Tipy na rozlúčku so slobodou

Kedysi patrila rozlúčka so slobodou k výsadám mužov. To sa však už dávno zmenilo a svojmu „nezadanému“ životu dnes dávajú týmto spôsobom zbohom už aj slečny. Možno túto akciu poznáte najmä z amerických filmov či seriálov, ale v posledných rokoch narastá jej obľúbenosť aj u nás. Ponúka sa množstvo klasických aj menej tradičných pojatí rozlúčky so slobodou, vždy by však mala byť šitá na mieru predovšetkým nastávajúcim a dávať im priestor si ju skutočne užiť tak, ako to odpovedá ich vkusu a životnému štýlu. Či ste už družičkou, svedkom či jednou polovičkou budúceho novomanželského páru, tento ťahák vám krok za krokom pomôže pripraviť rozlúčku, o ktorej sa bude hovoriť ešte aj na diamantovej svadbe, ako o jednom z najkrajších večerov v živote. Všetko, čo potrebujete, je počúvať ženícha alebo nevestu – zvyšok nápadov zaobstaráme my.

Na ceste k rozlúčke

Rozlúčka so slobodou patrí k niekoľkým momentom, ktorých sa snáď žiadna nevesta nemôže dočkať. S netrpezlivosťou tento večer ale očakávajú aj ženíchovia. Preto, aby sa táto misia stala úspešnou a nezabudnuteľnou, je potrebné si premyslieť niekoľko zásadných bodov, ktoré sú spoločné pre dámsku aj pánsku akciu. V ďalšej časti potom nájdete špeciálne tipy podľa toho, či ide o rozlúčku pre nevestu alebo pre ženícha.

Kto je hlavným organizátorom?

Hneď na začiatku vyvstáva otázka, kto je tou najpovolanejšou osobou, ktorá by sa celej rozlúčky so slobodou mala ujať. Určite nie je striktne dané, kto by pozíciu organizátora mal zastávať, a kto nie. Najčastejšie býva zvykom, že sa tejto úlohy zhostí svedok alebo svedkyňa. Pretože budúca nevesta či ženích si väčšinou za svedkov volia svojich najlepších priateľov, sú to práve oni, ktorí ich dobre poznajú, a preto majú k naplánovaniu prvotriednej rozlúčky najlepšie predpoklady. S prípravami im potom často pomáha aj okruh najlepších kamarátov. Nie je však ani výnimkou, že rozlúčku so slobodou plánuje niekto z rodiny budúcich novomanželov, či už ide o otca, sestru alebo bratranca.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

V tejto situácii záleží predovšetkým na vzájomných vzťahoch a preferenciách zábavy. Pokiaľ ako nevesta túžite stráviť svoj posledný slobodný večer v tanečnom bare, vaša konzervatívnejšia mamina sa príprav asi celkom neujme a v takom prípade je lepšie povolať kamarátku. Možnosť organizácie nakoniec spočíva aj na samotnej neveste či ženíchovi. Je možné, že tí menej dôverčiví z vás si budú chcieť rozlúčku naplánovať jednoducho sami, a ani táto možnosť nie je tabu. Celá váha príprav však v žiadnom prípade nemusí spočívať iba na jednej osobe. Nech sa teda plánovania rozlúčky ujme ktokoľvek, nebojte sa požiadať o pomocnú ruku. Okrem toho si nastávajúci manželia už užili dostatočne veľa starostí pri plánovaní svadby a tak určite ocenia, ak za nich niekto celý rozlúčkový večer prichystá alebo im s prípravami aspoň pomôže.

 • Strieborné manžetové gombíky s gravírom a diamantmi Rosario
  Strieborné manžetové gombíky s gravírom a diamantmi Rosario
 • Strieborné manžetové gombíky s modrými diamantmi Abrami
  Strieborné manžetové gombíky s modrými diamantmi Abrami
 • Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Nema
  Svadobné obrúčky z kombinovaného zlata Nema
 • Reliéfne svadobné obrúčky zo zlata Alexandros
  Reliéfne svadobné obrúčky zo zlata Alexandros
 • Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky plochý prsteň Thiago
  Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a pánsky plochý prsteň Thiago

Aký termín zvoliť?

Vhodný dátum je základom úspechu. Pokiaľ si budúci manžel alebo manželka nechcú organizovať rozlúčku sami, ideálne je sa s nastávajúcimi dohodnúť, kedy by im večierok v kruhu priateľov vyhovoval. Niektorí sa neboja a do víru zábavy sa vrhnú pokojne samotný večer pred svadbou, iní zase dávajú prednosť predchádzajúcemu víkendu, aby mali možnosť posledný týždeň stráviť v pokoji a relaxovaním. Napokon, každá nevesta si želá byť na svojej svadbe očarujúcou bytosťou, z ktorej sa nedajú spustiť oči. To by sa jej ale s unavenou pleťou, bolesťami hlavy a kruhmi pod očami asi veľmi nepodarilo.

Kto bude platiť?

Ďalšou otázkou sú peniaze. Štandardne platí rozlúčku ten, kto ju organizuje. Aspoň jej plánovanú časť, teda pohostenie, prípadný program, limuzínu či hotelový apartmán. Pokiaľ sa večierok následne presunie napríklad do baru, nie je nutné, aby organizátor bral všetko platenie na vlastné bedrá. Nastávajúcim ale určite urobí radosť, ak ich účastníci pozvú na nejaký ten drink.

Tip: Alternatívou môže byť aj rozdelenie nákladov medzi jednotlivých účastníkov. Pokiaľ rozlúčku organizujete iba v úzkom kruhu najbližších priateľov, určite sa ľahko dohodnete na nejakom „spravodlivom“ riešení, ktoré bude prijateľné pre všetkých.

Akú tému vybrať?

Nezabudnuteľnú súčasť večierka tvorí jeho téma. To by malo byť blízke najmä osobe, pre ktorú sa rozlúčka organizuje. Môžete sa, samozrejme, zamerať na evergreeny, akými je jazda limuzínou naprieč mestom, návšteva striptéra alebo priamo stripbaru. Predovšetkým však uprednostnite túžby nevesty či ženícha. Pokiaľ viete, že sa pri tejto zábave nebudú cítiť dobre, zbytočne ich do toho netlačte. Rozlúčka má byť nezabudnuteľne zábavným večerom, nie ťažko zabudnuteľným fiaskom. Pokiaľ chcete rozlúčku poňať trochu originálnejšie, zvážte záľuby hlavného aktéra. Čo robí rada nevesta? Aká je ženíchova veľká vášeň? Do úvahy pripadá napríklad kuchársky kurz alebo večer na koncerte obľúbenej hudobnej kapely. Skvelou voľbou môže byť aj podomácky pripravený večierok, ktorý sa ponesie v duchu jednej témy – vlastným záujmom a preferenciám sa medze nekladú. Miluje nevesta vintage štýl? Alebo je ženích blázon do čiernobielych filmov? Určite na niečo prídete!

Rozlúčka so slobodou
Pripravte pestré pohostenie a ako dekoráciu môžete vyrobiť girlandu zo spoločných fotiek

A čo pozvánky?

Ruka v ruke s témou by sa mali niesť aj pozvánky. Sú takou predzvesťou blížiaceho sa večierku a môžu ľahko poodhaliť, čo sa chystá, aby sa účastníci mohli adekvátne obliecť a možno aj psychicky pripraviť. Zvlášť dôležitou sa pozvánka stáva, pokiaľ má rozlúčka prebehnúť skutočne vo veľkom. Ak je jej súčasťou cesta do zahraničia, kostýmy a iné výstrelky, určite pozvánky zaobstarajte čo najskôr. Taký nezvestný pas pri odbavovaní na letisku by mohol večierok značne narušiť, súhlasíte?

Keď sa lúčia dámy

Obecne vzaté sa rozlúčky so slobodou v podaní žiendelia na dva protipóly. Jedny budúce nevesty prahnú po divokej párty až do rána, plnej okázalostí. Také večierky sa vyznačujú klišé v podobe návštev najrôznejších barov, striptízových klubov, jazdy limuzínou a alkoholu tečúceho prúdom. Podobný večer asi nie je potrebné siahodlho predstavovať. Jeho základnými piliermi sú pohodlné topánky, dostatočný finančný obnos v peňaženke a guráž. Zábrany a hanblivosť nechajte doma! Druhý protipól tvorí sofistikovaná zábava. Alkohol nie je ani takto vylúčený, ale nastávajúca nevesta si v tomto prípade potrpí na dekórum. Jednou z ciest, akou pripraviť decentný večierok, je napríklad víkendový výlet do vínnych pivníc, spojený s wellness. Pri takej príležitosti sa pobavíte a zároveň si príjemne oddýchnete. Rovnako sa môžete dohodnúť na spoločnej večeri v obľúbenej reštaurácii či na domácom večierku s prekvapením. V poslednom zmienenom prípade sa môžete skvele vyblázniť na dekoráciách a výzdobe, ktorú zladíte napríklad do svadobnej farby.

Rozlúčka so slobodou
Ak niektorá z vás vie hrať na hudobný nástroj, môžete si na večierku zaspievať

V oboch prípadoch však nie je od veci, aby účastníčky dodržali dohodnutý dress code, či aby sa rovno prezliekli do spoločných kostýmov. Nevesta by mala samozrejme žiariť. Vždy sa teda ponúka základná varianta, kedy sú všetci až na nevestu v čiernom, zatiaľ čo ona sa vyzbrojí tylovou sukňou, korunkou (so závojom) a razom sa stane neprehliadnuteľnou. Pri sofistikovanejšej zábave však odporúčame staviť namiesto tylovej sukne na koktejlky v pastelových farbách. Pri vymýšľaní sa ale môžete inšpirovať napríklad v ríši rozprávok. Kamarátky sa premenia na myšky v šedých outfitoch, zatiaľ čo nevesta si vyberie tie najviac očarujúce šaty, ktoré ju premenia na Popolušku.

Hry pre budúce manželky

Nevyhnutná súčasť rozlúčky so slobodou je aj drobný test nevestinej pripravenosti pre vstup do manželstva. Svedkyňa spolu s družičkami môžu najskôr vyspovedať ženícha a zamerať sa ako na jeho názor, tak na osobné fakty, ktoré by mala jeho nastávajúca dobre vedieť. Potom je behom rozlúčkového večera spovedaná nevesta. Často sa taký kvíz spája s popíjaním – akonáhle nevesta neodpovie správne, čaká na ňu panák alkoholu či dohodnutý počet dúškov vína. Keďže sa však taká odohráva v kruhu najbližších priateľov, doslova sa ponúka priestor pre upravenú verziu hry Fľaša. Jej účelom samozrejme nebudú bozky, ale snaha z nevesty dostať čo najviac informácií o jej doterajšom živote. Chcete vedieť, kto bol jej prvou láskou?Na ktorého zo svojich milých nikdy nezabudne alebo čo ju presvedčilo o tom, že jej ženích je ten pravý? Teraz je ten správny čas sa pýtať! A prítomné účastníčky večierku rozhodne nemusia zostávať pozadu.

Rozlúčka so slobodou
Ak nechcete všetko pohostenie nakupovať sama, môže každá z pozvaných priniesť niečo vlastnoručne vyrobené

Rozlúčkové dary

Dávnejšie sa pri rozlúčkach darovali detské alebo kuchynské výbavy. Dnes však svadba nemusí zákonite znamenať potomstvo. Niektoré ženy zase nemajú ku vareniu práve blízky vzťah a praktické dary v podobe výbavy do domácnosti príliš neocenia. V žiadnom prípade nič nepokazíte pekným šperkom, ktorý si nevesta bude môcť, okrem iného, vziať aj na svadbu. Vybaviť ju môžete aj inými svadobnými nevyhnutnosťami – pre šťastie jej zaobstarajte niečo nové, niečo modré, venujte niečo staré a nezabudnite na niečo požičané. Ak jej darujete napríklad topásové náušnice, splníte tým hneď dve tradície naraz. Rovnako môžete neveste nechať zhotoviť fotoknihu plnú spomienok, ako na prvé dni, mesiace a roky s jej nastávajúcim, tak na chvíle strávené s kamarátkami. Skvelým darčekom je aj fotoaparát fungujúci na princípe polaroidu, aby si mohla celý večer zaznamenávať a ihneď mala v ruke hmatateľnú spomienku.

Posledný večer slobodného mládenca

Keď príde na lúčenie so slobodou, s mužmi sa neodmysliteľne spájajú striptérky, hektolitre alkoholu a ranná strata pamäti. Je nutné ale podotknúť, že to už dávno nie je tak celkom pravda. Veľa pánov si rado užije trochu komornejší večer s kamarátmi, preto je potrebné klásť veľký dôraz na to, po čom túži konkrétny muž. Pokiaľ sa stereotypnej klasiky ochotne a rád vzdá, vyvstáva otázka, ako by teda jeho rozlúčka mala vyzerať. Obľúbenou zábavou dnešných mládencov je hráčsky víkend – vedzte, že mnohí páni ho ocenia ďaleko viac než vyzliekajúcu sa neznámu ženu. Ak je ženích milovníkom tanečnej hudby, čo tak ho vziať napríklad na výlet na Ibizu či na festival podľa jeho chuti? Rozlúčiť so slobodou sa dá tiež na koncerte obľúbenej kapely. Výnimkou nie sú ani gentlemanské posedenia s kvalitným pitím či cigarami, napríklad pri plavbe loďou. Nemusíte rovno brázdiť medzinárodné vody, zážitkom sa môže stať aj plavba po Vltave. Aj keď sa dress code spája prevažne s dámami, aj páni si ho v poslednej dobe obľúbili. Vyrážajú napríklad v oblekoch prvorepublikových elegánov, ale aj ako námorníci či väzenská čata. Ženích sa v takomto prípade príliš nelíši od svojich kumpánov a keď už, tak iba nejakým doplnkom či ceduľou s nápisom typu „Budem sa ženiť“.

Dar pre ženícha

Pokiaľ je nastávajúci elegán, určite nič nepokazíte darom v podobe pekných manžetových gombíkov. Hráč zase ocení kvalitnú klávesnicu , hráčsku myš alebo pohodlnú stoličku. Ak ale ženích nemá žiadnu výraznú záľubu, stavte na klasiku v podobe fľaše skutočne kvalitného alkoholu, ktorú by si sám len tak nedoprial, alebo krabičku cigár. Je len veľmi málo pánov, ktorí by nechceli okúsiť pravý kubánsky aspoň raz v živote.

Dôležité tipy na záver

 1. Klaďte veľký dôraz na preferencie novomanželov a rešpektujte ich.
 2. Rozhodne nepozývajte nikoho, komu doma na chladničke už dopredu nevisí pozvánka na svadbu.
 3. Vždy zvážte väzby účastníkov a nastávajúcich v kontexte s programom, pretože účasť nevestinej konzervatívnej maminy na pánskom striptíze by nemusela byť práve vhodnou voľbou.
 4. Neprekračujte hranice za každú cenu a netlačte hlavných aktérov večera do niečoho, čo sami nechcú, aj keď sa to môže zdať zábavné. Snažte sa predovšetkým o to, aby si nevesta či ženích tento večer užili naplno a bez nervov, nech sa už odohrá kdekoľvek. Plánovanie celej svadby so sebou často nesie veľa povinností a môže byť stresujúce – rozlúčka so slobodou by preto mala priniesť predovšetkým poriadne odreagovanie.

 • Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a klasická komfortná obrúčka Yash
  Vintage prsteň s lab-grown diamantmi a klasická komfortná obrúčka Yash
 • Bezel náhrdelník s IGI certifikovaným lab-grown diamantom Hadley
  Bezel náhrdelník s IGI certifikovaným lab-grown diamantom Hadley
 • Akvamarínový prívesok zo zlata Rayna
  Akvamarínový prívesok zo zlata Rayna
 • Titanové snubné prstene Kodi
  Titanové snubné prstene Kodi
 • Minimalistický prsteň s diamantom Smyth
  Minimalistický prsteň s diamantom Smyth

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky