľné ruky, napríklad výzdoba áut, obstará koordinátor. Mimo to opäť zabezpečí, aby všetko prebehlo hladko a bez problémov. Postará sa o program pre hostí, keď vy budete na novomanželskom fotení, pri odchode ich zase vyprevadí a nezabudne odovzdať výslužku a darčeky.

Dobrá rada nad zlato

Plánujete malú svadbu, ale aj tak vám ide hlava prasknúť z toho, čo všetko jej plánovanie obnáša? Využite svadobného koordinátora ako studnicu múdrosti. Nechajte si poradiť, aké formality je potrebné vybaviť pred obradom, ako najlepšie zostaviť harmonogram dňa, menu na svadobnú hostinu a na ktorých veciach môžete ušetriť. Zvyšok svadby už potom môžete naplánovať s pomocou nášho svadobného plánovača.

Svadobný koordinátor
Svadobný koordinátor za vás môže vyriešiť úplne všetko...
Svadobná hostina
...napríklad menu a dekorácie na svadobnú hostinu.

Kedy, kde a podľa čoho koordinátora vybrať

Svadobné agentúry prídu vhod najmä vtedy, ak organizujete naozaj veľkú veselicu. Avšak využiť ich služby môžete na všetkých druhoch svadieb, či už ide o malú, zámockú, vidiecku alebo zimnú.

Najlepšie sa, samozrejme, títo profesionáli hľadajú na internete. V pokoji si prejdite ponuky jednotlivých spoločností, ktoré môžete medzi sebou porovnať. Každá totiž ponúka iné balíky služieb. Niektoré vo svojom portfóliu majú aj vlastné požičovne šiat a oblekov, iné sa zase pýšia obrovským výberom dekorácií a svadobného inventára na zapožičanie. U niektorých si budete môcť v prípade záujmu objednať napríklad len dekorovanie priestoru, tie drahšie zaistia aj dodávateľa či úradné formality.

Skvele sa takisto hľadá na svadobných veľtrhoch. Tie sú väčšinou hotovou prehliadkou týchto svadobných organizátorov. Môžete sa pozrieť na ukážky ich práce, spýtate sa na všetko, čo vás zaujíma a v neposlednom rade otestujete, ako by ste si s jednotlivými koordinátormi sedeli ľudsky. To je totiž jeden z najdôležitejších aspektov pri výbere. Ďalej stavte tiež na referencie. Či už od známych alebo neznámych svadobčanov - napríklad na diskusných fórach na webe.

Aby ste nemuseli robiť priveľa kompromisov, je ideálne zarezervovať si organizáciu svadby čo najskôr. Optimálna doba je približne 8 až 12 mesiacov pred svadbou. Samozrejme, skvelý výsledok môžete docieliť aj na poslednú chvíľu. Je však veľmi pravdepodobné, že budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Pre a proti

A teraz si to poďme trochu zhrnúť. Možno vám nasledujúci prehľad pozitív a negatív pomôže v rozhodovaní.

Výhody

 • Prenechaním starostí profesionálom ušetríte svoje nervy a veľa času. A čo si budeme hovoriť, čas a zdravie sú v dnešnej dobe veľmi cenné komodity.
 • Možno nie ste tak organizačne schopní a tvoriví alebo ste zaneprázdnení a na plánovanie svadby nemáte energiu.
 • Zdržiavate sa mimo republiku, ale túžite sa vziať v rodnom kraji? Predsa to nebudete nechávať na rodičoch!
 • Svadobní koordinátori dokážu predvídať situáciu, sú zbehlí v krízovom manažmente a dokážu odvrátiť väčšinu katastrofických scenárov. Trebárs keď sa v priebehu ranných príprav strhne prudký lejak a vy máte naplánovaný obrad vonku.
 • Svadobní koordinátori uvoľnia ruky ostatným svadobčanom a svedkom, ktorí si tento slávnostný deň môžu vychutnávať naplno s vami.
 • So svadbou je spojená aj nutná administratíva. Načo si kaziť nádherné posvadobné dni behaním po úradoch?

Nevýhody

 • Môžete prísť o veselé historky z príprav. Tie sa síce vtipnými stanú až po určitej dobe, ale pobavia aj niekoľko rokov po.
 • Aj keď si všetko dopredu dohodnete a odsúhlasíte, môže sa stať, že sa výsledok bude vo finále trochu líšiť. Každý človek je iný a má trochu iné vnímanie sveta. A tak sa napríklad vaša predstava lososovej farby nemusí zhodovať s tou, ktorú vám dodá agentúra.
 • Niečo to skrátka stojí.

Na druhú stranu však vďaka koordinátorovi môžete ušetriť na zbytočných veciach. Navyše nie všetko musíte kupovať, niektoré veci si možno od agentúry zapožičať. Veľakrát tiež dokážu u svojich zazmluvnených dodávateľov vyjednať nižšie ceny, než ktoré by ste si dohovorili sami.

Koľko za to?

A keď už sme pri tých peniazoch, poďme sa pozrieť, koľko toto všetko stojí. Samozrejme, záleží na tom, aká veľká a náročná vaša svadba bude. Ďalej sa potom cena odvíja od toho, koho konkrétne si vyberiete a aké služby využijete. Ak budete chcieť svoj deň D iba konzultovať, počítajte približne so sumou 20 € až 140 €.

Zvládnete si celú veselicu naplánovať sami a využijete koordinátora iba pre zaistenie hladkého priebehu svadby? V závislosti od toho, či bude prítomný iba pred a pri obrade alebo po celý deň, bude vás to stáť od 200 € do 600 €. V prípade, že si necháte celú svadbu zariadiť na kľúč, vyhraďte si vo svojom rozpočte rezervu 10 až 15 %. Pre lepšiu predstavu - pri obvyklých cenách svadieb je to asi 600 € až 2 300 €.

Svadobné dekorácie
Ak si so svojím svadobným koordinátorom sadnete ľudsky...
Svadobný koordinátor
...bude pre vás spolupráca s ním krásnym a nezabudnuteľným zážitkom.

Záver

Nechať si pomôcť od profesionálov pri plánovaní tak dôležitého dňa rozhodne nie je slabosť ani prejav snobstva. Netrápte sa preto výčitkami, čo by na to povedalo vaše okolie. Je to váš deň a ten má byť nezabudnuteľný a dokonalý. Takisto sa nemusíte báť, že by prítomnosť týchto cudzích ľudí svadbu nejako narúšala. Okrem toho, že hlavnou úlohou koordinátora je, aby všetko šlo ako hodinky, vie byť aj dokonale nenápadný.

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky