Ako správne napísať svadobný sľub

Svadba pre každého znamená obrovský príval emócií. Nesmie na nej chýbať zvonivý smiech, slzy radosti aj skupina najbližších. Zamilovaný pár obklopený svadobčanmi si určite túži užiť každú sekundu a premeniť celý svadobný deň na nezabudnuteľný zážitok. Vedzte, že vstup do manželstva je možné poňať mnohými spôsobmi, keďže sa môžete rozhodnúť pre rôzne miesta, typy a spôsoby uzatvorenia zväzku. Už počas plánovania celej udalosti si určite rozoberiete pre a proti jednotlivých možností a zvolíte tú, ktorá najlepšie zodpovedá vášmu naturelu.

Ak túžite po ozvláštnení obvyklých svadobných tradícií a zvykov, zvážte napísanie a prednesenie svadobných sľubov. Dodáte, tak dojemnému obradu nový rozmer a niečo ozajstné zo seba. Slovo na svadbe si nemusí zobrať len oddávajúci, svedok alebo otec nevesty – svojho kratučkého príhovoru sa dočkajú aj snúbenci.

Svadobný plánovač
Majte svadobné prípravy pod kontrolou

Plánovanie svadby nie je jednoduchá vec. Aby sme vám všetko čo najviac uľahčili, pripravili sme pre vás podrobný svadobný plánovač, v ktorom vás prevedieme celými prípravami krok za krokom. S ním vás budú prípravy svadobného dňa baviť a budete mať istotu, že na nič dôležité nezabudnete.

Svadobný vs. manželský sľub

V oboch prípadoch ide o špecifickú chvíľu, keď sa snúbenci vyznávajú zo svojich citov a sľubujú si svoje „v dobrom aj v zlom“. Stoja pred oltárom a kňaz alebo poverený úradník ich v správnej chvíli vyzve k vysloveniu ich sľubov.

Manželský sľub

Cirkevný sobáš v kostole má podľa typu cirkvi prísne pravidlá a jasne stanovené podmienky, za ktorých ho je možné uzavrieť. Ceremónia sa odohráva na posvätnej pôde chrámu, a to symbolicky pred Bohom. Nevyhnutnú tradíciu tu predstavuje manželský sľub, text, ktorý sa vyznačuje presne danou štruktúrou a podobou. Snúbenci tak doň nemôžu zasahovať. Očakáva sa, že pár ho:

 • prednesie spamäti,
 • bude ho po vyzvaní opakovať po kňazovi,
 • oddávajúci sa postupne opýta na jednotlivé úseky sľubu a nevesta so ženíchom vždy vyslovia svoje „áno“.

Nasleduje požehnanie svadobných obrúčok, ich nasadenie a slávnostné potvrdenie uzavretia manželstva.

Manželský sľub
Manželský sľub má presne danú podobu
Manželský sľub
Snúbenci v rámci manželského sľubu odriekajú slová kňaza

Svadobný sľub

Svadby na úrade a ďalšie variácie civilného sobáša partnerom umožňujú pripraviť si obdobu manželského sľubu. Svadobný sľub vás určite nadchne voľnosťou, ktorú pri jeho tvorení poskytuje; neexistuje totiž žiadna predpísaná forma. Máte pred sebou priestor svojimi slovami zhrnúť a vyjadriť to, čo k milovanej osobe, s ktorou chcete spojiť svoj život, cítite. Písanie novomanželského sľubu otvára brány k fantázii a vyjadreniu skutočných a hlbokých citov.

Ako napísať svadobné sľuby

Stále viac párov zaujala možnosť napísať svoje svadobné sľuby. Niekoľko slov priamo od srdca vie rozjasniť aj strohý úradný obrad. Nápad, že zveríte svoje pocity papieru a následne láske svojho života, pôsobí neskutočne romanticky. Lenže od úžasnej myšlienky k jej realizácii môže viesť dlhá a tŕnistá cesta. Ak v sebe neskrývate dušu Shakespeara, ale aj tak by ste radi pri oltári prehovorili, máme pre vás pár tipov na podporenie vášho tvorivého nadšenia.

Dohodnite sa so svojím oddávajúcim

Prvý a veľmi dôležitý krok, na ktorý sa ľahko zabudne. Predovšetkým v prípade úradných obradov by ste mali svojho ceremoniára zoznámiť so svojím plánom vyznať si lásku prostredníctvom svadobného sľubu. Ľahšie sa potom dohodnete na priebehu celej akcie.

Pripravte si plán a osnovu

Chystáte sa so svojou drahou polovičkou písať vlastné svadobné sľuby? Ukážete si text už pred obradom alebo sa necháte prekvapiť? Stanovíte si deadline? Sami určite viete, ako ľahko človek skĺzne k tomu, že niektoré závažné úlohy plní na poslednú chvíľu. Všetko si preto poriadne premyslite a myslite aj na to, že osnova vám mimo iné, pomôže udržať rozumnú dĺžku sľubu.

Preskúmajte typy svadobných sľubov

Ak neviete, ako s písaním začať, pozrite sa na tradičné cirkevné manželské sľuby. Môžu poslúžiť ako skvelá inšpirácia a hrubý obrys toho, čo chcete povedať. Rovnako tak na seba skúste nechať pôsobiť knihy, filmy alebo hry, ktoré vás s partnerom spájajú. Preskúmajte známe aj neznáme citáty o manželstve a láske. Ujasnite si, v akom tóne chcete svoj sľub niesť.

Premýšľajte o svojom vzťahu

Venujte trochu času úvahám o tom, prečo sa milujete a čo vás spája. Zaznamenajte si nezabudnuteľné chvíľky, ktoré ste spolu prežili – či už dobré alebo zlé. Zvážte, čo chcete svojmu partnerovi sľúbiť a čo nie. Spomínané poslušnosti dnes nájdete skôr v manželskom sľube, ako v tom svadobnom.

Svadobný sľub
Pri písaní sľubov myslite na vašu lásku, ktorá vás priviedla až pred oltár
Svadobný sľub
Vopred si ujasnite, aké slová chcete svojmu partnerovi povedať

Skontrolujte si vyznenie textu a skráťte ho

Patríte skôr ku smieškom alebo romantickým dušiam? Záleží len na vás, ako necháte svoje sľuby vyznieť. Neštylizujte sa a ani netlačte do roly, ktorá vám nie je prirodzená. Nechajte hovoriť svoje srdce. Takisto sa vyvarujte prehnanému humoru, vaším cieľom určite nie je rozosmiať pozvaných hostí, ale vyznať jeden druhému svoje city. Do sľubov nepatria ani trápne spomienky a ani intímne zážitky. Pamätajte na to, že pred oltárom ste síce sami dvaja, ale sledujú vás vaši najbližší.

Základom perfektného svadobného sľubu je umiernenosť a primeraná dĺžka. Stačí aj minúta na to, aby ste povedali, čo pre vás vaša láska znamená: zvoľte to najdôležitejšie a povedzte to správne. Ak toho máte na srdci oveľa viac, schovajte si to na chvíľky vo dvojici.

Precvičujte

Hovoriť v emočne vypätej situácii o niečom tak intímnom, ako je váš vzťah, a to navyše pred mnohými príbuznými a priateľmi, nie je nič ľahké. Sľub sa nemusíte učiť naspamäť, nacvičte si však pohliadnutie na partnera vo chvíli, keď mu budete vyznávať svoje city. Vyskúšajte si správny tón a silu hlasu. Myslite na to, že prednesiete slová, ktoré budú počuť všetci, tak nech si zbytočne nezlomíte jazyk na zložitom slove.

Povedzte, čo je pre vás dôležité

Sú to vaše slová – tak nech znejú ako vy. Napíšte esej, sonet alebo zarapujte, ak ste to vy. V tak významný deň by ste nemali znieť ako niekto iný, napíšte preto text, ktorý vám bude blízky a váš partner bude vedieť, že hovoríte priamo zo svojho vnútra. Len tak sa vám podarí vytvoriť tie najkrajšie svadobné sľuby.

Čoho sa vyvarovať

 • Klišé a vzletné frázy – hovoríte o vašom vzťahu, buďte teda úprimní a sami sebou. Ste osobnosti, tak sa to nebojte ukázať.
 • Nevhodné anekdoty – svadba nie je stand-up výstup. Mierne odľahčenie jej môže prospieť, ale určite vynechajte žartíky, pri ktorých sa červená aj ten najcynickejší hosť.
 • Neurčité vyjadrenia – keď si svoje sľuby dopredu dobre premyslíte, pripravíte a nacvičíte, vyhnete sa nervozite a úsiliu niečo neurčité narýchlo povedať.
 • Hovorenie v šifrách – myslite na to, že sľuby prednášate pred vami zvoleným publikom, preto by malo chápať, čo sľubujete.
 • Nevhodné metafory – nie každé prirovnanie je vhodné a vyjadrenie lásky k druhému by malo byť jasné a jednoznačné.
Svadobný sľub
Dlhé vyznania si schovajte do súkromia, príhovor by mal byť stručný
Svadobný sľub
Svadobným sľubom dávate partnerovi najavo svoju oddanosť a lásku

Kvapka inšpirácie

Ešte stále neviete, kde a ako s písaním originálneho svadobného sľubu začať? Pozrite sa na pár príkladov, ktoré sme si pre vás v Eppi pripravili a načerpajte pár myšlienok a nápadov.

Nadčasové svadobné sľuby

(meno), si mojím najlepším priateľom. Sľubujem, že sa s Tebou budem smiať, plakať aj starnúť. Budem Ťa milovať, či budeme spolu alebo bez seba. Sľubujem, že Ťa budem podporovať v Tvojich snoch, že budem rešpektovať to, v čom sa líšime a že pri Tebe budem stáť po všetky dni a noci našich životov.

Keď som Ťa prvýkrát uvidel/a, pripadal/a si mi dokonalá/ý a ja som sa zamiloval/a. Potom som zistil/a, že dokonalá/ý nie si... a milujem Ťa ešte viac. Láska nie je slepá, tá pravá láska vidí všetko. Sľubujem, že tu pre Teba budem v časoch dobrých aj zlých. Vykúzlim ten krásny úsmev, utriem slzy a objímem. Pomôžem Ti splniť si každučký sen, budem Ťa podporovať na každom kroku. Milujem Ťa a chcem byť s Tebou už navždy.

Ja, (meno), si beriem Teba, (meno), za manžela/manželku. Sľubujem, že vždy budem Tvojím najväčším fanúšikom a parťákom v každom zločine. Sľubujem, že spoločne vytvoríme rodinu a domov naplnený smiechom, trpezlivosťou, porozumením a láskou. Sľubujem, že nezostarnem vedľa Teba, ale s Tebou. Budem Ťa milovať skutočne a pravdivo v dobrom aj v zlom. Nech sa stane čokoľvek, budem stáť po Tvojom boku a spolu budeme veriť, že naša láska nikdy nevyprchá. Tak, ako vkladám svoju ruku do Tvojej, tak Ti odovzdávam svoj život.

Tradičné svadobné sľuby

Dnes, obklopený/a našimi najbližšími, si Ťa, (meno), beriem za manželku/manžela. Som pyšný/á, že môžem byť Tvojím mužom/tvojou ženou a spojiť svoj život s Tvojím. Sľubujem, že Ťa budem podporovať, inšpirovať a nadovšetko milovať v dobrom aj v zlom, v chorobe aj v zdraví, v bohatstve aj chudobe, a to tak dlho, kým budeme žiť.

Stará legenda vraví, že muž a žena boli oddelení, pretože sa bohovia báli ich spoločnej sily. Celý život tak hľadáme tú stratenú polovicu. A ja som ju práve našiel/našla. Bohovia majú dôvod báť sa. Spoločne budeme kráčať vpred, raz ponesiem ja Teba, inokedy Ty mňa. Spoločne sa budeme smiať aj plakať. Spoločne budeme usínať aj vstávať. Spoločne sa postavíme všetkému, čo nám osud nachystá. To Ti sľubujem!

Beriem si Ťa, (meno), takého/takú, aký/aká si. Milujem Ťa takého/takú, kým si dnes a budem Ťa milovať takého/takú, kým sa v budúcnosti staneš. Sľubujem, že Ti budem načúvať a učiť sa od Teba, podporovať Ťa a prijímať Tvoju podporu. Oslávim s Tebou Tvoje úspechy a víťazstvá a oplačem s Tebou Tvoje straty a prehry, ako keby boli moje vlastné. Budem Ťa milovať a veriť v Tvoju lásku ku mne, nech už nám nasledujúce roky a život prinesú čokoľvek.

Ako vidíte, napísať svadobný sľub nie je úplne hračka. Verte však, že to za to stojí: vaša svadba bude osobitejšia, dojemnejšia a nezabudnuteľnejšia. Veď vy predsa viete, čo chcete svojmu milovanému partnerovi povedať. Teraz to už len stačí sformulovať do niekoľkých viet a napísať na papier. :)

 • Zlaté prepletené svadobné obrúčky s diamantmi Rexanne
  Zlaté prepletené svadobné obrúčky s diamantmi Rexanne
 • Atypické zlaté svadobné obrúčky s diamantmi Lanize
  Atypické zlaté svadobné obrúčky s diamantmi Lanize
 • Svadobné obrúčky s gravírom hviezd a mesiaca Grove
  Svadobné obrúčky s gravírom hviezd a mesiaca Grove
 • Svadobné prstene z viacfarebného zlata s diamantmi Verduli
  Svadobné prstene z viacfarebného zlata s diamantmi Verduli
 • Svadobné obrúčky plné hviezd s diamantmi Burnet
  Svadobné obrúčky plné hviezd s diamantmi Burnet

Newsletter

Okrem článkov ponúkame aj množstvo akcií, zliav a súťaží.

Chcete o nich vedieť ako prvý? Stačí sa prihlásiť k nášmu newsletteru.

Emailovú adresu ste nezadali správne.

Musíte súhlasiť s podmienkami.

Témy, o ktorých píšeme

 • Čítať túto tému

  Všetko o šperkoch

 • Čítať túto tému

  Zásnuby

 • Čítať túto tému

  Všetko o svadbe

 • Čítať túto tému

  Ako na darčeky